Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (26)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui epopeasca

Menics eu voi naste prin cezariana ca nu am de ales (prima a fost tot cezariana si au trecut abia 2 ani). La urmatorul control voi vorbi cu nenea dr si de data nasterii. Termenul e pe 7 noiembrie, dar sper sa aleaga una din urmatoarele date: 25 sau 29 octombrie, sau 1 noiembrie. Eu cel mai mult as fi vrut 3 noimebrie, ca atunci implinesc cu sotiorul 6 ani de cand suntem impreuna, dar e prea aproape de termen
Mena pune-te pe papat ca . Trebuie sa te pui pe picioare pt bebe.
Fetele care stati la pat, imi pare rau pt voi, stiu foarte bine cum e ca am patit-o: la prima sarcina am stat 4 luni la pat din cauza contractiilor zilnice...si apoi, cand am ajuns la termen, nici o contractie, nu intrat in travaliu de nici un fel si asa m-am procopsit cu cezariana
Angelique si noi tot la sfarsitul lui septembrie pregatim hainutele, ca e destul timp, si cu munca in casa nu are rost sa le spal si sa le mut in pungi de colo-colo.


29 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana



Nu ma certati ca eu pap bine

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 19+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Neata, fetele

Ieri am fost la control, col inchis, totul in regula. Pe 11 septembrie o sa am morfologia de trimestrul 3 (si este prima eco dupa morfo de T2 - ca tot intrebai tu, Dana) si am mai primit si o lista de analize (nu m-am uitat exact sa vad ce mi-a dat). Si incepand din 18 septembrie controalele mele vor fi la 2 saptamani unul (nu la o luna ca pana acum).
Am discutat putin si despre nastere, si doc-ul meu mi-a spus ca el, atat timp cat nu se dovedeste nimic in neregula pe parcursul sarcinii nu recomanda cezariana. Este posibil ca la momentul respectiv sa schimbe rapid din naturala in cezariana daca situatia o impune. Nu are nici ceva impotriva mamelor care solicita cezariana, atat doar ca le-o programeaza cand vrea el, si asta inseamna 39 saptamani cel mai devreme (un fel de: ok, iti fac cezariana, dar te-astept ca poate ti se declanseaza si travaliul).

Silvia, avansul e aprox 1.500 RON (1.420 parca) si vom plati cate 500 RON pe luna (august, septembrie si octombrie). Se calculeaza ca procent de 20% din costul pachetului cu cezariana fara reducerea de la CAS - cum eu am ales cel mai ieftin pachet al lor, asta a fost calculul (5.500 RON camera dubla cezariana + 1.600 CAS-ul). Legat de locuri nu stiu ce sa zic, la curs ni s-a spus ca nu exista sa nu aiba loc sa te primeasca daca ai semnat deja cu ei. SI nu cred ca exista nici varianta in care nu semneaza pe motiv ca nu au locuri; pana la urma au si nasteri naturale neprogramate deci nu au cum estima exact ca intr-un anume interval de 3 zile vor avea x paturi libere; si ma mai gandesc ca marea majoritate optam pentru pachetele silver, deci in caz de ceva raman libere camerele alea maaaari de la diamond.

Onutz (si restul fetelor), legat de ecografii, la curs ne-a spus o ginecoloaga ca totusi ar exista o legatura intre predispozitia spre surzenie (mai spre batranete ce-i drept) si frecventa ecografiilor; pentru ca pe masura ce se dezvolta tehnologia si implicit aparatura, ultrasunetele folosite devin din ce in ce mai deranjante. Asa ca ea ne-a recomandat calduros sa ne mentinem la ecografiile uzuale din sarcina si sa nu ne mai pozam la 5 medici diferiti doar de placerea de a vedea fatzuca bebelului. A, si ca cele mai concludente sunt totusi alea 2D. 3D si 4D sunt mai mult moovieplex asa.

Mami, pe Ivan Turbinca l-ati putea sarbatori chiar de sfantul Ion. http://ro.wikisource.org/wiki/Ivan_Turbinc%C4%83

Mena, Onutz, cat mai multi ani de sarbatorit!

Mena, aia e pozitia de baietei?

La capitolul prioritati de gravide, am inceput sa folosim si noi casele speciale din hypermarketuri (e mai mult decat evident ca-s ou kinder cu surprize); iar jumatatoiul nu are nici o jena sa-i inlature pe non-gravizii din fata noastra: bataie pe umar + "nu va suparati, insotiti o persoana insarcinata?" interpelatul se uita interzis la noi si da din cap a negare iar jumatatoiul "atunci va rog sa ne permiteti sa trecem" - eu ma inverzesc la fata, dar asta mic si rau al meu e tare mandru de el ca-i lasa pe aia in urma cu gurile cascate (pana acum nu l-a luat nimeni la bataie, surprinzator)

Bubu, Silvia, aici m-am uitat eu (dar nu cumpar nimic pana nu pipai): www.bijuteriiania.ro/product/5131/cercei_aur_copii_colectie_noua_nou_nascuti/" target="_blank">http://www.bijuteriiania.ro/product/5131/cercei_aur_copii_colectie_noua_nou_nascuti/

Dana, eu am crize de plans din orice; inclusiv ca a venit jumatatoiul acasa, a mormait "ce fac fetele mele?" si s-a dus direct in baie inainte sa vina sa ne mangaie/pupe (a echivalat cu o criza in toata regula din categoria: "nu-ti pasa, nu te intereseaza, o sa ma lasi sa am singura grija de copil" si a continuat cu "n-ai citit cartea de gravide, nu-mi aduci flori, nu calci, nu gatesti, nu speli" - ce mai, era vinovat de toate relele pamantului, doar pentru ca facea amaratul pe el)
Dannah, aceeasi senzatie o am si eu: ca nu ma gadila in talpi suficient! Eu zic asa: tu-i scrii jumatatoiului meu si-i spui ca e perfect normal sa am pretentii de regina-mama, iar eu fac acelasi lucru cu al tau; poate daca vad ca mai sunt si alte "alintate" o iau de buna

Saptamana usoara fetele!





gogoasa hormonizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IPopica

Neata, fetele

Ieri am fost la control, col inchis, totul in regula. Pe 11 septembrie o sa am morfologia de trimestrul 3 (si este prima eco dupa morfo de T2 - ca tot intrebai tu, Dana) si am mai primit si o lista de analize (nu m-am uitat exact sa vad ce mi-a dat). Si incepand din 18 septembrie controalele mele vor fi la 2 saptamani unul (nu la o luna ca pana acum).
Am discutat putin si despre nastere, si doc-ul meu mi-a spus ca el, atat timp cat nu se dovedeste nimic in neregula pe parcursul sarcinii nu recomanda cezariana. Este posibil ca la momentul respectiv sa schimbe rapid din naturala in cezariana daca situatia o impune. Nu are nici ceva impotriva mamelor care solicita cezariana, atat doar ca le-o programeaza cand vrea el, si asta inseamna 39 saptamani cel mai devreme (un fel de: ok, iti fac cezariana, dar te-astept ca poate ti se declanseaza si travaliul).

Silvia, avansul e aprox 1.500 RON (1.420 parca) si vom plati cate 500 RON pe luna (august, septembrie si octombrie). Se calculeaza ca procent de 20% din costul pachetului cu cezariana fara reducerea de la CAS - cum eu am ales cel mai ieftin pachet al lor, asta a fost calculul (5.500 RON camera dubla cezariana + 1.600 CAS-ul). Legat de locuri nu stiu ce sa zic, la curs ni s-a spus ca nu exista sa nu aiba loc sa te primeasca daca ai semnat deja cu ei. SI nu cred ca exista nici varianta in care nu semneaza pe motiv ca nu au locuri; pana la urma au si nasteri naturale neprogramate deci nu au cum estima exact ca intr-un anume interval de 3 zile vor avea x paturi libere; si ma mai gandesc ca marea majoritate optam pentru pachetele silver, deci in caz de ceva raman libere camerele alea maaaari de la diamond.

Onutz (si restul fetelor), legat de ecografii, la curs ne-a spus o ginecoloaga ca totusi ar exista o legatura intre predispozitia spre surzenie (mai spre batranete ce-i drept) si frecventa ecografiilor; pentru ca pe masura ce se dezvolta tehnologia si implicit aparatura, ultrasunetele folosite devin din ce in ce mai deranjante. Asa ca ea ne-a recomandat calduros sa ne mentinem la ecografiile uzuale din sarcina si sa nu ne mai pozam la 5 medici diferiti doar de placerea de a vedea fatzuca bebelului. A, si ca cele mai concludente sunt totusi alea 2D. 3D si 4D sunt mai mult moovieplex asa.

Mami, pe Ivan Turbinca l-ati putea sarbatori chiar de sfantul Ion. http://ro.wikisource.org/wiki/Ivan_Turbinc%C4%83

Mena, Onutz, cat mai multi ani de sarbatorit!

Mena, aia e pozitia de baietei?

La capitolul prioritati de gravide, am inceput sa folosim si noi casele speciale din hypermarketuri (e mai mult decat evident ca-s ou kinder cu surprize); iar jumatatoiul nu are nici o jena sa-i inlature pe non-gravizii din fata noastra: bataie pe umar + "nu va suparati, insotiti o persoana insarcinata?" interpelatul se uita interzis la noi si da din cap a negare iar jumatatoiul "atunci va rog sa ne permiteti sa trecem" - eu ma inverzesc la fata, dar asta mic si rau al meu e tare mandru de el ca-i lasa pe aia in urma cu gurile cascate (pana acum nu l-a luat nimeni la bataie, surprinzator)

Bubu, Silvia, aici m-am uitat eu (dar nu cumpar nimic pana nu pipai): www.bijuteriiania.ro/product/5131/cercei_aur_copii_colectie_noua_nou_nascuti/" target="_blank">http://www.bijuteriiania.ro/product/5131/cercei_aur_copii_colectie_noua_nou_nascuti/

Dana, eu am crize de plans din orice; inclusiv ca a venit jumatatoiul acasa, a mormait "ce fac fetele mele?" si s-a dus direct in baie inainte sa vina sa ne mangaie/pupe (a echivalat cu o criza in toata regula din categoria: "nu-ti pasa, nu te intereseaza, o sa ma lasi sa am singura grija de copil" si a continuat cu "n-ai citit cartea de gravide, nu-mi aduci flori, nu calci, nu gatesti, nu speli" - ce mai, era vinovat de toate relele pamantului, doar pentru ca facea amaratul pe el)
Dannah, aceeasi senzatie o am si eu: ca nu ma gadila in talpi suficient! Eu zic asa: tu-i scrii jumatatoiului meu si-i spui ca e perfect normal sa am pretentii de regina-mama, iar eu fac acelasi lucru cu al tau; poate daca vad ca mai sunt si alte "alintate" o iau de buna

Saptamana usoara fetele!





gogoasa hormonizata




E pozitie de baietel cu cuc . Ma bag si eu la aia cu scrisul. Pe bune. Face el cate ceva dar evident ca nu e niciodata suficient, ca nu imi aduce flori, ca nu ma alinta suficient, ca nu pupa burta si seara si dimineata, ca nu..., ca nu..., si ca eu nu mai pot si ca lui nu-i pasa, ca mananca mai multa ciocolata decat mine =))))))))) Apoi ma simt vinovata ca am terorizat bietul om :))).

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 19+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flisa spune:

Ipopica, e#537;ti dementiala! Nu lasi omul nici la baie...
Menics, la ce dr esti?

Angelique, si eu poftesc... M#259; duc la raionul de lactate si parca as bea niste sana, de#537;i am acasa. M#259; duc la legume, abia astept sa ajung acasa sa fac o salata... Dup#259; ce ajung acasa... ma apuca o lenee. Si tot asa

Mami de Rares 6 ani si 26 + cu Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Aha,deci nu sunt singura nebuna.
Exact asa vreau sa ma trateze si pe mine ca "regina-mama"

Mi-au iesit analizele de urina,ceva leucocite pe acolo, semn ca se lupta cu o infectie.Astept urocultura sa vad ce balarie imi iese
Eu nu inteleg de ce se lipesc toate cele de mine in sarcina,nu am avut vreodata probleme cu infectii urinare sau genitale.

Eu semnez cu Medicover prin sapt 30,dupa ce ma intorc si tot atunci o sa fac cursurile de pregatire pentru nastere.O sa fie aiurea daca sunt in Baneasa ca doar cu masina pot ajunge.
Mena tu nasti prin cezariana? Sau mergi la cursuri de nastere normala?Unde au loc?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Dana, o sa nasc natural...daca se poate...inca nu stim daca se poate sau nu! Cursurile se tin la spital, in Baneasa. Uite: http://www.medicover.ro/arta-de-a-fi-parinte/ . Inca nu m-am decis daca fac cursurile oferite de Medicover. M-am "indragostit" de un alt centru pentru partea asta, care ofera si yoga, gimnastica si curs de prim ajutor. Mi-ar placea si in MDV dar nu stiu sigur daca o sa dau bani si intr-o parte si in alta...

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 19+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

Flisa bine ai venit, ma bucur sa vad o constanteanca pe aici
eu am 'ramas insarcinata"cu Stanca... dar in timp am renuntat la el si acum sunt cu Dr. Mitreanga daniela are la regina maria...cu ea voi naste in stpital caci nu am vrut in euromaterna...
tu la ce medic esti?? cum vei naste? unde??

hmm ieri ma sunau de la RM sa-mi prezinte oferta lor de recoltare celule stem...nu merci! tot astept si eu o stire cum ca s-au folosit aceste celule si un copilas a fost salvat... nimic... deci eu am hotarat sa nu recoltez...parere strict personala, nu aruncati cu rosii

la capitolul tratata ca o regina... hmm eu nu am inca probleme...vad ca nu am avut crizute...bine eu mi-l stiu pe al meu... are el gesturile lui de tandrete... momentele lui.. mai rare sa nu se epuizeze cumva hi, hi...el este ingrozit ca voi fi taiata...ca bb va fi tare mic....va plange si nu vom stii ce sa-i facem.... are o groaza de intrebari si griji...
vad ca iar bumbaceste asta mic... ii place buricul meu la nebunie...

29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna dimineata!

Cam slaba activitatea pe aici...dormiti?

Eu am inceput de ieri impachetatul, deja m-am saturat de cutii, am impachetat mai putin de jumatate si sunt deja 5 cutii mari .
Sambata ne mutam iar pana marti raman fara net, doar pe telefonul mobil...

Pe mine ma preocupa Vladut, nu stiu cum i-a intrat in cap ca bebe o sa stea la el in camera. Eu intentionez sa-i punem patutul la noi in dormitor, cel putin in primul an si mi-e tare teama ca V. va fi gelos. Sper sa ne descurcam...am mai gasit un curs oferit de Spital pentru fratiori, ma gandesc ca nu ar fi o idee rea sa mergem, dureaza doar 3 ore.



Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flisa spune:

Buna dimineata
Menics, eu voi naste cu dr Torok Ioana, cu ea l-am nascut si pe Rares si am fost f incantata de ea, plus ca si controlul anual tot la ea l-am facut, deci are istoricul meu. Īntr-adevar nasterea va fi la Euromaterna, o gramada de bani dar fata de conditiile si personalul din spital... Nu se compara.
In legatura cu celulele stem si eu tot caut raspunsuri sa vad daca se merita investitia.
La dr Stanca am fost pentru morfologic si mi se pare super ok, ī#539;i explica absolut tot ce te intereseaza.
Azi mergem iarasi la dr sa-l vedem pe Mihnea si poate Vb pu#539;in de nastere

Va pup si va doresc o zi excelenta!



Mami de Rares 6 ani si 26 + cu Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Am donat pt sumar urina + urocultura (desi au iesit ok acum 3 sapt). De sapt trecuta merg des la pisu, n-am usturimi, nici un fel de scurgere, nici urina ciudata la culoare, nimic din simptomele infectiilor urinare, in schimb am "gadilici" pe care le simt in vezica cand fac pisu, dar si cand ma ridic si merg, simt "gadilicii" aia in interior, de aia cum ma ridic cum imi vine sa merg la baie. Daca stau in pat e ok. Nus ce poate fi, ca e ciudat. Nu seamana nici cu infectie urinara nici cu candida & co, ca n-am scurgere defel si nici un fel de iritatie sau usturime. A-ti mai patit asa ceva ? O fi de la sarcina, ca e placenta f jos si Clara loveste in ea si poate imi apasa vezica ?
Maine la 9 dimi am eco, poate imi ia si cultura de col sau lama, desi al meu gine e cam in potriva acestor prelevari, mai ales daca placenta este asa jos, si sarcina avansata, ca poate sa ma raneasca pe acolo. Pana acum n-am donat pt secretii defel in sarcina, spunea, ca, atata tp cat ma simt bine si n-am simptom, sa nu deranjam acolo. Dar acuma cred ca ar trebui. Vedem ce decide el maine

PS Abia astept sa vad ce greutate are fetita. Acum 3 sapt avea 1250 grame (26w6d) cu avans 1w4d. Sa sper la un 500 grame plus ?

Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion 2, acid folic, Magnerot, Omega 3, CETEBE, Euthyrox 12.5mg

30+

Mergi la inceput