Razboiul trandafirilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Ce nemernic!
Sa nu ia cheile de la el ci sa isi schimbe toate incuietorile. Sa vorbeasca cu un avocat, nu cred ca e tocmai legal sa imprastie inregistrari cu ea si sa o denigreze!
La cel mai mic semn de pericol sa mearga la politie. Plangeri peste plangeri.
Neamurile (familia) sa o sustina nu doar prin mangaieri pe crestet, ci prin atitudine fatza de nesimtitul ei de sot! Sa-i zica cineva in fata ca comportamentul lui este unul pentru care mii de oameni fie urmeaza tratamente psihiatrice fie fac ani grei de inchisoare ! Ca tot ce va reusi EL prin ´´programul lui de denigrare´´ va fi defapt sa se descrie lumii asa cum e el. Actiunile lui vorbesc despre el!

Sustine-o sa ia si ea atitudine. tacerea si frica ei il incurajeaza pe sot sa loveasca si mai si. O reactie concreta din partea ei il va intimida.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Ce nemernic!
Sa nu ia cheile de la el ci sa isi schimbe toate incuietorile. Sa vorbeasca cu un avocat, nu cred ca e tocmai legal sa imprastie inregistrari cu ea si sa o denigreze!
La cel mai mic semn de pericol sa mearga la politie. Plangeri peste plangeri.
Neamurile (familia) sa o sustina nu doar prin mangaieri pe crestet, ci prin atitudine fatza de nesimtitul ei de sot! Sa-i zica cineva in fata ca comportamentul lui este unul pentru care mii de oameni fie urmeaza tratamente psihiatrice fie fac ani grei de inchisoare ! Ca tot ce va reusi EL prin ´´programul lui de denigrare´´ va fi defapt sa se descrie lumii asa cum e el. Actiunile lui vorbesc despre el!

Sustine-o sa ia si ea atitudine. tacerea si frica ei il incurajeaza pe sot sa loveasca si mai si. O reactie concreta din partea ei il va intimida.

LadyJ ca intotdeauna un raspuns excelent. Uite ca nu m-am gandit la chestia cu inregistrarea si cu sfera privata. Oare e interzis asta? Ea a telefonat cu o prietena de-a ei si i-a spus o multime de lucruri personale pe care el le-a inregistrat si da sa asculte inregistrarea tuturor ce vor. Si pe mine m-a intrebat, dar am spus sec ca ii respect sfera privata (m-a sunat ieri el sa-mi spuna ce "nemernica" e ea). Sincera sa fiu nu m-ar mira prea tare sa puna inregistrarea si pe internet- youtube sau ce-o fi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Ajut-o sa se redescopere. Ea nu se mai cunoaste, recunoaste, nu mai e sigura de ceea ce este, de aici si aceasta jena pe care o are din cauza ca el, ataca prin a vb urat in dreapta si in stanga...de aici si nesiguranta. Atacul, pt unele persoane, e o forma de aparate, e si cea mai usoara. Nu e rau ca plange, plansul e o descarcare...insa trebuie sa o ajuti sa nu ramana in stadiul asta...cum?? pt inceput facand lucruri care va fac placere.
Asta isi doreste? sa doarma langa unul care o denigreaza? O face in toate felurile????
Partea asta dureaza, depinde foarte mult de ea cat dureaza....poate dura o vesnicie, se poate agrava, poate duce la actiuni grave...la fel cum foarte bine, dupa plans, poate urma zambet...depinde doar de ea, ce isi alege, cum isi alege sa traiasca de acum in colo....in frica, abuz psihic, simtindu-se ultima carpa...sau redescoperindu-se, recapatandu-si incerderea in sine, stima de sine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Nu inteleg de ce tot aduci in discutie acea inregistrare....e fix frectie la picior de lemn...ce poate fi? a vb criticat pe unul, altul, s-a destainuit cu secretele ai, si-a destainuit nr de parteneri de sex, a pov urgii sexuale...asa si??? care e problema???? a marturisit o crima???? pe bune ca nu inteleg, se da asa o importanta la niste lucruri atat de marunte...cred ca aici poti tu sa o ajuti, sa se mai lege de lucrurile marunte si sa le vada pe cele mari si grave

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Nu inteleg de ce tot aduci in discutie acea inregistrare....e fix frectie la picior de lemn...ce poate fi? a vb criticat pe unul, altul, s-a destainuit cu secretele ai, si-a destainuit nr de parteneri de sex, a pov urgii sexuale...asa si??? care e problema???? a marturisit o crima???? pe bune ca nu inteleg, se da asa o importanta la niste lucruri atat de marunte...cred ca aici poti tu sa o ajuti, sa se mai lege de lucrurile marunte si sa le vada pe cele mari si grave.

Emanouela ai perfecta dreptate. Ma leg prea mult de inregistrarea aia, poate din cauza ca asta a durut-o cel mai mult pe ea, vorbeste des de ea. Insa ai dreptate, n-a omorat pe nimeni, chiar daca a facut niste confesiuni cu un caracter privat, asta e.
Incerc sa fac planuri cu ea, pe durata scurta reuseste, dar revine. Eu sunt la birou, ea e acasa cu fiica-mea. Vorbim amandoua des la telefon, dar nu am putut asa de pe o zi pe alta sa-mi iau liber. O sa scot la imprimanta toate mesajele sa i le dau, sunt sfaturi foarte foarte bune. E in faza in care se leaga de orice persoana ii confirma hotararea (si Maria a spus asta, si Diana se intreba cat mai suport, samd).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Da...pt ca nu are incredere in ea, in propriile ei decizii....exact ce am spus in primul meu mesaj.
Tre sa inteleaga ca, daca atata l-a dus pe el capul, s-o atace cu facutul public a unei chestii private....nu e vina ei.
Legatul de amanunte, lucruri marunte nu face bine....se diminueaza gravitatea faptelor cu adevarat importante...adica...X vb cu Y ceva privat, Z care trage cu urechea vine si face public...ce cantarete mai mult?? ca X si Y au avut o conv privata, indiferent despre ce o fi aia sau ca Z e "hot" si nu prezinta incredere?
Lucrurile sunt simple, noi le complicam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Da...pt ca nu are incredere in ea, in propriile ei decizii....exact ce am spus in primul meu mesaj.
Tre sa inteleaga ca, daca atata l-a dus pe el capul, s-o atace cu facutul public a unei chestii private....nu e vina ei.
Legatul de amanunte, lucruri marunte nu face bine....se diminueaza gravitatea faptelor cu adevarat importante...adica...X vb cu Y ceva privat, Z care trage cu urechea vine si face public...ce cantarete mai mult?? ca X si Y au avut o conv privata, indiferent despre ce o fi aia sau ca Z e "hot" si nu prezinta incredere?
Lucrurile sunt simple, noi le complicam

Emanouela ,iarasi iti dau dreptate. Ne pierdem uneori in lucruri marunte, uitand esentialul. Un punct de vedere bine gandit. Sunt prea implicata emotional in toata afacerea asta ca sa mai pot pastra capul limpede. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Da...pt ca nu are incredere in ea, in propriile ei decizii....exact ce am spus in primul meu mesaj.
Tre sa inteleaga ca, daca atata l-a dus pe el capul, s-o atace cu facutul public a unei chestii private....nu e vina ei.
Legatul de amanunte, lucruri marunte nu face bine....se diminueaza gravitatea faptelor cu adevarat importante...adica...X vb cu Y ceva privat, Z care trage cu urechea vine si face public...ce cantarete mai mult?? ca X si Y au avut o conv privata, indiferent despre ce o fi aia sau ca Z e "hot" si nu prezinta incredere?
Lucrurile sunt simple, noi le complicam

Emanouela ,iarasi iti dau dreptate. Ne pierdem uneori in lucruri marunte, uitand esentialul. Un punct de vedere bine gandit. Sunt prea implicata emotional in toata afacerea asta ca sa mai pot pastra capul limpede. Multumesc


Eu am fost in locul prietenei tale nu demult, de acelasi atac am avut parte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19

Off, din curva si nemernica n-o mai scoate . Fetelor, cat dureaza partea asta?


Iti raspun eu la aceasta intrebare ,va dura pana cand ea va spune DESTUL si va lua masuri in acest sens.

Alta ii va lua locul , cu tot cu apelative , de asta sa fie convinsa prietena ta . Depinde de ea toata aceasta mizerie.

Prietenii care asculta in gura lui sunt de aceeasi speta, nu prea are ce sa piarda. Asta este temerea ei ?!

Au copii cei doi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luisa1983

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19

Off, din curva si nemernica n-o mai scoate . Fetelor, cat dureaza partea asta?


Iti raspun eu la aceasta intrebare ,va dura pana cand ea va spune DESTUL si va lua masuri in acest sens.

Alta ii va lua locul , cu tot cu apelative , de asta sa fie convinsa prietena ta . Depinde de ea toata aceasta mizerie.

Prietenii care asculta in gura lui sunt de aceeasi speta, nu prea are ce sa piarda. Asta este temerea ei ?!

Au copii cei doi?


Luisa , din fericire n-au copii.
Ideal ar fi sa se apere. Sa ia atitudine si sa bata cu pumnul in masa si sa spuna: pana aici. Doar ca e intr-o depresie cumplita si fara pic de putere. Locuieste din pacate cam la 100km departare de mine si i-am propus sa-si gaseasca un job in zona, aici ar avea mai multi prieteni. Mi-a raspuns ca si-ar dori enorm, dar ca acum nu are puterea s-o ia de la capat cu un nou job.
Tu ce fel de masuri crezi c-ar trebui sa ia?

Mergi la inceput