Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (80)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

Honey sunt perfect de acord cu tine. Ar fi foarte bine sa reluam obiceiul rugaciunii de seara la o anumita ora. Dovada a faptului ca functioneaza asa este faptul ca majoritatea celor care au facut asa la deschiderea forumului sunt acum mamici implinite.Doamne ajuta si noua.
Eu si sotul meu citim alternativ seara Acatistele Sfantului Nectarie, Sfantului Efrem cel Nou si Acatistul Sfintilor Parinti Ioachim si Ana.
Eu am gandeam sa citim seara fie Acatiatul Acoperamantului Maicii Domnului, fie Acatistul bunei vestiri. Sunt deschisa si la alte sugestii.
Si mai citim si niste rugaciuni specifice pentru sotii care isi doresc copii. Oricum pe langa rugaciuni trb tinute posturile, sfestanie la casa, milostenie si sigur Domnul se indura si de noi si ne binecuvanteaza cu fericirea de a ne tine pruncul in brate. Amin. Ca ora 9.30 -10 seara cum ar fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandaa spune:

Doamne ajuta!

Dragele mele va doresc un an nou fericit binecuvantat. Fetelor noi bine ati venit in grupul nostru de rugaciune. Sunt de acord si eu sa reincepem rugaciunea la o anumita ora. Chiar daca nu putem mereu sa zicem la aceeasi ora rugaciunea stiu ca o sa fie intotdeauna cateva fete care o sa zica la ora respectiva. Iar ca rugaciuni eu cred ca ar trebui sa spunem in primul rand rugaciunile care ni le da duhovnicul nostru iar daca putem sa citim si alte rugaciuni. Este parerea mea sper sa nu gresesc.


Mara multumim pentru postari Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

Am observat ca , in ciuda faptului ca sunt foarte multe fete trecute la doritoare de prunci,activitatea pe forum e destul de scazuta; haideti fetelor sa-l animam, doar ati vazut la deschiderea forumului si multe capitole apoi ce animatie era; animatie care s-a lasat cu rezultate frumoase.
Haideti sa vb, sa ne impartasim problemele, sa ne ajutam reciproc in drumul nostru spre bebe.
Cinste celor care , desi nu mai sunt aspirante ci mamici implinite,continua sa intre pe forum si sa ne impartaseasca din experienta lor.Multumim fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

am uitt sa va zic; saptamana trecuta am fost cateva zile la munte cu sotul, iar in drumul nostru spre Brasov am trecut pe la manastirea Namaesti, langa Campulung, o superba manastire sapata in piatra unde se afla o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului si inca o icoana despre care se spune ca e pictata chiar de Apostolul Pavel. Chiar daca pana atunci mai vazusem indicatoare de diverse manastiri in drumul nostru nu am zis nimic niciunul; cand am vazut indic spre Namaesti amandoi am avut acelasi impuls desi , spre rusinea noastra nu stiam nimic despre aceasta manastire; asa am simtit. Acolo sunt niste maicute care te intampina cu zambetul cu buze si simti efectiv ca e Casa Domnului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey_eyes27 spune:

maryella77, ai dreptate, ar trebui sa ne straduim sa comunicam mai mult pe forum si din cate am vazut, reluam ora de rugaciune :), deja suntem 3 care am comfirmat, sunt convinsa ca ni se vor alatura si alte aspirante.
Doamne ajuta si cat mai curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandaa spune:

Doamne ajuta!
Azi am fost la o manastire aici la noi in oras si am primit un calendar de perete. (avem unul cumparat de la noi de la biserica tot de perete dar altfel). In acest calendar la luna martie este scrisa rugaciunea sotilor care nu au copii. Va scriu aceasta rugaciune pentru cele care poate nu o stiti.



Rugaciunea sotilor care nu au copii

"Binecuvantat esti Tu Dumnezeul parintilor nostri si binecuvantat este numele Tau cel sfant si slavit intru toti vecii! Sa Te binecuvinteze pe Tine cerurile si toate fapturile Tale! Tu ai facut pe Adam si Tu ai facut pe Eva, femeia lui, pentru a-i fi ajutor si sprijin si din ei s-a nascut neamul omenesc. "Tu ai zis: nu este bine sa fie omul singur; s-ai facem ajutor asemenea Lui" . Si acum,Doamne, nu placerea o caut, luand pe femeia mea, ci o fac cu inima curata. Binevoieste de a avea mila de ea si de mine si a ne duce impreuna pana la batranete”, s-a rugat Tie Tobie, iar Tu i-ai umplut casa de binecuvantare si i-ai daruit copii ca raspuns la cererile sale.
Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care nu au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta cea nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimilor noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copiii, iar pe noi intareste-ne ca sa ii crestem pe ei cu dragoste si intelepciune in dreapta credinta, spre slava Numelui Tau si a Sfintei Tale Biserici. Amin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey_eyes27 spune:

maryella77 pentru mine este ok ora 9,30,dar sa vedem ce zic si celelalte fete, iar rugaciunile...citim fiecare ce ne-a fost indicat si ce vrem:)Pe langa acatistele amintite de tine, mai putem adauga si Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Mantuitorului, al Sf Nicolae si Sf Ioachim si Ana, etc...

De cand incepem impreuna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

Honey putem incepe chiar din aceasta seara; daca tot ne-am hotarat sa si trecem la fapte; vreau sa spun ca am avut o perioada de cateva luni in care am citi zilnic Paraclisul Maicii Domnului; ma gandeam ca putem citi in fiecare seara acelasi acatist sau sa incercam sa facem canonul parintelui Lavrentie care suna cam asa: luni- Ac Sf. Ioan Botezatorul,
marti si joi - acatistul sf ierarh Spiridon, miercuri si vineri -acatistul Sf. Acoperamant, sambata si duminica- acatistul sfantului Pantelimon; ce parere aveti?
Pana la urma conteaza sa facem tot ceea ce tine de noi si sa lasam restul in grija Domnului; sunt convinsa ca ne vede si tine cont de dorinta si eforturile noastre.
Doamne ajuta si sa ne fie de folos rugaciunea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryella77 spune:

era sa uit, multumim frumos sandaa pentru rugaciunea postata de tine; e foarte frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey_eyes27 spune:

Da,putem incepe din seara asta! Canonul parintelui Lavrentie l-am comandat de pe net si ancum astept sa-mi vina, dar din cate am citit aici http://www.lavrentie-sovre.eu/Canoane,%20rugaciuni/Canoane_de_rugaciuni.htm se adauga si Acatistul Sf Parinti Ioachim si Ana timp de 40 zile? sau dupa asptamana cu acatistele respective?

Mergi la inceput