Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 13

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Aerosoli ma gandeam in caz de raceala ceva. Nu cre ca ma apuc acum, desi se ineaca noaptea cu mucisori uneori si se enerveaza, am citit ca-i fac ei in special la orizontala noaptea. Si de care ser fiziologic se baga in aerosoli si cat?

Ronina, stiu ca-s supozitoare si supozitoare, unele chiar trebuie tinute la frigider, am vazut ca au alta consistenta, mai malaioasa, alea. Altfel mie nu-mi place sa le pun din frigider, doar sa le tin la incalzit inainte, pt. ca-s prea tari si ma gandesc c-o incomodeaza. Am o prietena care a folosit aparatoare de pat, dar nu stiu de care e , cand apuc o intreb si iti zic.

Tala, cu aparatorile alea de ii aratam Ronina stiu ca dupa aia escaladeaza tot, eu stiam ca-s mai mult sa nu cada din pat in somn. Candva dupa 3 ani cand ii culcam in paturi mai mari. Si ma gandeam ca merg si acum tot asa, ca sa nu se rostogoleasca. Adica tu nu zici de astea de mi-am luat eu cu escaladatul, nu? http://www.amazon.co.uk/Airwrap-Side-Protection-System-Sided/dp/B0030MLLX0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1344627913&sr=8-1

Nu prea e bine fundul, am vb si cu dr. Giosanu si a zis si el ca a trecut de nivelul de sudocrem si aveam noi o reteta de crema de preparat in farmacie cu care o tipa ii da de 2 ani copilului, data de medicul ei. Eu nu-s de acord sa-i atat de mult crema cu medicamente, ci doar 3 zile sa zic, pana se amelioreaza..si dr. Giosanu a zis ca-i ok crema si putem sa-i dam 7-10 zile de 3 ori pe zi si sa o spalam cu ceiut de pelin. In rest sa facem ca pana acum, sa o tinem cu fundul gol (asta o faceam deja) si cat mai uscata tot timpul, adica sa o stergem bine si de apa si de ceai inainte de a da cu crema, etc. In seara asta am pus si ceiut in cadita si a fost bine, dar cum a facut caca, desi imediat am schimbat-o, s-a re-inrosit instant. Newsletterul de la babycenter zicea saptamana asta ca au intrat rinichii in alta faza de dezvoltare si dr Giosanu la fel zicea, ca-i totul mai acid. Acu' si cu laptele asta bizar al ei (fara lactoza, pe baza de soia), o fi altfel ceva. Cand am reincercat sa-i reintroducem doar putina lactoza s-a balonat infiorator 3 zile. Abia am restabilit-o.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara nu ma refeream la astea (desi nu stiu cat de tzapene stau si cine stie ce idei le vin...) Eu pe David l-am cules la un an si jumatate din chiuveta din baie
Sper sa-i treaca funduletul repede, oricum sa incerci sa va feriti cat puteti de creme cu cortizon pt ca stii cred ca dau dependenta.
Si Matildei i se infunda nasucul noaptea, dar asa uscat cumva, banuiesc eu ca de la aerul prea uscat. Cand se agita sa o pun la san si-si duce manutele la fata sa aude ciudat in rest respira bine. In fiecare dimineata ii scot cu betisorul cate un mucisor sau doi.
Eu n-am reusit sa-i pun masca pe fata cu aerosoli lui David. Abia anul trecut am luat un tub cu o terminatie de pus in gurita si la capat se monteaza un spray - avea o tuse metalica, un soi de bronsita. In rest oricum pun apa de mare in nasuc zilnic in sezonul rece, iar racelile noi nu le tratam decat cu vitC si propolis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanace spune:

Miha, un LA MULTI ANI ! putin intarziat si din partea mea si a Emmei. Tot ce iti doresti si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Bai frate, cum se inchid reclamele astea noi?

Tala, te rog, imi arati tubul de aerosoli si centrul de joaca cu scaunel pt. Matilda?
Da, cortizonul da dependenta dupa 30 de zile. Eu voiam sa-i dau 3 zile, dr. a zis 7-10 zile. Oricum m-am uitat asa si-s cantitati infime, asa ca pt. bebe. Dau pe o zona f. mica, de 2 cm maxim, unde e roseata mai mare, nu pe tot funduletul, deci cantitatea absorbita e minima. O fi coincis si ca atunci cand s-a accentuat rau (desi ne luptam cu roseata de aproape o luna, insa asa, mai palida) am facut vaccinul Infanrix ipv-hib si o fi fost sistemul imunitar mai activat. Poate de-asta a facut si alergie la Reviken/Cutaden, ca era fix dupa vaccin, la cateva ore.

Voi ce centre de joaca de-astea de stat in funduleti proptit pe spate aveti? De-astea tip jumper sau cum le zice, si le plac bebeilor? De Jolly Jumper stiu, nu stiu din astea care au si masuta cu activitati de jur imprejur. Multumesc.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Tala: chiar daca faci fata inca, odihneste-te Acum ca e weekend mai baga-l si pe tati la inaintare
Dara: asa e, trebuiesc lasate putin la incalzit supozitoarele inainte de folosire daca-s din frigi, dar ce sa zic, acum pe caldurile astea is 28-29 grade la mine in casa de clar nu ne incdram la sub 25. Sper sa remediati roseata la fundic cat de repede! Reclamele au un x in dreapta sus de la care se pot inchide. Ce fac eu ca sa scap de ele (sper sa nu se prinda astia si sa remedieze problema) e sa nu inchid deloc browser-ul cu topicul deschis si cand vreau sa mai citesc/scriu dau doar F5 pe pagina si atunci nu mai trec prin toate click-urile si reclamele adiacente.

Fug la dus pana nu se trezeste Bianca, apoi mergem sa ne vedem cu Anca si Dia Miercuri seara revin in TM, probabil intre timp nu mai apuc sa va scriu. Week-end fain sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, da, noi suntem pe la maxim 26 ca temperatura in casa. Pai reclamele vechi aveau X, dar astea noi cu spiderman si nu mai stiu ce, nu mai au x, sau nu-l gasesc eu.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara tubul este www.efarma.ro/products.php?id=7078" target="_blank">asta. Functioneaza doar cu medicamente din spray care se ataseaza la un capat. Insa daca o obisnuiesti cu cel clasic (in care poti pune si lichide si sa le emane si in camera dupa caz) cred ca e mai simplu.
Pun pe picasa poze cu locul de joaca al Matildei. Nu stiu cum oi fi scris eu dar nu e cu scaunel (poate ai inteles asta din povestirea mea cu momentul in care a alunecat de pe salteluta si a ramas doar cu bustul pe ea)
M-au astenizat si pe mine reclamele astea. daca n-ati fi voi cred ca nici n-as mai intra aici , asa de tare ma enerveaza.
Ronina esti o draguta ca te gandesti la mine si somnul meu compromis. Pe tati il solicit la maxim saracu. Dimineata pe la 6-7 i-o dau in primire si mai dorm si eu o ora sau doua. Azi dimineata i-am dat-o plangand (adica eu plangand) pt ca s-a trezit la 5 dar cu chef de vorba si a tinut-o cheful asta pana la 7. N-am mai putut s-o las in patut sa adoarma singurica (am reusit o data asta) pt ca se intoarce imediat pe burtica si la scurt timp protesteaza. Noaptea trecuta chiar am capiat.Nu stiu de ce simte nevoia sa suga asa de des in ultima vreme, de ce doar noaptea???? Daca ar fi o problema cu laptele (desi nu am astfel de semne) s-ar manifesta si ziua, nu? Dar din contra ziua si-a marit intervalele de supt
Dara ai incercat sa-i pui alt fel de scutece Mirunei? poate face alergie la Pampers cum am patit cu David.
Centru de joaca pt stat in fundulet am avut la David un fel de premergator de la Quelle adica asta,dar nu-l mai avem si ma bate gandul sa-l cumpar iar pt ca la David l-am folosit cu succes de la 6 luni pana pe la 2 ani.
gata! ma duc sa fac o manichiura la printesa si fug la nani (poate poate se indura si ma lasa sa dorm)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Si eu tot pe la ora asta intru, ca sunt mai libera si termin cu toate acasa.
Tala, al meu Victoras, dupa cum ziceam si in alata postare, tot asa, se trezeste si suge des. Eu am zic c-o fi de la faptul ca nu mananc intotdeauna suficient si poate nu ii tine de foame. Suge cu putere la inceput si in 3 minute adoarme. Cu nimic nu-l scoli.
Drept pentru care m-am hotarat sa iau cereale sa-l satur seara sa vad efectul. Am luat de la Topfer cu orez, simple. I le pun in laptele praf Humana. Ieri nu le-am facut prea consistente si m-a trezit iar, 2-5-7. In seara asta i-am facut mai bine ... sa vedem.
De papat ... mamaaaa! a adeschis o gura maree! Deci, intr-o saptamana incep cu suc de morcov. Ce mama masii? ca doar si in spital ii puneau alea inca 20 ml in plus ca era singurul care urla de foame.
Sa vdem cum e cu cerealele astea; n-au mare gust , fara gluten, zahar sau fructe. Am vrut simple sa nu dea de gust dulce.

La multi ani sarbatoritilor, ieri n-am avut curent si n-am putut intra. Pe mobil mi-e greu...

Va impartasesc maine experienta. Va pup, noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Amy, pofta buna mancaciosului! Si Matilda cred ca ar trece direct la friptura, cam da semne de pofticioasa(sper sa-l molipseasca si pe frate-su de care inca ma rog sa pape)
Dara am pus pozele pe picasa si am pus si una in care o tine David in sling , dar se vede in fundal si un leagan - e pt adulti, dar daca ii montez o centura sta Matilda in el ca in hamacurile pe care ni le-ai aratat. Deocamdata insa nu e f incantata mai mult de 5 secunde. David a acceptat leagan abia dupa varsta de 1 an, asa ca avem rabdare...
de data asta chiar ma duc la nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Merci mult, Tala, esti o draguta si o informata, ca de obicei!!!

Caut asa ceva, gen bouncer http://www.okazii.ro/leagane-si-premergatoare/premergatoare/centru-de-activitati-bright-starts-bounce-baby-nou-a116065734
trebuie sa-mi vina si bouncer din UK c.am gasit jolly jumper mai ieftin, insa mai dureaza un pic. asta e funny ca are si jucarii fata de jolly jumper.

Asa ca bara de jucarii le folosesc pe cele de la balansoare, am luat ceva de genul http://www.okazii.ro/leagane-si-premergatoare/alte-tipuri-de-leagane/balansoar-2-in-1-fisher-price-m7930-a113875086 - dar cu alte jucarii
oricum caut SH si le spal bine.

Voi la ce temperatura spalati rufele bebeilor? Ca m-a omorat mama cu 90 de grade.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput