despre fracturi , fisuri si posibile complicatii

despre fracturi , fisuri si posibile complicatii | Autor: roxana c.

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu de 5,8 ani a cazut in parc, la locul de joaca si s-a ridicat singur, fara sa planga sau sa se vaite intr-un fel. Cand a intrat in casa il durea mana putin dar a spus ca s-a jucat cu Kity, o catelusa, ca a tinut-o in lesa si a tras de el.
Dimineata totul ok, doar ca inca-l durea mana, in partea de sus a bratului si daca-l puneam sa ridice bratul nu-l putea ridica ca-l durea. Nu era umflat, dar totusi am zis ca nu strica o radiografie.
Si rezultatul: fractura maxima??? humerus drept. Sau asa ceva scrie pe diagnostic. Mi s-a spus ca e vorba de o fisura in partea de sus a bratului, aproape de umar, dar ca din cauza locului trebuie bagat in ghips cu umar cu tot, ca o armura, ptr 3 saptamani.

Acum ce nu inteleg: fisura si fractura e acelasi lucru?

Trebuia sa plecam la mare, in Grecia, pe 16 august. Ghipsul trebuie scos pe 24, in apa nu-l pot baga , mi-e teama sa plec cu el atata drum. Putem sa amanam cu o saptamana, ni s-a spus ca ghipsul se poate scoate si pe 22-23 august, adica teoretic putem pleca pe 24.
Acum...am inteles ca atunci cand se baga si cotul in ghips exista posibilitatea ca in 3 saptamani sa-i amorteasca, sa fie nevoie de fizioterapie , etc.

Intrebarea este: sa fac planuri ptr a pleca pe 24-25 august, (adica o alta rezervare ca prima s-a dus, am pierdut avansul...asta este), se poate intampla ceva?

Cand am auzit ca trebuie ghips m-am inspaimantat ptr ca stiu cazul unei fetite din bloc care a avut fractura la o mana si cand i-a dat ghipsul jos a vazut ca nu era osul pus bine , era stramb. A fost nevoie de operatie, spital...etc. Din ce mi s-a explicat, asta se intampla doar in cazul fracturii , cand este osul rupt si miscat , la fii-miu cica-i doar fisurat, dar ptr ce scrie pe diagnostic "fractura"?

Va rog, lamuriti-ma ca-s in ceata totala.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Off, pare rau pt patanie Roxana!

Bine ca ati ajuns relativ repede la ortoped.. putea fi mai rau daca te trezeai peste o saptamana ca ceva nu-i in regula.

Si da, din explicatiile ortopezilor am inteles ca fisura/fractura este acelasi lucru. Pesemne ca este una simpla de nu este nevoie decat de ghips.

Nu cred ca dupa o imobilizare de doar 3 saptamani sa fie nevoie de fizioterapie in cazul unui copil. Mai ales daca ajunge apoi la mare unde poate folosi apa de mare pt "terapie".

In locul tau.. cred ca as amana vacanta minim o saptamana, as scoate ghipsul cu o zi/doua inainte de termen si as tine apoi bratul legat cu ceva, sa fie cat mai imobilizat pana ajunge la termenul oficial.

Incearca sa fi optimista, nu te gandi la complicatii&co.
Si multa sanatate lui C!



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am vorbit cu o cunostinta si m-a lamurit cat de cat .

Deci fisura e atunci cand osul e crapat, ca sa spun asa, iar cand acea "crapatura" e dintr-un capat in altul al osului ca la fii-miu, (transversal) atunci e vorba de fractura. Ca fractura poate fi cu deplasare , deci mai complicat, e alta treaba, multumesc lui D-zeu ca nu-i cazul la noi.

Tot nu am aflat daca exista posibilitatea sa nu se refaca dupa cele 3 saptamani sau daca mai poate aparea ceva cand ii va da ghipsul jos (sa-l doara mana, sau...nu stiu.....altceva)

Ruxandra , nu pot amana prea mult ptr ca e timpul scurt, mai e vorba si de fii-mea cea mare ca ii va veni ciclul undeva la sfarsitul lunii si macar cateva zile sa prinda de balaceala, apoi incepe scoala , ea e clasa a 9-a, cealalta a 5-a, nu pot lipsi de la scoala asa...din prima zi, ca ma gandisem initial sa plecam in septembrie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

Roxana, nu te panica, noi tocmai ce i-am scos gipsul baietelului nostru, al 5-lea gips in 6 ani de existenta. A avut si fractura de clavicula anul trecut in toamna, deci a fost imfasurat cum spui tu cu umar si piept, mergeam la 4 zile sa il schimbam pt ca transpira si prindea miros urat.
Nu am facut niciodata fizioterapie !!! O sa isi simta un pic ciudat mana dupa, dar va fi ok.Am inteles de la doctori ca de obicei, fizioterapie se impune cand se lasa cu operatie si cu stat in gips cateva luni !!! Deci nu e cazul.
La baietelul meu, uneori diagnosticul a fost fisura, alteori fractura, ideea e ca la fractura fara deplasarea osului, de obicei, medici ii spun fisura. Asa am inteles eu !!!

Anul acesta a avut fractura de cap de radius - osul antebratului spre cot si avea ceva dureri pt ca acolo este cotul si sunt niste nervi - ii dadeau dureri in toata mana. A stat o luna, sambata asta am scapat. Inca nu-si poate intinde perfect mana dar e ok.

Aveti asigurare storno ? sau va puteti amana vacanta ?

MULT SANATATE si stati linistiti. Mergeti la medic si puneti toate intrebarile pe care le aveti, pt a va asigura ca ati inteles tot ce aveti de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Pentru o recuperare mai rapida ii poti da de pe acum Arnica montana, bilute homepate. Le gasesti la farmaciile Helpnet. Ii daii 5 bilute de 2 ori/zi. Atentie, pe bilute nu ai voie sa pui mana sau sa le atingi de metal.
Apoi dupa ce scoateti gipsul ii dau cu gel cu arnica de 2-3 ori pe zi.

Acest tratament functioneaza foarte bine. Fetita mea a cazut acum 2 luni in fund si i s-a deplasat o vertebra la coloana. A fost imobilizata in gips 10 zile si la 2 saptamani dupa ce i-am scos ghipsul se recuperase foarte bine.

Nicoleta 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Roxana, si eu am avut fractura la umar si am stat tot 3 sapt. infasurata cu tot cu trunchi. Era neplacut, ca incepuse sa ma scarpine si era tare greu sa ajung la locul cu pricina. la final era osul sudat si nu a avut probleme

Si noi plecam in Grecia tot pe 16 august. Eu as incerca sa plec asa cu el, daca are deja 10 zile de stat in ghips, cred ca nu au cum sa apara complicatii si daca sunteti in apropierea unui oras, cred ca si medicii din Grecia ar fi dispusi sa taie ghipsul, ca daca nu ma insel, la final doar atat se mai face, se taie ghipsul. E adevarat ca nu poate inota in voie, insa se poate balaci cat de cat si nu mai faceti atatea schimbari
Nu e nevoie de fizioterapie, la inceput mana e putin intepenita, ca s-a obisnuit intr-o singura pozitie atata timp, insa dupa cateva miscari, nu ar trebui sa mai fie probleme.
Si ce remedii a propus tnicoleta cu arnica sigur grabesc recuperarea

Adriana

Mergi la inceput