Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Eva, mor cand aud ce-ti spune maica-ta, asta in conditiile in care tu mai poti alapta inca un copil pe langa al tau si el creste sanatos si frumos. Laptic da afara Mirciulica fara discutie daca nu a scos tot aerul. Dupa ce mananca scoate o gramada de aer ca un purcelus, iar daca nu apuc sa il ridic la timp (de ex, imi bag sanu-n sutien inainte sa il ridic) da laptic afara, de consistenta laptelui condensat. Daca da peste cateva minute, chiar si o ora (atunci e branzit pentru ca e deja semidigerat, cum ziceau si fetele), stiu sigur ca e de la aer si-l ajut sa-l scoata.

Elena, habar nu aveam ca lipsa de Ca e legata de talpile reci. Eu mereu am talpile reci si el uneori. Si ne-a recomandat Ca sirop, cura de trei luni cate 10 zile/luna pentru ca are sternul infundat, chiar daca i-am facut analizele si cu toate sta bine. Asta + inot. Abia astept sa incepem balaceala, ca lui ii place la baie de n-ar mai iesi.

Anitta, bebe sa nu stea si sa se joaca pe burtica mai mult de 30 de minute pe zi, ori sa nu doarma? Ca eu ziua il las mai mereu sa doarma pe burtica pentru ca asa doarme bine, altfel se tot trezeste. In joaca , cumulat, sigur nu strangem 30 de minute pe burtica.

Tzuky, si mie-mi zicea mama ca ceva nu-i in oridne, ca noi sugeam cate 10-15 minute o data la 5 dimineata, apoi dormeam dusi impreuna cu ea pana la 10. Ma ofticam de muream cand auzeam, in conditiile in care eu il tineam la san aproape non-stop. Ei, dar ea uitase primele zile grele, cred eu. Acum si noi am crescut, azi noapte s-a trezit o data la ca 6 sa manance, inca o data la 10 si inca doarme dus. Toate trec.

Relativ la baie - eu pe caldurile astea fac dus si de doua ori pe zi. La sfarsitul zilei e transpirat si lipicios, cu parul gras si talpile reci de la transpiratie. Cum sa-l culc asa?! In conditiile in care el adora baia, n-ar mai iesi de acolo. Cand e cald tare il mai bag si pe la branz in apa sa se racoreasca, dar atunci fara produse de curatare. Cred, la fel ca si Anitta, ca produsele cosmetice strica pielea si dau alergii, nu apa. Noi folosim doar un sampon/gel de dus bio si o crema de fundulet la fel, bio. N-a avut niciodata vreo bubita, iritatie ori fundic rosu. Dar, evident, tine si de copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Diana, din cate stiu eu cand iti transpira rece palmele si talpile atunci e carenta de Ca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Offf, ce va invidiez cand va aud ca puii vostrii iubesc baita.
La noi e un stres, din pacate.
De cum se vede in baie si incep sa il dezbrac incepe concertul. Cred ca i-am facut tarziu baie (dupa ce i-a cazut cordonul) si era destul de mare, nush. Ca asa, nu a fost ceva care sa il sperie. Prima baie i-a facut=o moasa si l-a scos repede, nici nu a apucat sa isi dea seama ce s-a intamplat. A doua i-am facut noi si a plans de mama focului. A treia mama, iar ea a fost f delicata, cu un prosop sub cap si tate cele,cepere adica, ca doar crescuse 2 copii si ea.
Dar nu ii place neam
Acum am luat suport pt cadita - e ca un fotoliu si vad ca nu mai plange, dar nici nu pot spune ca ii place. Oricum, cu suportul nu e compet in apa. In plus stau cu un prosopel mic pe el ca sa nu se simta dezbracat. Pudic rau, nu alta :))
Aaa...am inceput sa il dezbrac si imbrac in camera, unde e invatat, ca e jale mare daca o fac in baie. Lesina de plans.
Zicea cineva ca lor le-a placut dupa 3 luni. Sper si eu la minunea asta :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Cryssa uite 2 idei poate o sa-i placa:
- ii faci baie in camera unde sta zilnic, po#539;i pune cadita pe pat
- ii faci baita in prima parte a zilei cand e odihneste, seara sunt mai agitati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

crissaa imi pare rau ca puiul tau plange la baie .. si al meu a plans in maternitate la baia demonstrativa de ziceai ca-l taie cineva ... acasa insa nu plange deloc, chiar ii place.. pe noi ne-a invatat mama cum sa-i facem baie.. in primul rand aducem cadita in camera (noi stam intr-o garsoniera si nici daca am vrea nu ar fi loc in baie sa ne "invartim"... ) asa ca punem cadita lui pe pat... apa nu punem multa, iar in apa punem un scutec fff subtire... eu tin copilul si sotul ii da cu apa pe spate sa se obijnueasca.. si il pun putin cate putin in apa: cu piciorusele.. funduletul.. ii vb sa nu se sperie... apoi il las pe sot sa ii tina capusorul, il tine el sus tot timpul ca sa nu intre apa in urechi...iar eu incep sa-l spal... cand e gata, sotul il ridica din apa si eu il iau cu prosopul, il pun langa cadita si-l sterg.. il dau cu crema pt masaj...iar pana ajung sa-l imbrac. adoarme uneori
poate o sa se obijnueasca si al tau cu apa
elena multumesc de raspunsul cu vaccinul , stii cumva PVC-ul de la de ar veni? ma bucur mult ca puiul tau a facut caca singurel sa dea domnul sa mai faca asa singurel si mai des, sunt sigura ca e doar o perioada asa.. curand o sa faca mai des si cred ca si al meu trece printr-un puseu de crestere, doarme destul de mult d 3 zile si apa des.. ieri chiar cerea din jum in jum de ora .. de-abia reuseam sa fac ceva... am vazut ca sunt doar 4 zile dif dintre puii nostri
dana iti doresc multa rabdare in continuare si te admir ca nu ai renuntat la san in ciuda "sfaturilor" primite .. sti... ma gandeam ca poate din cauza caldurii nu ii este foarte foame puiului tau...


mami Anca de Rares Mihai (12.06.2012)
fotografii Rares http://fotosivideo.blogspot.ro/2012/07/sleepy.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

Salutari si de la noi.Sper ca sunteti toti si toate bine,sanatosi si zimbareti.
Am mai citit pe ici,colo, nu tot,recunosc.
Nu am inteles de ce sperietura cu rotavirus vaccin?
Noi urmam schema clasica de aici,data de pediatru.Ce nu imi place e ca,intradevar,are 2 injectii odata.Nu a facut febra la 2 luni cind am facut vaccinurile.Dar a fost suparat 2 zile,a vrut numai in brate si nu a zimbit prea mult.Si asta m-a deranjat.M-a facut sa ma intreb cum a evoluat medicina asa de mult daca tot mai au de intepat copii de o zi, o luna,2 luni cu vaccinurile astea.De ce nu au ceva solutii sau pur si simplu sa combine si in loc de 2 shots la fiecare luna/ doua luni sa fie numai cite una mai spatiat.
Imi pare rau ca nu ii place in baita Cryssa.
Noi am fost sfatuiti sa ii punem helmet,ca are capul in colturi.Totul este platit de asigurarea de sanatate.Dar am ajuns la concluzia ca lasam natura sa isi faca treaba ei.Eu poate as fi ajuns sa ii pun casca pe cap.Dar sotul meu a turbat cind a auzit.M-a convins intr-un final sa aminam.Chiar daca,de va fi nevoie mai tirziu de casca,atunci o sa dureze mai mult correctia.
Gata s-a terminat pauza.S-a trezit printul.Va pup,poate reusesc sa intru mai des,dar cu servicul de 9-10 ore si bebe cu care vreau sa petrec cit mai mult timp.... e cum e.

mamica de Sanducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

deea ma bucur ca a ramas ca sotul sa va fie fotograf la botez
el de obicei face si o sedinta foto inainte de eveniment, esti deacord? (face parte din pachetul foto)

mami Anca de Rares Mihai (12.06.2012)
fotografii Rares http://fotosivideo.blogspot.ro/2012/07/sleepy.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Foarte utile sfaturile de la ortoped postate de Anitta.MultumimApropo de pozitii si de coloana,am si eu ceva de genul asta www.amazon.com/Britax-USA-K011000-Carrier-Black/dp/B00503I252/ref=sr_1_11?ie=UTF8&qid=1344195131&sr=8-11&keywords=baby+carrier si ma tot gindesc acum ca parca e cam micut sa-l pun in el.Ce parere aveti?
CRYSSA, nu stiu daca e cum zici tu ca i ai facut baie tirziu si din cauza asta nu i place.Si noi i-am facut tot dupa ce i a cazut buricul,adica la fix 3 saptamini si ii place f mult in apa.Noi(e bine 2 pers,singura e mai greu) ii facem masaj inainte apoi cind il bag in cadita,unde e un suport de pinza,il tin cu ambele miini citeva secunde bune pina se obisnuieste cu apa,ii vb,ne jucam cu el.Si pe parcurs ii mai pun apa fierbinte,il ridic si cineva pune dar de fiecare cind il bag iar in apa ii pun mina sub fundulet si spate.Si apa e destula in cadita,cam jumate asa,nu doar pe fund.Apoi il sterg si l infas si doarme dus.De obicei ii dau sa manince cam cu juma de ora inainte ca apoi e prea somnoros sa mai inghita.Mai poti incerca sa il bagi in apa cite un pic si sa l scoti,asa ca si cum tatonezi apa,tot timpul fiind in miinile tale.Incearca si tu mai multe metode si poate o merge vreuna pina la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Nu mai stiu cine zicea ca tine copilul cumva sa nu ii intre apa in urechi si parca mai citisem undeva in urma acelasi lucru.
V-au spus neonatologii de asta? Intreb pt ca eu chiar nu stiu, nu mi-a zis nimeni niciodata, ba chiar Amana la 3 saptamani incepuse hidromasajul si o scufunda de tot in apa. Dati-mi si mie detalii pentru ca eu nici la R nu am tinut cont si sa nu fac vreo tampenie. Pupici!

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Andra daca le intra apa in urechi e un risc mai crescut sa faca otita, atāta tot, cel pu#539;in mie asa mi-a spus dna care i-a facut prima baita in spital.

Mergi la inceput