Shih Tzu - Ajutor!

Shih Tzu - Ajutor! | Autor: ela_04

Link direct la acest mesaj

Chiar numai stiu ce sa fac!
Avem de vreo luna de zile o micuta shi tzu... o frumusete, absolut neagra, ajunsa la noi la o luna cand nici dinti nu avea saraca...
nu ca acum ar avea prea multi...

Problema este baietelul meu care o cam chinuie...
- o ia in brate de gat desi i=-am explicat cum se ia in brate cainele de 1001 ori.
-o lasa jos ca pe orice jucarie de la nivelul lui de 1m...
- o calca frecvent
- o urmareste cu bicicleta sau masinuta...
problema este ca si catelusa il urmareste pe el si vrea sa se joace...
dar inevitabil iese sifonata.
Nu mai stiu ce sa fac... nu imi vine sa o dau ca e o dulcica dar ma doare sufletul pt ea cand vad ca o chinuie...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

N-o chinuie, se joaca si ei.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

In asa hal se "joaca" ca eu trebuie sa stau toata ziua dupa ei...
Catelusa e un ghem mic de blana...
nu inteleg de ce nici macar nu da sa-l muste...
Eu tot ii spun ca se supara catelul pe el si o sa-l muste....dar nici catelusa nu ma ajuta deloc!
Nu ca ar avea cu ce sa-l muste...dar macar sa mimeze si ea ceva acolo!
Nu vreau sa "pedepsesc" catelul si sa-l tin inchis in baie de exp...
dar nici copilul pt ca de cate ori face cate o boacana de genul asta se simte destul de vinovat...se vede.
dar uita asa repede! acum a calcat-o...o pupa o mangaie si apoi incepe sa se invarta in jurul ei (si catelul dupe el), pana inevitabil isi pierde echilibrul si iar o calca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Si io ca Dana vio - se joaca

Incet incet va creste si catelusa si va invata sa se fereasca de mangaierile care-o ranesc . Eu zic sa nu dai catelusa, doar sa-i repeti de fiecare data baietelului tau cum e bine si cum nu (de 1000-10000-1000000 ori), pana la urma va intelege si el... Noi avem un pechinez mosulica (14 ani) si tot "chinuit" pot spune ca e, ca baiatul meu ar vrea sa-l faca sa se joace, iar mosul n-are chef. Dar macar asa mai simte si el ca traieste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

identic la noi cu boxerita, care are 30 kg

Bine, fi-miu avea 6 ani cand am luat catelusa (care avea 5 luni, deci nu era chiar mica) si tot nu intelegea cand ii spuneam sa n-o chinuie.
A mai si incasat-o bietul caine daca ii rodea jucariile... ce ma certam cu el. Cu timpul s-au mai linistit treburile...

Urmareste-i tot timpul, n-ai ce face

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

sa nu dai ghemotoaca , va creste si ea si va fi mai pe faza :-)
la fel si fiul tau, va creste si va sti cum sa se joaca mai light :-)

la noi problema era plimbatul in caruciorul de papusi. de cate ori o apuca pe fi`mea, catelusa deja stia si se intindea pe jos ca o carpa si -si accepta soarta. in loc sa fugaaa :-)))



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Monica70 Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Deci nu e asa grav precum vad eu?!

Nu prea suport sa vad un animal chinuit...
adevarul e ca si ea numai in picioarele copilului sta...
bine si copilul ii da tot ce are in mana de ros de la jucarii la biscuiti mananca amandoi... incerc din rasputeri sa-l dezvat si de obiceiul asta.
si la sfarsitul lunii asteia mai trebuie sa ne mai vina si un caine lup de paza... sa vezi atunci circ!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

ale mele mananca aceeasi inghetata ... oricat latru eu cu nu-nu-nu :-)))



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Monica70 Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Azi chiar inainte sa iasa cu taica-su in parc in timp ce alerga catelul asta a intrat sub vie iar baiatul a alunecat si direct cu fatza in noroi s-a trezit
poate pana la urma nu e asa de neputincioasa pe cat o vad eu
Multumesc fetelor!

Mergi la inceput