Fulgusori nov-dec 2009 (25)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:




buna si de la mine

Roxyaly felicitari draguta!!!! Bravo!! O sarcina usoara si la termen iti urez!!! Sa ai un concediu cat mai placut si te astept sa te intorci din concediu sa ne povestiti mai multe!!!

Kia eu imi aduc aminte d etine...si vad ca avem copilasii la fel adica am aceleasi probleme
Cu pampersul noaptea...eu deocamdata nu renunt...de exemplu azi-noapte nu a facut, dar decat sa stau la 2 zile sa-mi schimb lenjeria (asta nu ar fi asa o mare problema) si sa-mi termine salteaua (asta da problema, ca eu am dat o caruta de bani pe ea )..preventiv ii pun pampers noaptea...o sa vedem in timp cum o sa fac mai departe.
Dar a doua problema cea cu suzeta e groasa rau si la mine...
Are 3, dar prefera una singura, care o are de ceva timp, arata ca naiba, dar el o prefera pe aceea Si noaptea in somn o cauta..si eu am incercat de cateva ori sa ii iau suzeta..dar cand incepe si urla si nu se mai opreste...cedez!!
Daca ati putea sa ne vedeti cum cautam suzeta aia nenorocita cand o pierde..parca am fi pierdut diamante...eu am plans odata de nervi ca nu o gaseam...efectiv ma cuprinsese disperarea la gandul ca o sa urle non-stop....asta e o problema pe care nu stiu cum sa o mai gestionez....


ieri am mers intr-un loc unde au hainute de la TEX, firma care face pt carrefour si de 150 de lei am luat 8 body pt JR (este 6 lei bucata) si am gasit si pt 36 de luni; 4 bluzite de interior, pentru la gradinita, sunt din bumbac, foarte faine, 5,5 lei bucata, i-am gasit si chilotei faini 2+1 gratis, asa ca ma luat 6 buc cu 18 lei...mi-am mai luat eu o gramada de perechi de chiloti super faini..astia pt dame erau mai scumpi putin, dar mi-am luat 8 buc super faini cu 5.5 lei bucata (unii din dantela bestiali si altii din bumbac) si am mai luat si cev apt sot..
Dar ma bucur ca am descoperit cat de faine sunt acolo si cat de ieftine.
Am vazut in real 5 body la 60 de lei, cu reducere, adica 12 lei bucata...si eu cu 12 lei am luat 2 buc

cam astea de la noi....astept sa se trezeasca sotul care a veni azi-dimineata de la servici sa mergem sa cautam pantofi pt el..ca ne pregatim si de nunta
I-am luat niste pantofi lui JR...i-am gasit la promotie, din piele 55 ron ..pt cat o sa-i poarte, adica 3 luni.. e perfect!

A_driana eu zic sa stai linistita, te descurci si cu ce ai pt David la gradinita...tot ce cred ca va trebui sa-i iei tu, va fi un ghiozdanel mic....si cam atat.
In rest sigur ai cate ceva pt schimburi, iar de dormit ii poti da un body cu maneca lunga si niste pantalonasi de casa.


Daca cineva doreste sa-i cumpar ceva body sau mai stiu eu ce..sa-mi spuneti, ca va iau cu mare drag!

si acum sa merg la treaba!!

O zi faina tuturor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

buna fetelor,
kia bine ai revenit...scrie-ne mai multe de voi
vias ghiozdanel a primit de la fratele meu, cu Cars, f dragut...ne descurcam noi cumva
sa stapaniti sanatosi achizitiile

nu-l mai duc din 3 la gradi, ca vor fi toti intr-o grupa, si mici si mari, si nu cu educatoarea lor....asa ca amanam pana in 10 cand se incepe oficial...atunci va fi cu colegii lui din parc si cu doamnele educatoare...

cu suzeta nu stiu ce sa spun....noi am scapat asa, desi si David era dependent de ea....avea cam 1 an jumate spre 2 parca si am mers la un bebe mic....a primit de acolo o minge....si intamplator i-am spus ca la bebe mic i-ar trebui suzeta ca ii micut....si de atunci nu a mai cerut-o....daca spunea cineva de suzeta zicea ca-i la bebe mic de unde a primit mingea.....am fost uimita ca asa rapid am scapat...

cu pampersul, de 5 zile de cand nu mai bea multe lichide seara, n-a mai facut pe el...vom continua asa...
incercati cu un pic de santaj....ca daca mai face noaptea pe el pleaca o jucarie care-i place...sau ca ii luati ceva ce-si doreste...la noi au functionat chestiile astea

va pup fete


Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxyaly

Buna fetele

am intrat sa va anunt ca voi mai avea un bebe.avem 6 saptamani acum.joi plecam in Grecia asa ca ne auzim dupa ce venim acasa.va pup ca mergem la tuns ca doar ne pregatin de gradi.

o zi excelenta va doresc.....

mami Matei Constantin
roxyaly-poze


super, ma bucur enorm!

felicitari


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kia

Buna fetele,

N-am mai scris pe aici de aproape un an :). Sunt mamica Andreei nascuta in noiembrie (am vazut ca m-ati trecut si pe lista).

Am citit putin din postarile voastre, si vroiam sa felicit fetele cu puiuti care merg in septembrie la gradinita. E bine ca puteti incepe gradi acum , copii invata f multe in colectivitate.
Eu am avut-o pe Andreea 6 luni la o gradi privata, dar datorita faptului ca in 6 luni a facut 5 otite , am renuntat la gradi cel putin pana in primavara.

Vroiam sa va intreb 2 chestii care pe mine ma rod deja :). Cum scapati de pampersul de noapte? am incercat sa o scol , dar refuza. In schimb bea un biberon de apa seara la culcare, nu pot sa i-l scot deocamdata, este ff cald in casa si nu as vrea sa o privez de apa.

Si a doua mare problema: cum ii scot suzeta? este extrem de atasata de ea. Am mai incercat, si nu am reusit. Plange de ma innebuneste - cedez nervos.
Problema cu suzeta ma roade rau de tot pentru ca se scoala de 2-3 ori noaptea sa o ceara, si nu mai pot, sunt terminata de somn non-stop. Pentru suzeta se scoala, dar sa mergem la pipi nooo :)

Aveti vreo solutie la aceste probleme?

O zi cat mai placuta va doresc!
Pupici


Andreea-


eu suzeta i-am scos-o cand avea R. un an si patru luni, atunci cand am observat ca are tinere de minte, adica isi amintea diverse si cu 3-4 zile in urma.Am mers pe principiul ca poate uita usor, fara traume.

Acum..ce sa zic...acum iti va fi cam greu!Trebuie sa faci cumva sa renunte singura la ea!Vezi ca sunt solutii speciale in farmacii care se pun pe degetelul bebelusilor-pt.cei care si-l sug, eu cred ca ar merge si pe suzeta.Sau tai-o si dai-o asa.Pana la urma va renunta...Si mare grija...o singura suzeta, sper ca nu ai vreun arsenal de suzete pe acasa!

Adriana, Vias, Kia, legat de scutec(pampers)...cu modestie iti recunosc ca nu am avut probleme!Daaaarrr....nici nu ii umplu burta de apa/lapte inainte de culcare, iar primul lucru care il faceam cand se trezea, pe olita.Acum se duce singura.Daca zici ca se trezeste noaptea sa caute suzeta, pune-o si pe olita, tot atunci.

Si nu uita...exercitiul e mama invataturii...daca te lasi pagubasa si "cedezi nervos"...nu vei reusi nimic niciodata!Cu un ghid bun intotdeana ajungi unde trebuie!Deci...fii un ghid bun!


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Miha...miss u!Sper ca esti bine!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

mai stie cineva ceva de Busy?
eu am incercat sa o sun...si mi-a inchis... sper ace ste bine...


iar cu gradiitele...nu m-am lamurit nicicum ...incep pe 3...sau pe 10 sept??????? ca sunt rau de tot in ceata..

cu suzeta....cred ca o sa imbatranim cu ea ..sper sa nu fie la fel si cu pampersul de noapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Lady am vazut ca mi-ai propus mesajul meu, la mesajul lunii, multumesc mult....nu m-am asteptat! Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

pe 3

eu stiam pe 10...chiar maine ma interesez!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Buna dimineata si de peste ocean!

Am scos nasul ca tocmai ce am dat un examen zilele trecute... insa din septembrie ma apuc de alt curs, cu examen la sfarsitul lui noiembrie; ma si intreb daca o sa scap vreodata de invatat

Roxy, felicitari, sarcina usoara si bebe sanatos!

Eu sfaturi despre cum sa renuntam la suzete si diapere nu am. Suzeta noi nu am folosit niciodata, dar de diapere suntem inca dependente. Ma astept insa ca si Sophia sa renunte la ele asa cum a facut-o si Diana: cand ii vine "vremea" le abandoneaza din proprie initiativa, in cateva zile.

Din 4 septembrie Diana incepe clasa a 4-a, iar Sophia schimba gradinita. Pentru noul loc urmeaza sa ii ducem (asa cum ni s-a cerut de catre invatatoare) pantaloni, bluza cu maneca scurta, bluza cu maneca lunga, sosete, chilotei/diapers, jacketa, pantaloni de ploaie/ori grosi de iarna in , functie de anotimp, incaltaminte de interior, palarie de soare ori caciulita de iarna, sunscreen, manusi (iarasi, depinde de anotimp), periuta de dinti, prosopel. Aici la gradinita au un loc de joaca mare si foarte frumos amenajat, unde o sa iasa cu totii in fiecare zi, indiferent de vremea de afara. Creioane, hartii, ori jucarii nu ne-au cerut, si din cate am vazut prin clase au deja o multime. O sa mai vedem cum va fi in timpul anului.

un weekend frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

'neata
lady nu te impacienta....noua ne-a spus ca-l putem duce de luni daca vrem...dar toata saptamana vor fi toti impreuna, mici cu mari, si nu cu educatoarea lor...
vias ca ai zis de deteriorarea saltelei, daca face pisu pe el...eu ii pun sub cearceaf protectie pt saltea...costa cam 1,5-2 lei, dar se poate folosi de vreo 2-3 ori, daca se usuca....probabil stii, dar ziceam si eu
laura spor la invatat si putere de concentrare...pupam fetele harnice

o zi minunata fete


Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput