Fulgusori nov-dec 2009 (25)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

buna ziua,
petra tare dragut blogul tau ...si minunat gestul

fetelor, noi avem patanii...
cu gradinita tare greu....plange fff mult, tot lipit de piciorul meu este mereu....si tot sa fie facut de mine...pe nimeni nu accepta...
am vorbit cu educatoarea care s-a atasat f mult de David, si el de ea....daca avem nevoie de un psiholog pt el....a zi ca nici vorba, la gradinita se poarta f bine, ii printre cei mai activi copii la activitati, se joaca, ii f istet....a zis ca el acuma incearca sa ne santajeze pe noi....sa nu cedam, ca se va linisti....

aseara, am ajuns cu el la spital....motivul? a baut toata sticla de sirop Propolis cu echinaceea....am cumparat-o aseara, era sigilata.....nu ne putem inchipui cum a avut putere s-o desigileze.....si fericit a venit sa-mi spuna ca a baut toata sticla....am crezut ca lesin.....
am fugit la spital, luat in primire rapid....facut spalaturi in burtica, perfuzii....si azi noapte ne-a lasat acasa...
multumesc la D-zeu nu s-a intamplat nimic, nu a facut alergie, n-a declansat nimic grav....s-a ales doar cu buza de jos umflata pt ca s-a muscat in timp ce incercau sa-i bage furtunul ala pe gat...

acuma e bine, dar ne-am speriat tare...

eu toata ziua la serviciu, va citesc mereu, dar slaba miscare pe aici....

fetelorrr????????????????????? sunteti bine? LA RAPORT VA ROG


Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexa06 spune:

Buna dimineata!
A_driana- Vai, ce spui tu, bine ca este totul in ordine si nu a patit nimic, cred ca te-ai speriat, cine nu s-ar fi speriat...tare poznas mai este. Cu gradinita, educatoarea are dreptate, incearca sa va santajeze pe voi, se va obisnui. La noi Stefanut s-a acomodat f repede, cu el nu am nici o problema, dar a fost mai usor pt el , caci l-am inscris la aceasi gradinita unde a fost Razvan, la aceleasi educatoare si el le cunostea, caci anul trecut mergeam cu el cand il luam pe Razvan de la gradi. Si el acum este foarte incantat ca nu mai merge la cresa ci la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

buna seara si de la mine...

vad ca nu-s singura cu probleme la gradinita..offff..urasc dimineata... nu mai suport sa-l vad cum ma roaga sa stam amandoi acasa...as vrea sa nu-l mai duc eu, dar sotul a zis clar ca el nu-l duce, ca nu-i in stare...ajunge cu copilul acasa in 30 de min ..si-l cred, cand am fost plecata cu serviciul 4 zile, JR nu a fost la gradinita..

in rest...printre munca, nunti, botezuri, evenimente...nu prea mai am timp de nimic...si in seara asta am ajuns acasa la ora 22:18...baietii mei dormeau...imi e dor sa stau cu ei, sa ne iubim toti 3...sper sa incep sa ma mai eliberez putin, ca tare greu este...


In rest...nimic, JR creste, imediat implineste 3 anisori, am hotarat doar sa-i duc la gradinita un tortulet si niste suc...cat despre petrecere...nu stiu unde sa mergem...avem muuuuuuuulti invitati, iar noi inca nu am rezervat nimic, si doar saptamana viitoare nee petrecem..

Va pup, o seara buna..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Buna dimineata la toata lumea,
revin si eu dupa o pauza luuuuuunga iara, motivata de concediu si...mutat din plin. Weekendul asta a fost unul ingrozitor de lung si greu, cu caratul si incarcatul/ descarcatul. Majoritatea timpului numai in doi...Am predat si locuinta, asa ca am scapat si de asta. Lucrurile sunt absolut peste tot in cutii, haos de nedescris, pe principiul nici o camera/ garaj fara cutii. De ieri am si o chiuveta functionala la bucatarie respectiv o plita pt gatit, cuptorul insa mai trebuie sa astepte. La fel si sertarele. A venit ieri si mami la noi, sa ma ajute un pic ca nu mai pot.
De la 1 noiembrie incepem si noi gradi nou, pana atunci sper sa am macar hainele copilului in dulap pregatite....
va pup cu drag si mi-e tare dor de voi toate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

buna,

A_driana bine ca nu a fost nimic grav si ati scapat. Doamne, bine ca ti-a spus repede ce a facut si ai putut merge urgent cu el la spital. Pana la ce varsta trebuie oare sa stam non stop cu ochii pe ei? ufff....

Fetelor, cu gradinita va inteleg perfect. Andreea incepea sa planga cum dadea coltul si intram pe strada. Dupa 2 saptamani incepea cat de cat sa se obisnuiasca numai ca se imbolnavea si statea acasa 2-3 saptamani si cand reveneam o luam de la capat cu plansul. Si uite asa am tinut-o 6 luni cand am zis stop din motive medicale.

Noi avem f multe caposenii, nu stiu daca si voi patiti asa cu copilasii. Daca ii spui ca nu are voie sa faca ceva (de ex sa pape lapte dupa ce a baut suc de portocale) se pune pe un urlet de zici ca doamne ce s-a intamplat. Degeaba ii explic de n ori ca o sa o doara burtica, ca nu vom mai putea merge la bazin etc, ea urla de zici ca am "omorat-o". Voi patiti asa ceva? cum reactionati? eu o las sa urle, dar am auzit tot felul de teorii , ca nu e bine ce fac, ca ar fi bine sa o pedepsesc ca sa inceteze cu chestiile astea de pe acum ca mai incolo va fi si mai rau.
Vreau si eu un sfat pe tema asta daca aveti

pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

am scris un km si nu eram logata

kia si noi patim la fel...incepe sa urle pt ca el vrea ceva atunci...indiferent de explicatiile noastre.
nu stiu ce sa-ti zic, depinde si de situatie si de cum ma prinde pe mine....de obicei ii spun frumos si ii explic calm de ce nu se poate, fac asta o perioada...eu nu suport sa urle cum o face el, si in 2 min ma exaspereaza la maxim....daca el continua, ba chiar amplifica urletele, atunci il pedepsesc...pedepsit inseamna pus la colt cu mainile sus...si la un moment dat ii trece...
sau...in timp ce ii explic incerc sa-i distrag atentia cu altceva...cateodata functioneaza asa, si ii ok...
cum spuneam....depinde despre ce-i vorba sau cat de grav ii...

la noi aceeasi isterie dimineata, pana il las la gradi....ca el nu vrea la gradi, el vrea cu mine acasa si gata...si refuza sa manance...nu mananca deloc acolo si dupa ce vine acasa devoreaza orice

i-am cumparat bicicleta de baieti mari , si o adora...si i-a spus educatoarea si mami ca daca nu mananca la gradi, pleaca bicicleta la alt copil....sunt curioasa daca azi mananca...
ce sa fac cu el?

copiii vostri mai fac pisu pe el noaptea? David inca face, destul de des ....si daca ma trezesc noaptea sa-l duc la baie, face isterii si spune ca nu-i vine...asta pe langa faptul sa pica gramada pe mine de somn ...
fetele cu copii mai mari, daca ati avut situatii de genu, cum ati procedat?

mai spuneti si voi 2-3 cuvinte despre voi



Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

ma regasesc in totalitate in ceea ce spuneti voi acolo....sunt fix in aceeasi situatie ca si voi...JR nu vrea la gradinita, dimineata cum sa trezeste, prima intrebare, marait...este" unde ma duci? ma duci la gradinita?...mami nu vreau, vreau sa stam amandoi in casa sa ne jucam"
Degeaba ii explic eu orice pe lumea asta, nu vrea si pace...
Si plange mult, ajungem acolo si urla ca din gura de sarpe ..iar eu stau pe la usi, sa aud cat de repede inceteaza plansul...mama nebuna mai sunt...Doamne!!!

In rest...in we botezam...abia astept...iar we viitor ii facem ziua de nastere lui JR...si inca nu ne-am hotarat unde ......

In rest..toate bune....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Ufff, credeam ca sunt singura in aceasta situatie :(. Tare mi-as dori sa vorbesc cu un psiholog sa imi spuna ce trebuie sa fac: sa o pedepsesc, sa o las sa urle ....

A_driana, Andreea mea nu a scapat de pampers noaptea. Am incercat prin august dar nu am reusit. Nu vrea sa se trezeasca noaptea, si daca reusesc sa o trezesc, face tot in pampers repede repede ca sa nu mai fie nevoie sa mearga la baie :). Nu stiu ce sa ii fac. Am lasat-o si fara pampers ca poate nu ii place sa se ude noaptea, dar doarme "buba" habar nu are ca e uda, si tot eu trebuie sa merg sa o schimb.

Cum ati facut exact fetelor care ati scapat de pampers? cum i-ati facut sa mearga la baie noaptea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

FETELORRRRRRRRRRR
unde sunteti?

eu raportez in felul urmator: de 2 zile, in special azi, notam progrese in mersul la gradinita...adica...n-a mai plans, dar tot trebuie s-o tulesc repede cand nu ma vede, pentru ca el vrea cu mine acasa :d
a zis educatoarea ca face progrese zilnic si cu mancarea...ieri a mancat toata supica el singur si felul doi...

urasc sa fug asa de el cand nu se uita, parca nu ma simt bine ....dar n-am ce face...

in rest, la serviciu, dar fara chef de munca...mai trag de timp pe forum

sambata e ziua prietenei mele...si in urma cu vreo 1-2 luni mi-a aratat pe net un tablou facut din nasturi...adica tablou, si in mijloc facut un copac din nasturi....cum l-am vazut cum am zis, asta e, asta va fi cadoul de ziua ei....
zis si facut, m-am apucat de treaba...procurat materiale, luat poliester, imbracat in panza, pictata panza cu verde-iarba, si cu albastru-cerul....si azi faza cea mai dificila...asamblarea copacului din nasturi...sper sa iasa frumos....abia astept...
ea ii innebunita dupa nasturi...orice sa fie cu nasturi

daca sunteti curioase: http://dianepayne.typepad.com/color_me_happy/2010/10/fall-button-decor.html

cel de toamna il fac eu, doar ca fara rama...

va pup


Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

buna seara


A_driana super idee de cadou, sigur o sa iasa fain, ca imi aduc aminte ca esti priceputa in lucru manual ...doar ca vreau o poza cum a iesit la tine...
Cu JR la gradinita...la fel ca tine...azi am plecat pe furis prima data cand fac asta...dar mereu stau la usa sa aud cand tace si sincer am observat ca e teatru in fata mea...el cum inchid usa, nu mai plange mai mult de 30 de secunde...
Cand merg dupa el ma roaga sa-l mai aduc, ca i-a placut tare mult...dar pe fiecare dimineata imi spune ca nu vrea la gradinita si plange

In rest...maine vin finutii pe la noi si sambata apar si nasii lui JR...nu am chef de nimic, sunt foarte obosita....sambata o sa iesim in oras...si cam atat, iar marti de ziua lui doar voi merge cu un tort si suc la gradinita, atat...
Voi cum sarbatoriti 3 anisori?


Mergi la inceput