Unde pot gasi/adopta un caine?

Unde pot gasi/adopta un caine? | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Azi dimineata cainele pe care-l avea mama la tara de mai bine de 13 ani s-a incaierat cu niste caini mai tineri din vecini si din nefericire pentru el, a fost omorat.
Partea proasta e ca am fetele cele mici acolo de cand a inceput vacanta si ele s-au atasat foarte mult de acel caine, plangeau in hohote amandoua povestindu-mi ce-a patit Tarzan de dimineata.
Am reusit sa le linistesc putin, promitandu-le ca in week-end mami le va aduce un alt caine de care sa aibe grija, doar ca n-am nici cea mai vaga idee unde as putea gasi un caine pentru la tara. Nu-mi vine sa iau chiar primul pui de caine vagabond care-l gasesc pe strada (desi sunt destui fara stapan) pentru ca sunt 2 copii destul de mici la mijloc, si nu stiu cum ar reactiona un caine vagabond in preajma lor.
Nu vreau nici sa cumpar un caine, pe de o parte pentru ca nu ma dau banii afara din casa, si pe de alta pentru ca odata ajuns la tara, sigur nu va mai ajunge prea des, ca sa nu zic niciodata la un veterniar, si nici nu va fi hranit corespunzator, ci cum se hranesc cainii la tara, cu resturi de mancare, paine, etc. Ar insemna sa imi bat joc de un caine de rasa, si nu vreau asta.

Ma gandesc ca in adaposturi exista caini vagabonzi, dar n-am idee pe unde sunt asemenea adaposturi, si nici care's sansele sa gasesc un puiut de caine acolo.

Aveti vreo idee de unde as putea face rost de un pui de caine (obisnuit, nu de rasa, dar nici de apartament, ca in fond si la urma urmei ar trebui sa fie un caine de paza in viitor)? Si care sa fie rezistent la smotoceala , macar in prima faza, vreo 2 saptamani cat mai au copii inca vacanta? Adica sa nu fie agresiv, la asta ma refeream cu rezistenta la smotocit.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Nu are rost sa cumperi un caine, mai ales ca nu iti doresti un caine de rasa cu care sa faci ceva si sa il ingrijesti corespunzator.
Eu nu te-as sfatui sa iei de la adaposturi. Sunt mult mai bolnavi si mai nesocializati decat cei de pe strada.
Sunt atatia caini pe strada, de diverse marimi, culori, varste. Imposibil sa nu gasesti unul sa iti pice cu tronc.
Trebuie sa il duci apoi la veterinar sa il deparazitezi si vaccinezi. Asta ai face indiferent de unde ai lua un caine, chiar si de la crescator.
Mult succes in gasirea catelului care sa va faca fericiti si pe care la randul vostru sa il faceti si voi fericit.
Nu ii trebuie mult. Un coltisor al lui, unde sa nu il ploua/ninga, sa ii fie cat de cat adapost pe vreme rea, apa, mancare si multa iubire.
Cu fetele se va obisnui. Si fetele cu el. Ar trebui sa le spui totusi, indiferent ce caine decizi sa aduci, ca este un caine nou, care nu le cunoaste si ca nu sepot purta (smotoci) cu el asa cum faceau cu primul. Cu putina atentie vor avea o relatie minunata. Cainii sunt foarte suportivi cu copiii, in niste limite totusi, fireste.
Si poate ca intamplarea cu Tarzan sa va dea de gandit si sa faceti cumva sa evitati iesirea cainelui din curte si intalnirea cu alti caini, sa nu se repete tragedia.
Oricum, e bine sa stea numai in curtea lui.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

carmencat, asa e, sunt multi caini vagabonzi pe strada, dar in zona mea din fericire nu prea sunt decat vreo 3-4 caini batrani.
Nu-mi vine sa iau pur si simplu un caine necunoscut la intamplare din strada fara sa stiu absolut nimic despre el. E clar ca nu am nevoie de caine de rasa, pentru ca "l-as chinui" (nu eu, eu cat am avut pisica, vreo 3 ani, am fost maniaca cu vaccinurile si hrana speciala. PS: acea pisica a ajuns la mama dupa nasterea fetelor, si din pisica mea gingasa de apartament a ajuns "ibovnica" motanilor din zona, in nici 2 luni era deja cu burta mare, manca absolut orice, prindea soareci, ba mai mult, stramba din nas la crontonelele aduse de mine de la oras, in detrimentul mancarii gatite de mama ).
Cat despre caine, ar fi iubit cu siguranta (cel putin de copii), ar fi ingrijit si hranit bine, dar "traditional". Probabil cei care aveti rude la tara, stiti cum sunt crescuti cainii acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

ti-am trimis un mp, verifica te rog

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Micky eu stau la curte si o catelusa de langa curtea mea, maidaneza dar frumusica foc, a fatat 4 pui si cred ca sunt suficient de mari sa pota fi despartiti de mama. puii sunt f f dragalasi, patati in toate culorile si sunt de talie maxim medie. ai face chiar un mare bine luand un pui sa fie ingrijit. daca te tenteaza pot sa le fac poze si sa-ti trimit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrimiaF spune:

Intra pe site-ul Fundatiei ROBI.
Eu am adoptat de la ei o pisicuta, dar au si foarte multi catelusi-pozele lor le gasesti pe site. Cand am luat pisicuta-care avea 6-7 sapatamani- era deparazitata extern, sanatoasa si deprinsa cu litiera.Fundatia colabora si cu un cabinet veterinar, care facea primul vaccin gratis.
Sigur gasesti un catelus care sa ti se lipeasca de suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Multumesc tuturor de oferte, si imi cer scuze ca am disparut in ceata asa brusc, dar am fost plecata intr-un mic concediu si n-am mai avut decat net pe mobil.
Sambata trecuta, inainte sa plec la tara la fete, m-a sunat matusa mea sa ma anunte ca a gasit deja un catelus pentru ele, care e deja la tara de o saptamana si o duce excelent. E un maidanez alb, dulce foc, de fapt e o fetita, si pentru ca fetele initial i-au zis azorica, s-a pricopsit cu cel mai caraghios nume pentru un caine: Zorica . Dar atata timp cat fetele's fericite, nu mai conteaza cum il striga.

Inca odata multumesc tuturor pentru ofertele trimise privat sau postate aici

Mergi la inceput