Help ! Lecturi de adolescent.

Help ! Lecturi de adolescent. | Autor: Mik

Link direct la acest mesaj



Problema : pina acum citeam si eu ce citesc copiii. Acum nu mai pot nici de frica.
Explic : cel mare, 14 ani, a inceput sa citeasca Stephen King si mie mi se pare ingrozitor rau. Am incercat sa citesc ceva, am citit vreo 20 de pagini si am inchis cartea de frica.
Are sotul o colectie completa de SK pusa la vedere.

Deschid deci topicul stiind explicit ca nu-s normala, dar poate se gaseste cineva care sa-mi spuna ca e OK (sau nu).
(Hannen, ma auzi . )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Am reusit sa citesc The Shinning intr-o noapte in conditii speciale : lumina aprinsa cam in toata casa, iubitul treaz langa mine si desene animate la greu dupa aceea. Poate avem noi o imaginatie mai vie si de-asta n pica mai greu la stomac lecturile tari.

Ca sa raspund la intrebarea ta... literatura e literatura. Posibil ca adolescentii sa se bucure de senzatiile tari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Mik scuze ca intru in discutie , nu stiu daca te ajuta cu ceva dar Iti spun ce citeam eu in copilarie . Nu-mi amintesc ce varsta aveam (12-13) probabil , si deja ma "plictisisem "de Cuore, povesti populare sau Alice in Tara Minunilor asa ca treptat de la Eminescu din biblioteca tatalui meu am trecut la romane politiste, si imi aduc aminte ca am imprumutat de la biblioteca scolii I carte " western " .
Motivele : ma plictisisem de carti pentru copii mici , vroiam sa arat ca m-am maturizat si
Nu in ultimul rand vroiam sa-l impresionez pe tatal meu
Acum eu te intreb Mik care este de fapt teama ta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Mik,trebuie sa recunosc ca n-am citit prea mult SK.Si eu ca Danuka,tatal meu era pasionat de lecturi tari,politiste ,SF-uri,razboaie,dracii...si eu i-am urmat pasiunea.Am ajuns sa cred ca trebuia sa ma fac politist.O ingrozizem pe mama la cat "sange rece" aveam,aka stomac sa ma uit la filme de alea nu prea linistite.Dar cu virsta m-am mai inmauiat parca nu mai am asa placere sa vad oribilitati,nici psihopata n-am ajuns(zic eu).Nu m-am gandit niciodata daca SK ar fi potrivit pt. adolescenti,sincer.Pana mai ieri fii-mea citea carti cu printese,acum de vreo cateva luni e pasionata de BlackJack.Nici macar nu am aruncat un oki sa ad despre ce-i vorba dar cum zicea Danuka,mi-ar lua ceva timp sa descifrez kanji care le citeste ea.Dupa copwrta insa nu pare a fi poveste cu printi si printese.Dar baiatul tau deja e "cavaler",cred ca il pasioneaza senzatiile tari.Cumva iti inteleg teama si iti recomand sa incerci sa discuti cu el.Intreaba-l despre carte,comentati putin impreuna ca sa iti faci o idee despre impactul pe care il are asupra lui.Cred insa ca e capabil sa faca diferenta dintre imaginatie si realitate.
Nu stiu cat de ajutor ti-am fost dar te astept cu noutati.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Hannen, Danuka, merci !

Cel mare ma cunoaste bine, eu nu suport nici sa vad filme/reportaje/carti de groaza (Indiana Jones face parte din astea ). Se mai intimpla sa vad bucati din filme politiste la care se uita si eu comentez "Si oare scapa ? Da' nu ti-e frica ?". Deci nu pot discuta cu el Stephen King, el spune ca "nu e pentru mama lui, dar ca e lectura potrivita pentru el".

Sotul spune ca el a cam mic pentru asa ceva, si eu nu pot avea o parere obiectiva.

PS : il duc la cinema la Spiderman / Allien si alte aiureli si-l astept afara citind o carte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mik, eu citesc de mica (ha ha) - de la vreo 14 ani Stephen King fara sa clipesc, la fel ca si John Saul si acolitii. ma uit si la filme de groaza razand. mai afectata sunt de "Gandacelul" de Elena Farago sau mai stiu eu ce povestiri cu copii care sufera.
as zice deci ca depinde de om.... nu cred ca e musai sa citesti si tu, nu?

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Mik daca-i place, e OK
Eu am dat de cartile lui Stephen King mai tarziu, pe la 19 ani, dar le-am citit pe nerasuflate. Mi-au placut.
Insa la 12-13 ani citeam cu nesat colectia Enigma - carti politiste,
iar Indiana Jones imi place si acum, nu m-am gandit ca ar fi de groaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Nici eu nu-s in stare sa citesc SK. Mi-e o friiica!! Brr.
Mie-mi plac cartile polististe si filmele si le consum din greu, dar nu prea SK si mai nou, scriitorii astia nordici sunt cam horror. Seria neagra, e cam neagra.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Cu placere Mik si succes cu pustiulica ; poate reusesti sa-l convingi sa Mai astepte vreo 2 anisori si Asa ar fi si mami Mai linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Mik, iti raspunsesem la celelalt subiect. Daca n-a citit inca 'Harry Potter', merge caci e aventuroasa si ii atrage pe baieti. Nu stiu daca a fost tradusa in franceza, dar 'Hunger Games' e foarte populara, sint 3 volume grosute in serie

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

mie mi-a placut si imi place extraordinar de mult seria Dune de Frank Herbert. am citit-o cand aveam vreo 14-15 ani prima data si am recitit-o de cateva ori.
dar... imi amintesc ca la varsta aia ma interesa tot ce era mistic, periculos, de groaza .
al meu copil (10 ani) citeste jurnalul unui pusti. nu stiu cat se potriveste pentru baieti mai mari, dar al meu o savureaza.

Mergi la inceput