Amsterdam

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:


Am aterizat la Brussels,care e foarte dragut.Am vizitat palatul regal,o catedrala Notre Dame ,pietonal piata ,foarte spectaculoasa arhitectonic,manneken piss,terase cu papa si bere ,waffels cu ciocolata si inghetata,etc.
Am plecat a doua zi la Amsterdam ,cu un tren de mare viteza Thalys si am coborit intr-o super aglomeratie.Din gara vezi o parcare supraetajata cu biciclete,unele foarte vechi si m-am tot intrebat cum tin minte unde le lasa,ca eu frecvent uit unde am parcat si fac niste ture, sa identific masina.
Am fost la Zaanse Schans,relativ simplu:iei trenul din gara centrala pina la Koog-Zaandijk,de unde pietonal ajungi foarte repede.Trenurile au o freventa foarte buna si am dat parca vreo 15,5E dus intors ,doi adulti si un copil.Copiii au o reducere.Treci pe linga un combinat de cacao,simti in atmosfera,o cofetarie bunuta si casele lor fara storuri ,perdele .Am aruncat un ochi si am vazut ca nu fac exces de mobila,totul e foarte aerisit si cu mult bun gust.M-am intrebat unde tin toate prostiile si n-am gasit raspuns,asa ca am mai tras cu ochiul in urmatoarele ,pina mi-a facut cineva din mina. Livingulunde au o canapea ,o masuta, un tv,o zona de luat masa ,totul f simplist ,dar cu accesorii si decoratiuni frumoase.Mult spatiu in incaperi relativ mici!M-am indragostit de stilul lor.
La Zaanse Schans , intr-un satuc cu multe mori de vint e organizat un comert cu cascaval,saboti ,biscuiti cu scortisoara ,diamante. Cascaval am luat oferta completa si mai am inca 3 rotite, in frigider.Diamante nu,desi era chiar ziua mea,ca nu am vrut sa ingreunez bagajul de cala.Simplu pt cei cu masina!
La Volendam nu ne-am mai dus ,dar am aflat de la niste chinezi cu care ne-am intilnit in trenul spre morile de vint si apoi la muzeul Van Gogh ,asta da coincidenta,ca e alt satuc special pt turisti, cu olandezi in costume traditionale si restaurante cu peste.
Sint pregatiti cu retea de transport ,hoteluri ,restaurante si altele,gen red district ,sex shop si "cafenele".
Am facut o plimbare pe canale cu o barca si am aflat ca saptaminal cade cite o masina in canale.Oare-s femei ,turisti neexperimentati sau consumatori de halucinogene?
Dupa turul pe canale ne-am dus la muzeul Nemo si-am mai prins doar o ora jumatate .Verificati la cit inchid muzeele ,ca e pacat de taxa! A fost foarte incintat copilul meu! Nu am fost decit la muzeul
Van Gogh si Nemo,pentru ca nu am vrut sa-l fortez pe un baietel de 8 ani.Cu alta ocazie vedem si restul!
Am mincat la tot felul de restaurante japoneze,argentiniene,etc. Bunut! Am stat in piata Dam la terasa si la multe cafenele pe canale.Am mers mult pe jos si picam seara doboriti.Am stat 4 zile la Amsterdam.
In red district am fost in trecere ,seara ,dar pe lumina.Am vazut vreo 2 fete in usa,care au fost extrem de rezervate vazindu-ne cu un copil.Una era iesita afara si a strigat dupa doi tipi ,neinteresati de oferta:no fuck ,no life! Ce parere aveti?
Imi imaginasem mai altfel Amsterdamul ,mai rasat,mai exclusivist....E cam murdarel ,te calci in cap cu ceilalti turisti si daca noi nu facem clubbing,drinking si smoking,probabil am ratat enorm.Pe la 22.30 ne culcam,frinti.
Ghidul de la turul cu vaporasul, spunea ca zilnic in gara ajung 130.000 persoane.Pe la 9.30 dimineata nu e nimeni pe strazi ,semn ca restul avusesera o noapte grea.
A fost frumos,per total!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Haha, ce tare ai fost, auzi la ea, nu a vrut sa ingreuneze bagajul de cala cu diamantele. Cu siguranta sunt consumatori de halucinogene cei care pica cu masina in rau.
Muzeul Van Gogh v-a placut? Mie tare mult! Mda, cam aveau dreptate cele 2 fete din cartierul rosu.

Foarte nostim povestit , bravo, ma bucur ca v-ati simtit bine.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica
Imi imaginasem mai altfel Amsterdamul ,mai rasat,mai exclusivist....E cam murdarel ,te calci in cap cu ceilalti turisti si daca noi nu facem clubbing,drinking si smoking,probabil am ratat enorm.


O senzatie similara am incercat si noi.
Plus ca.. nu prea multi olandezi, parca mai mult imigranti. Unii zic ca olandezii s-au mutat prin alte zone.. Haga,..



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput