Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (90)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Ce ma enervez ca am scris un mes lung si l-am pierdut

Vroiam sa va scris despre drumul nostru cu masina, pt ca stiu ca multe va temeti. si cum am avut o experienta pozitiva, am zis sa o impartasim. Drum de 700 de km +30 de minute cu feribotul, in total cam 10 ore de mers.

La dus, am plecat la 02.30 - e adevarat in seara aia noi am fost cam rupti, ne-am culcat odata cu Larisa. Am luat-o din pat dormind, cu un cearsaf pe ea, a dat sa mataie si recunosc, am facut un compromis, si am scos suzeta de la naftalina si i-am bagat-o cu convingere in gura, asa ca nu a mai zis nimic. Cand am pus-o in scaun s-a trezit si cand am ajuns la primul seamfor a exclamat :"oo-oo, cu titi-ul, e osu" si apoi " e vede, haideeee tata". Ni s-a parut tare dulce, mai ales ca avea si parul asa valvoi din somn. A motait cam jumate de ora si dupa aia a readormit. intre 5.30 si 6 s-a tot foit, cred ca intepenise in scaun, asa ca de la 6 nu a mai vrut sa doarma. Ca sa o consolez putin am scos din scaun si ne-am iubit putin in brate vreo 10 minute. Apoi i-am adus aminte de micul dejun, asa ca a stat din nou bucuroasa in scaun, cu gandul la mancare. A mai molfait putin suzeta, apoi i-am dat micul dejun, am ascultat niste muzica, ne-am mai uitat pe geam si apoi la dvd la diferite desene - ea isi alege singura ce vrea. Am mai facut o pauza de 15 minute intr-o benzianrie unde a socializat cu o pisica. La 10.30 a adormit, probabil obosita, dar intr-adevar nu a ami dormit la pranz. Noi am ajuns la hotel la pranz, a vazut marea si nu a mai avut stare in camera, a trebuit sa iesim. Cand am ajuns pe ferry dormea si a trebuit sa o trezesc cam brusc sa o scot din masina. Dar i-am atras atentia ca am ajuns la mare, s-a uitat ea in jos, si a exclamat :"mama, e apa, e vede" (verde- ca asa ii tot ziceam noi acasa ca o sa mergem ontr-un loc frumos, cu apa verde. ) Acum daca o intrebi cum era apa in concediu zice "vede abasta" (verde albastra)

La intoarcere, am avut emotii cu carul pt ca am ales sa nu ne mai trezim cu noapeta in cap, sa luam micul dejun la hotel si apoi sa plecam. Ceea ce a insemnat o zi intreaga de stat numai in masina. Am plecat la 9.30 si am ajuns seara la 20, dar culmea copilul a fost ok, nu ne-a scos peri albi. Am avut mare noroc ca partea cu ferry a fos la inceputul calatoriei, de la ora 10 cand ea avea energie. Si am exploatat-o si eu la maxim, daca nu am plimbat-o dintr-un colt al altuia al vasului si sus in jos pe scari, numai sa o obosesc. Apoi in masina a stat putin cuminte de la oboseala, apoi i-am distras atentia cu gustraea de fructe care o place tare mult, i-am dat o jucarie noua cumparata in concediu si dupa a adormit, tot asa mai devreme decat ora ei normala. Cand s-a trezit a mancat prnazul si apoi s-a uitat la dvd. Am oprit de 2 ori la benzinarii, unde era f comica ca ii aratam cum sa facem gimnastica sa ne dezmortim. Si apoi cand mai pe dupa-amiaza pe la 16-17 cand nu mai avea rabdare, ne-a salvat un OMV - stiti ca astia au de obicei si un mic loc de joaca. Si am stat acolo juamte de ora, s-a tot dat pe topogan. Singurul moment cand si-a pierdut rabdarea a fost in ultima jumatate de ora, undeva intre Giurgiu si Bucuresti, pe ultima suta de metrii, recunosc ca am scos-o din scaun

Ce trucuri am folosit: cand dormea noaptea si chiar si ziua am pus pleduri in geam sau/si intre scaunele din fata sa nu ii bata lumina/soarele; am fost blindata cu mancare, fructe la noi; am facut concesii si i-am dat si biscuiti sa roada (sa o tin preocupata); am avut o sticla noua din care ii placea sa bea; am avut si pai in caz ca cerea; i-am luat ceva nou - o jucarie care sa ii placa mult, in seara de dinaintea plecarii - si la dus si la intors - tot ca sa o preocupe ceva (o prostioara de 2 euro, dar a functionat f bine); am facut concesia si i-am dat suzeta ca sa adoarma la loc; si de mare ajutor dvd-ul (si aici recomand eventual sa aveti un desen nou).

Va pup pe toate si vant in pupa, adica drumuri bune cu copii cuminti

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Iuliana, tu nu esti singura cu picii nu? Te ajuta mama ta? Tudor s-a reacomodat la cresa sau merge la serviciu? ce zice sotul tau de mara?

PS Tati e topit dupa pscotica
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


Dimineata la 8 il duc pe Tudor la cresa...si in 15 minute ma intorc acasa. S-a reacomodat extraordinar de bine...Ma intorc in pat cu Mara si dormim pana la 9.30 cand vine mama. la 13 ma duc sa il iau pe Tudor si apoi vin acasa...Pe la 14 il culc pe el apoi o iau pe Mara ii dau drumu mamei sa plece si ma culc langa Tudor si Mara...Dormim cam 4 ore...pana pe la 18...Apoi stau cu ei...ea mananca si cu el ma joc ...de obicei facem puzel-uri...iar pe la 19.30 vine si tati acasa....Sincera sa fiu mai mult de atat nu am nevoie de ajutor...Este super asa si ma bucur si eu de intimitate si de familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cris2010

Buna dimineata, mamicile mele dragi!

Baby, felicitari, mamico!!! Un pupic mare si dulce pt bebe Mara.

Mamica Nataliei, 17+



Tu cum esti? Cum te simti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Rodi, voi ce fceti? Ati primit raspuns de la gradi?


joi o duc prima zi pe Isa si voi vb atunci cu directoarea . daca nu se poate, va merge de luni la cea particulara de dinainte. de sambata nu mai doarme Isa la amiaza, sper ca reluarea gradinitei sa-i aduca iar programul la... normal. are atata energie ca eu nu-i mai fac fata la amiaza si seara, e tot calare pe noi, vrea joaca, sarituri, dansuri, nu se mai multumeste cu desenat si povestit . nici nu e de mirare, ca doar nu oboseste asa tare jucandu-se cu Maria .


Isa (19 iunie 2010) si Maria (26 iunie 2001)

poze iulie 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

baby - O lasi pe Mara singura in casa sau o iei cu tine?

ochidut - multumim de ponturi
De care dvd aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981

baby - O lasi pe Mara singura in casa sau o iei cu tine?

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/82hpv757d0kzi4t9.png" target="_blank">Clara Ioana (30.07.2012)


Nuuuu...Ramane cu sotul meu. El pleaca de acasa dupa ora 9...Si am stabilit ca duc eu copilul la cresa ca daca cumva plange el nu are inima sa il lase acolo....


PS....Mi-a scazut poductia de lapte pentru ca Mara doarme mult si nu am pus nici pompa...si acum ...in seara asta i-am dat completare de LP 60 ml.....Ma oftic pentru ca daca acum o saptamana ma mulgeam scoteam cel putin 80 dintr-un san iar acum abea scot atat din ambii sani...Ce sa fac? Ce sa iau sa maresc productia de laptic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Galafor si ceai pt lactatie teekane. Au mers la mine. Si copilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Galafor si ceai pt lactatie teekane. Au mers la mine. Si copilul

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


multumesc Alice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui baby78
Ce sa iau sa maresc productia de laptic?

Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor si Mara
Pt stimularea lactatiei:
- ceai semintre chimen, fenicul, anason
- Galactogil
- Galafor
- Nutrinatal
- More Milk Plus
- Spirulina (de la Hofigal)
- Ceai www.fares.ro/ro/magazin%20online/ceaiuri%20functionale%20-%20mama%20si%20copilul/stimularea%20lactatiei/414" target="_blank">Fares
- Ceai www.humana.ro/humana/ceaiuri/humana-ceai-de-fenicul-x-200-gr" target="_blank">Humana
- Ceai www.teekanne.ro/teekanne/mama-si-copil/ceai-stimularea-lactatiei" target="_blank">Teekanne
- Bere fara alcool :)
- URTICA URENS CH 5, 4-5 granule sublingual de 2-3 ori pe zi, efectele se vad in 2-3 zile

Importante sunt si odihna, mancarea (mese ce contin proteine), apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

'neata, mamici!

baby, la mine a avut efect imediat Galactogil (de la farmacie). Cu Natali am avut aceeasi problema. Din cauza icterului prelungit dormea non-stop. Ma chinuiam s-o trezesc sa suga. Pentru intretinut lactatia luam si eu galafor.

Noi suntem bine. Azi am fost sa-mi fac analize pt tiroida. Sper sa-mi fi reglat tratamentul nivelul de hormoni.

Ochidut, multumim de ponturi. Cu rontaieli si noi mai scapam.
Poze cu burtica nu prea am ca pana acum vreo doua saptamani nu prea se vedea. Si de obicei eu sunt 'pozarul' asa ca apar in foarte putine fotografii.

Puiut, ce curajos a fost Raducu.

Mamica Nataliei, 20+

Mergi la inceput