Help ! Lecturi de adolescent.

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

SCrisesem ceva mai lung despre hunger games si twilight, pe scurt, eu le consider literaatura de proasta calitate, cu mesaj stupid: daca esti tipa, tot ce trebuie e sa sit tight and be pretty, pe scurt. A, si sa te tot falfai intre doi tipi, nestiind pe care sa-l alegi timp de vreo 5 volume.mai bine cauta un rezumat al cartii inainte sa o dai spre citire?
twilight a citit si fica-mea eu nu, dar am vazut filmul. De asemeni am citit si jocurile foamei si zau daca nu a trebuit sa ma gandesc daca era vora despre 2 tipe. da intr-adevar era vorba despre 2 tipi in amble. Dar eu am retinut si chiar am discutat cu fica-mea cat de decent si-a atins eroina pricipala telul de ramane in viata, nu a calcat pe cadavre, a luptat si a incercat sa ii ajute pe ceilalti in masura posibilului. De asemeni fica-ea a avut de facut rezumat si l-am citit, nici ea nu amineste de cei 2 tipi :) Cred ca e de cum vede lucrurile fiecare :)

Eu consider ca trebuie sa citeasca si literatura clasica dar si ceva nou aprut sau mai usor. In definitiv toata lumea merge sta la plaja de ex si cartile usoare le consder indicate. prea multa literatura seriaosa te transforma in ochii celorlat intr-un neadatat, tocilar. parerea mea. Copii tai ce cites?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Cristina, cred ca fetele sunt mai maleabile la capitolul asta. Nu stiu cit schimba carti cu colegii, stiu ca e unul dintre prietenii lui care citeste politiste.
Citat:
Va pup! si vacanta placutat cata mai este!

vacanta placuta si tie si Oanei.

Noi mai avem o saptamina si o zi.


Mik.


Mik, am scris in ac timp :))
Pai eu am zis ca nu ai cum sa schimbi partea asta cu SK. Multumim si noi mai avem putin din vacanta. Apropo acum e Diana :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

ai dreptate, nu putem nici sa stam numai cu eliade dupa noi :) si eu la randul meu am citit niste chestii indoielnice ca valoare literara cand eram adolescenta, mai precis serge brussolo era favoritul meu - un fel de SK francez.
copilul meu e mititel si nu citeste carti, doar le mananca. asteptam cu nerabdare sa trecem si la lecturat, dar cred ca mai am juma de deceniu de asteptat.

e adevarat ca the hunger games e mult mai ok. macar eroina FACE ceva. trage cu arcul, isi ajuta familia, se sacrifica pt sora mai mica, salveaza pe cineva, e omenoasa, dreapta, cinstita, etc.
si mesajul contra reality-showurilor mi s-a parut bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

daca aveti timp, cautati pe internet, pe IMDB eventual, ...
lasa ca va caut eu, 1 sec.

mie conceperea filmului mi s-a parut mai scary decat filmul in sine. Stiam si eu ca Stanley Kubrick, desi genial (sau poate de aia?) nu era tocmai intreg la minte, dar insistenta sa obsesiva pe detalii l-a adus in cartea recordurilor cu filmul asta. Iar pe biata Shelley Duval a adus-o aproape de spital, i-au picat sarmana par, unghii etc in timpul filmarilor si era in pragul depresiei.

http://www.imdb.com/title/tt0081505/trivia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

mai precis serge brussolo era favoritul meu - un fel de SK francez.



subscriu la serge brussolo, e mult mai tare ca stephen king. tipul e dus cu capu' - n-ai cum sa scrii cum scrie el daca esti normal - insa e dus cu capu' intr-un mod rafinat. tocmai am recitit tot ce s-a tradus de el in romana si in afara de "krucifix", care e slabuta si pare scrisa la betie, cu pistolul editorului la tampla, restul sunt foarte misto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Scuze pt mesajul trimis scriu de pe o unealta noua si cred ca daca scriu repede sare peste litere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ina imi place stilul tau de review

Mik si eu tot d-aia am dat de SK abia pe la 19 ani, ca a aparut in Ro dupa revolutie. Mai, eu am citit vreo 3-4 carti doar, le retin pe Shining si Christine - astea chiar mi s-au parut bune in genul lor. N-am dat peste ce povesteste Ina.

E complicat cu lecturile copiilor. Fiimea cea mare (13 ani) nu citeste decat literatura contemporana si doar ce isi alege ea. Cam pana pe la 10 ani a tinut sa-i ofer eu carti, chiar daca unele dintre ele i-au placut foarte mult. Sigur, mi-am pastrat un drept de veto, nu cumpar mizerii, dar in rest, ea alege ce citeste. Mai incerc sa-i fac pofta cu cate ceva, din cand in cand.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Mik si eu tot d-aia am dat de SK abia pe la 19 ani, ca a aparut in Ro dupa revolutie. Mai, eu am citit vreo 3-4 carti doar, le retin pe Shining si Christine - astea chiar mi s-au parut bune in genul lor. N-am dat peste ce povesteste Ina.

E complicat cu lecturile copiilor. Fiimea cea mare (13 ani) nu citeste decat literatura contemporana si doar ce isi alege ea. Cam pana pe la 10 ani a tinut sa-i ofer eu carti, chiar daca unele dintre ele i-au placut foarte mult. Sigur, mi-am pastrat un drept de veto, nu cumpar mizerii, dar in rest, ea alege ce citeste. Mai incerc sa-i fac pofta cu cate ceva, din cand in cand.



Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)



Roxana, . Asta cam fac si eu, numai ca SK erau in casa la vedere. Am deschis topicul ca sa pun (sau nu) veto-ul pe SK.
Am reusit sa-l fac sa citeasca diverse, insa, mai ales, m-a facut pe mine sa citesc una-alta.


Mergi la inceput