Odihneste-te in pace, Yurika Masumo

Odihneste-te in pace, Yurika Masumo | Autor: Danuka30

Link direct la acest mesaj

Un moment de reculegere pentru Yurika Masumo ....
Domnul sa-ti calauzeasca sufletul tau Nemuritor in lunga calatorie catre Eden.
Sufletul tau sa-si gaseasca linistea si pacea alaturi de stramosii tai ... Asa cum Iti spune credinta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Este trist , foarte trist cum aceasta copila la numai 20 de ani si-a gasit sfarsitul pe meleagurile noastre. Si- luat bagajul si inima in dinti si a hotarat sa mearga in Romania
Sa predea limba japoneza.Din pacate viata i-a fost curmata la scurt timp dupa ce a sosit in Romania, trupul sau nensufletit fiind gasit intr-o padure la Otopeni. Cine este vinovat cine este responsabil pentru aceasta tragedie? Desigur faptasul , nu tara noastra este vinovata ci doar acei cetateni care nu-si fac datoria la locul de munca.Am inteles ca faptasusul este un cetatean de etnie rroma ; din pacate aici in Japonia nu cunoaste nimeni Asa ceva si deci pentru ei " In Romania un Roman a ucis o conationala de- a lor.
Daca trebuia sa predea tocmai la Craiova nu inteleg de ce nu a venit nimeni de acolo sa O astepte la aeroport ? Avand in vedere ca nu cunostea tara ,limba ,obiceiuri, etc .Nu cred ca Au avertizat-o macar sa fie atenta la taximetristi,la persoane necunoscute care par amabile dar nu se stie ce ascund in spatele acelei amabilitati false...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Offfffff... de cateva zile ma tot gandesc la fata asta, ce-o fi fost in capul ei de s-a legat cu ... criminalul ala la cap? cum sa te urci cu omul ala in maieu si slapi in taxi? apoi sa cobori cu el unde nu vezi tu lumini, oameni, agitatie... ce fel de gara cauta? Mare, mica, saracaioasa... o gara e totusi o gara, de ce sa o cauti prin padure? sau sa o iei pe scurtatura? Ca sa nu mai zic ca imi pare rau de tot ca nu am nici o putere ca l-as baga la mititica si taximetrist. E clar ca ala stia ca de bine nu o sa fie, de ce nu a intervenit?? vai de mine ce oameni! Si alegerea avuionului e nefericita... numai unul care ateriza noaptea gasea? cate greseli, cata inocenta!

Imi pare tare rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Cristina multe dintr-e ele la varsta de 20 de ani sunt la fel de inocente ca fetita ta de 10 ani sunt atat de copile .... Aeroportul de aici fiind altfel si aici fiind alta disciplina probabil ea s-a gandit ca este la fel ca in Tara ei ca a dat norocul peste ea a gasit un om bun si amabil care o Duce la gara . Sunt singura ca prea multe lucruri despre Romania nu stia iar barbatul care a ucis-o daca as fi o japoneza de 20 as crede ca este un baiat chipes tanar care se ofera sa ma ajute si m-a simti flatata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Off, nici n-am cuvinte sa scriu cat de rau imi pare. Dar continui sa fiu furioasa in primul rand pe cei care care au invitat-o si NU au asteptat-o la aeroport pentru ca ei stiau in ce tara vine! Ea, nu, din pacate! Nu se face asta ceva! Daca nu puteau sa vina din Craiova, sunt ditamai asociatia, gaseau un student(o studenta) in Bucuresti care nu doarme la ora aia si prefera sa se plimbe la aeroport, care sta singur sau pe care il lasa parintii sa aduca acasa o noapte o japoneza sa doarma si apoi sa plece cu trenul pe lumina mai departe, chiar si singura. Nu era imposibil! Doar sa vrei!
Iar saracii parinti, au venit pana in Romania sa ce? Sa isi identifice fata? Off! Ma intreb daca mai au alti copii. Oi fi io romanca dar in locul lor cred ca as face un taraboi de sa nu mai vina nici un japonez in Romania. Dar nu e stilul lor, or sa-si suporte durerea in tacere si or sa planga singuri.
Saraca fata, era un copil! Atat de vesela si plina de viata era in poze ...
Off, iar noi trainid in tara asta nu avem de ales decat sa ne invatam copiii/copilele sa se protejeze cat mai bine de ... oameni!?
Ce-am ajuns ...
Pacat! Dumnezeu s-o ierte. Daca are pentru ce ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

LindaZ este adevarat si ce spui tu . Cred eu ca nici cei din Craiova nu se asteptau la Asa ceva si nu cred ca s-Au gandit ca daca o lasa pe ea singura sa vina o sa fie ucisa si nu cred ca cei mentionati Mai sus stiu oarecum situatia din aeroport ( ca Mai sunt si oameni cu ganduri rele cand vine vorba de straini ) .cei de-acasa probabil Au sfatuit-o sa ceara ajutorul oricarei persoane cu infatisare amabila in cazul in care nu stie incotro sa se indrepte . Desi unii japonezi pe-aici sunt foarte minutiosi : harta.-puncte de reper, distanta in km ,in cat timp ajungi cu trenul , masina sau mergand pe jos ; foarte multi tineri folosesc google map samd.Mai este si educatia data de parinti diferita de a noastra si felul in care s-a educat ea Mai tarziu..... Nu stiu
Ce educatie Au primit unii sau altii dar eu stiu ca mama m-a invatat sa "nu ranjesc coltii" la orice nene care l vad pe strada ; sa fiu atenta la "straini" iar cand nu stiu unde ma aflu si incotro ma indrept persoanele pe care le pot intreba sunt:- o batranica , o mamica cu copil , o familie sau un cuplu .

Mergi la inceput