Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Gemeni, Tripleti sau mai mult...

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 52
irip
irip

684 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite irip un Mesaj Privat
@ioanasgemeni, gynipralul se foloseste, cu succes, la toate mamicile cu risc de nastere prematura. cam mai toate gemenistele l-am utilizat. de obicei, perfuzabil si ulterior pastile. da palpitatii si de acea trebuie evitata cofeina pe parcursul tratamentului. daca mana este umflata la locul unde este branula inseamna ca trebuie schimbata branula si pusa in alta parte. nu e de joaca.
Sarcina poate fi tinuta sub control multe sapramani pe gynipral.
Sanatate multa!
Mergi la inceput

anna_a

717 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luianna_a Adauga semn de carte la raspuns
@ioana, sau mai bine zis taticul,
si eu am luat gynipral, initial perfuzabil cateva zile dupa care mi se umfla mana, de la perfuzie nu de la medicament; ar trebui schimbata branula, dar si mai bine sa ceara pastile; eu nu suportam branula, ca ba nu curgea, ba curgea prea tare si-mi dadea palpitaii, ba mi se umplea de sange cand mai mergeam pe la baie, asa ca am cerut pastile
daca are 32s nu va faceti griji, nu vor fi probleme chiar dc va naste; mai ales dc a facut injectiile alea de maturare a plamanilor

Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011
Mergi la inceput

IoanaSgemeni

125 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite IoanaSgemeni un Mesaj Privat
Multumesc de informatii ;) .
Intr-adevar, injectiile au fost facute (2 ture). Va tin la curent cu ce se mai intampla.
Mergi la inceput

catalinaexl

130 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Ioana sau mai bine zis "taticule" stati linistiti eu am nascut la 31 saptam si trei zile si am tripleti , desi au avut putine kg ( cea mai mica 1,100kg) nu au avut si nu au nici o problema si nu am facut decat un set de injectii pt plamani inainte cu 2 zile sa nasc. Va doresc sa amanati pe cat mai mult nasterea si multa sanatate.
Mergi la inceput
balanta_tm
balanta_tm

4062 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite balanta_tm un Mesaj Privat
yasmin, felicitari .

fetelor, dr care le-a facut transfontanelara mi-a spus ca vaccinele se fac la varsta corectata. mi se pare aiurea, a mai auzit vreuna din voi asa ceva? adica,in cazul meu, vaccinul de luna a doua, dupa dr asta, ar trebui facut in luna a treia de viata a bebeilor (am nascut la 36 sapt).
Mergi la inceput
irip
irip

684 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite irip un Mesaj Privat
balanta_tm, nu am auzit cum ca s-ar face vaccinul la varsta corectata. eu merg maine cu ei la vaccinul de 2 luni. dar oare mamicile care nasc la 37 de sapt cum fac? vad k dr considera k nasterea ar trebui sa se produca la 40 de sapt.
cum te mai descurci cu cei mici?
Mergi la inceput
Monas
Monas

606 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Monas un Mesaj Privat
Buna mamici,
Eu am nascut la 34 saptamani (nu am fol gynipral) , copiii au fost bine (pt IoanaSgemeni) iar vaccinurile le-am facut la varsta reala (Balanta_tm). Cum implineau lunile respective, hop si noi la vaccin. Dr copiilor nu ne-a pomenit de asa ceva, cum ca sa aiba varsta corectat.

mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011
Mergi la inceput

sugubina

1951 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luisugubina Adauga semn de carte la raspuns Trimite sugubina un Mesaj Privat
nici eu nu am auzit asta..Calculeaza varsta din data nasterii. Noua BCG ala nu i l-a facut ILincutei ca avea 1800 cand a iesit din spital si a trebuit sa viu cu ea cand implinea 2500..ceea ce am si facut

Citat:
citat din mesajul lui irip

balanta_tm, nu am auzit cum ca s-ar face vaccinul la varsta corectata. eu merg maine cu ei la vaccinul de 2 luni. dar oare mamicile care nasc la 37 de sapt cum fac? vad k dr considera k nasterea ar trebui sa se produca la 40 de sapt.
cum te mai descurci cu cei mici?

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Blogul Puficelor-aventuri din gemenie
Mergi la inceput

gabitza35

1402 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luigabitza35 Adauga semn de carte la raspuns Trimite gabitza35 un Mesaj Privat
noi am facut bcg-ul in spital si au avut la nastere si externare 1910/1940 Eva si Dragos 2140
iar restul vaccinarilor le-am facut la varsta reala....nu am auzit pana acum de varianta cu varsta corectata (asta ni inseamna ca,posibil,sa aiba si medicul respetiv o doza de dreptate)

mami de gemenasi

2+
Mergi la inceput

anne`mary

1523 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anne`mary un Mesaj Privat
Buna. mamici am si eu intrebare. AM o prietena care, din motive medicale, nu poate alapta ci trebuie sa o hraneasca pe bebelina ei cu LP. Nu stie insa cat LP consuma un bbpe luna ca sa stie cat sa cumpere acum (sapt viitoare naste) si m-am gandit sa va intreb pe voi poate aveti idee cu cat LP sa se pregateasca. Ma puteti ajuta cu o estimare? Merciii

+ 29 Tudor si Stefan
Mergi la inceput
Pag. din 52 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com