Licurici de ianuarie-februarie 2009 (169)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Rox stiu ca nu sunt de la gradi mucii, dar si asa e enervant ca prea usor au venit . Eu preconizez inca vreo 2 saptamani de plansete, vedeti ce optimista sunt, nu?

Naty bafta la noua gradi, e mortala Nadia . Da, merge la gradi de stat acum, insa arata mai bine decat cea la care a fost anul trecut, e mai spatioasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

chiar vroiam sa scriu ieri, vad ca nu am mai apucat, ce imi palce gradi lui Razvan - tare spatioase salile si mi-au placut patuturile!!
Raluca, succes Nadiei. e clar, mucii-s in aer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

roxanaz sau care va mai aduceti aminte

victor azi noapte a facut muci... si fratesu are de 4 zile asa ca probabil tr as ma astept
de dim a stranutat de vreo cateva ori si am scos ceva cu batista bebelusului

in afara de ser fiziologic pot sa ii mai dau ceva?
lui robert ii dau cu pivalone/apa de mare

febra nu are, nu tuseste...

si avem botezul duminica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

nici eu nu sunt pre bine...

fff stresata munca, obosita rau si cred ca ma paste si un pui de depresie...

si soacramea tocmai ce si a abagat piciorul in gips azi noapte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Porumbita sanatate copiilor si tie!

Eu ii puneam Andrei mult ser in nasuc, de la Gomoiu mi s-a spus sa-i pun o fiola de 5ml o data. Plus Colargol daca e mai infundat nasucul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

of porumbita, sanatate multa la toti. eu nu stiu ce sfat sa-ti dau, alex nu se prea imbolnaveste.ma pregatesc sa ma duc sa-l iau de la gradi. Oare ce s-o mai fi intamplat si cati nervi o mai avea? Azi-dimineata, cum a intrat in clasa, i-a spus la educatoare sa nu mai rada de el cand cade si ca el nu mai vrea sa stea in clasa fara ea, ea sa stea langa el. (Ei au doua sali, una in care fac lectii si una in care mananca, cu acces dintr-una intr-alta, iar copii si educatoarea sunt cand intr-una cand intr-alta, e o fataiala continua, si alex nu face fata cu alergatul dupa doamna)Ieri am cumparat prima data niste covrigei de la alka cu ulei de masline si masline si lui i-au placut foarte mult. I-am promis ca ii mai cumpar o pungulita cand il iau de la gradi daca e cuminte si azi-dimineata, dupa ce a intrat in clasa, mi-a zis "Hai, ce mai stai aici, du-te sa cumperi covrigei" si a trebuit sa plec desi eu vroiam sa mai stau cu el 10 minute.am plecat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Nici fii-miu n-a mai vrut azi la gradi..Ziua nu mai doarme si seara e de cosmar la noi in casa,e atat de capos ca daca nu se face cum vrea el iese circ si ma oboseste cumplit..De povestit nu vrea sa-mi povesteasca..asa, mi-a zis ca ieri voia dna educatoare sa-i puna bulina neagra pe burtica ca nu voia sa stea pe scaunel..prin urmare azi dim nu voia sa mai mearga la gradinita cu buline.Nush cum s-or descurca cu el ca e capos,dar capos rau de tot si nu lasa frate de la el neam..Dar tre sa mearga,ca-l duc si taras..gata,i-o ajuns cat a stat cu mine si cat l-am cocolosit si mai am si eu si alte treburi.
Meniul e ok din ce am vazut,dar dim nu cred ca mai mananca acolo ca-i dau eu sa manance acasa,la pranz mananca din fiecare cate putin din ce am inteles,mai putin carnea evident!!,iar gustarea i-o iau acasa,cand il iau la 13 si de obicei o mananc eu ca el nu mananca aia,nu mananca ailalta si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Mda, si fi-miu a fost amenintat cu bulina neagra ca si-a gasit o fetita mai mica s-o ia la capacit in compensare pt ce a primit el in prima zi de la o fetita de talia lui... dar la el nu au efect chestiile astea din cate am vazut: nu reactioneaza nici la bulina rosie, nici la cea neagra prea tare.A fost mai bine azi la gradi, in sensul ca nu a mai avut nervi la plecare. Mi-a spus ca a fost la pipi cu d-na (zilele trecute nu i-a venit la wc), ca nu vorbesc copii cu el, decat doamna si o fetita, vecina cu noi, pe care o cunoaste mai demult.Doamna mi-a spus ca l-a pus "sef" ca sa fie cuminte, responsabil si model pentru ceilallti si ca la un moment dat a venit la ea si i-a zis ca nu mai vrea sa fie sef fiindca s-a saturat sa fie cuminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Din prima zi de gradi eu i-am facut program de camin, adica, il trezesc la 7:45, 15 minute ne iubim, apoi pipi, lapte cu cereale, pipi+kk, imbracat, pieptanat, plecat la gradi la 8:30. Ajungem in 3 minute, pana acum, printre primii.La 11:45 il iau. Mergem acasa, 15 minute stam in parculetul din fata blocului, urcam, spalat-mancat-jucat un pic si la 13-13:30 nani pana pe la 15-15:30. Seara la somn in jur de 22:00.Ca sa repectam orele de somn si, implicit, programul intregii zile, musai leganat la somn. Din pacate nu stiu alta metoda de adormit copil mic in 5-15 minute. Dar nu ne deranjeaza. Daca nu-l leganam adoarme in 1,5-2 ore ceea ce ne trica tot programul zilei, plus ca e mult mai obositor si pentru noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Ce-mi place ca s-a animat subiectul de cand au inceput gradinitele.
Va urez tuturor adaptare cat mai usoara, viroze cat mai putine si sanatate celor deja bolnaviori!

Ilincai ii place la gradinita noua. Imi tot zice ca vrea sa stea mai mult. De maine va sta toata ziua. Sa vedem daca-i mai place.
Azi mananca tort la cresa de unde pleaca si-si ia la revedere de la fostii colegi. Is emotionata. Nu stia o boaba de franceza cand a ajuns aici. Acum turuie in franceza si canta o multime de cantecele.

Vero, eu am cautat anul trecut de am innebunit o scoala in zona in care stam si nicaieri nu erau locuri. Pe urma s-a ivit locul asta la cresa si am intrat in "sistem". Acum doar o transfer catre o grupa cu copii nascuti in 2009.
Cu "r" si Ilinca la fel. Pe cel frantuzesc l-a zis imediat ce l-a auzit. Am remarcat si noi ca daca ii zicem sa zica Maria (cu "r" romanesc) zice Mai-a, daca ii zicem cu "r" frantuzesc zice Maria, rarait asa.

Citat:
citat din mesajul lui ingrid70
la un moment dat a venit la ea si i-a zis ca nu mai vrea sa fie sef fiindca s-a saturat sa fie cuminte



Vaaaai Ingrid, TOTAL Alex!





Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput