Piersicute de iulie-august 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Sa avem un an bun, plin de evenimente fericite!
Am mai crescu si noi si am mai adaugat niste poze pe picasa.
Referitor la pleata, eu nu am avut deloc arsuri, iar de uscat il sterg doar cu prosopul si ii pin 15 min o caculita pe cap.
Astazi a fost prima zi cand in parc a stat treaz fara sa planga, a inceput sa zambeasca mai des dar a si inceput sa baleasca de vreo 2 zile. In rest ne chinuim in continuare cu constipatia, asteptam sa ne bage mai rpd suc de fructe, poate are efect.

Mama de Tudor, nascut la data 26.07.2012
mutatia MTHFR 677 C>T si 1298 A>C heterozigota.
mutatia PAI-I -675 4G homozigota.
2 sarcini oprite din evolutie la 6-7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

EEE, m-am eliberat si eu ,pe aici. E bun si serviciul asta ca ma tine in priza cu toate.Dana, nu stiu linkul dar stiu site-ul. Se numeste Ateierul Danei. Si eu am si vorbit deja sa-i faca. Am ales modelul David. Ii mai adaug doar bundita , ca o sa fie mai racoare si-i ii fac un clop. Noi, suntem ok. Traiasca, soacra. Si gateste saraca, si sta si cu Nectarel, care s-a buflit rau de tot.Valy, pupam micuta.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ia sa mai dau subiecte de discutie, ca vad ca e pustiu pe aici:

Ieri, ca nu accepta biberonul, m-am gandit ca o fi laptele alterat de la caldura si prin urmare...l-am gustat, pt prima data. Ei, aflati, cele care nu ati facut-o inca: laptele matern e f. dulce. Nu-i de mirare ca bebeii prefera gustul dulce (a se vedea: gripe water, ceaiul baby calm s.a.)

Al meu mai are dureri de burtica, il apuca numai in timp ce suge si, in acelasi timp, incearca sa faca oarece treburi mari si se screme. Azi dimineata chiar il chinuiau rau, se stramba mititelul si plangea cateva secunde, apoi revenea la supt. I-am dat o pipeta de Infacol (ceea ce fac ff rar) si stiti ce, s-a linistit instantaneu. Dar kk tot nu a facut inca. L-am pus in patut sa se ia cu jucariile si astept sa faca, sa il schimb. Oricum e un bebe calm, cand il lasau durerile de burtica radea la mine cu gura pana la urechi...in patut nu mai spun, rade la fiecare jucarie.

Laura, sa va fie de bine botezul. Imi pare rau ca iar aveti nopti grele. Daca te consoleaza, dupa botez al meu a fost mai agitat (in loc de mai calm, cum se zice) timp de 3 nopti treziri din ora n ora sau chiar juma de ora. Am scris despre asta. Si-a revenit la normal, slava Domnului, cu 2 treziri pe noapte. ceea ce va doresc si voua, cat mai curand. mamica obosita.

Kimmy, v-ati mai obisnuit una cu alta, asta e bine.

Carmen, ai dreptate, avem niste bombonele si bombonei dulci de tot...of de ce nu sunteti vreuna si pe aici in Canada, sa ne intalnim si sa faca cunostinta bebeii.

Ned, pupam pletosul. Cum adica "baleste". Ii curge din gurita saliva sau regurgiteaza?

Noi nu avem mare lucru la capitolul pleata. Avem un perisor castaniu-roscat moale si nu f mult. In schimb avem perciuni...

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

AM AJUNS SI NOI ACASA in dimineata asta la ora 2 caci plecaram din Tampa tarziu,la 5 pm ca sa nu vin cu fata pe drum tocmai pe o caldura innabusitoare caci aerul meu conditionat din masina e cam apa de ploaie,nu face fatza...si ca sa fie totul interesant si cu suspans...facuram si o pana (cauciuciurile le cumparai in iulie pe toate 4 noi,dar....fu un cui pe drum si binenteles ca nu m-a ocolit) si staturam aproape 2 ore in asteptarea omului de la AAA ca sa ne salveze (eu nu am talente de mecanic auto,iar maica-mea intr-una imi scoate ochii ca ce sofer e ala care nu stie domnle si nu e pregatit cu toate alea ca sa schimbe o roata).Ne treziram tarziu,pe la 9...am tras de Rudy sa-l duc la scoala,l-as fi lasat acasa dat tocmai azi fac ei la scoala pozele de grup,toata clasa....sa nu ma intrebati de ce azi....in fine,si nu am vrut sa lipseasca;deci de azi SUNTEM ACASA!!! Dumnezeule mare,inca nu imi vine sa cred,sincer va spun ca nu mi-a fost usor.de la Tampa la casa noastra in West Palm beach sunt exact 251 de mile...

Va pup pe toate si pe toti bebelusii si astept cu mare drag sa imi intru in ritm si in mana cu noua postura de mami cu bebelusa acasa...Sper sa fac mental fata criticilor zilnice si acuzatoare ale mamei ca prea iau fata din patut la fiecare scancet,ca prea repezita sunt (oi fi...si ce daca?)....Mandru de tatic avu un accident de masina joi pe 30 august seara si are o operatie de toata frumusetea cu tot cu hip replacement si 19 alte surubele...iertata-mi fie rautatea omeneasca si fireasca......dar stim noi cine si ce nu bate cu bata (sincer mi-e jena ca dau dovada si de rautate....si asta e unul din acele momente)...si deci e in spital si va mai fi acolo cateva saptamani din cate intelesei de la el.Binenteles ca nu comunicam bine,incerc sa-i dau informatii de Laila dar el le rastalmaceste,adica i spun de exemplu ca trebuie sa-i dau zilnic fetei cateva picaturele de vitamina D caci are densitatea osoasa mica,asa cum au prematurii,la care el....hop ma si acuza "pentru ca nu ai alaptat-o";L-am facut cum mi-a venit la gura,alea de gura cortului s-ar fi jenat daca m-ar fi auzit...nu ma mai abtin si nu-l mai menajez caci nu merita,sincer...si de ce sa tin frustrarea in mine daca nici el nu ma menajeaza,ba dimpotriva; iertati-ma ca spun prea mult din casa....dar simt nevoia sa ma racoresc un pic.De Laila: are 3580grame si 56cm...deci am fetita mare si sanatoasa.de Rudy :e super-incantat ca are surioara acasa,nu isi mai incape in piele.
Fleur,indraznesc sa te rog iubita...(cu jena) ...sa imi pui si mie pozele la album,PLEASE<PLEASE<PLEASE!!!!
De acum respir si eu usurata si ma simt si eu oama....caci am copilasii acasa mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Nici eu nu am avut deloc arsuri, la inceput o stergeam si ii puneam caciulita, apoi am incercat cu feonul si am obs ca ii place tare mult si de atunci il folosesc tot timpul, incercati si voi care nu aveti asa mult par, sa vedeti ca ii linisteste, cel putin la noi merge.

Astazi bebelina mea a facut kk asa mai verzui, ai vostri fac asa? Poate ca am inceput eu sa mananc mai multe fructe, am mai papat si ciocolata,azi am baut si o cafea sper sa nu fie alta problema.

Dureri de burtica nu avem si sper sa nu ne apuce, kk facem de mai multe ori pe zi si acum a adormit singura in leagan, si nu-mi vine sa cred, sper sa si doarma cateva ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

ada,mersi mult.
am gasit.mie parca imi place david mihail.


fleur,stiam ca e dulce laptele ca l-am gustat si eu.

ca_mila,daca nu face mereu verde,e ok.sa-l urmaresti.si la noi mai face din cind in cind,dar nu-i problema.

delia bine ati venit acasa.

kimmy,azi a fost moasa pe la mine si i-am spus de problemele noastre oarecum.
a zis ca trebuie neaparat sa-i fac program la Leon,altfel va fi din ce in ce mai rau.trebuie sa-i dau sa suga la 3 ore neaparat.sa il las sa mai si plinga,dar in final sa primeasca tzitzi doar la 3 ore.asa ca azi m-am inarmat cu rabdare si ne tinem tari pe pozitie.te anunt ce am reusit.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

delia bun venit acasa micutei laila.te asteptam de acum mai des la povesti.

ca mila si noi suntem parosi dar nu am incercat niciodata sa il usc cu feonul.voi incerca maine seara.

dana ma simt cu pozele dar deocamandata nu pot sa pun ca nu le am vazut nici eu.nu imi merge cd de la laptop si abia asteptam sa le primesc..voi pune maine eventual cateva facute de noi

da fleur si eu am gustat odata din greseala si e tare dulce lapticu


noi suntem cam hornaiti de azi noapte.s a tot inecat in somn de vreo 6 ori.se adude ceva la el in nasuc dar am incercat sa scot cu batista bebelusului si nu a iesit nimic.azi a regurcitat la mine pe mana si a ramas putina flegmuta asa ca si cu mucus prin ea.(scuzati detaliile dar nu stiu cum sa explic altfel).cele care ati mai avut bebeii hornaiti (ada,fleur)le ati mai dat si altceva pe langa sau doar ati curatat nasucul cu ser ?ar fi cazul sa merg la dr oare?dar alte simptome nu a avut.am tot urmarit sa nu faca febra si sper sa nu faca nici de acum.

va pup somn usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

fetelor am o mare dilema.
sotul meu vinde antichitati aduse din germania.o mica afacere...nu ne lafaim in bani dar nici rau nu o ducem.dar acum de cand cu criza asta merg mai slab vanzarile.sunt luni cand vinde bine dar sunt si luni in care nu.mai pe scurt nu avem o siguranta de la luna la luna.si odata discutam noi asa ca ar fi mai bine daca ne am muta in germania(acolo sta si sora lui).cumnatul lucru la o firma de acolo sofer de tir si de mult ii zice sotului ca ar putea sa il bage si pe el.dar sotul meu nu a vrut...acum mi a trimis mesaj ca sunt acolo locuri libere si ca daca si ar baga maine cerere de saptamana viitoare l ar si baga la lucru.si nu stie ce sa faca.il bate gandul sa mearga.desi eu intotdeauna eram hotarata sa ne mutam in alta tara acum la gandul acesta si asa brusc m am cam socat.nu stiu ce sa fac.categoric daca e sa mearga el mergem toti.dar e totusi o hotarare pe care nu as vrea sa o iau la repezeala.
o fi mai bine...nu o fi..nu stiu ce sa zic.ma gandesc ca totusi ptr viitorul copiilor ar fi mai bine ptr ca la noi nu este siguranta zilei de maine.dati mi si voi niste sfaturi va rog mai ales cele care sunteti plecate din tara.dana in special tu care traiesti in germania.
intr un fel mi ar placea...dar in alt fel nu stiu daca le ar placea copiilor.aici e o viata mult mai libertina.rafi sta pe strada de dimineata pana seara cu o gramada de copii.ne prinde alta data in perioada asta de vara si ora 12 pe strada.acolo stiu de cand mergeam la cumnata mea la 8 e totul pustiu.deci e categoric alta viata fata de cea pe care o ducem acum.in alta ordine de idei acum ar fi un moment mai bun de mers ca de la anul ar trebuii sa mergem la scoala si nu ne am putea duce direct.asa ar avea un an de obisnuinta si daca nu ne am acomoda sa zicem am putea reveni oricand inapoi.dar odata ce ar trebuii sa incepem scoala ar fi mai complicat sa luam astfel de decizii.
ufffff nu m am gandit ca e asa complicat.intotdeauna i am spus sotului ca daca vreodata mi ar spune vezi maine iti faci bagaju ca ne mutam in alta tara eu as fi de acord.(el nu era niciodata de acord).si acum cand chiar se intampla asta mi e cam ciudat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Delia21, bine ati venit acasa in formatie completa!
O sa iti pun pozele pe picasa cand prind un moment liber. Ce va rog pe toate daca mai puneti poze pe mail (desi cam tot atat timp ia sa le puneti pe picasa), sa le atasati pe toate in acelasi mesaj, nu mesajul si poza, ca sa fie mai rapid de uploadat dincolo.

Ali, o astfel de decizie, de a va muta in alta tara, e greu de luat,la modul concret.
Dar aveti niste avantaje: nu mergeti in necunoscut, ci la rude, sotul va avea loc de munca si in definitiv nu e nici asa de departe, puteti incerca cat timp ar dura contractul sotului sau cat v-ar conveni.Deasemenea, din cate inteleg, nu ati lasa in tara servicii banoase si stabile.
Stilul de viata presupun ca e foarte diferit, Dana poate sa iti explice cum e acolo, vezi ca ea povestea ca sta la focuri de tabara cu vecinii deci nu e chiar asa de auster totul pe acolo . Copiii sunt f adaptabili, nu iti fa probleme pt Rafi. Poate nu se joaca in strada pana tarziu, dar sunt activitati, sunt playdates, sunt chestii poate chiar mai interesante. Trebuie sa te gandesti si tu ce vei face, fata de viata ta aici. Lipsa de ocupatii duce la frustrari.Oricum te vei ocupa de copii, dar tb sa te gandesti daca asta iti e suficient.
Apoi daca stiti bine limba e infinit mai usor, daca nu, veti consuma mult timp si energie.
Eu am emigrat, situatia e diferita, am plecat in complet necunoscut ca sa zic asa. Nu regret o clipa, chiar daca mai am nostalgii.
In locul vostru as incerca, nu prea aveti nimic de pierdut din cate inteleg. Eventual pana va fi Rafi de varsta inceperii scolii, si atunci luati o decizie daca ramaneti sau nu.Bafta!
Intrebai ce dam la fornaiti: eu ii pun doar apa de mare (salina) in nari inainte de fiecare supt sau cand fornaie tare si din cand in cand ii aspir mucisorii cu batista bebelusului. Azi dimineata la primul supt ii iesea si intra la loc in nasuc la fiecare respiratie un ditamai mucusorul alb...scuzati detaliile dar era comic. Am bagat repede batista bebelusului si l-am rezolvat. De cate ori am intrebat la pediatra de fornait si muci mi-a zis atat: apa salina si aspirat des.
**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Daconst suptul la 3 ore este reteta SIGURA de pierdut laptele, iti spun si din experienta, bineinteles faci cum crezi.Bb nu e robot e o persoana,

Mergi la inceput