Numai pentru morti?

Numai pentru morti? | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Am avut de curand o experienta din care s-a nascut o intrebare. Si, cum unde altundeva ma pot lamuri decat aici, va intreb pe voi.
In concediu, in Turcia, locuim de obicei intr-o zona putin frecventata de turisti, in mijlocul "turcimii". Intr-una din zile, pe la pranz, la capatul aleii ce dadea spre faleza (in fine, acolo nu e chiar faleza, e drumul acela nesfarsit de-a lungul marii, foarte circulat) s-a infiintat o duba, din care foarte repede au coborat si au fost instalate utilaje de bucatarie, mese, scaune, umbrele. In scurt timp, am realizat ca faceau gogosi, genul ala de ineluse. Lumea deja se oprea, primea caserole de plastic, unii plecau, altii zaboveau sa le manance acolo. Au stat cateva ore si probabil ca sute de oameni au mancat gogosi.
Lipsea ceva...nu plateau.
M-am gandit imediat la un parastas.
Am capatat explicatia de la un vecin (turc). Unul din vecini a dorit ca prin gestul asta sa multumeasca lui Allah ca-i sanatos, familia ii este bine si e multumit. Actiunea are si un nume, dar nu l-am retinut.

Intrebarea este: exista si la noi (ortodocsi) acest obicei, sub o forma sau alta? Stiu ca nimeni nu ne opreste sa daruim, ca urmare a educatiei sau obiceiului nostru, multi o facem, dar asa ceva n-am vazut si, marturisesc, mi-a placut.
Ei, mi-au placut si gogosile, insiropate asa cum doar ei stiu sa faca...


Rufus, Tora si iadele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Rufus,eu stiu ca in credintza ortodoxa,exista parastase de vii si de mortzi!

Deci exista si la noi doar ca mai practicat este cel pentru mortzi,probabil cuprinsi de treburile zilnice nu ne mai oprim sa-i multzumim lui Dumnezeu pentru ceea ce avem.(sub forma de parastas/cina)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cred ca obiceiul respectiv se numeste "sadaka(h)". l-am vazut si in faimosul serial "clona".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

si parastasul pentru morti..tot pentru cei vii este pana la urma, ca mortii nu mananca...ceea ce e gresit oarecum la noi e ca facem parastasul cu familia, unii dintre noi doar cu familia

sa fii generos, milostiv, sa imbraci pe cei goi sau sa-i hranesti pe cei flamanzi nu ar trebui sa se tina musai de un obicei anume si doar la o zi din calendar, atunci cand faci fapte de genul asta, le faci pentru ca ai mai mult decat iti trebuie tie si familiei tale si daca tu consideri ca Dumnezeu a avut un aport la ceea ce ai obtinut in viata, intervine si multumirea inaltata catre Dumnezeu in momentul ofrandei...

sunt putini cei care se intorc cu fata catre Dumnezeu atunci cand le e bine, multi o fac atunci cand le e greu si o fac cu repros

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Rufus, da, poti sa-ti dai de pomana pt. sufletul tau, cel putin in religia ortodoxa-se practica.

La noi nu am auzit de ofrande de multumire Domnului.La biserica ortodoxa stiu ca atunci cand se face maslu se sfintesc produsele(ulei, faina- in speta), o parte sunt lasate acolo, o parte le iei acasa!

Eu deobicei cand doresc sa-i multumesc lui Dumnezeu, fac acatist pt.vii si ii multumesc acolo!Si deobicei cand ajuti pe altii cu mancare, haine, bani, medicamente sau orice fel de alt ajutor, dai de unde e destul pt. cei ce au nevoie!

Ideea e sa faci bine celor ce au nevoie.

Chiar daca ai mancare acasa si te gasesti pe strada si ti se face foame, daca primesti un covrig-inseamna pomana, facere de bine, pt.ca iti e foame si ai nevoie in acel moment si nu ai la indemana.Parerea mea!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Am avut de curand o experienta din care s-a nascut o intrebare. Si, cum unde altundeva ma pot lamuri decat aici, va intreb pe voi.
In concediu, in Turcia, locuim de obicei intr-o zona putin frecventata de turisti, in mijlocul "turcimii". Intr-una din zile, pe la pranz, la capatul aleii ce dadea spre faleza (in fine, acolo nu e chiar faleza, e drumul acela nesfarsit de-a lungul marii, foarte circulat) s-a infiintat o duba, din care foarte repede au coborat si au fost instalate utilaje de bucatarie, mese, scaune, umbrele. In scurt timp, am realizat ca faceau gogosi, genul ala de ineluse. Lumea deja se oprea, primea caserole de plastic, unii plecau, altii zaboveau sa le manance acolo. Au stat cateva ore si probabil ca sute de oameni au mancat gogosi.
Lipsea ceva...nu plateau.
M-am gandit imediat la un parastas.
Am capatat explicatia de la un vecin (turc). Unul din vecini a dorit ca prin gestul asta sa multumeasca lui Allah ca-i sanatos, familia ii este bine si e multumit. Actiunea are si un nume, dar nu l-am retinut.

Intrebarea este: exista si la noi (ortodocsi) acest obicei, sub o forma sau alta? Stiu ca nimeni nu ne opreste sa daruim, ca urmare a educatiei sau obiceiului nostru, multi o facem, dar asa ceva n-am vazut si, marturisesc, mi-a placut.
Ei, mi-au placut si gogosile, insiropate asa cum doar ei stiu sa faca...


Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

un gest frumos!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Rufus, da, poti sa-ti dai de pomana pt. sufletul tau, cel putin in religia ortodoxa-se practica.

La noi nu am auzit de ofrande de multumire Domnului.La biserica ortodoxa stiu ca atunci cand se face maslu se sfintesc produsele(ulei, faina- in speta), o parte sunt lasate acolo, o parte le iei acasa!

Eu deobicei cand doresc sa-i multumesc lui Dumnezeu, fac acatist pt.vii si ii multumesc acolo!Si deobicei cand ajuti pe altii cu mancare, haine, bani, medicamente sau orice fel de alt ajutor, dai de unde e destul pt. cei ce au nevoie!

Ideea e sa faci bine celor ce au nevoie.

Chiar daca ai mancare acasa si te gasesti pe strada si ti se face foame, daca primesti un covrig-inseamna pomana, facere de bine, pt.ca iti e foame si ai nevoie in acel moment si nu ai la indemana.Parerea mea!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



ieri eram intr-o piata si nu aveam cash cu mine decat cativa centi.
o domna s-a oferit sa-mi dea bani sa cumpar niste rosii.
niste rosii frumose cum nu gasesti in magazine.

imi pare rau, ca de rusine am refuzat-o...si ma gindeam acum ca nu trebuia sa fac asta.
trebuia sa primesc, sa multumesc si astazi sa fac si eu la fel cu altcineva.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

din cate stiu eu, la noi nu exista vreun obicei de genul asta. este un obicei prin care ei multumesc atunci cand sunt fericiti, aduc ''ofranda''... (nu are treaba cu parastasul pt vii de la noi).
este un gest prin care-si impartasesc bucuria...frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Rufus,
In Moldova se ofera dulciuri de sarbatori si de Mosi (4 pe an), dar e drept ca e mai mult de sufletul mortilor.
In satele din Moldova se face hram si se invita lumea la masa, chiar si necunoscuti.
In rest, se face "cinste" cu o ocazie.

Si tot in satul bunicii mele se da de pomana la cei necajiti primele roade pe care le culegi : galeti de struguri, legume, etc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

In Moldova se cheama ca te "grijesti" daca-ti dai singur de pomana cat inca traiesti (fireste). Majoritatea celor care o fac nu au mostenitori care sa se ocupe de pomeni dupa ce trec ei in nefiinta. Sau nu pun "baza" pe mostenitorii pe care ii au cum ca vor face cele necesare.

La mine la biserica eu am facut diverse pomeniri pentru vii, pentru sanatate, ajutor, pentru multumire Domnului.

Mama face mereu pomeniri pentru vii de Sf. Ion, Sf. Mucenic Dimitrie, samd. In aceleasi zile se fac si pomeniri pentru raposati, iar preotul citeste separat pentru cele doua "categorii".

Eu as spune ca diferenta dintre manifestarile islamice si cele crestin-ortodxe e data cu precadere de smerenie; la ortodocsi, daca dai de pomana sau ajuti pur si simplu un nevoias, nu trebuie sa te stie nimeni, altminteri ajungi sa te "falesti" si sa te mandresti cu "bunatatea" ta. La musulmani pare a fi invers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

In Moldova se cheama ca te "grijesti" daca-ti dai singur de pomana cat inca traiesti (fireste). Majoritatea celor care o fac nu au mostenitori care sa se ocupe de pomeni dupa ce trec ei in nefiinta. Sau nu pun "baza" pe mostenitorii pe care ii au cum ca vor face cele necesare.

La mine la biserica eu am facut diverse pomeniri pentru vii, pentru sanatate, ajutor, pentru multumire Domnului.

Mama face mereu pomeniri pentru vii de Sf. Ion, Sf. Mucenic Dimitrie, samd. In aceleasi zile se fac si pomeniri pentru raposati, iar preotul citeste separat pentru cele doua "categorii".

Eu as spune ca diferenta dintre manifestarile islamice si cele crestin-ortodxe e data cu precadere de smerenie; la ortodocsi, daca dai de pomana sau ajuti pur si simplu un nevoias, nu trebuie sa te stie nimeni, altminteri ajungi sa te "falesti" si sa te mandresti cu "bunatatea" ta. La musulmani pare a fi invers.


mama si bunicile mele nu au "impartit" noaptea sau deghizate sa nu fie recunoscute de "lume", erau la fel de la vedere ca turcul din povestea lui Rufus, mama inainte de orice parastas facea painici inmuiate in vin si iesea cu ligheanul de painici la coltul strazii noastre si impartea oricui se arata amator...nu cred ca se simtea plina de ea ca facea asta, o facea ca asa stia ca trebuie facut si ca ii placea sa faca ceva bun pe care sa-l imparta si altora...

a te fali sau mandri cu milostivenia nu inseamna a face fapte de milostivenie la vedere, inseamna a te lauda cu ele, a face mare caz de cheltuielile cu pregatirea pomenilor sau chiar a te plange de cat de mult ai cheltuit, inseamna a atrage atentia asupra ta si a faptelor tale in mod exagerat...eu ma indoiesc ca turcu avea firma luminoasa...."La gogoasa milostiva, daca impart 100 de gogosi am bilet gratuit in rai!"

dupa cum zici tu, crestinul cand face pomana o lasa anonima la usa omului, ori nu e asa, ca treaba lui cand face o pomana este pe de o parte sa il bucure/hraneasca/imbrace pe cel in nevoie si pe de alta parte sa se asigure ca ii sunt pomeniti mortii (zicerea aia "sa fie de sufletul lui x" e foarte importanta, zicerea aia are valoare de marturie in favoarea lui x la Judecata de Apoi)...

Mergi la inceput