Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@mamaana - , sunt tot mai pusa pe treaba cu asa sustinere :P Abia astept sa vad cat au luat in greutate intr-o saptamana. Azi a fost chiar bine cu pusul la san, in plus e asa vizibil ca pieptul meu a luat din nou proportii! Nu ma asteptam sa fie atat de brusca schimbarea :)

@mamici - voi pe perioada colicilor ati folosit cumva perna de calmare cu gel? De care?

Bobocii mei se tot strang deja si in plus, baiatul nu a iesit de doua mese cu scaunul afara. Pana acum au mers amandoi ceas, pampers plin de fiecare data pana azi. Daca si a 3-a oara e la fel, cred ca apelez la supozitorul cu glicerina.

Ah si se foiesc prin pat, migreaza (patul e usor inclinat) - nu am luat suport de somn pana acum. Ati folosit? Merita?

@Monas
- am recitit faza cu hranitul cu lingurita invers :)))) Cred ca de pe la un 8 luni interactioneaza cel mai fain, nu? Ce mi-a ramas in minte e ca in toata criza vezi inca si partea amuzanta (dea Domnu sa am o reactie asa normala la cap si io :P )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

BUna
Mamaana am citit eu bine: i-ai alaptat pana la 15 luni? Esti eroina mea Cand mai ai timp, te rog mai da-ne si noua detalii pt ca ma intereseaza f tare subiectul asta. Citesc f multe articole, am vorbit cu f multe mamici care sunt pro-alaptare dar tot mi-e teama ca poate voi da gres la capitolul asta. Eu voi fi singura dupa 2 saptamani...ma descurc su alaptatul singura? Ii pot pune la san pe amandoi, eu singura? Sa-mi cumpar perna de alaptat? Telul meu este sa alaptez exclusiv cel putin 6 luni, dar sper sa-mi si iasa.

Ioana

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Buna dimineata

Brigit e bine, Copii au 1600 gr unul si 1800 gr celalalt si au inceput sa pape cu biberonul. Cica estimeaza ca sta la Polizu pana prin octombrie la sfarsit.

Sa aveti o zi frumoasa


amalia tsakoniati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

iuhuuu, ce ma bucur de vesti bune asa dimineata, eu sper sa ajunga mai repejor acasa ca a stat ceva saracuta, dar bine ca sunt bine piticii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Braaavaaaa Brigit! :D @Amaliaro - asa da veste, de acord cu Anna, multumim de noutati :P! A trecut prin atatea si ea si bobocii, sa dea Bunul sa fie toti din ce in ce mai bine ca sunt o familie de luptatori! Multe ganduri bune si de la mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary

BUna
Mamaana am citit eu bine: i-ai alaptat pana la 15 luni? Esti eroina mea Cand mai ai timp, te rog mai da-ne si noua detalii pt ca ma intereseaza f tare subiectul asta. Citesc f multe articole, am vorbit cu f multe mamici care sunt pro-alaptare dar tot mi-e teama ca poate voi da gres la capitolul asta. Eu voi fi singura dupa 2 saptamani...ma descurc su alaptatul singura? Ii pot pune la san pe amandoi, eu singura? Sa-mi cumpar perna de alaptat? Telul meu este sa alaptez exclusiv cel putin 6 luni, dar sper sa-mi si iasa.

Ioana

+ 29 Tudor si Stefan

anne`mary, m-am hotarat sa postez doar ca sa te incurajez, iti inteleg dorinta de a alapta pt ca si eu am avut-o si rasfoiam tot ce era legat de alaptarea gemenilor. Si crede-ma, vei reusi! Noi n-am ajuns inca la 15 luni, avem doar aproape 9, insa pana aici i-am alaptat exclusiv, cu mici exceptii. Adica in primele sapt mi se parea ca baietelul nu se satura si uneori, poate o data sau de doua ori pe sapt ii dadeam completare de lapte praf, insa nu manca mai mult de 50 de ml, asa ca am renuntat repede. Astazi au 3 mese de hrana solida si completare de lapte matern, au pus f bine in greutate, au aprox 10 kg la aproape 9 luni! Si eu intentionam sa cumpar perna pt alaptat, insa n-a fost nevoie, am folosit doua perne de la canapea si pana la 3 luni au fost momente in care i-am alaptat simultan, apoi baietelul a acceptat suzeta si puteam sa-i prelungesc masa cu cateva minute, pana manca surioara. Alaptat pe primul si-l puneam pe burta sa elimine aerul din stomacel, timp in care alaptat bebe 2, reluam bebe 1 ca sa fiu sigura ca s-a saturat si continuam asa si cu bebe 2. E mai greu singura, pe mine m-a ajutat mult sotul, astazi insa ma descurc bine si singura. Iti doresc multa putere si vei reusi, sunt sigura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ana, iti multumesc mult de tot. Nici nu stii cat de bine ma simt cand aud ca am sanse sa alaptez o perioada lunga . Stiu ca va fi greu, stiu ca ma asteapta nopti nedormite dar eu vreau nespus de mult sa reusesc sa trec peste toate si sa-mi alaptez baietii fara sa fiu nevoita sa apelez la completare. Citesc atat de multe articole care spun ca nu exista lapte care nu e bun, care nu satura sau alte impresii gresite care ar putea descuraja o mama sa alapteze. Imi doresc sa tin minte lucrurile astea, ii trimit toate articolele si sotului ca sa citeasca si sa ma incurajeze si eu sper sa reusesc.

iti multumesc inca o data pt exemplul pozitiv nu doar pt mine ci si pt alte gravidute care poate se gandesc sau aud ca nu vor putea sa-si alapteze copiii.

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Amaliaro: multumim mult de tot pt vesti despre Brigit si puiuti
Ioana: mie dr pediatra mi-a spus ca sa intervenim cu supozitoare numai dupa doua zile de nefacut kk. Mai lasa-i macar pana maine si vezi daca va mai fi nevoie.
Iar cu colicii...daca nu plang zdarvan atunci stai linistta ca s-ar putea sa fiti norocosi si sa nu suferiti rau. Daca stiam ca exista penrna pt colici, luam sigur la cat zbierau ai mei. Asa eu le puneam carpe incalzite cu fierul ca sa-i mai domolesc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Monas - da, eram eu obisnuita cu scaun ca la ceas :P Dupa ce am scris aici, m-am bucurat de pampersuri pline :D Multzu de precizarea cu supozitoarele, am gasit varianta pentru bebes. Am inteles ca uneori si daca pui termometrul ajuta.
Am luat azi perna pentru colici si intr-adevar se mai calmeaza brotacu'. Vedem si la noapte cum va fi.

Azi am mers la control, la o saptamana de la externare. Maaaare bucuria ca au luat putin peste 300g fiecareeee! :D Suntem pe directia buna, toate verificarile sunt ok. Sanatate multa tuturor va uram!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daffodil spune:

Buna ziua mamici,
E prima oara cand postez, desi va citesc de ceva vreme...
Vreau sa va intreb, de cand a inceput sa fie vizibila burtica?
Eu sunt in sapt.12, astept cu mare nerabdare eco trim.I, dar mooor de frica in acelasi timp. Le-am vazut inimioarele bbilor in sapt 8, o perioada am fost linistita, acum iar am emotii mari; mai am 3 zile pana la eco...

Mergi la inceput