Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

miruna1980, imi pare rau de noptile albe. Trec, asta e sigur . Lasa-i pe ai tai parinti sa te ajute, sa stea cu ei ziua 2-3 ore cat inchizi ochii si tragi un pui de somn, lasa-i sa stea noaptea cu copilul necolicos. Important este sa nu te epuizezi acum, pt ca perioada asta trece.
Legat de decalotare, am mai zis acu cateva pagini, sper sa nu deranjeze ca repet. Eu doar la baita am tras usor, cat sa pot spala bine zona. Nu am fortat, nu am insistat. Fimoza fiziologica este normala pana spre 3 ani. Cand mai cresc si isi descopera partile corpului, o sa vezi ca imediat ce ii dai pampersul jos, isi infinge manutele acolo. e ok si e perfect normal, asta va contribui inclusiv la decalotare, pt ca ei trag, dar nu sa ii doara, simt care e limita. Sa nu lasi vreun medic de familie prea zelos sa se bage sa traga tare, sa le rupa pielicica pt ca vei avea probleme mai mari (rana se lipeste la loc, face aderente, va avea dureri si usturimi cand face pipi). Daca face pipi in jet continuu, nu face infectii, e ok si nu trebuie intervenit (dupa cum spuneam doar la baita doar tras f, usor, cat permite pielea si spalat bine zona). Daca apar iritatii, inrosiri ce nu trec cu bephanten, poti pune o compresa cu rivanol.


anne'mary, sigur ca te poate ajuta sotul la baita. Daca sta cu cel ce nu e imbaiat si ajuta la imbracat/schimbat e tot ce ai nevoie, nici nu e musai sa isi bage el mainile la baie. Dar poate va vrea si ii va face placere sa ii imbaieze el



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, la mine cu ajutorul a fost asa: la 16 zile de la nastere am ajuns acasa si a stat sora-mea la mine 2 saptamani. Ea ma ajuta pe timpul zilei cu hranitul copiilor, sterilizat etc. Noaptea insa, eram de serviciu eu si sotul, iar de hranit ii hraneam simultan, chiar daca se trezea numai unul. Am avut noroc insa ca ai mei dupa 1 luna jumate dormeau de la ora 0.00 la ora 06.00-07.00 fara intrerupere.
Dupa ce s-a mutat sora-mea inapoi la ea, am convenit sa vina sa ma ajute doar 4 ore pe zi, de la ora 15.00 la 19.00. Soul meu vine acasa zilnic in jur de ora 18.00. In rest, de cand aveau o luna, de dimineata pana la ora 15.00, eu sunt singura cu ei. In unele zile e greu, dar nu imposibil.
Sincer, eu m-am cam saturat de stat acasa si asa m-as intoarce la serviciu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

anne`mary, il poti pune pe sot sa imbaieze copilasii,eu o singura data le-am facut baita,in rest doar el sau tata cand sunt la ai mei.
Laura,scuze,n-am stiut ca s-a mai discutat acest subiect,multumesc muult de tot pt informatii,sunt ff utile.Eu am prietene cu baietei si m-au zapacit ca sa-i decalotez putica la baiat ca altfel va ajunge la operatie.Sincer,pediatra nu mi-a zis nimic,am observat ca-l controleaza,probabil sa vada daca e rosu sau nu,dar nu mi-a zis sa fac aceasta operatiune.
Ce sa dorm fetelor,ca baieticul e trez...din nou...si mai scanceste...noroc ca micuta doarme,cu ea ne vedem din 3 in 3 ore la masa,in rest dormiteaza.
Acum trec la mamicile de fetite ,la cate luni le-ati pus cercei si prin ce metoda?Eu am vb cu medicul de familie si m-a sfatuit sa-i fac gauri pana in vaccin sau la o luna de la vaccin si sa nu merg pe metoda pistol ca cica are lobul urechii micut,asadar ramane cea clasica cu acul chirurgical....mi-e groaza si de asta ca siguur va plange,ce bine era daca ii facea in spital,dupa nastere.
tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

miruna1980, eu am avut o tentativa de a=i pune cercei pe la 8 luni, la o bijuterie cu pistol. Numai cand a vazut ca se apropie de ea a inceput sa urle. Asa ca am plecat zicandu-mi ca nu are nici un sens sa chinui copilul. Am tinut-o sa o intepe cand i-au facut vaccin pt ca era spre binele ei, cercei o sa isi puna cand va vrea ea. Asa ca nici azi fata mea nu are gauri si ii voi face cand va vrea ea. Nu mi se pare ca e cu nimic 'handicapata' de lipsa cerceilor in urechi, e la fel de frumoasa si de feminina



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

stiam eu ca mai am ceva de lamurit...si anume,legat de batista bebelusui.Sotul meu din greseala a luat-o pe cea care se foloseste cu gura.Dr mi-a zis sa o folosesc numai cand sunt raciti.Eu le pun cate 0,5 ml ser in fiecare nara de mai multe ori pe zi si atat cat mi se permite,cu un betisor pt urechi,scot mucisorii.Insa de vreo cateva zile simt la fata o fonfaiala si am incercat cu acea batista sa trag ceva,nu iese nimic....voi folositi din aceea care se baga la aspirator?si cat de des?Stiu ca bebelusii nu au mucoasa dezvoltata si am inteles ca batista bebelusului ar afecta.
Haideti ca v-am epuizat cu atatea intrebari,sper sa nu supar pe nimeni.Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

laura ai perfecta dreptate,asa au procedat si ai mei cu mine,de mila nu mi-au pus cercei.In schimb pe la 11 ani,toata lumea ma zapacea sa imi pun cercei,pe atunci erau idei ca orice fata sa aiba cercei si mie ,mititica de mine,mi-era o frica,desi imi placea sa am cercei,purtand din aceia cu clips,parca.Si,uite,pe la 11 anisori,luata de manuta de o matusa am fost dusa la "doctora satului" unde mi-a facut gauri cu acul......vai sufletul meu,ce dureri am intampinat si am stat 3 sapt cu ata in urechi,ca asa era moda...ca trebuia sa coaca,sa cada coaja,ceva de genul...si eu stiu ca am tras,nu gluma.....eii,pe la 20 de anisori,eram mai viteaza,mi-am facut singura o a doua gaura in ureche,tot cu acul...a durut,dar deh era moda cu doi cercei si a suferit baba la frumusete.
Eii,stiu ca nu se mai compara trecutul cu prezentul sau viitorul,ele nu vor mai suferi ca unele dintre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Miruna1980, Mmammarutza cate un , multumim ca ne impartasiti din experienta voastra, chiar ma bucur sa aud ca mai exista o sansa sa te poti descurca cu amandoi de una singura, numai sa fie cuminti si sa nu aiba probleme de sanatate.
la mamici si gravidute, o zi racoroasa sa aveti


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Miruna, noi folosim d l vibrocil dispozitivul acela de tras mucisorii d catre noi cu gura. De la Orl ni s-a spus k nasul se curata obligatoriu dimineata si seara cu ser fizioligic. Dupa ce le punem serul tragem cu furtunelul ala. Moama, ce iese!! Probabil k in curand vom trece la batista bebelusului k nu mai avem noi forta sa tragem.
Eu fara ajutor nu m-as descurca. Cel mai mult am nevoie de ajutor in intervalul 10.00-14.00 pt k atunci sunt agitati. Dupa orele 14.00, dorm si mai fac si eu din treaba. Eu cred k e musai sa ai ajutoare altfel te duci pe campii. Ajutorul poate fi sub orice forma: sterilizat biberoane ( pe mine ma dispera), calcat, prepararea hranei, etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Decalotarea: noi am inceput sa tragem putin cate putin dupa ce a implinit piciul 6 luni, in timp ce-i faceam baita. Trageam cam atat cat vedeam ca nu sufera.
Cercei: noi ne-am externat cand a facut si Carla 2 kg, iar la 2,5 kg ne-am dus la Maternitate sa le faca vaccinul. Atunci i-au facut si gauri in urechi. Eu nu am stat acolo in cabinet ca mi-a fost mila, dar am auzit cand a plans. Totul, cu scanceli cu tot, a durat cam 2-3 min., dupa care fetita mea a uitat totul. Parerea mea e ca mai bine faci pasul acum cat e f. mica si nu realizeaza nimic, decat mai tarziu cand clar, suferinta va fi alta.
Si eu mi-am mai facut pe la 15 ani inca 2 gauri cu pistolul. Am suferit ca un caine saptamani intregi si acuma nu stiu cum a le mai astup ca nu mi le mai trebuie . Ce ti-i si cu moda asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

miruna,
eu am folosit un timp aspirator din ala de gura, ca-mi era teama de cel de aspirator; dar cand mi-au racit si le curgeau muci-n gura am luat din ala de aspirator si e super; stai linistita ca nu-i raneste deloc
eu zic sa-i faci gauri fetitei cat mai repede, eu le-am facut la 1 luna cand am mers cu eva pt vaccinul de TBC, era prea mica sa le fac cand le0am nascut la ala 1.5k kg nici nu avea urechi, adica lobul ala era asa micut,
le-a facut simplu cu un ac de seringa; au scancit un pic si gata, chiar nu au plans mai mult de 2 min si nu f rau...parerea mea e ca dc sunt mai mici nici nu vor sangera asa mult, nici nu-si vor aminti mai tarziu...asa cum ii tii sa le faca vaccin, asa ii faci si gauri fetitei, nu o sa pateasca nimic dintr-o intepatura

pe la 6 luni le-a luat sange sa le fac analize, mama ce m-a urlat Ema, dar ea a urlat inainte sa se apropie cu seringa de ea, pt ca o tineam, dar asta e, ce sa le fac, treb sa le fac niste analize sa vad cum stau cu toate cele...cred ca pe la 10 luni le repet

Mergi la inceput