Ieftin, sanatos, gustos - meniu de 300 lei/luna

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Eu stau pe langa Mega Image, intersectia C. Rahovei cu Sebastian, dar mai merg in Piata Rahova pentru aprovizionare, desi nu prea mai imi place zona. Chiar de Sf. Maria am fost si la en-gros de legume de pe Pucheni, cu mama, sa luam mai multe chestii..., deci cunosc oarecum zona, desi nu imi place, never..., dar asta e....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Eu stau la Bolintineanu poate ne intalnim odata in parcu din spate de la Mega Image, ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

On-topic eu nu prea am buget la gatit deoarece eu stau cu parintii si cu fratele si toti contribuim la mancare sa vedem cum voi reusi sa stabilesc eu un buget pentru al meu soti si copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Da, Alina, sigur, mi-ar face placere, tu vorbesti chiar de parculetul mic, mic din spatele blocului cu Mega, ca il stiu, stau chiar langa el, sau de un parculet mai mare - loc de joca, construit cam anul asta, pe Calea Ferentari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mie imi place zona.
eu stau in zona de case,veche.chiar imi place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Marylenac acum unde hotarasti tu si in ce zi hotarasti ca ar fi foarte interesant sa ne cunoastem si intre noi.
Histamina tare mi-as dori sa te cunosc si pe tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Off topic: eei, in zona cu case, e mai aerisit...e mai bine cred....

Mie mi-ar conveni acolo la Mega, dupa ce ies de la birou si duc copiii la joaca. Mi-ar face mare placere sa va cunosc, sa mai schimbam pareri, ca intre mamici...
Vorbim pe PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Mie mi se intampla sa fac boacane de genul "cumparat fasole verde cu 25 lei/kg, iarna", de m-a certat mama o luna, da' mi-era o poftaaa si nici nu prea sunt atenta la preturi, asadar nu sunt cel mai bun exemplu pentru acest subiect, dar...imi bag si eu nasu' pe-aici.

Ex personal, cum ma descurc cu carnea, intr-o luna. Carnea proaspata, o aranjez pe categorii si o pun in congelator.

*2 kg carne tocata, pe care o impart in cantitati diferite (o mana de carne pt ciorba de perisoare, ceva mai mult pentru chiftelute (la ele pun oricum si paine), ardei umpluti, musaca...fara gramaj exact, din "ochi")

*2 pui mari, pe care ii transez astfel:
- pulpele, partea de sus la un ostropel, ciocanelele cu mazare/prajite, langa cartofi sau fierte in supa si apoi le trantesc langa un pilaf
- pieptul merge la snitele cam in 100% din cazuri (mai rar la gratar)
- spatele il tai in 3, apoi fiecare bucata in jumatate (aleg, ori toate la ciorba ori impart si fac 2 supe)
- aripile, taiate pe jumatate, partea mai carnoasa intra la mazare/la cuptor, etc, partea subtire, supa sau pilaf

* 1-2 pungi de tacamuri, pe care le portionez
* 1-2 pungi de ficatei (tin separat cativa lobi pentru a-i pune la ciorba de pui, ii plac fetitei, restul...prajiti, cu piure, la cuptor, pe gratar, pane)
* 1-2 pungi de pipote si inimi (scot o punga, le fierb impreuna pentru ciorba, apoi scot din ele si fac si-o ciulama )

Asta am invatat-o de la soacra-mea, e genul ala de pui "comunist", din care putem trage, sa facem lejer 3 feluri de mancare.
Da' am invatat dupa cateva luni, in care testam retete ce se terminau cum erau puse pe masa...si-a doua zi o luam de la capat, alti bani, alta distractie.
Am o scuza, eram proaspat casatorita si habar n-aveam de bucatarie si mi-era mila sa ciopartesc puii.

Pe langa astea, mai luam un carnat, un salam, nu le pun.

Cand e cald am grija sa iau un bax de ulei, cateva kg de zahar, 1 sac de cartofi, cumpar legume din piata, adica mai "usor".

Toamna, pe langa muraturi si bulioane, obligatoriu, 2-3 saci mari de cartofi, legume la congelator, morcovi in nisip (Pucheni-ul sa traiasca!), baxuri de ulei, faina si tot ce trebuie intr-o bucatarie. Rar ne vezi sa iesim la alte cumparaturi, ne luam din timp ce avem nevoie. Bine, avem beci si le putem pastra fara probleme.

M-am intins...da' mai vin pe aici.

Oricum am invatat multe de la subiectul cu 300 lei/luna.






Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ne intalnim
vb pe pm


eu pui nu cumpar.

meniu 4 zile,40 de lei

ciorbita de legume depost:morcovi,pastarnac,patrunjel,cartofi,dovlecei,rosii-15 de lei

20 de lei
ghiveci de legume calugaresc/salata de vinete
cus-cus cudovlecei si rosii la gratar
fructe de sezon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

meniu 3 zile

ciorbita de fasole cu afumatura
pilaf cu legume si salata de sezon/sote de legume cu salata de sezon
fasole=500 de gr =3 lei,afumatura(eu o am in casa)=10 lei
bulion-7 lei
orez-1 kg=7 lei
legume=10 lei
total 34 lei


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Si mie mi se pare f util postul, dar in varianta scrisa de tine, cate portii sunt, pentru cate persoane/zi?

Mergi la inceput