Suedia (7)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Salut din nou! Bine te-ai instalat Miha! )))
Am sa vad si eu daca primesc labrapp inapoi de la una pe care-o banuiesc de partinire )))
Eu stau in Landskrona si skatt e 31 %. Si, tot asa ca si Miha, dintr-un salariu si un studie bidrag ne descurcam. Salariu mediu, nu cine stie ce..!
Si asa e, pt skattul asta primesti multe inapoi. De ex eu cand am nascut am stat singura in rezerva, am avut moasa si asistenta mea, sotul a fost cu mine, apoi am stat in camera ca de motel, cu baie proprie. Apoi in spital am mai stat 2 zile pt controale.Mese incluse, asistenta medicala profesionala si umana non-stop. Stii cat m-a costat tot? (5 zile asa) 400 de koroane! Acum dentistul-se impart cheltuielile intre mine si casa de asig. Si altele, multe-strazi, parcuri, gradi, scoala, etc. Deci platesti-primesti .(bine , aici sunt multi care primesc si Nu platesc...)
Cam asa, plec la copchil ca ma trage de maneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns K3loo spune:

Hej! Nu stiu decit salutul acest in Suedeza. Va spusesem acum vreun an ca sotia a spus un nu categoric.
Intimplator, acum vreo doua-trei zile am adus din nou discutia despre Suedia si parerea ei s-a schimbat multicel. Asa ca acum o zi-doua mi-am permis chiar sa ma gindesc daca nu ar fi interesant sa ma apuc de Suedeza, in loc de Germana. Din pacate inca nu am avut timp sa aprofundez chestiunea fiind destul de prins la serviciu, iar aceasa ... cu copii :))
In fine, trag linise si consider ca Suedia revine in atentie si ... studiez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Viata nu e grea aici deloc, daca vii cu un job. Altfel e greu sa iti gasesti ceva si timpul trece, iar de acolo dezamagirile...Sunt curioasa ce mai zice Edith, cum se descurca.

Eu am mai facut un pas inainte azi. Am reusit sa iau sange de la o colega care m-a laudat ca a fost foarte bine si apoi am luat si de la un pacient. Am mai scapat de niste temeri...Maine mai am pe provtagning si apoi trec la aparate :). Pana cand ajung pe blodcentralen si acolo iau in primire donatorii de sange...

O seara faina, fug sa fac ceva de papa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Buna seara ... am inviat si eu se pare, dupa doua saptamani de viroza care nu mai pleaca . Am inceput eu apoi i-am pasat-o lui fiu-miu. Saptamana asta nu a mers deloc la scoala, era suparat ca a ratat ora de swimming. Afara ploua si noi tusiiiiim si ne suflam nasul cu constiinciozitate - chiar sunt curioasa cat o sa mai dureze, in viata mea n-am avut o raceala care sa ma tina atat.

Mihaela, ma bucur ca-ti place in Västervik, mai ca mi-ai facut si mie chef de scoala. Dar am inceput si eu cursul de suedeza si e super, tare bine imi prinde. Am primit si laude de la profa, numai in jätte bra ma tine, ca-s ceva mai avansata decat colegii mei. Mi-au prins bine incurajarile, la primul curs eram terminata, aveam febra si ma ametise drumul pana in Central London, dar am rezistat eroic. Pronuntia e problema la mine, am constatat ca tot invatand singura mi-am "fixat" niste greseli si acum imi tot stau pe limba, ca sa zic asa , dar scap eu si de ele!

Fetelor care locuiti in orasele mai mici, spuneti-mi si mie va rog, se gasesc chirii pe acolo? Pe Mihaela n-o mai intreb ca stiu cum e pe Gotland, dar in celelalte orase o fi la fel de greu? Intentia mea este ca in final sa cumpar ceva (o casa, neaparat, nu mai vrem apartament), dar as vrea sa locuiesc o vreme cu chirie pana ma dumiresc bine ce si cum. Deh, nu-s chiar asa curajoasa ca Edith.

Acuma am zis ca nici nu mai fac planuri, ca de ani de zile tot planific si nu a iesit nimic, asa ca de data asta o sa o iau intr-un mod mai relaxat. Poate asa o fi mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ziua buna dragelor si keloo!

Io am o conectie tare proasta de internet, acasa am schimbat leverantorul si sunt doua saptamani pauza intre cel vechi si cel nou. Internetul mobil merge ca melcul, am comandat capacitate in plus dar vine numai saptamana viitoare si eu sunt in Västervik, cardul cu capacitatea in plus vine acasa...va pot citi, dar se incarca tare greu si nu am rabdare sa stau sa scriu.

In plus, saptamana viitoare e vacanta scolara la noi si mama cu Silvia o sa vina la mine cateva zile.

Kallista, nasoale de tot unele viroze. Eu acum vreo 14 ani am prins una asa, de nu m-am putut ridica o saptamana din pat, cu febra si frisoane si tot tacamul. De atunci au fost numai din cele mai usurele, sa bat in lemn...mai ales acum daca s-ar intampla, la mine ar insemna repetarea anului...nici nu vreau sa ma gandesc ca m-as putea imbolnavi...

Foxy, cum te mai lauzi?

Restul fetelor? Iri cum e cu engleza? Ai avut testele? Flori, cum mai sunteti? en_kvinna ai ajuns prin nord? E zapada pe acolo?

si va doresc o saptamana faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Da Miha , am fost si am venit. Inca nu e zapada dar e foarte frig afara. Intr-o dimineata totul a fost alb dar s-a topit repede, cred ca era bruma mai degraba. Oricum lumea pe acolo se asteapta sa ninga. In rest la mine este monotonie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Seara buna.
kallista - multa sanatate si spor la invatat! (sa vezi ce raceala am avut eu aici-cam o luna si inca mai tusesc (chiar, o fi normal sa tot tusesc atat??). Am zis ca imunitatea mea e zero barat . Asta a fost de la fi-meu, de la dagis...!!
Mihaela- te ,,simt'' cum ne privesti din umbra ))))
En-kvinna : deci da cu ,,alb'' mai pe sus?? Astia pe aici prin sud ziceau ca o sa dea cu ,,rosu''-adica blodregn (ploaie de sange). Asta din cauza incarcaturii de prafuri rosietice de nisip din Sahara in nori. Eu am vazut una din asta in sicilia - a doua zi toate masinile aveau aceeasi culoare si trebuiau musai spalate ))
K3loo- spor la studiat si-ti doresc sa te lamuresti despre ceea ce vrei!
Eu sunt demna de ...toata jena-am picat primul examen, acum va trebui sa-l re-dau. ((( Sper sa ma tina bracinarii sa apuc sa invat din toate (trebuie sa mai invat o materie si am examnen si se mai suprapune si aasta...!!!) Sper sa am timpul si puterea pt ca uneori simt ca ma copleseste totul!
Sarah - cum mai sunt copiii? mai bine?
O saptamana excelenta va doresc si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna seara!

En_kvinna, wow zapada sau bruma, nu am mai vazut de doi ani! De fapt, iarna trecuta a nins scurt, scurt de vreo 2 ori, dar in 5 minute nu mai era nici urma de zaapada. Sper anul acesta sa avem zapada, macar de un sanius si-un om de zapada.
Foxy-le, lasa ca o sa revii in forta si sigur vei lua examenul data viitoare . Al meu copil este ok acum, sper sa nu mai vina cu crocobauri de pe la dagis, ca nu mai am cum sa stau cu el pe acasa.
Kallista, cam greu cu chiriile si in orasul meu! Am mai auzit o colega de scoala, ca ar fi putut inchiria un aparatament prin apropiere, fara prea mari batai de cap, dar era cuplata cu un suedez si cred ca pt. ei este mai usor sa inchirieze. In rest mai sunt tot felul de anunturi pt inchiriere la mana a-doua, dar este cam nasol ca te dau afara cand ti-e lumea mai draga! Am intalnit si astfel de povesti in randul colegilor mei de la scoala.
Miha, spor la practica! Hai ca o sa ai o sapt faina cu vizita celor dragi!

Va doresc sa aveti o sapt. buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

:)) Foxy, sunt cu ochii pe voi! Tin pumnii pentru examen...stiu cum e, am patit-o si eu in anul doi. Iar acum pentru ca am fost in Ro la nunta, am pierdut un examen care a fost exact in sambata in care eu dantuiam. Asa ca il am in carca, trebuie sa ma apuc de invatat ca se aglomereaza cu practica. Caci nu e numai sa mergem la laborator...zilnic scriem arbetsbok (metodele la analizele pe care le facem, aparate, controale, etc) plus ca avem probe practice dupa care avem de scris in 4 zile un raport, de predat si apoi de facut prezentare in PP (prezentarile le avem in ultima saptamana, exact cu o zi inainte de examen, e cam greu cu toate una peste alta...).

la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Foxy, si eu am ramas cu o tuse persistenta dupa raceala asta. Si mi-e necaz ca am terminat tinctura de patlagina care ma scotea de fiecare data din impas . Asa ca astept cu mare nerabdare pachet de la mama , jumate din el o sa fie numai "leacuri".

Dupa cum vad, tot greu cu locuintele in Suedia. Hmm, trebuie sa ma reorientez... am inceput sa caut ceva de genul au-pair/mother's help. Nu am experienta (deh, numai munca de birou toata viata ) dar am studii pedagogice, daca or folosi la ceva. Tineti-mi pumnii!

Mergi la inceput