doctori pareri deferite despre hematomi

doctori pareri deferite despre hematomi | Autor: michiduta28

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
sunt insarcinata in 11 sapt si pe la 7 sapt la eco mi s-au decoperit 2 hematomi langa sarcina.medicul mi-a recomandat tratament cu arefam pana in sapt 16 chiar daca sarcina evolueaza bine. acum nu mai sunt in tara, voi sta 4 luni plecata si am cautat alt medic in orasul unde sunt . acesta mi-a zis ca sarcina evolueaza bine dar hematomii de care i-am spus sunt doar niste vase de sange sa nu ma sperii,si sa intrerup trat cu arefam sapt viitoare.o sa caut si a treia parere dar nu pot crede ca sunt opinii asa diferite. voi ce parere aveti? multumesc!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu intrerupe tratamentul.Eu am avut hematom decidual si era sa pierd sarcina.Am stat in pat pana in saptamana 24,cu sangerari.Am facut tratament hormonal si nu numai.Am aflat aoi cu stupoare ca in alta tara nici nu s-ar fi uitat doctorii la mine,deoarece e normal sa pierzi pana la trei sarcini?Chiar a fost un caz o fata din Anglia care apierdut sarcina....avea ceva la fel ca mine,doar ca acolo daca nu era macar a treia pierdere....nu era privita ca o urgenta.

Faci cum crezi dar merita viata unui copil sa renunti la la lupta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ReginaMaria spune:

Citat:
Buna ziua!
sunt insarcinata in 11 sapt si pe la 7 sapt la eco mi s-au decoperit 2 hematomi langa sarcina.medicul mi-a recomandat tratament cu arefam pana in sapt 16 chiar daca sarcina evolueaza bine. acum nu mai sunt in tara, voi sta 4 luni plecata si am cautat alt medic in orasul unde sunt . acesta mi-a zis ca sarcina evolueaza bine dar hematomii de care i-am spus sunt doar niste vase de sange sa nu ma sperii,si sa intrerup trat cu arefam sapt viitoare.o sa caut si a treia parere dar nu pot crede ca sunt opinii asa diferite. voi ce parere aveti? multumesc!!


Buna ziua,

Tratamentul cu arefam este util pana la 12 saptamani dupa care progesteronul incepe sa fie secretat de placenta in cantitate suficienta. Asadar, va sfatuiesc sa mai luati o saptamana.


Dr Dragos Gradinaru
http://www.reginamaria.ro/ro/spitale/medic/dragos-gradinaru

Mergi la inceput