Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata gagici

eu pe acasa , incerc sa fac ceva ordine prin dulap la hainele lui Stefan
GIO sper sa reusesti cu anlizele lui E. Si eu sunt cu lacrimi in ochi cand ma gandesc la Stefan ca va merge la sc.Si stefan isi face prietni foarte repede, el cu adultii e retras, cel putin asa il vad eu...cu toate ca educatoarele imi spuneau ca e doar impresia mea

DIA aoleuu cu padiuchii...cunosc, la noi in sc a fost epidemie asta varamai rau e ca nu poti scapa repede de oua. Este inalta Adriana
Silviiaoleuuu cate aveti de facut...hmmm de asta mi e teama si mie ca o sa ne apuce noaptea cu lectiile.La scoala la mine e ceva SF , alte reguli , alte relatii....copiii de la scoala inca nu au venit , si la noi deschiderea e pe 17.
Mihasper sa aiba spiridusul noroc de un colectiv bun si de parinti ,, normali,,
TOANCA ce face M?? sper ca e bine....mult 500 rechizitele
ANasi la voi e mare nebuneala,dar su t sigura ca A se va descura.
Mira sanatate si voua...usor usor se rezolva toate.Esti oricum super tare cu 3 copilasi cu varste asa apropiate si toti scolarei.


restul feteleor?? MARAKINO, ANY,TEOLINDA....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna ziua de la germanik noroasa, friguroasa si ploioasa,

Fetelor sper sa apuc astazi sa va citesc, sant in urma cu 2 pagini Ne ducem si noi putin mai tarziu sa cumparam dulciurile care le bagam in cornetul lui Angelo, incaltaminte de interior pt after school si un trening ceva. Maine primim lista cu rechizite; nu este nevoie sa ducem flori pt ca nu se obisnuieste la nemti. ne auzim mai taziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


Noi am fost azi la scoala. a cunoscut-o si M pe d-na invatatoare.
copilul meu a amutit, nimic nu a mai zis.....or fi emottiile, naiba stie...mie mi-au dat lacrimile cand le-am facu cunostinta.
Luni la ora 9 incepe festivitaea noastra, clar voi boci la greu.
Nu a stiut sa-mi spuna ce varsta au copiii, cica nu s-a uitat peste dossare. Mi-a zis ca vor fi peste 30, clar mai vin ceva pile peste noi.
Sala arata frumos, mobilier ok, manualele erau deja pe podium, tabla desenata si cu Bine ati venit .
la plecare M ii zice: ciau, la d-na. am sarit rapid si i-am zis ca nu asa se saluta...la care inv amabila: azi suntem cu ciau, de luni cu buna ziua si la revedere.
mi-a placut clasa 0 cum era amenajata. chiar si pe Edi l-a atras, multe picturi pe pereti...frumos!! e clasa unde vor fi 2 colegi de-a lui Marco. asa ca daca nu facem fata la cls 1, macar stim unde mergem .

Cu analizele nu am rezolvat nimic, Edi nu vrea sa faca kk. zici ca de-a naibii imi face...stau cu morcovul ca maine e ultima zi cand se recolteaza, daca nu doar luni...si cine stie cand vor fi gata.
am vazut si noul sediu al gradinitei...arata curat, tottul nou, frumos, intim...a duce cu gandul la gradi privata...maine trebuie sa ma decid unde-l inscriu si tare greu e.
am cunoscut si 2 educ. tinere, gen pitzi, vor fi cate una la grupele mici si vor avea si una mai in varsta. sa vad maine la vechiul sediu ce d-ne sunt la grupele mici.

cam atat despre noi, sper sa intru mai spre seara.
ma intorc la calcat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Silvia citind ce ai scris si tu mai ca nu-mi mai vine sa comentez, m-as incurca in atatea caiete, multe se cer si acolo.
Gio te inteleg e tare greu sa decizi ce e mai bine ptr. copil, sigur vor fi 2 educatoare, de obicei la stat una e mai la inceput de cariera, cealalta cu experienta. Frumos ca ati reusit s-o cunoasteti pe d-na invatatoare, cum i s-a parut lui Marco?
Maraki, spor la cumparat, deci si Angelos e la after school.
Deci avem si noi clasa si educatoare, clasa pregatitoare C, 26 de copilasi,spre marea mea surprindere au tinut cont de cererea noastra si i-au pus pe toti cei 4 copilasi din grupa de la gradi a lui Tudor in aceeasi clasa. Ma declar multumita, sa vedem cum e invatatoarea.
Dia, f. interesanta tb. cu paduchii, in Ro nu prea auzi de asa ceva, in strainatate am tot auzit, nu-mi dau seama de ce, sper ca Adriana sa scape.
Toanca, cum e Matei?
Cosmi, la fel e si Tudor, cu adultii e mai greu, cu copilasii se imprieteneste repede.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Silvi, mersi mult de idee ...o sa caut

Azi a fost Adri mla piscina cu scoala - e incantata!

...revin maine, ca acum trebuie culcate fetele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Pentru paduchi, samponul de scoarta de salcie ii tine la distanta. Aic se gaseste de la firma Rausch.
si aici sunt diferente mari de varsta. Daca pe vremea lui David se luau copii nascuti din mai pana in 30 apr, la Seline s-a prelungit pana la 31 iulie. deci copii care implinesc 4 ani pana la aceea data incep gradinita. 2 ani. si apoi la 6 ani si 2 saptamani teoretic pot incepe scoala. Dar aici sunt putin mai indulgenti. Parintii acestor copii au si ei un cuvant de spus. Poti sa-l mai ti 1 an acasa si incepe la 5 ani gradinita. Odata intrat la gradi atunci cand ar trebui sa inceapa scoala e evaluat. Ori poate face al 3-lea an de gradi, ori clasa I in 2 ani ori clasa 1 normala. Seline are un coleg de iunie ramas la gradi, si alti 2 de iulie care au inceput scoala. Apoi cand sunt in clasa 2 vor veni si copii care au facut clasa 1 in 2 ani deci cei 1 an mai mari.
La David in clasa cel mai mare e nascut in aug 2001 si cel mai mic in dec 2003 ( o fetita din Ski Lanka care a sarit clasa I).

offf ce bine a fsot cat au fost mici. acu e deja alta treaba. Azi au stat cu vecina, David a fugit repede acasa dupa ce mancat ca vine "colegu". Pa la 4 a venit tata-su, David a plecat cu colegu, tata-su a plecat iar. Ajung eu acasa la ora 6 si ceva. Ai mari cu picioarele in sus in fata TV, a mica inca la vecina. Cica au mancat. cutii de iaurturi pe masa, pe jos,.... In sufragerie bineteles. Masa plina de cereale, au semanat si pe jos pe sub masa, pe langa, panaaaaa in bucatarie
David are maine test la mate. Fara teme facute de nici un fel, nici gand de invatat la mate. nici nu-mi trag sufletul. cica sa mergem la MC`, mergem venim, ora 7 seara. David vrea una, alta, sa povesteasca, sa citeasca ziare, sa caute sa faca. Orice numai lectii nu............strig, ma supar. Ce sa fac??? facem temele la mate, alerg la fete. Maimutelele nici gand de culcare. abia s-au regasit dupa despartirea de dupa amiaza (ete na cine a pus-o pe Seline sa ramana la vecina??). Facem un targ, vor poveste. Deci sunt repede spalate pe dinti si in pijama .......citesc povestea. David fuge iar de la lectii. Stau ca politaiul langa el. Ora 9 seara. E liniste, casa cu fundu-n sus ma asteapta.......... si uite asa cum sa nu-mi doresc sa nu fie din nou mici???.

v-am pupat


Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)

Poze noi.....cu noi



Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare fetelor.
Mai 500 de lei a fost cu tot cu ghiozdan, penar etc.
GIO, noua ne-au cerut si caiete tip 1 si tip 2.
Eu nu am niciun dubiu ca o sa bocesc luni si inca nu imi vine sa cred ca merge deja la scoala....cand au trecut anii asa de repede????
Fost bona a lui Matei (si singura de altfel pe care am avut-o) m-a sunat sa imi spuna ca vrea sa vina si ea in prima zi de scoala a lui Matei; tare mult m-a impresionat gestul; se vede ca l-a iubit pe Matei si vice versa; Matei si acum cand o vede o striga "iubita mea"
Eu maine plec la Atena asa ca pe weekend nu am cum sa intru.
Va urez un inceput de an scolar cat mai bun, fara prea multe lacrimi si ne auzim luni cu impresii dupa prima zi de scoala.
Sa aveti un weekend minunat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Gio, ati reusit sa rezolvati cu analizele?

La noi cu scoala am mai dat de un mic hop - ii trebuie fetei sac/geanta pt sport; fir-ar sa fie... pentru un tricou, un pantalon scurt si o pereche de tenisi, ma gandeam ca o fi buna orice palsuta/saculet; nu... trebuie din ala de sport.
Am fost ieri dimineata prin curtea scolii cu fata sa vad ce saculeti au ceilalti copii, si-acuma ca m-am dumirit am mers sa caut (ca saptamana trecuta era plin de ei); acuma credeti ca mai sunt? cu chiu cu vai dupa parcurs 3 magazine diferite am gasit unul nashpa si scump ...ufff... sper ca pt anul asta am scapat (nu de alta, dar rpin supermarketuri chestiile de scoala au disparut si acum e peste tot "targ de vinuri".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata fetele.....eu pe un picior de plecare la munca ca astazi este o mare sedinta ,cu directorii la noi in scoala.

a fost ieri prin magazinul Obor(un mare magazin)...si m am crucit...un ghiozdan echipat 650 rondin ce o fo fost nu stiu , dar nu se poate...nu mi aduc aminte cand am fost in italia sa vad la un magazin oarecare un ghiozdan de 150 euroi. Am plecat ff revoltata, am uitat sa iau penar.Astazi musai sa merg sa iau penar si as vrea si ceva de incaltat pt papan ..pantofii pe care i am luat parca nu s potriviti de vremea asta.

Bianca laliceu...este clasa a 9 a Jsunt 13 clase de a 9 a.E f incantata si nerabdatoare...o sa i treaca.

eu sunt multumita ca luni la papan este deschiderea la 8 .30 , la mine la 10 si la Bianca la 12.....e bine.

Dia...hmm nici eu n am luat niciun saculetoare ne o trebui?
Mira off draga de tine , cate trebuei sa faci....ai grija de tine si fa le usor , usor.

Denisamdaca ne citesti.....iti doresc multa sanatate si totul va fi bine


revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Cosmi, nu stiu daca va trebuie si voua.
Aici au echipamnet clar de gimnastica, toti la fel (tricou alb, short bleumarin, ceva sandale de gimnastica dar care doar sandale nu sunt), si ramane la scoala; si ideea era sa fie sac ce se in chide, ca la cum le iau copiii si le manevreaza, din alt gen de plasa risca sa zboare tot.

Aici vad ca difera mult de la o scoala la alta.
Pana acum la a noastra n-am nimic de reprosat (exceptand poate penarul de doar 2 feluri pe care abia l-am gasit...dar na, greseala noastra ca nu ne-am interesat din timp).
La ei majoritatea chestiilor raman in clasa. Ceea ce inseamna un ghiozdan relativ usor.
Practic au zilnic in ghiozdan:
- jurnalul de clasa,
- cartea de citire (sa exersam si acasa),
- o cutiuta cu cuvinte decupate (cu care sa formeze propozitiile din carte)
- caietul/mapa cu teme
- eventual o maza cu informatii/anunturi pt parinti.
In rest celelalte caiete si carti raman la scoala, penarul acela mare ramane la scoala, echipamentul de sport ramane la scoala.
Se simte foarte tare diferenta, fata de primele zile cand avea toate caietele si cartile la ea (pana le-am invelit in folie), + penarul plin cu de toate ...parca nu mai e nici jumatate din greutatea de atunci.

In Romania puteti profita de ultimul week-end de vacanta. Va doresc sa fie unul cat mai placut!
Sa fiti luni in forma maxima pentru prima zi de scoala (si spiridusii si mamicile ) - si sa reveniti luni cu cat mai multe impresii placute!


Mergi la inceput