Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (32)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Buna ziua si multi pupici tuturor

Ileana relaxare placuta la munte,,precis va e tare bine la racoare

Bulinuta esti o mama eroina ,eu creca clacam de mult,tu inca esti pe baricade

Multa sanatate tuturor copilasilor.
Noi ne luptam cu aceleasi probleme vechi nu papa deloc cum ar trebuiam zile de imi vine sa ma arunc pe geam,nu exista nimik care sa manance cu placere,nici macar iaurtul,cand nu vrea inclesteaza gurita se pune pe plans si adio pot sa ii dau eu si aur.Azi a papat dim la 10 fructe si de atunci iaca sa facut ora 17 si ea nu a papat decat 20ml de lapte.
Va pupacesc pe toate,va doresc o seara frumoasa si o saptamana linistita si racoroasa ca precis asta va doriti la ce temp aud ca aveti prin tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Off Gianina ce te mai chinui si tu mamico cu mancarea.

Eu nu stiu ce sfaturi sa iti dau pentru ca Alexandru a mancat de la prima lingurita orice i-am dat, la fel de bine molfaie/ suge si bucati de fructe.

Multa rabdare!

cretuana ai mail


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui gianina1983

Buna ziua si multi pupici tuturor

Ileana relaxare placuta la munte,,precis va e tare bine la racoare

Bulinuta esti o mama eroina ,eu creca clacam de mult,tu inca esti pe baricade

Multa sanatate tuturor copilasilor.
Noi ne luptam cu aceleasi probleme vechi nu papa deloc cum ar trebuiam zile de imi vine sa ma arunc pe geam,nu exista nimik care sa manance cu placere,nici macar iaurtul,cand nu vrea inclesteaza gurita se pune pe plans si adio pot sa ii dau eu si aur.Azi a papat dim la 10 fructe si de atunci iaca sa facut ora 17 si ea nu a papat decat 20ml de lapte.
Va pupacesc pe toate,va doresc o seara frumoasa si o saptamana linistita si racoroasa ca precis asta va doriti la ce temp aud ca aveti prin tara.

Mami de pisicuta MARIA-ELENA...17ian2012


Problema asta o avem si noi cu mancarea, azi cand am incercat sa ii dau branzica de casa ,dupa ce i-am pus pe buze putin (pt ca gura nu o deschidea) a inceput sa planga, am incercat s ai-o combin cu mar pt ca ala stiam ca ii place dar degeaba... nu vrea decat tzitzi , aseara am incercat s aii dau LP sa vad dc il accepta ,dupa ce a supt din biberon nitel l-a scuipat :( ; eu oricum o alptez in continuare chiar dc o diversific dar am zis sa incerc si cu LP in caz de nu o sa mai am LM macar sa stiu ca va vrea si LP. E greu dar nu ma dua batuta pan ala urma va vrea si mancare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

Anca multa sanatate Adelei si sa descoperiti repede cauza problemei. Pana acum nu i-ai dat nimic din lapte de vaca? Nici iaurt? Lactoza nu ramane in zer cand se face branza?

Gianina Off si Sara a avut cateva zile bune cand nu a mancat decat lm, la noi dintii au fost de vina pt lipsa apetitului. Acum si-a revenit, mananca singura bucatele de fructe, legume fierte (supa nu o vrea, nici nu insist). Cu lingurita ii dau numai cerealele cu lm si iaurtul. Ambele ii plac mult de asta nu le refuza, dar daca I-as da legumele sau fructele piure sigur nu ar manca deloc. Ai incercat sa ii dai ei in manuta sa pape singura? Eu sunt nevoita sa ii dau carnea simpla, maruntita pt ca daca o amestec in piure nu o mananca. Of azi s-a inecat cu carnea, vreo 2 secunde a ramas blocata, dar s-a deznecat (cum spunea Cristina) singura. M-am speriat de acum ii dau eu carnea in cantitati microscopice cat sa nu se poata ineca si o sa alternam inghititurile cu legumele ca sa alunece mai usor.
Sa vedeti... Am fost alaltaieri la carrefour si pe Sara am tinut-o in scaunelul din carutul de cumparaturi. Statea f cuminte pt ca isi facea de lucru cu produsele pe care le puneam noi in carut. I-am cumparat lui Sebi 2 maiouri si cand am ajuns la casa unul avea eticheta roasa de mandra...ce credeti? Ieri am gasit in pampers coltul lipsa din eticheta...se putea citi si codul de bare

Ane, Bianca stie sa aleaga ce laptic e mai bun pt ea. nici eu nu dau pe afara de lapte, am sanii sosete(vb Altesei) dar insist cu sanul pt ca stiu ca orice biberon cu lp inseamna aceeasi cantitate de lm in minus pt bebe. Pe mine galaforul ma salveaza cand ma panichez ca am prea putin lapte.
Ane da-mi o adresa de mail sa iti trimit Pozele, imi e mie mai usor asa pt ca nu am timp sa intru pe fb


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Uite fetelor ca bantui netul la ora asta. Azi parea mandra mea ca e mai bine si acum cand sa o culc iar a vomat tot cu tot metoclopramidul luat si dupa vreo jumatate de ora iar tot in jet.
Numai bine ca pe la 1 am zis sa ii dau san ca se deshidrateaza si iar a vomat tot, scaune nu a mai facut.
Maine vedem un dr ca nu mai merge treaba, scutecul uscat. Ceai nu bea il scuipa.
Imi vine sa ma dau cu capul de un perete ca asta din stanga paginii.

Sara,da teoretic nu mai are lactoza dar nu am stat sa o scurg bine, nu m-am gandit la asa ceva. Nici nu sunt sigura 100% ca asta e dar oricum sunt panicata nu mai sunt o mama cool sunt disperata.

Scaunele nu miroseau si stiu de la Sara mea ca la enterocolite miroseau rau de tot scaunele acum aveau mirosul obisnuit.

Sper sa revin doar cu vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Neata!
Anca, te asteptam cu vesti de la doctor. Nu i-ai dat nimic pt scaunele moi? Mara o singura data a avut ( cred eu ca de la nurofen) si a functionat hidrasec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Neata!

A primit smecta si a functionat f bine.
A mai supt la 3 si la 5 dim fara sa vomite prin somn, la 7.30 iar putin san dar dupa vreo 10 min a vomat laptele inchegat.
A venit mama de aseara si am trimis-o sa imi cumpere metoclopramid nou ca il am de 1 an si ma gandesc ca nu mai are subst activa.
Sper sa gaseasca si Gaviscon infant ca stam in zona de case cu farmacia mai departe la blocuri.
Sotul a plecat la treaba sa vad ce rezolvam azi. Sunt fericita ca a facut pipi in scutec, nu credeam ca o sa spun asta vreodata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

La multe lunite frumoase!
Radu Stefan
Flavia
Ilinca Stefania
Stefan Ioan

Cat de repede trece timpul... Ne apropiem cu pasi repezi de primele aniversari de 1 anisor. Am momente in care parca nu pot surprinde toate noutatile copilasului. Am asteptat sa deschida ochisorii sa ne vada, am trecut la primele grimase ale fetei, primul zambet voit, primele gangureli, dezvoltarea unor obiceiuri de a apuca obiecte, de a se intoarce, i-a aparut primul dintisor si deja asteptam de la el cuvinte.... si el totusi reuseste zi de zi sa ma surprinda cu gesturile lui cu inteligenta asta timpurie.....


Dr_anca te asteptam cu vesti bune Sanatate.

Ane eu nu i-am dat niciodata branzica simpla. Incearca incetisor... daca ii place marul sau sucul de mar pune in prima zi o lingurita de branzica... in ziua urmatoare la fel.... a trei zi mai creste putin cantitatea.....

Acelasi principiu merge si la legume. Combini leguma preferata cu cate putin din alta...

Dr. Birlic spunea ca gusturile la copil acum se cultiva. Este un reflex al lor sa scuipe mancarea din gurita, dar tu trebuie sa insisti si la masa urmatoare si in ziua urmatoare si o sa vezi ca va papa pana la urma.


Sara tare, codul de bare zici ..... si mie mi-a disparut ieri o parte din capacul cutiei de calgel... nu am reusit sa-i scot din gurita ptr ca a inghitit imediat ce molfaise din ea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

'.Dr. Anca eu l-am pus pe rafael pe picioare cu o picatura de metroclopramid,debridat,o jumatate de pliculet de smecta in 24 de ore luat cu ceai de menta,protectis si ar mai fi trebuit saruridar nu le-a luat.Apoi 2 saptamani inca i-am mai dat protectis sera la culcare si ii mai dau pana termin tubul .



Sara am si eu cateva merite pe forum nu?" tzatze sosete","am mufat copilu"," se frichineste Rafael toata noaptea"


La mine galaforul nu preamai functioneste si acum mi-am luat Lacto + de la Aldedra dar inca nu l-am folosit . Cand o sa am nevoie il folosesc si va spun. AM citit ca asta e singurul care nu schimba gustul laptelui si ajuta si copilul sa nu se mai baloneze.


cITITI MAI MULTE AICI http://www.aldedra.ro/produse-pentru-gravide-si-mamici/lacto-pentru-stimularea-si-prelungirea-lactatiei-250-ml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite sarbatoritilor din weekend, Alara, Tudor, Iris Vanessa, Matei Emanuel, Natalia Emanuela, Azra, Andreas Fabian si Alexa si sarbatoritilor de azi: Radu Stefan, Flavia Maria, Ilinca Stefania si Stefan Ioan!
Dr_Anca, multa sanatate Adelei!
Si eu simt ca mi-a scazut productia de lapte, asa ca de cateva zile ii dau zor cu Galafor si ceai pt alaptat. Sper sa-mi revina lapticul...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput