URGENT!!! LUCA, 9 ani cu tumora cerebrala maligna

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Doamne Ajuta-i lui Luca si parintilor sa gaseasca clinica cu cei mai buni dr. si tratament ptr. Luca. Ma gandesc mereu la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Am primit ceva raspunsuri, dar din pacate nu sunt bune, sau cel putin pe noi nu ne ajuta foarte mult:

cei de la PSI - Elvetia mi-au raspuns ca au verificat actele medicale si imaginile trimise si din pacate nu-l pot trata pe Luca acolo cu protoni datorita varstei, inaltimii lui si a faptului ca diametrul capului lui depaseste 18 cm.

Cei de la Anadolu - Turcia ne-au raspuns ca Luca poate face radioterapia si apoi chimioterapia la ei, dar costurile sunt foarte mari (17.000 euro numai radioterapia si inca cam atat chimioterapia) si parintii nu au atatia bani si cel mai probabil nu vor reusi sa-i adune nici in urmatoarele 6 saptamani cat ar dura radioterapia ca apoi sa poata face chimioterapia.

Inca mai astept vesti de la RPCT din Germania, daca ei il pot trata pe Luca aici, atunci s-ar deconta radio cu S2 si ar trebui platita numai chimio (undeva la 20.000 euro).

Parintii lui Luca au gasit o clinica in Viena AKH si azi asteapta rezultate de acolo privind tratamentul si costurile.

Sa ne indrume Dumnezeu spre cel mai bun spital in care Luca sa poata fi tratat cel mai bine; continuati sa va rugati pentru Luca, inca mai are nevoie de noi si va avea mult timp de acum inainte.

Va multumesc tuturor pentru incurajari si ajutor.

Va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

ma rog si eu pt Luca si pt parintii lui sa-i indrume Dumnezeu spre o clinica unde sa fie tratat puiul lor.

Poate ar fi bine sa ne mobilizam si sa mai donam ceva banuti, cu siguranta sunt multi cu suflete mari care se unesc la nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella63 spune:

in ce oras din Germania este clinica?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella63 spune:

unde in Germania???? In ce oras????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cbojan spune:

Un fost coleg de-al meu de la Cluj a trecut printr-o situatie pot spune identica cu baietelul lui si din cate am inteles ei au cooperat cu o clinica din Austria. Daca credeti ca e de folos informatia sa imi scrieti va rog pe claudiu.bojan@eurocontrol.int si va dau detaliile de contact dupa ce vorbesc si le cer si lor acordul. Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna tuturor,
cei de la RPTC Germania sunt in Munchen, iar Clinica HIT in Heidelberg (raspuns pentru ella63).

RPTC mi-au scris ca nu au primit niciun plic de la noi cu RMN-ul si toate analizele medicale; am cerut mamei lui Luca nr. de AWB sa-l comunic celor de la Clinica si au spus ca inca studiaza cazul lui Luca, dar inca nu au niciun raspuns concret pt noi, asteptam....
cbojan iti multumesc pentru ajutor, parintii lui Luca si noi am luat legatura cu multe clinici din afara si am primit raspunsuri pentru radioterapia clasica de la AKH Viena, Anadolu Turcia (17.000 euro radioterapia si apoi chimioterapia cam tot atatia bani), Heidelberg Germania (15.0000 euro radioterapia si apoi chimio, nu au spus cati bani), dar noi speram sa primim un raspuns pozitiv pt terapia cu protoni....la fel de scumpa, dar mult mai eficienta si mai precisa.

De bani au mare nevoie parintii lui Luca, eu am asteptat un raspuns concret sa va pot anunta ca avem nevoie de suma de 15.000 euro, 17.000 euro, dar se pare ca in jurul acestei sume ne invartim; asadar cine ne poate ajuta este rugat sa o faca in continuare, conturile sunt valabile si orice suma e binevenita. Confirmarile prin Paypal catre tatal lui Luca vor fi confirmate mai greu, nu prea mai are timp si dispozitie pentru asa ceva, dar...le vom confirma incet.

Am mai primit 200 lei de la o membra DC pe care i-am virat in contul lui Luca, multumim M pentru donatie si pentru perechea de pantofi care ai donat-o tot pentru Luca; si am vazut produse donate si de Gabby11, Alinuk, va multumesc tuturor.

Helbi nu am primit confirmarea prin Paypal, dar sunt sigura ca au intrat banii ( 30 euro)

Va multumesc tuturor.

Laura






Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella63 spune:

Am vorbit cu Alin, tatal lui Luca si a zis ca a primit confirmare la clinica din Tubingen din Germania pentru radioterapie si ca s-ar putea sa vina saptamana aceasta in Germania. Eu sunt la 52 de km de Tubingen si le-am oferit cazare, masa si transport, sper sa vina caci ne dorim asta din tot sufletul si eu si sotul meu. Noi deja pregatim camera lui Luca :).
Transfer bancar am facut la inceputul lunii septembrie in contul de lei.
Doamne ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella63 spune:

eu si cu inca o doamna fosta colega a lui Alin care traieste acum in Anglia am inceput sa distribuim pe facebook: Ajuta-l pe Luca cu o reteta.
Ne-am gandit ca fiecare mama a facut o reteta proprie de mancare pentru copilului ei si ne-am gandit sa adunam cat mai multe retete, le traducem in engleza snglia sa scoata o carticica cu retete preferate de copii in care toate retetele vor fi personalizate. Le vom scoate pe piata engleza la un pret mic incat sa fie vandute si banii stransi sa intre in conturile familiei pentru Luca. Fiecare dintre cei care imi vor trimite retete vor primi o carticica gratuit. Daca cineva vrea sa ne ajute cu o reteta trimiteti-mi pe e-mail: .calburean@gmail.com sau pe facebook: http://www.facebook.com/.calburean.
Ce spuneti, vom reusi?????????
Haideti sa nu pierdem timp, sa ne miscam.
Va multumesc din suflet, Ella.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

S-a primit confirmarea de la Clinica din Tubingen - Germania; vineri merg in Germania si luni doctorii il vor vedea pe Luca.
Radioterapia costa 17.000 euro si Luca va merge ambulator, adica nu va fi internat in spital, asadar le trebuie cazare cat mai aproape de spital; mama lui a sunat la casa Mc Donald, dar nu au locuri, a mai sunat la o casa copilul si parintii, Elterhouse, parca, dar nici aici nu au locuri, sunt pe liste de asteptare; problema este ca trebuie sa fie cat mai aproape de spital.
Radioterapia dureaza 8 saptamani.
Apoi urmeaza chimioterapia, o sedinta la 3 sau 4 saptamani, nu stiu cate sedinte...asadar costurile sunt foarte mari, numai cazarea si masa pentru 3 oameni timp de 8 saptamani....si apoi cine stie cat timp pentru chimio.

Revin cu detalii cand voi mai avea.

Nu am confirmat o plata prin PAYPAL, dar incerc sa o confirm azi.

Va multumesc tutror pentru ajutor.

Mergi la inceput