Probleme alaptare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Madalina sa-ti traiasca minunea
Laptele este, doar ca trebuie sa ai rabdare si sa insisti,crede-ma ca am trecut si eu prin asta dar nu am renuntat,mi-am dorit atat de mult sa alaptez ca atunci cand o puneam la san imi spuneam" sa vina laptele ,sa vina laptele":)) primele zile pur si simplu a rabdat fetita mea ,o puneam la san din 10 in 10 minute ,a plans 2 nopti si ma plimbam cu ea in brate ,a venit asistenta sa-mi dea lapte praf dar nu am vrut sa-i dau ,am refuzat atunci si o tineam continuu la san ,stiam ca daca o pun des des laptele trebuie sa vina,aveam si eu rani dar dupa ce incepea sa suga nu mai simteam durerea (si am folosit un unguent ptr aceste rani)
apoi a inceput sa-mi vina, dar ori ca nu aveam suficient ori nu era consistent,nu stiu, dar nu lua in greutate ,(eu cand incercam sa ma storc iesea f putin insa cand sugea ea lapte era) si cand am vazut ca lua f putin in greutate am hotarat sa o trec pe lapte praf,norocul meu e ca a refuzat ,nu a vrut sa primeasca nici un tip de lapte praf...
doctorita imi spunea sa o las sa rabde ,sa nu-i mai dau sa suga ca pana la urma va primi ,insa nu puteam suporta sa vad cum plange si cere san,desi lua in greutate putin era sanatoasa,vioaie,
am inceput sa beau ceai,lapte,iaurt ,multe lichide si o puneam la san des,des:)
cand venea laptele simteam o durere si atunci stiam ca vine,am pus-o la ambii sani ,la unul aveam canalele infundate si a fost ceva mai greu dar punand-o apoi mai des la acel san s-au desfundat si nu am mai avut probleme
dorinta asta de a alapta a fost atat de intensa,enorma, incat mi se parea ca i-am transmis-o si ei:)),fapt ptr care 9 luni a mancat doar san ,nu a primit deloc mancare ,nici macar cereale ptr bebelusi,nu a luat in greutate nici pe departe cum ar fi trebuit si totusi in sinea mea eu simteam o satisfactie ca ea nu primea laptele praf
si am spus mai sus ca a fost noroc pentru ca pana la urma laptele a venit,a primit si mancare atunci cand a vrut,nu am fortat-o ,si acum imi dau seama ca copilul meu a stiut mai bine ce -i trebuie
eu doar mi-am dorit sa alaptez si am alaptat ,1 an jumate si cu regret spun ca a trebuit sa o intarc:( ca-mi prospusesem pana la 3 ani sa-i dau:)dar nu s-a putut ...si pana la urma a primit si biberon de parca a inteles ca nu se mai poate:):D
copilul te simte si starea ta i-o transmiti

deci,nu te mai gandi ca nu ai lapte suficient,nu mai fi stresata,ai lapte atat cat ii trebuie ,nu te mai stoarce si nu mai cantari dai sa suga cat de des,ai incredere caci laptele este

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

Buna, Madalina!
Sa-ti traiasca Puiutul mic !
Din experienta mea pot sa-ti spun ca e foarte important sa te relaxezi si sa-ti spui ca ai lapte si fetita se va satura.E important sa te asculti pe tine si sa creezi o relatie cu fetita (sunteti la inceput de drum, abia va cunoasteti). La cel de-al doilea copil citisem ca daca vrei sa alaptezi trebuie sa bei o anumita cantitate de lichid, sa nu-i dai supliment de lapte praf si multe alte lucruri.Nu am respectat multe din cele pe care le-am citit sau auzit caci nu am putut sau nu am considerat asa.de ex, nu puteam sa ma mulg cu pompa caci aveam dureri groaznice(doar cu mana , dar mai mult de 20 ml nu reuseam niciodata), dar trebuia sa ajung la controalele postnatate la doctor si am decis sa-i dau supliment cat sa-l tina pana ma intorc de la consult si a fost ok( caci l-am alaptat mult si bine si nu am pierdut laptele).La inceput beam cantitati mari de lichide, apoi m-am orientat sa ma calmez si sa observ ce anume ma ajuta la lactatie( eu am baut ceai de anason, apa plata, supa usoara, pastile de Spirulina).
Madalina, nu te mai gandi ca pierzi laptele ci ca totul este bine si cea mica se va satura.Dupa mine scopul este sa alaptezi, cu sau fara lapte praf , dar cel mai important este ca cea mica sa fie sanatoasa si mamica ei vesela si bucuroasa.Sa nu uiti ca in procesul de alaptare sunteti doua persoane: tu si copilul si ca armonia dintre voi este importanta.
Iti urez sa reusesti sa te bucuri de aceste momente, sa te relaxezi, sa ai putere sa continui, sa te ajute Doamne Doamne in ceea ce ai de facut si sa ai o fetita sanatoasa !
O zi frumoasa !

Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Madalina, ce mai faci, cum iti merge? Scrie-ne si noua ceva, sa stim pe ce cale ai apucat si cum te simti.
Multa sanatate!




Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput