Buburuze se 2009 **35**

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Madalina,al meu nu-i vaccinat cu toate cate au aparut in tara la noi,mi se pare prea mult, dar na,fiecare cum vrea.Are vaccinurile din schema gratuita,mai putin ROR-ul ,si a fost racit de vre-o 2 ori mai tare + vre-o trei dati cu muci si putina tuse. Nu otita,nu rosu in gat, nu gripa,desi la fel ca si foi, pe ploaie,vant,ninsore,noi am fost afara . Ai mei au racit cand au fost intr-o zi variatii mari de temperatura,saptamana trecuta,de nu am stiut cum sa ii imbrac,si au transpirat rau. Rotarixul se face la copiii pana in 6 luni din cate stiu eu ,dar poate gresesc.
Alina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Neta,

Offf, sper sa reusesc si eu sa va scriu azi ca tot citesc in fuga ce scrieti si as vrea sa raspund, dar nu mai reusesc...

Picky, ma chinui sa-ti scriu de cand ai intrebat... eu pe Vlad l-am intarcat babeste. nu stiu cat de eficient a fost, adica am stat legata cu o carpa tot timpul si cand simteam ca ma dor sanii prea tare ma mulgeam putin cat pt detensionare, iar seara imi puneam tarata rece... dar pe tine te-as sfatui sa mergi la medic sa-ti recomande pastile, ca sa nu o dai iar in vreo mastita :( cum mai esti, ti-a trecut?

Mada, Rotarixul se face doar pana copilul implineste 6 luni, e campania si la tv data...

Revin cu mai multe, o sa incerc sa scriu azi cate putin cate putin :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Noi in wkd am taiat motul finicului, a facut petrecerea acasa doar cu rudele si n-am stat f mult pt ca deja la 15.30 aveam copiii rupti de somn. Finicul, un dulce, mergaret si cumintel, s-a bucurat de cadoul pe care i l-am dus si parintii de haine :)) si eu multumita ca nu am batut degeaba magazinele :)

Sambata a implinit si Eva 9 luni, am fetita mare, nu-mi vine sa cred cand o vad :) Are 9.500 kg si aprox 74 cm, spune 4 cuvinte constient, mergea de-a buselea si in picioare de o manuta sau tinandu-se de obiectele din casa, face bravo si pa si e tare vesela si dulce :D
Vladut e si el un scump, ma pupa toata ziua de ma albeste (lui nu-i placea pupatul de nicio culoare si acum nu mai scap de el, dar numai pe mine ma pupa), ii merge bine cu programul facut, imi place ca in mare il respecta. Ma uimeste in fiecare zi cat de repede se dezvolta logica lui. Acum e la stadiul la care vine cu cuvinte auzite si ma intreaba ce inseamna, unele mai frumoase, altele mai putin frumoase. :D

Alina, am ramas masca cand ai povestit de educatoare lui Mati, imi pare rau ca aveti de-aface cu astfel de oameni :( eu nu l-as mai lasa acolo, cred ca o astfel de persoana nu are cu ce sa-l ajute in dezvoltarea lui ...

Madi, iara nu ai avut tort? vii la mine si-ti dau din tortul Evei La noi inca nu s-a facut frig in casa, dar e mare diferenta intre casa si bloc, eu inca sunt in tricou si pantaloni scurti si noaptea dorm neinvelita, si sunt o friguroasa de felul meu. Pe Eva o culc doar cu o salopeta subtire. Treaba cu sifonierul trebuie sa o fac si eu, dar nu stiu cand mai apuc :((
Dana, sa-ti traiasca baiatul si fie mereu sanatos si fericit. Hahaha, o sa fie un baiat cu stil, rafinat si priceput la toate, si cu scoala asa ca il declar sotul perfect ;) Finul meu a ales castile audio, cheile de la masina si o inima de cauciuc: interpretare simpla: un petrecaret, cluburi, masini si femei :))))
Lali, ce dulce e Paul cum vorbeste si se joaca el cu Teodora. Ai baiat mare ce sa mai!!!!
Simina, ma bucur sa te citesc si sa te aud de fiecare data ...pup pe toti 3
Cris, ce ma bucur ca ai scris macar un rand, sper ca sunteti bine toti. pup

Trimit ca nu mai stiu ce voiam sa scriu si daca mai reusesc revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

neatza

dau o

azi Bia nu a mai bazait deloc la gradi iar Raducu a inceput sa muceasca, sper sa nu inceapa iar cu febra. ma apuc sa fac curat ca e ca la nebuni in casa, am facut eu ieri cate ceva dar cu maimutele mele mare lucru nu se poate asa ca trebuie sa profit cat e Bia la gradi. va doresc o saptamana minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Anna inseamna ca pe ala l-a facut,ca eu nu le stiu pe toate si e altul de facut acum.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neata gagici! va era dor ?

Cris,sa stii ca si mie imi e dor de postarile tale, poti baga si cate un daca nu ai cand sa scrii,ca noi nu te-am uitat. Asa ,de "salut" ...

Getika, hai sa te pup si pe tine,chiar daca la telefon te albesc de pupat!

Anna, eu mor dupa pozele voastre,ai doi copii minunati!

Mady,in loc de tort tu ai avut praji cu branzica,parca,nu? Bagi sio o reteta? Mie imi plac tare prajiturile cu branza!

Va pup, ma apuc de treaba prin casa. Paul e la gradinita,cu muci transparenti. Asistenta nu voia sa il primeasca,cica sa ii dea ceva doamna dr. Pai ce sa ii dea daca are gatul,urechile si plamanii curati, dar ii curge nasul CAND PLANGE ,si dupa plans o da in tuse ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Neata...incepem o noua saptamana cu proteste anti gradi
Eu stiu ca dupa schema, de anul asta, (din auzite ce-i drept), urmatorul vaccin e la 4 ani.
Eu fac diverse.....am scos si eu unele hainute mai grosute dar parca ma strange nitel in spate sa fac rocada cu toate, eu sper sa mai fie nitel cald...si cica mai e...deci mai aman.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare! O saptamana buna!
Nu am dormit prea bine peste noapte! La serviciu acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai gagici inseamna ca-s in pom..eu i-am cumparat pe factura toate vaccinurile care se fac,dupa ce mi-a spus doctorita si mai am unul de facut...prevenar sau ceva..stiu ca mai e ceva in refrigerator...
Nu stiu....ma uit....azi am dus-o cu lacrimi in barba,gurita inlarimata si ochi rosii...ma implora sa nu o duc"ca-s mica si necajita..."....iar sunt cu sufletu` bucati....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

hai ca e pauza la suleyman ...

n-am avut tort, dar am facut prajitura mea de branza/ mere care e pentru puturoase sau nepricepute, cum vreti sa-i ziceti. adica bat 2 oua (nu prea mult) cu zahar, adaug 9 linguri de lapte (bat iar), apoi 9 linguri de ulei (bat iar), apoi 12 linguri de faina si un praf de copt. le amestec bine. pun jumatate din compozitie intr-o tava unsa si tapetata, o dau la cuptor 10 minute (un pic mai tare la inceput ca sa se umfle un pic), apoi o scot si pun umplutura si jumatatea cealalta de compozitie. umplutura de branza o fac cu: 600-700 gr.branza framantata de vaci (nu cantaresc, pun dupa ureche)+ 5 linguri de gris+5 linguri de zahar+ 2-3 oua. daca vreau cu mere rad 1 kil de mere, le fierb cu scortisoara si 5 linguri de zahar pana scade. e usoara, eu sunt antitalent la prajituri...

mihaita e plangacios rau, s-a lipit de una din doamne (o bruneta oachesa si miniona ) de sta toata ziua la ea in brate sau efectiv o tine de pantaloni. o zapaceste pe biata femeie . azi a plans mai mult ca niciodata, dar doamna l-a potolit imediat ,zici ca-i al ei... asta apropo de ce ziceam ca vreau s-o iau nitel deoparte .

dana ai baiat mare. sa fie sanatos si alpinist in continuare. o fi luat de la sor-sa ceva muci, asta e...

mada, niciunul din baietii mei n-a racit puternic. alex cred ca de vreo 4-5 ori in toata viata lui, iar mihaita o singura data mai serios. de bolile copilariei nici pomeneala, cred ca nici n-as sti ce sa fac sau cum arata. din punctul asta de vedere eu nu-s in stare nici sa le tin vreun tratament. n-am avut inima sa-i trezesc nici noaptea pentru nurofen sau panadol .

ema, ce sa mai zic? pe mine mihaita ma termina psihic pentru toata ziua. la serviciu deja ajung obosita. nu inteleg cum poate sa urle atat. el nu era plangacios si nici miorlait ca o fata. in fine, o sa treaca...

lali, lasa, mami, ca sa vezi ce flacai scoatem din ei. eu sunt convinsa ca toti se vor obisnui.

anna, mersi de tort. chiar as manca o felie. imi e pofta de un tort. poate fac ceva diplomat de ziua lui mihaita.



la serviciu e o nebunie. si daca am munci (eu si colega) o saptamana numai pe ce avem de facut acum, deci fara sa ne mai vina lucrari, cred ca n-am termina. sper sa ne mai linistim pe la sfarsitul lui octombrie.

s-a terminat pauza de suleyman .

Mergi la inceput