Buburuze de mart-apr2013(3)!

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata gravidute!

Si noi am savurat deja cafeaua..am mancat niste fructe...acu savuram papa de 12...asta la serviciu...ca acasa am mai halit un ou si niste cascaval cu ardei capia...deci cine ce zicea de vitamine si foame???? io nu iau nicio vitamina si am o foame de lup...de la 10 tot aman pranzul...am rezistat eroic:))

De test, l-am facut in prima zi de intarziere si a iesit a doua liniuta vag dar era acolo...Ioana, sigur e sarcina...aceleasi simptome le-am avut si io...deci fa testul ala odata si da-ne confirmarea:))

In rest sunt praf de cand a cazut in sarcina mea sa o duc si pe cea mica la bona si sa o iau...se trezeste si noaptea de 3-4 ori ptr apa si suzi...abia astept sa vina weekendul...nu ca m-as odihni cine stie ce ca am nunta...dar macar ma mai distrez putin.

Pupici si o zi frumoasa va doresc!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si bebelas la purtator 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Bun venit VeveMaria! Sarcina usoara si la termen!

De dureri de spate nu ma pot plange...nu stiu daca sunt normale asa devreme...io le-am avut in ultimul trimestru de sarcina, dar deja eram la gabarit depasit si era explicabil.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si bebelas la purtator 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Didi81 eu am avut sangerare vreo 3 zile cand a tb sa-mi vina. Deci, nu e vb de intarziere.
Din ce-am citit at a avut loc nidarea.
La sarcinile cu Ioana si Justina, s-au pozitivat imediat.
Acum nu stiu ce s-a intamplat.
Oricum a venit pe neasteptate.

piscotel2011 o sa fac testul. Numai ca tb sa ajung la farmacie sa i-au unul. :))


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010) +5+
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Salutare burtici!
Am reusit in sfarsit sa intru si eu pe forum. Ieri a fost o zi .....valeu! Mi-am anuntat angajatorul ca sunt gravi si dupa ce ma felicitat cam cu juma de gura mi-a semnat instiintarea. Maine merg cu ea la ITM si la medicul de medicina muncii ( asta si fiindca sunt inspectorul RU al firmei). Oricum tot mai stau cu putin stres fiindca patronul este un nenorocit care nu suporta femeile si mai ales cele care raman gravide sau se intorc din crestere copil.
Gata cu serviciul!
Felicitas cred ca tu mi-ai povestit cum ai nascut . Merci de poveste dar si eu am un copil si o nastere naturala la activ si din pacate la mine a fost nevoie de episiotomie fiindca fetita mea a avut la nastere 3.900 kg. Pe mine ma intereseaza strict experientele femeilor care au nascut normal la ARCADIA -IASI si ISIS- CONSTANTA fiindca a doua oara eu in spital de stat nu mai nasc . Prefer sa nasc acasa.
Mara n-am primit nici un raspuns la cele 5 email-uri trimise de pe 3 adrese diferite( asta fiindca ma cam luasem in bete cu admin.) asa ca eu ii consider neseriosi. Nu mi se pare normala lipsa de transparenta.
Stari de frisoane am avut si eu in prima luna si dr a spus ca sunt perfect normale mai ales din cauza diferentelor de temp si desigur a dragilor de hormoni.
Durerile de spate se datoreaza tot hormonilor- se intind ligamentele si de aceea.
Pnetru dureri in gat - la mine singurul leac care merge este urmatorul : 1 lingura de miere de albine amestecata cu zeama de la 1/2 lamaie. Atentie la Osciloccoccinum - pe prospect scrie ca nu se cunosc efecte adverse in sarcina - nu ca nu ar fi.
Gata ....uf, am ostenit!

13+
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui aruam

Buna dimineata burtici
Ce faceti?
Eu de 2 zile am niste dureri de spate in zona bazinului si nu ma lasa nicicum.
Am luat nospa dar degeaba.
Voi aveti dureri de spate?
Eu de la inceputul sarcinii am avut si medicul mi-a zis ca daca nu sunt puternice nu e nici o problema ,dar pe mine ma dispera.
In rest si eu fomista ca si voi as mamca nonstop

PCOS , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Elevit 1/zi, Magne B6 1/zi ,acid folic 5mg /zi, Arefam 200mg /2 zi
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
13+
Multumesc Doamne

si eu am dureri de spate, deasupra bazinului, dar doar in jumatatea stanga de spate. azi noapte am adormit greu din cauza asta, oricum stateam nu era bine, iar ieri la munca pe scaun nu-mi gaseam locul deloc. cat despre mancare...eu n-am deloc pofta de mancare si iau si eu vitamine ca cuprinde...chiar am slabit 1 kg de la testul pozitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanact

Citat:
citat din mesajul lui pony

Multumim pentru cafea Ioana !
Am si eu o curiozitate: De ce nu faci un test de sarcina mai devreme?
Mara , ce mai am racit rau de tot.Azi noapte am facut si temperatura, am avut nasul in pioneze, am stranutat intr-una.Am trecut la artilerie mai grea.Iau paracetamol.Din asta am luat si la prima sarcina.Ieri m-am tratat cu vitamina C si cu ceai dar fara efect.

Pt ca mi-e teama de un rezultat negativ.
Mai bine mai astept.
Insanatosire grabnica! Ai grija!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010) +5+
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!


Vai, Doamne...nu stiu cum poti...sa te gandesti asa in fiecare zi ca ai simptome si sa nu faci test de teama???esti masochista, zau! eu mai mult de 1 zi de cand trebuia sa-mi vina ciclu nu puteam sa astept fara ca sa nu-mi fac test!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Buna din nou!

Eu cred ca am facut testul dupa 3 sapt de intarziere CM. Cred ca in lunile precedente am facut vreo 5 teste. Imi intarzia o sapt, hop testul si fix a doua zi imi venea ciclul. Asa ca acum desi aveam sanii cat casa am tot zis ca mi se pare ca n-am calculat bine si cand mi-am trimis sotul seara la ora 9 sa-mi ia testul a fost mortal : s-a intors cu testul de sarcina, emetiral, metoclopramid si colebil (voia sa fim asigurati pt toate eventualitatile). Cred ca s-a uitat farmacista la el in ultimul hal. Eram convinsa ca o sa fie negativ din nou si ca toate erau simptome fantoma insa a aparut si a doua liniuta roz pal. E un sentiment unic. Acum avem deja 2,6 cm si 9 sapt si jum.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Eu m-am dus la ecograf direct si s-a vazut sarcina de 7 saptamani. Am fost la socri 3 saptamani si acolo au inceput greturile si mi-a intarziat ciclul. La 2 zile de intarziat mi-a fost greata de la legume, pentru mine a fost super clar, nu a mai fost nevoie de nimik. LA mine menstruatia vine dupa un ceas elvetian, care acuma se oare s-a stricat.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
10 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Buna fetele!!!!

Am facut capitol nou,insa doar dupa moderare pot sa pn si link-ul!!!

Am citit tot insa am avut cam mult de recuperat si nu prea am retinut mare lucru

Felicitari tuturor pt eco si rezultatele la Dt
Ioana felicitari pt putzica

Legat de test eu l-am facut cu vre 3-4 zile inainte sa-mi vina si a iesit liniutza multa asteptata un pic cam pala dar a aparutSimptome...hmmm..am zile si zile este cand mie greata toata ziua,este cand dimineata sau ma mai apuca si seara cateodata.Si eu mai am cateodata dureri de spate dar cred ca sunt normale.Sani ii am tari,umflati si durerosi si cateodata mi-e somn de mor.

Bun venit noilor gravidute,sarcina usoara in continuare.
Cine vrea pe lista s-au vrea sa mai adaug ceva rog sa trimite-ti PM pe mart_apr2013 ca asa mi-e mai usor de facut modificarile decat sa tot caut in mesaje

Am fost azi la maternitate sa-mi fac analizele si mi-au facut si eco.Buburuza e bine are in 2cm si corespunde ecografic la 8/9 sapt.

De azi sunt in concediuVoi ce stiti au voie gravidutzele in salina?

Pupici multi tuturor!!!!!


Cosmi 7+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui baby_kiss

Citat:
citat din mesajul lui Ioanact

Citat:
citat din mesajul lui pony

Multumim pentru cafea Ioana !
Am si eu o curiozitate: De ce nu faci un test de sarcina mai devreme?
Mara , ce mai am racit rau de tot.Azi noapte am facut si temperatura, am avut nasul in pioneze, am stranutat intr-una.Am trecut la artilerie mai grea.Iau paracetamol.Din asta am luat si la prima sarcina.Ieri m-am tratat cu vitamina C si cu ceai dar fara efect.

Pt ca mi-e teama de un rezultat negativ.
Mai bine mai astept.
Insanatosire grabnica! Ai grija!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010) +5+
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!


Vai, Doamne...nu stiu cum poti...sa te gandesti asa in fiecare zi ca ai simptome si sa nu faci test de teama???esti masochista, zau! eu mai mult de 1 zi de cand trebuia sa-mi vina ciclu nu puteam sa astept fara ca sa nu-mi fac test!

Am facut ultimul test pe 25.08 si a iesit negativ (testul il luasem pt a-l face la inceputul lui Sept, dar n-am m rezistat).
Nu sunt masochita. Dar am facut 3 teste pana acum si toate 3 au iesit negative.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010) +5+
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput