Razboiul trandafirilor

Razboiul trandafirilor | Autor: lorelei_19

Link direct la acest mesaj

Da, cred ca asa se numeste "Rosenkrieg", adica razboiul trandafirilor.
Ceea ce suna ca o metafora ascunde de fapt enorm de multa durere, dezamagiri, caderi psihici, samd. Ce este de fapt? Atunci cand o pereche se desparte si unul sau ambii incearca sa-i provoace ex-ului/ex-ei durere cat de multa, incepand cu o/il a denigra, a vorbi urat de ea/el, a incerca sa-l/-o termine psihic. Unul dintre parteneri sufera de obicei mai mult si incearca sa se razbune pe celalalt cat poate de mult. Razboiul trandafirilor.
Cineva drag mie era pana de curand casatorita, intr-o relatie la suprafata stabila. Insa de fapt iubirea murise de mult si ce ramasese era inertia sau teama de a face pasul decisiv, insotita de depresii lungi si inexplicabile, lipsa apetitului, chiar imbolnavirea (ulcer). Intr-o relatie esuata amandoi sunt de vina, nimic de zis. Daaaar, el o termina. In afara c-a sunat la toata familia in Romania (inclusiv la parintii ei) si-a denigrat-o in fel si chip- curva, nu e in stare sa ramana c-un singur barbat, cum a-ti crescut-o si alte epitete care mai de care mai urate, incearca sa distruga tot ce a realizat ea pana acum. Au fost 7 ani casatoriti (legal inca mai sunt) si in toti anii astia au multe amintiri comune, au trait multe. Tot ce poate folosi impotriva ei in timpul asta, foloseste. Toate cuvintele pe care le-a spus ea de-a lungul casniciei sunt spuse mai departe. Ba mai mult, a inregistrat o discutie de-a ei privata si-o prezinta la toata lumea. Ea este la pamant. Plange zi si noapte. Ba chiar se gandeste sa se intoarca la el, cred ca mai mult de teama de consecintele astea.
Cum s-o ajut? ce se poate face? Sa vorbesc cu el am incercat, n-a dus la nimic.
Fetelor care-ati trecut prin asa ceva, cum ati depasit asta? Ce este de facut?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

nu..nu vorbi cu el..da-l incolo. Iti usuci gura de pomana.
Vorbeste cu ea, trebuie sa ii fii alaturi si sa o incurajezi. Stiu ca e greu..dar pe ea trebuie sa o lase rece ce spune el. Si prietenii, rudele, parintii ei..daca tin la ea, nu trebuie sa plece urechea la ce spune el, indiferent ca e adevarat sau nu. Si ei la randul lor au in familie secrete sau chestii intime, sau diverse doar de ei stiute..dar nu au avut ghinionul sa treaca prin ce trece ea, adica partenerul sa se apuce sa turuie tampenii.
Eventual poti vorbi tu cu familia ei..sa-l ignore pe destept.
Si prietenii ei care pleaca urechea la ce spune el...nu ii sunt prieteni, asa ca nu are de ce sa sufere daca ii pierde.
Fruntea sus...indiferent de vorbe. Ii va trece...parca e o tzatza de la tara...
Si nu..sa nu se intoarca la el..ca la fel va face candva , mai devreme sau mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu cred ca familia(in primul rind)si prietenii ar trebui sa stie adevaratul ei caracter,asa ca nu mi-as face viatza amara datorita acestui tip de comportament!

Bineintzeles ca te doare,bineintzeles ca esti dezamagit(acest tip de comportament din partea lui spune muuulte!!!!)insa eu sunt eu si asa cum sunt familia si prietenii ma cunosc.

Este doar o etapa ,de refulare,de negare a situatziei existente,de a o face pe ea sa se simta vinovata cu sperantza de a se intoarce sau doar de a o umili!

Ea crede ca ar mai putea trai alaturi de un om care"i-a facut reclama asta"?Sau mai bine sa-l intrebe pe el(ironic bineintzeles)daca asa isi doreste sa aiba alaturi de el o asemenea persoana.

Dana

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Lorellay,
Vorbim incontinuu. Acum e la mine pentru doua zile. Singura tema e despartirea ei. Acum e bucuroasa c-a facut pasul, in urmatorul minut se intreaba ce-a facut, el e singurul care-a iubit-o atat de mult. Ea e tanara, e frumusica si inteligenta. Insa acum e total speriata si derutata. Speriata de dimensiunile luate. Si probabil de necunoscut. Ce urmeaza, cum o sa se descurce? - sunt doar cateva dintre temele care-o preocupa cu totul...
Chiar c-asa, Lorellay- ca o tzatza! De ce insa simt unii nevoia sa distruga pe celalalt doar pentru ca nu mai are sentimente pentru el? A avea sentimente sau nu pentru o persoana, nu e o hotarare luata la rece, ci intervine cu timpul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

La fel spun si eu, vorbeste cu ea, incurajeaz-o, fi-i alaturi. Daca ii esti prietena, esti langa ea indiferent ce spun altii, tu o cunosti foarte bine. La fel ar trebui sa fie si familia ei, exact cum spune andacos. Sa ii fie refugiu si ajutor, sprijin, acum cand ii e greu. In niciun caz sa nu se intoarca la el, furia lui nu se va opri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Acum am citit ca e la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu cred ca familia(in primul rind)si prietenii ar trebui sa stie adevaratul ei caracter,asa ca nu mi-as face viatza amara datorita acestui tip de comportament!

Bineintzeles ca te doare,bineintzeles ca esti dezamagit(acest tip de comportament din partea lui spune muuulte!!!!)insa eu sunt eu si asa cum sunt familia si prietenii ma cunosc.

Este doar o etapa ,de refulare,de negare a situatziei existente,de a o face pe ea sa se simta vinovata cu sperantza de a se intoarce sau doar de a o umili!

Ea crede ca ar mai putea trai alaturi de un om care"i-a facut reclama asta"? Sau mai bine sa-l intrebe pe el(ironic bineintzeles)daca asa isi doreste sa aiba alaturi de el o asemenea persoana.

Dana


Dana, . O sa-i arat mesajul tau. Este foarte adevarat ce spui tu. Daca ea e atat de "rea", de ce n-o lasa in pace? A si amenintat-o in fel si chip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

La fel spun si eu, vorbeste cu ea, incurajeaz-o, fi-i alaturi. Daca ii esti prietena, esti langa ea indiferent ce spun altii, tu o cunosti foarte bine. La fel ar trebui sa fie si familia ei, exact cum spune andacos. Sa ii fie refugiu si ajutor, sprijin, acum cand ii e greu. In niciun caz sa nu se intoarca la el, furia lui nu se va opri.


Mihaela , nu pot s-o impiedic. Pot doar sa incerc s-o sfatuiesc, insa hotararea de a ramane departe de el este 100% a ei si asa trebuie sa ramana. Ma doare sufletul s-o vad asa, e piele si os (cred ca are 44 Kg acum) si incontinuu plange... Dar nu vreau sa dea vina pe mine sau pe altcineva. Sper din toata inima sa aiba puterea sa ramana asa. Mai inainte spunea ca il intelege, si ca ii este foarte foarte mila de el, ca e distrus. Si ea e terminata, chiar daca nu mai are sentimente fata de el, e obisnuinta si mai ales o mila nesfarsita (el este foarte dependent de ea- financiar, social, etc....)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Asa e lorelei, nu ai cum sa o impiedici. Hotararea trebuie sa fie a ei, sunt 100% de acord. Eu ma gandeam ca e bine sa aiba pe cineva aproape (ma bucur ca tu ii esti), cineva care sa o asculte si sa o inteleaga, sa ii "deschida" ochii asupra lui, pentru ca ea e foarte confuza si e normal ca azi sa vrea, maine sa nu mai vrea si apoi iar sa vrea...cred ca i-a fost foarte greu sa ia hotararea sa plece de la el. Sper din suflet sa aiba puterea asta, dar numai ea stie cel mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Asa e lorelei, nu ai cum sa o impiedici. Hotararea trebuie sa fie a ei, sunt 100% de acord. Eu ma gandeam ca e bine sa aiba pe cineva aproape (ma bucur ca tu ii esti), cineva care sa o asculte si sa o inteleaga, sa ii "deschida" ochii asupra lui, pentru ca ea e foarte confuza si e normal ca azi sa vrea, maine sa nu mai vrea si apoi iar sa vrea...cred ca i-a fost foarte greu sa ia hotararea sa plece de la el. Sper din suflet sa aiba puterea asta, dar numai ea stie cel mai bine.


Mihaela, ai vorbit ca din carte .
Este cumplit de derutata si acum instabila. El s-a mutat, dar are inca toate cheile la el. I-am spus sa se intalneasca cu el intr-un loc public, nu la ea.
Off, din curva si nemernica n-o mai scoate . Fetelor, cat dureaza partea asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Cred ca depinde de multe ,cit va dura partea asta!


Insa s-ar putea sa nu inceteze niciodata!Trebuie luat in calcul si varianta asta,de asta spun ca trebuie ignorat.

S-ar putea ca el sa vorbeasca despre ea si peste 20 de ani!N-ai de unde sti!In timp se atenueaza si la el socul,durerea,ura,frustrarea insa s-ar putea sa reactzioneze la fel de violent verbal cind i se va aminti de ea.

Dana

Mergi la inceput