Si mame doar cu numele

Si mame doar cu numele | Autor: andieelen

Link direct la acest mesaj

Incercam sa-l adorm pe Codrut cand aud batai in usa... Si tot insista, si tot insista... Pana la urma las copilul si ma duc sa vad cine e.
Un domn politist. Ii spun sa vorbeasca incet ca am un bebe care doarme. Imi spune ca intelege. De-asta venise. Sa vada daca bebele meu e acasa. A fost abandonat un bebelus si verifica toate mamele cu baietei sub un an din judet. M-a bifat intr-un tabel si a plecat.
Imi dau lacrimile. Nu inteleg cum e posibil sa iti lasi copilul pur si simplu. Cum de nu se creaza legatura asta dintre mama si copil. Eu de cand sunt mamica iubesc toti copiii. Pe toti i-as adopta (daca ar fi si barbatu-meu de acord.)
Propun sa se dea anticonceptionale gratuit, peste tot! Sa ploua cu anticonceptionale ca alta solutie nu mai vad ca sa nu mai fie copii abandonati.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnaisG spune:

Se dau deja anticonceptionale in mod gratuit. Acestea se gasesc fie la cabinetele de planning familial, fie la medicii de familie...Problema e cu utilizarea lor :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

adielen,am facut practica la salonul d enou nascuti abandonati.
plangeam cand incepeam si cand pelcam.dupa 3 sapt aveam sufletuls fasiat.
unii s eobisnuisera cu mine,altii plngeau daca ii lasam jos.

soacra mea l-a abandonat pe sotul meu cand el avea 3 zile.
a mai incercat sa fie mama pt el pe la 10 ani,cand l-a luat de la rudele bienvoitoare (sotul meu nu stia exact cine e mama si cine il creste),apoi a renutat iar la el.la 19 ani,cand s-a anajat l-a luat inapoi, iar la 33 i-a luat casa cumparata de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina
am facut practica la salonul d enou nascuti abandonati.
plangeam cand incepeam si cand pelcam.dupa 3 sapt aveam sufletuls fasiat.



Asa se simte si sora mea, desi, din prima zi i s-a spus sa nu se ataseze de micuti. Dar cand ii vede atat de mici si bolnaviori, face tot posibilul sa ii alinte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui andieelen
Propun sa se dea anticonceptionale gratuit, peste tot! Sa ploua cu anticonceptionale ca alta solutie nu mai vad ca sa nu mai fie copii abandonati.



Sterilizarea. Obligatorie! Femei si barbati, la un loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui andieelen
Propun sa se dea anticonceptionale gratuit, peste tot! Sa ploua cu anticonceptionale ca alta solutie nu mai vad ca sa nu mai fie copii abandonati.



Sterilizarea. Obligatorie! Femei si barbati, la un loc.

Sper ca nu vorbesti serios? Metoda asta au aplicat-o doar nazistii si sper sa ramina acolo!

De unde vrei tu sa stii dinainte cine va fii mama buna sau rea, cine isi va parasii copilul si de ce o face? Si cum vrei sa pui metoda in practica?

Solutia e mai multa educatie. Eu de exemplu am ajuns prima oara la ginecolog la 25 de ani. Banuiesc ca f multe femei nu isi permit sau nu au educatia sa ajunga anual la ginecolog (pe principiul "ma duc la doctor cind ma doare ceva"), nu stiu sa ia anticonceptionalele alea asa cum trebuie, asa ca geaba ploaie de anticonceptionale! Educatia trebuie facuta mai mult prin scoli pt ca multi parinti nu vorbesc cu copii lor despre tema asta sau vorbesc prea tirziu. Iar asa o campanie trebuie facuta aratind si ce se intimpla cu acei copii - poate unele fete vor fii impresionate (eu nu am fumat niciodata dupa ce am vazut un documentar despre cancerul la git cind eram mica). Pariez ca multe fete nu stiu nici ce risc aduc avorturile.

M-as bucura sa fie altfel acu prin scoli, dar cind eram noi in scoala in afara de igiena intr-o anumita perioada a lunii, nu am auzit nimic! Ai mei parinti nu au discutta cu mine niciodata si ce am aflat , am aflat prin alte fete si prin carti...

Off topic: sincer imi pare rau ca la subiectul asta se vor stringe o gramada de raspunsuri care mai de care suparate, dar la subiectul pe care l-am deschis cu acea femeie, care a adunat copii lasati pe strada, desi ea traia din gunoaie, au raspuns cite persoane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui andieelen
Propun sa se dea anticonceptionale gratuit, peste tot! Sa ploua cu anticonceptionale ca alta solutie nu mai vad ca sa nu mai fie copii abandonati.



Sterilizarea. Obligatorie! Femei si barbati, la un loc.

Sper ca nu vorbesti serios?
De unde vrei tu sa stii dinainte cine va fii mama buna sau rea, cine isi va parasii copilul si de ce o face?

O, ba da! Nu vorbim de familii formate, de parinti responsabili si iubitori, ci de copii abandonati.

Crede-ma, pentru mine asta e un subiect extrem de delicat, asa ca da, vorbesc ff serios.

Ia spune-mi, cate catele ai vazut care isi lasa puii abia fatati? Nici una! Ii cara in gura la loc sigur, sa nu-i ia apa daca ploua, ii acopera sa-i incalzeasca atunci cand e frig, la cel mai mic scancet e langa ei si-i alinta.

Dar cate femei stau cu cracii-n sus si-apoi isi lasa copiii, aruncandu-i la gunoi sau in w.c.? Sau indesandu-le carpe pe gat? Sau bagandu-i in saci de plastic?

Iti spun eu, sunt peste 9.000 de copilasi nevinovati, in fiecare an!

Pentru astea crezi tu ca educatia e o solutie? Si ce i-ai explica tu uneia care isi ucide bebelusul care abia a apucat sa respire? Ca data viitoare trebuie sa ia pilule sau sa ii puna lu' barba-su prezervativ? Nu-i nimic daca a ucis un sufletel, data viitoare sa aibe grija sa se protejeze.

M-am enervat.
Oricum, as mai avea eu vreo 2 solutii, dar mi-e ca ma acuzi de instigare la violenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui andieelen
Propun sa se dea anticonceptionale gratuit, peste tot! Sa ploua cu anticonceptionale ca alta solutie nu mai vad ca sa nu mai fie copii abandonati.



Sterilizarea. Obligatorie! Femei si barbati, la un loc.

Sper ca nu vorbesti serios?
De unde vrei tu sa stii dinainte cine va fii mama buna sau rea, cine isi va parasii copilul si de ce o face?

O, ba da! Nu vorbim de familii formate, de parinti responsabili si iubitori, ci de copii abandonati.

Crede-ma, pentru mine asta e un subiect extrem de delicat, asa ca da, vorbesc ff serios.

Ia spune-mi, cate catele ai vazut care isi lasa puii abia fatati? Nici una! Ii cara in gura la loc sigur, sa nu-i ia apa daca ploua, ii acopera sa-i incalzeasca atunci cand e frig, la cel mai mic scancet e langa ei si-i alinta.

Dar cate femei stau cu cracii-n sus si-apoi isi lasa copiii, aruncandu-i la gunoi sau in w.c.? Sau indesandu-le carpe pe gat? Sau bagandu-i in saci de plastic?

Iti spun eu, sunt peste 9.000 de copilasi nevinovati, in fiecare an!

Pentru astea crezi tu ca educatia e o solutie? Si ce i-ai explica tu uneia care isi ucide bebelusul care abia a apucat sa respire? Ca data viitoare trebuie sa ia pilule sau sa ii puna lu' barba-su prezervativ? Nu-i nimic daca a ucis un sufletel, data viitoare sa aibe grija sa se protejeze.

M-am enervat.
Oricum, as mai avea eu vreo 2 solutii, dar mi-e ca ma acuzi de instigare la violenta.


Imi pare rau ca te enervezi, dar eu tot nu am priceput cum vrei sa stii tu dinainte care femeie isi va abandona sau ucide copilul? Asa ca in afara ca e o solutie intoleranta e si o solutie total nepractica.

Cum vrei sa testezi femeile? Dupa cit sus ridica "cracii"? Dupa IQ? Dupa standardul de trai? Dupa nr de avorturi facute?

Si da, daca faci din timp educatie , se pot prevenii multe cazuri. Nu toate, bineinteles, dar eu alta solutie PRACTICA si care nu suna a nazism nu vad.

Nu stiu daca in Romania poti sa te duci ca femeie gravida la biroul de protectia copilului si sa spui ca vrei sa il dai spre adoptie. Aici multe femei care stiu ca nu pot sa isi creasca copii, recurg la solutia asta. Astfel copilul poate fi dat in grija unei familii imediat dupa nastere. Parintii originali mai au inca 3 luni dreptul sa se razgindesca.

Si si aici exista mame care isi omor pruncii, multe pe fondul depresiei dupa nastere, sunt si tinere carora le e rusine sa se duca la biroul de adoptie (desi exista si solutia sa cedezi copilul prin anumite institutii ale bisericii, ceea ce implica o lipsa totala a numelui mamei in vreo hirtie, insa sunt putine spitale care accepta asa ceva). Avem aici si Babyklappe, im fel de clapa cu clopotel la anumite spitale unde poti sa pui copilul anonim si sa dispari, iar doctorii afla imediat despre copil.

E usor sa arunci cu ura. Sa propui solutii totale. E mai greu sa gasesti solutii practice si sa faci ceva cu cap.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cand stii? cand vine de exemplu o femeie sa nasca si tii spune senina ca are 10 copii lasati la orfelinat, ca ea nu poate sa ii creasca.si ca nu stie ce e ala prezervativ, ca deh, nu o intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Aschiutza are perfecta dreptate...totul se rezuma la educatie.

Campanii de informare si educatie sexuala in scoli sint cu siguranta mult mai efectuoase decit enervarea. Degeaba dam ochii peste cap la femeia cu 10 copii daca n-am fost capabili s-o "prindem" cind era la adolescenta...inainte de a avea 10 copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

RAZA DE SOARE, dar ce urat te-ai exprimat :(

Aia cu ´´cracii in sus´´ este o gaselnitza misogina si jignitoare. Si imi aduce aminte de multele povesti auzite, cand o femeie tanara mergea la avort si daca indraznea saraca sa zica un ´´au´´ imediat o punea asistenta la punct cu cu vocabular de ferentari, care facea referire fix la ce zici tu mai sus.
Pe bune acum, e urat , mai ales ca femeie educata, sa scoti perle din astea.

Inteleg ca esti nervoasa, insa iti canalizezi energia spre ceva ce nu poate fi pus in practica si suna horor. Mai bine canalizeaza-o spre ceva realist. Iar educatia este o metoda cat se poate de rationala, care da rezultate. Nu imediat, dar da rezultate.

Sigur ca iti urca tensiunea cand le vezi cum fac cate 5-10 copii, ii lasa in orfelinate, ii scot la cersit, ii abuzeaza, ii imbolnavesc, ii lasa sa moara....Asta e fatza cea urata a oamenilor.

Da, cu toata educatia din lume tot vor exista femei care vor avea sarcini nedorite, care vor abandona copiii sau mai rau.
Nu cred ca vreodata cineva va reusi sa impiedice toate relele de pe pamantul asta. Insa putem schimba niste lucruri, prin educatie , informare, legi si masuri omenesti.

Mergi la inceput