Puisori de mai 2003 (9)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:


DanaM pai cand sa il culci mai repede cand are atatea de facut? Acuma serios, nu stiu cum rezistati voi la toate astea, ca mie nu imi e de bani, da fizic nu fac fata. Deja si cu o zi pian si una inot tot greu mi se pare si mai facem cu randul nu asa. Poate sunt la distante mai mici? Dupa program? Pe bune ca mi se pare tare greu Apoi mie imi mananca o gramada de timp trebuirile gospodaresti ca acum avem bunicu aici si tb sa hranesc 4 baieti nu asaMa invart in permanenta prin casa.
Nu mai zic cat ajutor am de la cel mic
Eh, asta e.
Aalina sarmana de poze. Da mama unde e? Chiar ca sunt mari copii? Mie mi se par ai vostri mai mari ca ai mei. Si nu stiu cum ii faceti sa stea la poze ca la noi nici unul nu sta mai mult de o sec si uite asa prinzi doar urechea sau ceafa. Sa stea sa zambeasca frumos n-ai sa vezi
Si ca sa facem o comparatie cam ce dimensiuni mai au ai vostri?
Al meu al mare cred ca are 142cm si vreo 38kg. Al mic are vreo 112cm cred (am uitat cat)si 18kg.
Eu acum ma chinui sa ii duc la ei in camera la 9 max ca ma duc cu nervii cu harmalaia care e
Nu mai stiu ce mai vroiam sa zic
Asa ca la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Daiopri asa e si la noi...ca nu razbesc si cu munca si cu lectiile si cumparaturi si mancare asa ca daca reusesc o activitate extrascolara pe saptamana cu Mircea,sa zic mersi. Mai ales acum in clasa a 3 a au o programa destul de incarcata cu zile de 5 ore de trei ori pe saptamana restul de patru ore. De anul asta i baga la intensiv engleza ceea ce nu e rau...au patru ore pe saptamana de unde pana acum aveau doar o ora.La romana inep compunerile chestii de creatie ce iau mai mult timp de gandire...genul ca Mircea se uita in gol pe fereastra si zice nu stiu sa fac, nu am nici o idee...si timpul trece, si nu-i mai ramane vreme de altceva...decat lectii si iar lectii.
Dana D manualul de engleza l-am cumparat doar in primele doua clase, acum l-a primit gratuit de la scoala.
Adita ce se aude cu voi? Cand veniti la Mures?
Dana Mario..te admir, cum reusesti sa te implici atat de mult in activitatile lui Josh...cum reusesti...ce program de lucru ai? Cand reusesti sa le faci pe toate celelalte? Poate e vreun alt ritm de viata pe acolo pe la voi si ziua are 25 de h?
Aalina mari ti-au crescut flacaii...si la mare se pare ca s-au distrat nu gluma...mai ales cel mik...cred ca il faci pilot de formula 1 sau asa ceva ca e cu ochii numai dupa motociclete si masini
Parpalak cand ajungi la vreo concluzie cu lampa sa ma anunti te rog.
Am un umidificator de camera cu ultrasunete si am vrut sa-l pun zilele astea in functiune ca Mircea binenteles ca a racit dupa primele 2 zile de scoala si am avut surpriza neplacuta sa vad ca nu mai scoate aburi...el functioneaza..bazaie, dar nu-i mai scoate...v-ati intalnit careva cu chestie de genul asta ..oare ce sa fie? Nici nu stiu daca se poate repara sau nu..sau sa fie doar ceva cartus de al lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Hai ca scriu repede dar mai revin

Eu lucrez de la 9-5 si Joshua are cursururile de la 6-7:30 de 3 ori pe saptamana si odata de la 3:30-5:30.
Cursurile sint la 5 minute de casa toate.

Eu aloc absolut tot timpul lui - singurul timp alocat mie e duminca dimineata la biserica.
Mincare fac dupa ce-l duc pe el si-l las la cursuri eu vin acasa si pun ceva de mincare , sau merg la cumparaturi sau stau in pat - dar mincare nu fac decit de 2 ori pe saptamana.
Pentru mincare se poate folosi Rice cooker sau slow cooker si nu trebuie sa stai acasa doar pui mincarea si pleci in parc sau casc gura prin malluri.
Dar in general il duce tasu ca abia asteapta ca dupa ce-l lasa pe Joshua el fuge la jacuzzi.

Curatenia minima de tot adica tati pune aspiratorul si eu spal baile , bucatatia sau pun totul in ordine NUMAI cit Joshua face teme.

Problema mea nu este la mine este la el sa nu fie prea incarcat, sa nu cumva sa stresez copilu
Dar ii dau o ora pe zi de la 8-9 sau de la 6-7 se uita la televizor si maninca.
Simbata de la 12-6 iesim undeva - miine vrem sa mergem la un restaurant care ne place mult unde-ti gatesti tu - pentru mine-i foarte relaxant pentru ca Joshua ii place sa gatesca el acolo- BBQ
Sau ca sa i se para cititul o placere i-am cumparat un pat cu telecomanda care se ridica/ajusteaza in pozitia de citit si are voie sa-l foloseasca numai daca citeste.
Momentan e fascinat sa citesca ca sa foloseasca patul si sa faca teme la biblioteca cu studenti mari.
Dupa ce se plictiseste de trucurile astea o sa vin cu alte idei.

Un weekend placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

DanaMario, daca el nu se plange nu vad de ce sa ii schimbi programul. Eu as vrea sa fac mai mult cu el da fizic nu pot. Nu am nimic la distanta asa mica. Poate mai tarziu daca ne-om muta. Acuma totul inseamna deplasare cu masina si timp pierduti acolo asteptand. Nu putem sa il lasam si sa ne intoarcem.
Eu ma duc cu nervii si alta nu. Face numai boacane, parca e picat din luna
Nici nu mai stiu cum sa reactionez. Si inca ce urmeaza, of, of

Un weeekend cat mai fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

DanaMario, lampa cu sare e salt lamp - au la ROM. Eu te admir, ce organizata esti, dar si stai unde trebuie :) La noi nu cred ca merge cu facutul de teme la biblioteca, lui Paul ii trebuie televizor ca sa se concentreze :) De fapt, in general, cu temele cam avem probleme, sint, pe ici, pe colo lucruri noi, si cind le descopera, sta cu orele la ele. Cind sint lucruri pe care le-a mai facut, sau stie sa le faca, tre sa trag de el cu macaraua sa puna mina.

alycia, pina la urma, lampa aia, categoric foloseste... intr-o oarecare masura... :) Adica nu-i perfect, da' tot sta cu nasu' mai bine decit anul trecut pe vremea asta sau decit alti colegi..

Aalina, cum zic fetele, de ce sint ai tai asa mari? :) Ca ai nostri tot mici au ramas. Ba, al meu e din ce in ce mai mic, ca mai nou doarme cu vreo 50 de camioane (Monster Trucks) de n-are loc decit ghemuit intr-un coltz de pat.. <continui cu pasuitu'>

dana d, lampa cu sare cica emite aerosoli si curata aerul.. dormi mai bine.. etc.. Cum mai sinteti?

Daiopri, eu zic ca tu nu te-astepti la ce trebe de la copil. Ia asteapta-te la o boacana-doua pe zi si cind nu le face stai sa te-ntrebi daca-i bolnav..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Parpa, pai ma astept eu dar tot ma surprinde
Astept cu nerabdare sa vad la ce varsta o sa gandeasca si el inainte de a face ceva
Asa, acuma l-am inscris si la un curs de incepatori de baschet o data pe saptamana mai langa noi. Ce ma enerveaza la cursurile astea pe care le gasesc la rec centre e ca au un nivel sau doua si dupa aia gata. Da na, macar sa vada ce si cum, desi el e tare lenes,parca vad ca sta sub cos sa ii pice vreo minge

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Alooo, doamnelor pe unde mai sunteti? Nu mai scrie nimeni?

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Buna

Daiopri eu sint pe aici dar nu facem nimic deosebit ca sa am ce scrie.
Vad ca cu scoala si alte extra activitati e ok incearca sa faca fata si vad ca se descurca fara mine adica nu mai ma intreaba mai nimic cind face teme.
Doar cu franceza are nevoie sa practice acasa altfel nu se descurca la scoala.A avut test si e tragedie a avut un scor asa mic ca el intelesese ca in primul trimestru invata doar cuvinte si expresii de genul cum te cheama dar la test le-a dat dictare
Si cum nu facusem deloc acasa s-a vazut.Asa ca acuma ne apucam sa recuperam ce nu am invatat la primul test si a inceput sa faca si privat cu o profesoara franceza.

Altfel noi sintem intr-o perioada linistita fara batai de cap copilu fericit ca numai el stie la scoala exponential, factorial, putere si se da mare pe la scoala , eu fericita ca am timp sa merg la biserica , tasu fericit ca merge la piscina asa ca toata lumea e multumita la noi.

Acuma l-am trimis cu tasu la Science Center ca vroiam sa ma culc un pic numai ca m-a facut curioasa stirile de scandal cu Monica Gabor si bautrile Mr Pink si mi-am cumparat ieri ceva similar sa vad cum sint si frate nu am putut inchide un ochi ma simt mult mai treaza decit dupa o cafea - asa ca ma apucai sa scriu mesaj aici.

Ma duc sa pun niste decoratii prin casa cu toamna si halloween.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Sa-nteleg ca Mr Pink imi trebuie si mie... daca as putea as dormi toata ziua..
Pe Paul l-am inscris la 3 cursuri dupa scoala, din motiv ca se tin in cladirea scolii imediat dupa ore, si s-a declarat si el amator. Sah, animatzie si ceva experimente stiintifice. Acuma doar daca as gasi undeva unde sa-l puna sa alerge ar fi perfect. El, saracul, se inscrisese la clubul de alergat al scolii, da' cu greva astora s-a anulat, probabil pe tot anul...
Iar tati si-a gasit jucarica noua: a luat o masina de tocat electrica, si-a gasit si matze, asa ca acu facem cirnatzi de casa. De vreo luna ma ameninta ca ia afumatoare, da' inca studiaza cu ce se pune ca sa nu se faca nu stiu ce otravitor in cirnati...
Deci baieti preocupati si mamica leshinata, cum ar veni..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Parpalak hai ca la noi a venit Craciunul ca si eu azi am facut caltabos am gasit mate la chinezi.

Azi cind am venit de la biserica m-am oprit sa-mi cumpar ungii false si cind m-a vazut Joshua mi-a zis ca-n viata lui n-a vazut o idee mai proasta ca asta , asa ca am renuntat .

Mergi la inceput