Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (17)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ce fac mamicile??? banuiesc ca bebicii dorm...... eu ma plicti si butonez la tel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetelor

haideti la cafeluta aromata si fierbinte

mandreeac ma bucur ca a fost frumos cred ca a fost un scump Rares la petrecere, mi-l si imaginez umbland pe acolo eee...lasa ca o sa zica si ai nostrii poezii mai incolo, ce atata graba?

eu am benzi inregistrate de cand eram mica, din alea de se pun la magnetofon, de la 3,5,7,9 ani cand ziceam poezii, cantecele, vorbeam de toate....la microfon si tata ma inregistra. cand le aud acum... alea de la 3 ani sunt cele mai frumoase ca eram mica si debitam de toate asa frumos ziceam poeziile si cantecelele, si atatea stiam....vreau s-o invat si pe Anastasia muuuulte

fetelor, asa am ras aseara cu sotul de Anastasia. isi tot baga nasucul prin dulapuri, pe colo, pe colo...si i-am zis ca isi baga repede si tatza leana nasul si de aseara repeta 'tata iaia' cand o intrebam cine este tzatza leana arata cu degetelul spre ea

merg sa pregatesc micul dejun si sa vedem daca reusim sa iesim mai repede azi

toate mamicile si fluturasii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata fetele!

Sotul imi este plecat la peste azi, Cristi a facut pipi de 2 ori azi-noapte ..pe el...Cata s-a trezit sa bea lapticul si am culcat-o la loc , iar eu sunt cam rupta de oboseala, desi n-am facut nimic ieri ca sa ma oboseasca prea tare.

delia, la nunta o sa am o rochie albastra, fusta si corset pe care am purtat-o acum vre-o 3 ani cand am nasit prima oara. Fusta este simpla iar corsetul este din cute..nu e sofisticata...atuunci partea interesanta a fost toca cu voaleta purtata . Am dus la stramtat fusta, iar corsetul se strange pe laterale.

yasmi, n-am auzit de produsele bio d ecare ai intrebat

alina, astept adresa. Daca suspectezi colici la bebelina, baga de acum siropele, nu lasa sa ajunga sa o doara rau

mandreeac, ma bucur ca v-ati simtit bine la botez, asteptam pozele. Cred ca ai fost tare mandra de printul tau cand era in centrul atentiei . Wow, asa devreme spunea copilasul poezii? Am si eu o colega care spunea ca fata ei spunea poezii la 1.5 ani, iar mama la munte a intalnit o fetita care avea 2 ani si vorbea suuper bine. Spuneau bunicii ca vorbeste de la 1 an si ca la 1.5 ani a scapat de pampers. Ca ii luase mamica ei olitza iar ea a spus ca nu vre aolitza ca face la wc, si de atunci numai acolo a facut. Cred ca astea sunt extremele , iar copilasii nostrii sunt "normalul"

roxy, si eu am o inregistrare de la 2.5 ani, cand spuneam Cutu schiop al Elenei Farago, toate cele 9 de strofe, si nu era singura care o stiam. Asa trista am fost cand Cristi la 2.5 ani nici nu vorbea

Cata acum, pe langa cuvintele intelese mai spune si multe pe limba ei, Cristi nu facea asa...Cata se preface ca vb la tel si tot explica pe limba ei, spune des "cacica"..nu stiu ce inseamna, dar il foloseste mult Mama zicea ca poate spune "ursulica", ca asa ii spunem noi cand danseaza

Nu am apucat sa va spun ieri, ca am luat-o pe Cata de la mama cu o julitura urata rau , la tampla . A cazut de pe masinuta si s-a julit rau ca era beton pe jos...era supravegheata de tata . Are o coaja maaare, nu este vanata, deci nu s-a lovit doar doar s-a zgariat, dar pt ca este langa ochisor, ieri dimineata era umflata si pleoapa...o deschidea doar pe jumatate . i-am luat crema cu arnica, si azi nu s-a mai umflat.
daca sunt sinhura azi vroiam sa-i bag intr-o sedinta foto, dar asa julita nici nu-mi vine

Va pup, azi se anunta o zi grea pt mine, toata ziua cu copii, iar pe seara un gratat cu finii, sa vedem cu ce capturi vin baietii de la balta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

neatza!
poftiti la cafea..cu cofeina ,fara cofeina cu scortisoara ,ca astea se bea mai nou pe aici...fara...am si un ibric cu ceai de tei

off sunt restanta cu niste raspunsuri ..dar terebuie sa dau inapoi ca nu mai stiu cine ce ma intreba
yasmi ha ha iti e dor de greselile mele

dar pana raspund sa va mai zic de noi...si apropo de asta LIdia te inteleg perfect....numai ca eu zic ca nu imi place sa spun tot ce face fiimea ca le iau ca ceva ff normal....la Stefy eram tare entuziasmata de tot ce facea si vb ff mult despre asta....pe anna o tratam ca pe un copil mai mare sau nu stiu cum sa zic si nu mai imi vine sa spun tot....si eu de multe ori am scris aici ,dar nu am mai scris ce facuse A in ziua aia....
dar imi place sa citesc si sa vad cum evolueaza ai vostrii..noi ca barem il aveam pe Lucas si mult timp am mers cu lp, papa, kk si chiar mersul in picioare in acelasi ritm cu el ..pana ne a luat la vorbit
sa va zic pe scurt despre A ....asta ca tot s-a zis in capitolul asta....
-nu facem la olita...stie pt ce e..spre deosebire de sorasa care pana la 2 ani o lua drept palarie....sta pe ea cere sa o dezbra si cand se vede un fundul gol fuga la olita ..dar nu are rabdare sa astepte sa vina pp...si cum se ridica mai da o tura de livin si se baga pe dupa canapea si ii da drumul..nu insist ma gandesc ca suntet cat de cat pe drumul cel bun si o veni si ziua in care sa faca
- nu vorbim....adica vorbin dar nu avem un vocabular bogat....zice multe pe limba ei si e asa haioasa cand e galagie-n casa , ori ma mai ratoiesc eu la ele ori strig sa ma fac auzita ,ea imediat ridica tonul..da din maini si bocifereaza pe limba ei....
- nu mai mancam ca alta data...decand ne-a apucat independenta abia daca manca la o masa 1/2 din portie...asa nervi imi face ,ca vrea e domnule ..eu nici sa ading coada de lingurita sau mana ei ca e jale....rare sunt mesele cand ma lasa sa ii mai dau eu....si ea nu nimereste gura si ....la mancare solida am inceput sa-i dau furculita ..i le infig si cat de cat le baga-n gura
dar e o pofticiosa de nu am vazut..sa nu mestece cineva ceva ,ca e in stare sa-l caute-n gura si sa-i ia mancarea
in rest e jucausa ,haioasa,desteapa ..totul intelege..ii place sa se ascunda sa faca bau..ne sperie ,vine aroape de noi si bate din palme..e haioasa rau...se joaca cu stefy....ii place ff mult ,dar are si stefy niste jocuri ca imi e si frica sa le las nesupavegheate..o ridica-n sus o arunca o lasa cu capul in jos si o tine nu stiu cum de maini..si la maimuta asta mica ii place de nu mai poate
-ne iubeste ..de pupat nu prea o mai face ,ca a gasit alteceva mai distractiv sa ne fac cand se apropie cu gura de noi, ne musca..vai si cand e ea ff efervescenta si nu o lasam sa ne muste se da si cu capul de podea...trebuie musai odata sa isi infiga coltii in cineva si cine credeti ca se sacrifica eu...nu imi place ce face si tot incer sa evit asta dar de pe margina tasu si sorasa rad de mor si ea crede ca-i ceva distractiv..am asa niste discutii cu ei ca se lasa cu cearta
nu stiu ce sa va mai zic..a, tot asa a ramasa sa alerge continuu prin parc..nu sta o secunda..nu merge normal e tot intro alergatura si mai nou nu mai vrea in carut..am fost nevoita sa caut hamul si cand sar din carut ii pun hamul si o tin pe langa mine,...ca nu vrea nici de mana ,nici sa se tina de carucior ca alti copii..si asa pot si eu sa duc caruciorul si sa fie si ea in siguranta....ma mai intreba cate un gura casa ,de ce o tin asa ca e mare ,dar nu imi pasa
-de somn..ce sa zic...ziua e ok..ori de 2 ori ori o singura data doarme...si uneori doarme si cate 4h....dar am nopti de cosmar...nu tot timpul...acum de cateva nopti sa fie vreo4 vad ca doarme..in unele chiar a dormit de seara pana dimi cand a cerut lp-ul fara sa scoata un sunet....dar am si reversul cand ma trezesc de 3-4-5 ori pe noapte si sunt zombi....doar bazaie asa un pic eu ma trezesc sipana ma dezmeticesc ea adoarme si tot asa o tin pana-n zori..apoi ea isi bea lp ul eu ies din camera si uneori pana la 11 nu se mai trezea....dar ce sa fac ca pe mine nu ma mai lua somnul....i-am dat in noptileastea si lapte si cei si apa si degeaba ....off abia astept sa ii iasa si canini....acum nu mai are nimic inflamat in gura..ma rog ca la urmatorul episod sa-i si sparga ca tare naspa mai e cu ea

despre mine sunt tare obosita..mi-am facut niste analize care au iesit varza..de la lipsa de fe,mg ca colesterol cat pt 5 oameni ..etc....am mers la dr. de fam..nici nu m-a luat in seama..mi-a trantit niste statine pe care apoi s-a dovedit ca nu mi le putea da ca nu i-am dus adeverinta de asigurat completata bine....i-am zis de un regim/nutritionist mi-a dat o trimitere..dar dupa ce am tot intrebat-o eu despre mai multe cai de atac..ca ea nu zicea nimic....intr-un final imi zice ca nu-i nevoie de mers la cardiolog..nu trebuie sa fac alte analize sa cautam de ce e colesterolul asa mare ....nici echo pe la ficat si alte alea....dupa ce m-am dus la nutritionista asta am plecat ca vorba aceea..am intrat bou si m-am intors vaca (parca asa era)...adica cu nimic concret..doar o hartie cu ce sa manc si ce nu..exact cum a primit si taica miu de la diabet..astia cred ca le au intr-un program standard si le scot de acolo..nu tu mese stabilie ..ex cum avea Mada regimul acela...pai pisici stiu si eu ce nu trebuie sa manac si ce nu....ma interersa un regim sarac in grasimi ,combinatia de alimente etc. ea ma lua ca a pai mancat prea multe grasimi animale ..reduceti le ..imi venea sa-i zic ..da imi torn untura de porc pe gat..si gata de manei nu am s-o mai fac
intr-o seara in parc o mamica ca ea a slabit 6kg..ca a mers la un cabinet din zona noastra si ca intri intr-un program..am zis gata asta e de mine..pai si la astia ma duc ,intr adevar a fost diferit ca la cealalta..dar m-au pus sa cumpar niste produse de la ei...le iau si cand vin acasa si citesc ..toate contin zahar integral in cantitate destul de mare..uff asa m-am ofticat...si nu mai zic ca plec de acolo si pe drum manca deja vreo 5 biscuitei din aceia...mi-a parut asa rau ca eram la a4a zi in care nu manaces decat iaurt degresat,legume ,salata,carne de pui....
nu zic biscuitii ff buni..si ff digestivi..dar nici nu stiu acum daca sa merg pe acest regim/program....regimul nu consta in acesti biscuiti painici etc ale lor.mi-a facut o lista cu ce trebuie sa pap si sa merg la discutii si cantar o data pe saptamana.dar musai trebuie sa cumpar produse de la ei..plus alte tinctiuri /solutii..si sa dau un milion pe alea si sa nu le iau..ma gandesc ca mai bine investesc banii in ceva naturist.....si tin eu acasa o dieta ..nu stiu cum sa fac
gata am scris un roman...ma duc sa citesc sa vad ce ma intrebati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

nu mai rasfoiesc astea 12 pagini ca sunt cu tel la ureche..vb cu maicamea..prevad ca ma tinbe de vb pana la 10 ..ea vb si eu ascult
offf pup eu Cata mica..nici pe la poze nu am mai intrat...imi e dor sa-i vad ,Mada..pai sa-i poza sa aiba amintire
si Anna a avut pleoapa vanata chiar spre negru ,dar mi-a fost frica sa-i dau cu arnica sa nu o bage-n oki..era de la joaca cu sorasa ,ca v-am zis ce o smuceste..in ziua aceea eu faceam ceva de papa cu unsa inchjisa la bucatarie...ele initial dansau..apoi stefy a luat un cearcef de pat si facea pe batman ..anna se prindea de el si asta o invartea..imaginativa ca o putea scapan in colturi de mobile etc....spre norocul ei ,daca pot sa zic asa a tranti-o pe covor cu fata/ochiul intr-un suport oval de suzeta....vai ce am mai certat-o ca s-a invinetit pe loc ..apoi s-a inegrit....dar am crezut-o ca era de la ala ca era semn rotund..avea si sub ochi numai ca jos a fost dor rosie si i-a trecut imediat

Roxy ce tare...acum trebuie avut mare grija ce vorbim ca prind totul

Andreea si eu astept pozele de la botez....
ai dreptate cu medlife astia..nu mai faceti fetelor analize la ei..chiar dau erori..am 2 cazuri in familie si o amica asistenta la un dr. de fam care chiar in timpul sarcinii mi-a interzis sa fac vreun test analiza la cabinetul de la favorit...


irinuca acum descoperit acest indice marit clar nu o sa mai poti sta linistita si trebuie sa le faci..dar nu le mai face la ei..sau mai repete-i ige ul asta in alta parte
ca tot ziceati de greutate ..anna are 10kg si un 79-80kg....si cum am spus nu mai mancam mult si din toate cu pofta..acum sanatoasa sa fie...chiar nu ma duc la nici o analiza..pe stefy am intepat-o de la2l si la fel gandeam..vai daca aia si aia nu manca clar are carenta..ia s-o mai chinui un pic....si la rezultat erau in limite admise toate..dar nah..piticii de pe creierul meu

mai cu o ureche ciulita mai butonez..
Roxy lp lui A ii dau doar seara si dimineata..gol..fara cereale cca 500ml..peste zi ff rar..poate sa fiu plecata si asa s-o mai linistesc dar acasa nu..a si i-am mai dat in unele nopti...dar nu insist ca 400-500 sunt indicati la varsta lor...nu ii dau de vaca ca nu am de unde de tara..si sincer eu nici in cel de tara nu am incredere..trebuie musai sa stiu ca vaca e sanatoasa..iar sa cumpar la cutie am facut un calcul si la bani ies mai ieftin ca la cutie..plus ca asta e si inbunatatit cu vitamine

mai citii si de mar copt..v-atoi prins ca citesc pe doagonala nu?
eu coc marul astfel..spalate sterse intepate cu o scobitoate puse in tava de chec cozonac in care am pus hartie de copt..timpul nu-l stiu..dar tot in jur de juma de ora

banana nu prea mai manca cu pofta de la episodul de kkciala din vara ,in care nu macca regim,...doar banana si cred ca s-a supra saturat de ele
trimit....si sper sa mai revin..ma intreaba mama ce tot se aude pac- pac....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Roxy da mami sunt f mandra de el si voi fi intotdeauna intrucat el progreseaza enorm.De la un pui mic acum e un voinic.Cum primesc poze cum atasez.
Maduta si Rares vb la tel cu mana la ceafa si spune pica.Nu stiu ce inseamna dar suna asa frumos cand pronunta el.Am si un filmulet cand vb la tel,e mortal.Imi pare rau pt Cata ca s- a julit,offf
Deeea mami cred ca e o scumpa Anna,mai putin partea cu muscatul.Tu trbuie sa cauti un dr bun,nu sta asa daca au iesit analizele asa prost.Faza cu untura de porc m- a amuzat teribil.Mi- era dor de scrierile tale.
Rares s- a trezit azi noapte si daca nu a plans ceva de speriat.Ori burtica,ori dintii l- au durut.Offf ce se mai chinuiesc micul meu sufletel.
Va pup cu drag,ma duc sa il trezesc ca ieri nu mi- a dormit la pranz deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Andreea te cred cand spui ca rares e un scump si haios..are si fatuca care te duce cu gandul la un copil tare sugubat...mi-l imaginez si vb la tel....si telefounul nu-i cumva cu tastele/fata in palma lui nu invres...
off ca nu ne-am vazut si noi toata vara asta ..cand mai ajung prin moghioros ma uit de voi mereu..ma uit dupa carut inglesina albastru si tresar la fiecare pe care-l vad....pe tine te recunosc..dar ma gandesc ca poate e doar cui tati sau cu bunicii

ca tot ziceti de un cuvat spus obsesiv...la noi e catza....si cele mai multe cuvinte sunt cu ca....niste combinatii de mor....dar nu le pot asocia cu nimic...abia m-am prins ca la catze catze inseama ca vrea sa o luam in brate....
si cand face caca spune coca...hm..la cata coca face as putea sa ma apuc sa vad..as iesi sigur din sarcacie
e mortala cumn imita un cocos..sau moare cand vede reclama aia de la orange..imita maimutoii aia din barca....si la tel vb cu el intors invers..merge prin casa gesticuleaza e haioasa rau..dar nu sta la filmat...se opreste brusc....si cat oto incepui sa turui despre ea..ii place maxin..eu vara nu dorm....e fenomenala pe melodia asta..danseaza de sare-n sus..cade ....aproape ca topaie intr-un picior..intr-o seara dormea si eu dau pe kiss ..doarme sin somn s-a ridicat in somn..cu o mana tinea suzeta si cu una o balanganea in ritm de dans...a fost asa haiosa..dar m-am speriat ca am zis ca se trezeste si mi-am dat foc la valiza..asa ca imiediat am schimbat la stiri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

moama yasmi cate spune lucas...felicitari!
te ce ai mai facut..te-ai apucat de sofat?..cu ce iesi in oras?...trec autobuze multe prin zona ....off eu sunt tare stresata ca am un autobuz la ore fixe..rad seara cand plec din parc..le zic la fete..gata fetelor a venit ceasul..imi trece rata....
eu am mai condus intr-o zi tot cu stresul langa mine..a se intelege sotul..dar am permisul expirat..ei asta nu era bai ..numai ca uitandu ma in acte si asigurarea exipra in mai putin de 1s...asa ca iar stau pe bara ca imi trebuie peste 700 lei sa le fac si nu am disponibili , momentan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

gata fetele..ma duc sa spal vase si ce mai e prin bucatarie ,ca eu pana la ora asta le cam veneam de hac...fetele mele inca dorm...sper sa apuc sa fac ceva
va pupic pe toate..sa aveti o zi usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

n-am facut nimic..am vb cu fina pe messs..iar ma stresez cand s-o trezi anna sa fa fac si curat si papa...uff de aia luasem pauza de calculici ca asta e boala curata

ca tot ma fredonez pe net ma duc si in picasa

Mergi la inceput