Bulgarasi de ian-feb, capitolul 15

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

MA bucur ca si celalalte mamici cu experienta si-au exprimat opinia referitoare la lista. In felul acesta mamicile incepatoare isi pot trage concluziile necesare.

Xtra Wow! Esti la al treilea copil! Esti super tare! Felicitari! Eu ma opresc la 2.

Ardna scuze, banuiam ca tu ai intrebat de hainute de gravi. Scuze, neuronul gravid! Dar, nu-i bai, cuiva sigur i-a folosit informatia.
Vroiam sa te intreb referitor la nenea dr de la MAsina de Paine. L-a masurat pe bebe, sau doar a stat cu sonda pe burtica? L-a masurat pe toate partile? Tare bine mi-ar face la psihic sa ma duc sa ma vada un dr din cand in cand. Urmatoarea eco o am peste o luna si nu stiu daca rezist pana atunci.

Vai Bubble prin ce ai trecut! Pe langa sperietura, te-a mai si enervat tampitul ala. Bine ca nu te-au luat contractiile.

Katy bine ca nu erai singura cand ai lesinat si ca a fost cineva langa tine sa te ajute.

Ella chiara azi am intrebat-o pe Cezara cand o sa-l simt pe bebe si mi-a spus ca cel ami devreme o sa-l simt la 16 saptamani, dar mai repede pe la vreo 17 saptamani. I-am zis ca am simtit fetita la 18 saptamani si mi-a zis ca am simtit-o devreme ca multe mamici ii simt la 19-20 de saptamani. Conteaza si cum e lipit bebe si daca e cu spatele la burta ta si loveste, cum ar veni, in coloana, normal ca nu simti nimic. Eu m-am dus la camera de garda sa-mi faca eco si asa m-am linistit.
Stai linistita o sa descurci exemplar cu bebe. Sa nu crezi ca noi am stiut toate. AM citit, am mai vorbit cu o mamica cu alta si a intrevenit apoi instinctul de mama. Ai sa fii mamica perfecta pt puiul tau.

Mys felicitari pt rezultatul de la TT! Cum ai rezolvat-o cu Peltecu? Eu inca stau acasa vreo 2 saptamani, asa ca mai bine sa hotorasca cele 3 fete in campul muncii, ca eu sunt de accord. Intr-o dupa-amiaza de weekend???

Aschiuta imi pare rau ca esti suparata ca trebuie sa iei medicamnete pt tiroida, dar e bine ca stii ca trebuie sa iei, decat sa te trezesti mai tarziu cu vreo problema. Asta e! Bebe e prioritatea.

Mena si eu am patit ceva asemanator, doar ca la mine in loc de motan e un boboc de fata galagios si frumos. Eu chiar daca vreau sa dorm, nu mi se da voie. Trebuie sa ma uit la Mickey si sa pun pe tel Teletubbies.
Daca ai stii de cand nu am mai avut si noi o seara romantica. Nu pot sa ma duc nicaieri cu sotul dar fara fi-mea. Ma simt vinovata. AM fost anul trecut in februarie la Londra doar eu cu sotul si pt ca m-am simtit vinovata, am fost din nou la Londra toti 3 in octombrie. Nu pot sta fara ea....

Katy ai incercat sa pui Clotrimazol crema? Nu stiu daca ai voie in sarcina, dar mie imi facea tare bine. Pana isi fac efectul ovulele sau antibioticul, crema de Clotrimazol im domolea mancarimea. Cred ca ar trebui sa vorbesti si cu gine sa vezi ce iti recomanda.

Ardna eu cand ma duc la gine, se uita pe analize, vorbim, dar eu ii cer sa vad si pe bebe. Sunt constienta ca nu se compara cu un ecografist, dar vreau sa vad doar ca ii bate inima lui bebe. Atat! Si ma linistesc!

14 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Diancic, Ella mersi de info. Deci dr Uscatescu de la Fundeni. Puteti sa-mi dati si un nr de telefon? Eventual PM, ca sa nu fie public? Gine nu mi-a dat trimitere. Pot sa fac rost de trimitere de la MF si adeverinta de la munca.
In analizele mele nu apare ca am vreo problema. Asta mi-a spus Cezara ca totul e perfect. Am ecografii perfecte, analize perfecte (uzuale, TORCH, secretii, timpi de coagulare, de tiroida), doar ca am istoric de:
sarcina oprita din evolutie
copil cu retard de crestre intrauterina
tratamante pt infertilitate
Vrea sa vada daca nu cumva e vreo problema ca sa ma bage pe medicamente.
Poate as putea sa-i arat ecografiile de la primul bebe sa vada ca nu bat campii. V-au mai dat dosarul inapoi?
Imi puteti spune ce analize v-au facut, mai exact? Cezara mi-a recomnadat unul din cele 2 pachete. Unul de 500 lei si unul de 1350 lei. Pai, nu cresc banii in plop. Adica, se gaseste 500 lei, dar 1350, e cam prea mult.
Cat i-ati dat la dr? La asistente? Daca nu va deranjeaza sa-mi spuneti.
inca o data multumesc

14 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Dankutza referitor la o seara romantica cu sotul ... de aproape un an flacaul meu are program de plecare in week-end - pleaca la bunici . Si ar mai sta daca nu ar fi scoala .Nu sunt neaparat seri romantice dar sunt mai linistite . Mai rasuflam si noi . Eu nu ma simt vinovata daca facem o excursie sau o iesire fara el dar sotul se simte foarte vinovat . Uneori este bine sa ne mai incarcam bateriile . Putina liniste , fara stresul ca s-a trezit copilul , spalat , mancat - si nu vrea orice ca este f. mofturos ...
Cand era mic nu puteam sta fara el dar acum cred ca este bine si pt. noi si pt. el sa plece cand vrea la bunici .

www.gradinacris.blogspot.com
19 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardna11111 spune:

Dankutza, eu am facut analziele pt trombofilie la Synevo. Inca mai astept o parte din ele, pe cele cu mutatiile, o sa am rezultatele miercuri. m-a costat vreo 8 mil :(((. Pe mine m-a pus sa le fac pt ca la inceputul sarcinii am avut un mic hematom de 4mm in uter, hematom care acum se pare ca nici nu mai exista. Mai multe nu stiu ce sa iti spun, mi-a dat asa: proteina s, proteina c, rezisntenta la proteina c, mutatia MTHFR si mutatia PAI. astea 2 sunt scumpe rau.Eu zic ca nu ai dc sa-ti faci griji, dar daca ti le-a dat sa faci, fa-le...nu cred ca exista comepnsate, sau?! cine stie?!

UM 26-04-2012; DPN 31-01-2013 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardna11111 spune:

Dankutza parca stateai pe langa mine, langa parcul Tei, nu? stii policlinica de care vorbesc , de pemasina de paine? mi l-a masurat fetitsa din cap pana-n piciaore, ti-am zis, a stat 1 ora pe ceas dupa mine. Nu am facut eco morfologica ci d-aia normala. Si-l tin pe nenea asta pt eco de moft, cand ma apuca sau ma sperii ca nu e ok o sa trag o fuga la el si imi rezolv temerea. Si e si ieftin, 80 lei mi se pare ok fata de ce tarife au altii. Ti-am zis, cabinetul las de dorit, e f mic si nu se compara cu unul particular :) aici e voie sa ne dam id mess, etc? :))

UM 26-04-2012; DPN 31-01-2013 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Dankutza si la mine e totul ok in analize. Adica am o amarata de mutatie MTFR, analize ok de sange. Dar am arterele marite si mi-au dat Aspenter + multe vitamine. Ia Femibion pana una alta si vezi tu daca si ce-ti mai dau.
Ti-am dat si PM cu celelalte detalii: telefon , atentii etc.
Eu nu mai tin minte cat am dat pe analizele de la Synevo ca le-am facut acum vreo 2 ani dar am facut un pachet si a fost pana in 10 mil , oricum muuuulti bani. Dar vorbeste cu cei de la Fundeni si te sfatuiesti cu ei, dupa ce ies rezultatele daca e nevoie de ele sau nu.

+19s Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Diancic si Ella mai vroiam sa va intreb daca asistentele fac analizele inainte sa vina madame dr? Adica se uita ele pe dosar si hotaresc direct ce analize sa-mi faca sau cum? Scuze prostia de care dau dovada, incerc sa-mi fac temele cat mai bine cu putinta.

Ardna mersi de info cu dr de la Maisna de Paine. Eu ajung acolo pe scurtaturi cam in 15 min, la mersul meu de lenesa. Deci, a masurat tot ce se poate pe acolo. Banuiesc ca face transbadominal? Id-ul de mess se poate da, nu e intrezis, doar ca sa dai prin PM, ca sa nu fie public. Adica dai cui iti place.

14 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardna11111 spune:

[red]Ella[/red si pt mutatia aia MTHFR nu te-a pus sa faci Clexane? am auzit ca e la moda...mie astga si cu PAI-ul mai trbuie sa-mi iasa si mi-e teama ca le am si ca ma baga pe injectii

UM 26-04-2012; DPN 31-01-2013 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Ella iau deja Femibion de vreo cateva saptamani plus acid folic de 5 mg. Mersi de PM. Iti mai aduci aminte ce analize ti-a facut? Ti-au dat o foaie cu rezultatele sau ti-au spus din mers????

14 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikisor spune:

Fetelor, au iesit analizele si e sanatoasa si e fata :-) va pup de la malul marii.

19+ cu

Mergi la inceput