Abdomen Xtraplat (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

OIulix - ma bucur ca te simti mai bine! Mersul pe jos e f bu.

Xio - eu am un kindle model de acum vreo 2 ani si I'll iubesc

Alice- nu stiu daca mananc prea putin, crezi? Eu in general imi urmez organismul cand cere mananc mai mult, cand nu, nu.

Azi spre exemplu, am mancat pepene mult ( si cand spun mult inseamna cam 1/2 pepene singura ), pancake la micul dejun. La pranz un bowl de orez cu legume mexicane si guacamole - daca esti in State, stii de Chipotle, si acum pe seara, am mancat 1/2 pizza si o salata cu diverse legume....

Nici nu am mers pe jos aproape deloc :(

In general, mananc pe undeva pe la 1500 cal, +/-

Dar intr-adevar, zilele mele variaza dupa cum cere stomacul

Allure - deocamdata, trebuie sa muncesc in general minim 12 ore pe zi...de-abia astept sa ajung la 10 ore :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Buna dimineata!
Ce activitate este pe aici!!!Bravos!
Am fost plecati in we sa vedem copila la bunici si am mers cu ea pe la manastiri, cetate , etc.
Nu am stat pe net, nu mi-a barait telefonul. ..a fost liniste .

Allure fac sport dar nu pot face dupa program. Asylum mi-a luat toata energia care o aveam, in loc sa ma incarce.Programul meu nu e prea lejer sa imi pot face antrenamentele zilnic.Fac 4 antrenamente/saptamana dar mai mult ma epuizeaza.

Va citesc ca multe lucruri interesante spuneti.


Elena & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Xio, am Kindle fire de care sunt extrem de multumita. Mi se pare de o mie de ori mai bine de citit de cat pe PC. Pe kindle citesti ca de pe carte aproape, nu are stralucirea aia de la pc si e mult mai relaxant pentru ochi. E mic si il poti cara fara probleme de oriunde. Eu nu am acces la carti asa ca imi cumpar ce vreau de regula de pe amazon si am cartea in 2 min:). Ultima mea descoperire e ca fire-ul are optiunea asta cu text to speach la cartile in engleza, pot asculta cartile asa ca acum imi pot folosi timpul in masina mult mai eficient.
Tot nu am fost in stare sa ma scol sa fac sport dimineatza:( dar de astazi sunt chitita sa ma tin de regim sa vedem ce iese.

O saptamana buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Allure, Otilia, merci de raspunsuri!

Legat de gluten, eu am citit despre ovaz ca, din cauza incrucisarii, prin alaturarea recoltelor cu cele de grau/secara, majoritatea este contaminat cu gluten. Doar cel pe care scrie ca a fost crescut in conditii speciale si nu are gluten este mai sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui coraly

Allure, Otilia, merci de raspunsuri!

Legat de gluten, eu am citit despre ovaz ca, din cauza incrucisarii, prin alaturarea recoltelor cu cele de grau/secara, majoritatea este contaminat cu gluten. Doar cel pe care scrie ca a fost crescut in conditii speciale si nu are gluten este mai sigur.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

Alaptatul - Help Line


Mda, din pacate eu cred ca e cam imposibil sa nu fie deloc contaminate culturile. Pentru ca intervin factori care nu pot fi controlati care ajuta polenizarea incrucisata cum ar fi directia vantului sau traseul albinelor, al gazelor in general.
Dar cu cat cultura de ovaz este mai mare cu atat contaminarea este mai redusa per total. Ma gandesc ca o cultura de ovaz de zeci de hectare va fi contaminata mai mult perimetral.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Neata! Sa aveti o saptamana eficienta!

Marina, Allure, Julix, Ele bravos, asa da!

Ce ma bucur ca parcurgem cartea simultan si putem schimba impresii. Eu am ajuns pe la pagina 30, chiar inainte de profilul hormonal. Am lasat-o din mana ca necesita atentie sporita acolo.

Am bagat deja cateva idei la bagajul de cunostinte proaspete si foarte utile pentru incepatori ca expertii sunt convinsa ca deja stiau.
Eu nu stiam ca masa musculara consuma calorii si cand facem repaos. Si eu care i-am spus instructorului ca nu vreau sa cresc masa musculara . Acum inteleg de ce ani si ani am umplut fara grija farfuria chiar si cand nu munceam fizic intens. La sala unde merg au si un program de slabit 10 kg si cei inscrisi merg sa se testeze periodic la un aparat Inbody 720 care estimeaza masa musculara, grasimea (chiar si viscerala), apa. In fine rezultatul de la aparat e ca o proba de foc. Si cand m-am uitat la filmulet mi-am pus intrebarea de ce anunta ca X a pierdut atatea si kilograme si din acelea doar cateva sute de grame de masa musculara. Bon, deci acum am prins ideea. E cam scumpa o testare dar ma tenteaza ca deh aparatul nu minte si astfel poate ma motivez in plus.

Am niste nelamuriri legate de tipul exercitiilor. Am ce studia.

Am fost si la doctor. Am primit rezultatele analizelor facute la inceputul lunii iunie si mi-au iesit toate bune. S-a mirat si doctorita ca de obicei aveam probleme cu fierul, hemoglobina.
Pentru piciorul meu beteag insa nu are leac. Mi-a trimis la farmacie o reteta de Voltaren si mi-a recomandat sa merg la kiropractor sau fizio. Ea zice ca e muschiul afectat, eu cred ca e articulatia. Eu as fi vrut sa fac o scanare termografica, ea vrea sa iau Voltaren mai intai ca poate trece.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Ofofof, cum ma scoateti voi pe mine din anonimatul in care citeam linistita cum altii fac sport intens.

Allure, ma bucur ca nu mai e asa de dulce Shakeology! Eu din motivul asta n-am mai baut deloc, mi-e greata numai cand ma gandesc la el. Noi mai avem cred ca vreo 3 pungi ca am comandat la un moment dat mai multe. Sotul meu bea dimineata la MD cam de 2-3 ori pe saptamana.

Marina, noi avem un cont pe www.usa2me.com care este un fel de depozitar in US. Acolo se duce ceea ce comandam din State si la instructiunile noastre le pun pe toate intr-un colet (ultima oara am avut in colet Shakeology, lenjerie de la Victoria's Secret si un CD cu nu stiu ce programe pt sotul meu, primit de la un coleg al lui din US). Se plateste abonament lunar+suma per Kg. Nu e ieftin, dar e decent daca se aduna mai multe si daca le permiti sa-ti eficientizeze ei ambalajele (adica iti deschid coletele si iti trimit numai produsele in ambalaj original si facturile aferente ca sa nu platesti pe kg de ambalaje).

Citesc si eu the Hormone Diet. Am ajuns la faza cu testarea.

In ceea ce priveste fulgii de ovaz, eu cumpar bio si nu-i fierb. Il las la inmuiat peste noapte impreuna cu stafide/curmale/smochine in frigider in chefir sau un iaurt mai fluid, apoi le dau copiilor cu miere/sirop de agave si scortisoara la micul dejun. Asa le dau si fulgi de orz si secara, in general fac un amestec de 2 dintre ele. Lor le place mai mult daca sunt inmuiati in lapte, dar le dau rar lapte din motivele stiute. Si noi cumparam lapte crud si-l fierbem scurt acasa, asa ca nu e chiar asa de grav.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

aha, de astea imi ascundeai :)m-am uitat pe usa2me si vad ce e ok, cred ca la cat de des comand eu pot sa ma arunc si la planul fara taxa lunara, platesc un pic mai mult dar recuperez din taxa lunara.
M-am uitat acum pe amazon am dat 8 dolari pe shipment pentru o carte de 10 usd pe care intre timp am capatat-o si in format electronic multumita DC-ului
plus ca cu adresa de US imi fac cont si la baietii aia de pe beachbody

apropo de Rina te intreb aici ca stiu ca tu tii, cum se impaca cu vegetariansmul? Eu cu Dukan am slabit frumos dar am ajuns intr-o luna la asa scarba si foamete incat atunci cand am zis ca o dau naibii direct in oala cu fasole m-am bagat si am pus cele 3-4 kg date jos instant la loc. Nu ca era dieta proasta dar in mod evident nu era o dieta pentru vegetarieni si in final nu am putut sa o continui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Allure -

poti te rog sa imi dai ceva mai multe detalii despre adrenal support? m-am uitat la suplimentul din link-ul transmis de tine si ma gandesc sa il comand si eu in state.

Mersi mult!

p.s. si eu mananc multi fulgi de ovaz - mie imi plac simpli, fara nimic adaugat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Marina, Rina e perfecta pt vegetarieni pt ca mananci proteine animale (peste, lactate) numai 1 data la 4 zile. Si mananci fructe in fiecare dimineata, plus legume de tot felul in fiecare zi.

Insa, la sportul dur pe care-l practici tu, ai nevoie de supliment proteic! Nu tine fara!

Mergi la inceput