In ce directie ?

In ce directie ? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Despre Grecia, stiti unde a ajuns ... pe buza falimentului.

Oricum, Romania nu e Grecia ...dar merita sa consemnam azi o prima interesanta ... de toamna.

www.hotnews.ro/stiri-esential-13151122-prime-muraturi-pentru-cei-aproximativ-9-000-mineri-complexul-energetic-oltenia.htm" target="_blank">Prime de muraturi pentru cei aproximativ 9.000 de mineri de la Complexul Energetic Oltenia




Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Mita electorala se cheama asta. Si o vom plati cu totii, stati sa vina iarna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Da este mita electorala practicata de PSD si chiar de PNL sub Tariceanu, probabil ca o conditie pentru ca guvernul lui sa fie sustinut de PSD. PSD-ul mizeaza pe voturile asistatilor, pe pensionari, tigani, femei CIC prelungit etc..
La polul opus Basescu mizeaza pe servicii secrete si pe un regim autoritar de forta.
In primele zile de la preluarea primului mandat a facut vizita la SRI si a felicitat serviciile. A inaintat in grad ofiterii, a numit procurori loiali, a permis firmelor sub acoperire sa paraziteze activitati de stat: gestionarea certificatelor de energie verde, gestionarea semnaturii electronice, energia hidro si multe altele.
In perioada de criza singurele bugete care au crescut au fost ale servicilor secrete.

Ce-i de preferat intre cele doua strategii politice, cea populista si cea de stat centralizat condus ca o armata, paracticat de Basescu si de Ceausescu?
O Romanie condusa de la Bucuresti prin intermediul a opt guvernatori regionali, sau una descentralizata pe trei nivele adminstrative, gestionate de baronii locali?
Ce ne va costa mai scump, populismul platit cu bani, sau autoritarismul platit cu libertatea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

In primele zile de la preluarea primului mandat a facut vizita la SRI si a felicitat serviciile. A inaintat in grad ofiterii, a numit procurori loiali, a permis firmelor sub acoperire sa paraziteze activitati de stat: gestionarea certificatelor de energie verde, gestionarea semnaturii electronice, energia hidro si multe altele.


Decneus, dar esti tare bine informat!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Asta cu autoritarismul platit cu libertatea e un basm. Basescu nu e Putin; are pacatele lui, dar nu mi-a dat impresia nici ca ar vrea sa semene cu Putin. Mai degraba il intereseaza puterea economica. Altfel, asteptam cu interes ca aia 7 milioane de au votat impotriva lui sa plateasca cu libertatea, ca doar serviciile secrete sunt puternice, nu ?

Sunt de acord insa ca si pe vremea lui Tariceanu se practica mita electorala. Maica-mea a ramas siderata in ce ritm ii crestea pensia prin 2007-2008... iar de pe urma unor astfel de "cadouri' (ca sa nu le zic "pomeni") tragem si acum, noi toti.

Cat despre CIC prelungit...alternativa ar fi bonele platite la negru, evident. Cine pierde si cine castiga ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu are cum sa acapareze domeniul economic fara sa aiba sub control institutiile puterii, in special cele care instrumenteaza dosarele si apoi cele care judeca. Institutia care instumenteaza dosarele marii corutii si crima organizata este DNA. Pe asta o are sub control.

Justitia nu trebuie sa o domine in totalitate, este suficient sa controleze institutiile la varf, ICCJ si CCR si CSM, pentru ca toate dosarele ajung in final acolo pentru solutia definitiva.

Servicile secrete sunt necesare ca sa afle ce uneltesc adversarii politici sa le dejoace planurile. Si servicile sunt la comanda presedintelui prin CSAT.

Cum crezi ca a dislocat migratia parlamentara, care a asigurat majoritatea guvernului Boc? Chiar crezi ca parlamentarii respectivi s-au dus asa de bunavoie. Si migratia in sens invers a fost declansata de alte presiuni, daca nu chiar de o intelegere intre PSD si Presedinte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
servicile sunt la comanda presedintelui prin CSAT.


Ei, ai ocazia sa devii calul troian, am auzit la TV ca SIE face angajari :

www.sie.ro/index.html" target="_blank">http://www.sie.ro/index.html

Citat:
[...]daca nu chiar de o intelegere intre PSD si Presedinte.


Cred ca Ponta ar face congestie cerebrala sa auda asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu indeplinesc conditiile. Nu stau deloc bine la capitolul limbi straine sau de alta natura .

Comotie cred ca ar face Antonescu, nu Ponta care-i obisnuit cu astfel de aranjamente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Ce-i de preferat intre cele doua strategii politice, cea populista si cea de stat centralizat condus ca o armata, paracticat de Basescu si de Ceausescu?
O Romanie condusa de la Bucuresti prin intermediul a opt guvernatori regionali, sau una descentralizata pe trei nivele adminstrative, gestionate de baronii locali?
Ce ne va costa mai scump, populismul platit cu bani, sau autoritarismul platit cu libertatea?

Nu stiu de ce limitezi alegerea doar la optiunile mentionate de tine. Exista o larga paleta de optiuni atat pe scala economica (de la comunism-colectivism pana la neo-liberanism), cat si pe scala politica (de la anarhism la fascism). O harta interesanta a spatiului politico-economic o poti gasi la www.politicalcompass.org/analysis2" target="_blank">Political Compass.
Sau, daca privesti din perspectiva centrarii pe individ vs centrarea pe societate (atat economica, cat si culturala) poti obtine o reprezentare de tipul www.nolanchart.com/" target="_blank">Nolan chart.

Sunt multe alte tipuri de reprezentari ale spatiului politic, economic si social. Nici una nu e polarizata pe doua stari, cum reiese din postarea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag
Nu stiu de ce limitezi alegerea doar la optiunile mentionate de tine.
..
Sunt multe alte tipuri de reprezentari ale spatiului politic, economic si social. Nici una nu e polarizata pe doua stari, cum reiese din postarea ta.

Eu nu limitez nimic.
Oferta politica actuala din Romania se reduce la cele doua variante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Nu stiu despre ce oferta vorbesti, pentru ca Basescu nu mai candideaza la alegerile viitoare (la prezidentiale nu mai are cum, la parlamentare poate doar daca vorbim de cele din 2016, desi a declarat ca iese din politica). Dreapta politica se reformuleaza acum, nu stim unde se va pozitiona ca solutii economice si sociale.

Deci despre ce alternative deja existente (si pozitionate de tine ca varianta autoritarista si varianta populista) vorbim?

Mergi la inceput