Suedia (7)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu am o familie de prieteni in Kalmar. Lucreaza numai el, sofer de autobuz. Ea invata suedeza, la fel si baiatul ei cel mare. Mai au un bb de 10 luni. Traiesc din salarul lui, cu rate la apartament, masina. Dar nu au cum pune bani deoparte. Cam greu se descurca si sa mearga in Ro, in alte vacante nici vorba. Dar traiesc decent. Depinde foarte mult de ce pretentii de trai ai.

Impozitul aici variaza in functie de salar. Pana in 16000 pe luna parca, nu platesti impozit deloc. Apoi pana pe la 20 000 platesti numai impozitul local, 33% si abia apoi intra si cel statal. INSA scoala e gratuita 100%, nu ai nicio cheltuiala, nici macar cu rechizitele, primesc la scoala tot, inclusiv mancare, doua mese pe zi daca stau la fritids. Asta din urma se plateste dar depinde de venitul pe familie.

Chiriile nu prea stiu cat costa, noi stam la casa. Cand am stat in chirie, acum 5 ani, am platit 5500 de coroane pe 3 camere, cu totul inclus (in afara de telefon si internet). Dar depinde mult de zona. Noi am luat casa dupa 8 luni dupa ce am ajuns aici, atunci nu se cerea avans. Acum am inteles ca se cere. Banca iti da atat credit cat sa poti plati, iti calculeaza ei suma. Noi de ex. nu am putut lua o casa mai mare si era cat pe ce sa nu luam decat apartament, ca nu gaseam case la suma la care ne dadea banca. A fost o pleasca neasteptata, casa am luat-o la suma unui apartament, tipa statea cu casa la vanzare de cateva luni si a lasat din pret, voia sa o vanda.

Degeaba costa o pereche de Levis 500 de dolari, ala nu e pret pentru muritorii de rand. Daca nu ai bani sa iei Levis cu 800 de coroane (80 euro) ca atat costa in magazinele normale, iti iei blugi no name cu 50 de coroane la reducerile de sezon. Care-i problema? Sunt sute de mii, milioane de suedezi get beget care asa traiesc.

Nu prea pot compara cu ce preturi ai scris tu din DK, ar trebui sa calculez paritatea, nu sunt egale coroanele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Mihaela,
se poate ca situatia e diferita in cele 2 tari; ma gindeam ca este f apropiat ca preturi, dar probabil ca e diferit, dk e o tara mica cu o densitate mare la oras de populatie, suedia e o tara mare probabil ca nu cu atita populatie ca i dk; de fapt nici la tara nu stiu cum e in dk ca am fost doar in orase mari; in copenhaga si alt oras mare; de copenhaga nici nu povestesc cum e cu chiriile si densitatea populatiei si preturi....am avut citiva prieteni acolo, unul avea un apartament minuscul cu o baie in miniatura...nici nu pot povesti, si persoana avea job bun, era programator, un alt prieten statea in gazda ca mai mult nu isi permitea...
da am spus ca am dat exemplu aiurea cu levis, ala mi-a venic in minte primul comparind preturile cu aici, dar asa in general mi s-a parut scumpa viata acolo,tin minte ca la mcdonald nu prea ne permiteam sa mergem de ex. sau la cumparaturi/mincare trebuia sa luam ce vedeam ca e mai ieftin si tot lasam citeva sute de coroane...un tricou la supermarket e 50 dedk mie mi se pare f scump sa zic drept...rar a fost cind am gasit ceva ieftin, o data un magazin a dat faliment si asa mi-am putut lua haine cu 10dk bucata, altfel nici vorba....e drept ca nu am fost de f mult timp acolo, dar din ce imi povestesc rudele de acolo viata s-a scumpit si acolo; si asta spun din surse sigure si vazut si de la rudele care sint acolo ca viata nu e f usoara pt o familie de 4 persoane doar 1 sa lucreze cu un salar mediu,
si tot nu pot intelege cum obtii contract de munca acolo totusi daca nu ai rezidenta? ca medic inteleg ca iti face contract spitalul dar altfel, alte servicii cum ajung toti rominii sa lucreze acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANNA29 spune:

Prietenul nostru castiga 100 de coroane pe ora acum pentru are experienta. la inceput castiga 50 de coroane pe ora, iar in patru ani, salarul a crescut pana la 100 de coroane pe ora. in total, ajunge la vreo 25000 de coroane pe luna,dar lucreaza de luni pana sambata, si sta cat mai multe ore la servici. asadar,"la coada vacii", castiga 12.000 de lei pe luna, pe cand in RO, un salar bun e de 2000 de lei.dar chiar atat de putin castiga unele persoane acolo?? 8000 de coroane pe luna? sotia lui face scoala de limba si primeste cam 7000 de coroane mi se pare, ca sa faca scoala...Intradevar, pentru cine castiga doar 8000, e foarte greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Salut!
pt noii membrii.

Hop si eu
Inainte de a trece la treburi serioase trebuie sa spun ca in Ajunul Anului Nou am impartit acelasi avion cu Alexander Skarsgård. PT. necunuscatori tipul e actorul ce interpreteaza roulul lui Eric din serialul american ''True Blood''. In ziua aia doar 2 avioane au decolat de pe aeroportul Luleå, unul spre ins. Canare si al doilea spre Stockholm care a fost plin ochi. Treaba e ca o persoana din grupulul lui Skarsgård a intarziat si cum nu mai era rost de alt avion pt. ziua respectiva, plus ca venea si revelionul, s-a tinut avionul la sol vreo 10 minute pana a ajuns fata. Treaba si mai faina e ca atunci cand a intrat in avionul low cost, suedezii au aplaudat. Mi-a placut atitudinea si reactia lor.


Despre viata in Suedia.
Nici eu nu stiu cum procedeaza altii, pt ca fiecare drum este diferit. Dar stiu ca Suedia nu este tara spre care iti iei traista-n bat si vii fara bani in buzunar. Fara contract de munca si fara bani e greu sa iti obtii numerele personale, ori tot timpul asta de asteptare mananca bani: chirie, mancare, transport, cheltuieli personale etc. Si nu-s ieftine deloc. Suedia este si tara unde ''rabdarea/asteptarea'' este chintesenta evolutiei spre o viata mai buna. Locuri de munca fara suedeza se gasesc poate in menaj. Ori poate la negru muncint in afaceri de familie ale imigrantilor. ori poate cunosti pe cineva care te recomanda angajatorului ce are nevoie de alti oameni. Dar asta se intampla rar si adesea pt. a reusi asa trebuie sa ai radacini si tentacule bine intinse pe aici. Plus ca romanii nu-s singurii imigranti, unele grupuri de imigranti sunt aici de zeci de ani si deja si-au facut relatii intre ei. de ex. cred ca asa au venit egipteni sau alti arabi ce lucreaza in kebaberii si vorbesc rau de tot limba.


P.S: Msl mie mi se pare tare ciudat ca un salariu cu norma intreaga sa fie de 8000 kr daneze brut. Mi se pare ireal sincer. Mai ales ca spui ca e un pic mai mult decat mediu.
Uite ce am gasit:
http://www.lonstatistik.dk/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Anna, 8000 spune msl in Danemarca. Am facut paritatea cu coroana suedeza si sunt vreo 9300 coroane suedeze...Aici nu exista asa salarii, adica salarii intregi.

Fata mea cea mare lucreaza la MacDonalds. Are 16 ani, e primul ei job. Deci fara experienta, fara studii, acum face liceul. Ea lucreaza numai cateva ore pe saptamana, dar voiam sa spun ca primeste 80 de coroane pe ora. Daca ar lucra full ar primi vreo 13-14 000 de coroane lunar. E un salar mic, o persoana se descurca cu atatia bani, o familie nu.

Eu nu incurajez pe nimeni sa vina fara contract. E aproape imposibil sa gasesti de lucru daca nu ai numar personal si daca nu stii suedeza. Dar daca inceputul vostru e sa fie Anna la ferma de vaci si credeti ca puteti reusi de acolo spre joburi mai bune, de ce nu? INSA, fara contract sa nu veniti. Caci nu aveti nimic, nici la scoala nu te poti inscrie.

Nu zic sa nu veniti la primavara si sa incercati singuri cu CV-uri...dar nu e o metoda care mie sa mi se pare o reusita. Insa cum fiecare cu norocul lui...

La scoala nu primesti de la inceput bani. Trebuie sa treci de SFI care poate dura un an, doi, depinde cat de bine te intelegi cu suedeza. Iar cei 7000 de coroane sunt bani imprumut, ii va da inapoi prietena ta dupa ce termina scoala. In aceeasi situatie sunt si eu, pentru ca fac facultatea departe de casa si am nevoie de bani pentru chirie acolo si mancare.

Da, ziceam ca nu stiu nimic de chirii...dar uite ca va pot spune ca eu platesc 2650 de coroane pe o camera studenteasca coridor. Asta inseamna ca am o camera de doi pe trei, o baie de unu pe unu si bucataria pe hol, la comun cu alte 5 camere.
Studentii traiesc din 9000-10000 de coroane pe luna, atat e imprumutul la CSN si se descurca. Nu primesc bani de acasa, ca nu e moda, lucreaza verile si isi fac bani suplimentari si uite asa...

Anna, eu zic ca voi sunteti singurii care trebuie sa puneti in balanta ce aveti, ce lasati, ce primiti aici. Sa va ganditi ca poate dura cativa ani pana tu inveti suedeza si iti gasesti alt job, ca poate va va fi mai greu aici decat in Ro. Salarul o fi mai mare, dar si preturile sunt pe masura. Te descurci din 24000 pe luna, dar banii trebuie dramuiti.

msl nici eu nu stiu cum ajung romanii aici, cei pe care ii stiu au ajuns cu contracte sau venind sambo sau casatorie.
Mi se pare ciudat ce povestesti de Danemarca, tarile nordice au un nivel de trai foarte asemanator, iar din cate stiu eu in Danemarca, ca si in Norvegia, se traieste mai bine ca in Suedia. Cel putin asa spun statisticile (nu pot sa iti dau exemple ca am citit mai demult).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANNA29 spune:

Aveti idee la ce companii se pot depune CV-uri online? poate ati mai auzit persoane care au reusit asa, si la ce firme? eu ma gandeam la SCANIA, VOLVO, ARLA...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Intr-adevar vorbeam de salariu de 8000 de dk de acu 10-15 ani...intre timp nu am mai intrebat cit au crescut; acum ar fi poate 16.000 de ex uitindu-ma pe link-ul pus mai sus.impozitul e 40%;
Ajutor de student se primea 3000 de dk; ca student care primeste ajutor nu ai voie sa lucrezi sa depasesti o anumita suma nu mai stiu care e, ca altfel iti taie ajutorul; eu stiam invers ca se traieste mai bine in suedia decit in DK....
de norvegia stiu sigur ca este mai bine.
Citind un forum international de emigranti in norvegia(emigranti englezi,americani si alte natii vestice nu zic de europa de est), cit de greu le este sa se integreze sa isi gasesca servici etc, de aceea ma tot mir si ma intreb cum e posibil ca sa te iei sa te duci asa acolo si sa iti gasesti servici nestiind nici limba....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Mihaela,
Si cum obtii contract fara sa te vada la "fata"? asta e ce nu inteleg eu....pt ca pt orice contract trebuie sa mergi la interviu etc...
Dar stai putin, nu mai exista legea aceea, ca pt ca sa angajeze pe cineva din alta tara trebuie sa demonstreze ca nu gaseste loco?asta era in dk nu stiu daca exista si in suedia; inteleg ca in domeniul medical e criza si au nevoie de oameni, mai ales prin nord, dar in celalate domenii nu mai e asa? ca cel putin eu de asta m-am izbit cind am incercat mai demult ceva servici pe acolo....singurul lucru la care ma puteam angaja era au-pair ceea ce nu am vrut.
Deci daca vreau un contract imi pun direct cv-ul la spital? sau cum?
Stiu ca voi v-ati dus prin acel site de intermediere, dar acela nu mai este valabil acum, vorbesc de asa in general cum se gasesc contractele? pt ca eu alt site de intermediere lucratori din strainatate nu am gasit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Anna, chiar nu stiu...merita sa incerci, nu ai ce pierde.

msl, nu am experienta in contracte de la distanta, nu stiu sa iti raspund. Stiu cazul sotului meu si al altor medici, toti veniti prin contract facut de o firma din Ro cu o firma suedeza. Firma suedeza a gasit jobul, sotul meu a venit la interviu dupa ce a invatat suedeza si astia l-au luat. Am alte cunostinte, tot medici din Ro care au venit la interviu inainte sa stie suedeza, s-au descurcat in engleza si invata suedeza aici. Asa a fost contractul cu firma care s-a ocupat. Nu stiu daca merge cu aplicatie directa, nu am cunostinte de asa ceva...dar cum ii spuneam Annei, nu ai ce pierde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

sunt multe site-uri doar ca nu le stiu eu. Multi medici romani au venit in ultimii ani, foarte multi, prin intermediul acelor site-uri. dar nu le stiu, din pacate.

Mergi la inceput