Pufi de ian-feb 2010 (80) - Felicitari Simply!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Am trimis si ieri si azi cate ceva pe email.




Tomaca multumim frumos

p.s. daca incep sa ma plang sau sa ma descarc inseamna sa le bag in seama si evit sa fac lucrul asta acum


Simply,mami de Ariana,din nou (*6 saptamani*)



Eu am fost tare stresata la sarcina cu Tudor. A doua oara nu cred ca as mai fi. Acum.sunt stresata sa nu raman cat timp nu am voie cu tratamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Buna!

Ne-am intprs si noi aseara din plimbari. Am facut vreo 1500km cu copil cu tot. Cred ca am fost putin inconstienti, dar avem un copil nascut pentru turism.

Hai sa va povestesc ce am patit. Am plecat in maramures, respectiv la Vadul Izei la o pensiune f dragutza si cu "review-uri" bune, dar cand am ajuns acolo am costatat ca avea doar vreo 2 camere frumoase si spatioase, restul durere atat la capitolul confort cat si in ceea ce priveste curatenia. Bineinteles ca acele camere frumoase erau deja ocupate. Era deja prea tarziu sa putem face ceva in seara aceea asa ca ne-am cazat, am mancat (mancarea f buna) si am stat in curtea superba pana cat mai tarziu ca sa evitam camera. Pana sa mergem la culcare Alex s-a intalnit si cu o fetita draguta pe care a invitat-o la joaca, dar care avea.....varicela!!!! Era nepotica proprietarei pe care parintii o adusesera acolo ca sa nu-si imbolnaveasca o verisoara mai micuta, ca vorba aia ce ne intereseaza ca la pensiune vin clienti cu copii in concediu, noi ne protejam familia noastra, nu?

A doua zi de dimineata ne-am trezit devreme, am sunat la dr mea sa o inreb daca este vreun risc pentru Alex (ca el are varilrix facut) si cand am aflat ca desi vaccinat poate sa ia dar face o forma mai usoara, am inceput sa sun sa caut cazare. Nu mai spun ca gaseam f greu un loc unde sa am semnal sa pot cauta ceva pe net.
Abia am gasit locuri la un hotel in Sighet dar din ziua urmatoare, asa ca seara tarziu ne-am intors la pensiune si am anuntat-o pe dna ca plecam din cauza de varicela si ce sa vezi, surpriza, a doua zi dis de dimineatza au venit parintii si au luat fetita din pensiune.

Dupa ce m-am cazat la hotel m-am mai linistit ca macar era curat desi nu avea spatiul de joaca din pensiune si ne-am hotarat sa mergem sa vedem Cascada cailor care se afla la 2 ore de mers cu masina. Acolo am urcat cu telescaunul si am inceput sa coboram catre cascada. Cand mai aveam vreo 100 de metri a inceput ploaia, turna cu galeata si era si cu piatra ...si nu, nu aveam umbrela ca veneam de la peste 30 de grade. Aveam doar o geaca in care l-am infasurat cat am putut de bine pe Alex si am incercat sa ne adapostim sub un brad, dar saracul nu a reusit sa ne protejeze, asa ca am decis sa urcam catre telescaun. Copilul meu trece prin perioada "nu exista decat mami" asa ca nu a vrut sa il care nimeni altcineva in brate. Abia a acceptat sa il duca putin tati cand m-a vazut ca eu nu mai puteam sa respir. Pana sa ajungem sus s-a oprit si ploaia si a iesi soarele, normal... Ne-am urcat uzi leoarca in telescaun, cu copilul plouat zdravan in brate si am mers catre masina...unde nu aveam schimburi asa ca am ajuns dupa 2 ore la hotel cu copilul gol infasurat intr-o patura si noi uzi si fara sa fi vazut Cascada Cailor.
Dar se pare ca suntem rezistenti ca nu am racit nici unul. A doua zi ne-am trezit cu noaptea in cap si am luat copilul pe sus ca voiam sa ne plimbam cu mocanita. Acolo i-a placut, a si dormit in tren (desi ne zgaltaia de numa').
Intre timp am aflat ca nu ne mai putem caza la pensiunea pe care o rezervase la Izvorul muntelui pentru intoarcere, dar am reusit sa gasim alta intr-un final.

Cam astea au fost ghinioanele din concediul nostru, dar per total a fost f frumos iar copilul s-a simtit f bine atasat in permanenta de mama lui.
A fost primul concediu in care am plecat fara macarea pentru Alex si a mancat doar pe unde si cand am mancat noi si se pare ca i-a priit ca nu a scazut nici macar un gram, dar nici nu a pus.

I-am luat costum de morosan pentru gradi la serbare, dar trebuie sa ii mai modific putin pantalonii, insa arata f tare!

Zona Maramuresului este superba si sincera sa fiu as mai merge acolo, desi drumul este f greu dar este o mare problema cu cazarea ca am vazut ca pentru multe pensiuni din zona curatenia nu este tocmai o prioritate sau poate toate astea traditionale intinse pe pereti si pe jos aduna si muuuul praf. Ei sunt niste oameni care nu stiu ce sa faca si ce sa-ti dea ca sa te simti bine, daca te plimbi pe acolo te saluta tot satul ca asa saluta ei.... La copiii de varsta pufilor le spun "coconuc".

Acum ne pregatim psihic pentru urmatoarea plecare pe care o dorim fara peripetii. Peste 2 saptamani plecam in Apuseni (Intorsura Buzaului - Sighisoara - Bihor- Sibiu si acasa) asa ca abia astept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Simply, ti-au zis si fetele, poti sa ne povestesti cat vrei despre sarcina! Am vazut ca vei face tot un puf mic!
Si mi-a placut cand nu ai vrut sa schimbe capitolul ca sa ramana in arhiva cu "Bine ai venit Alexandru". Un mare brat de petru tine ca reusesti sa te gandesti mereu la ceilalti!

Nyny, cat curaj! BB3??? Bravo mamica eroina!

Tomaca, multumim pentru lista si pentru materiale. Eu ma mir mereu cat de mult citesti tu cand stiu ca nu ai mai mult timp ca noi. Se pare ca esti mai organizata!
Sa va fie de bine iesirea! Cred ca in timp vor invata si ei sa stea la restaurant sau la o terasa. Si noi cu masinutele dupa noi, alergari, dar manca de la mine din brate. Parca Mire spunea ca ea iese destul de des cu Mara, se pare ca fetele sunt mai doritoare de iesiri!

Larisel spor la catite si nu ne uita si pe noi

O dupa amiza frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Ah, Atlatinque, credeam ca nu mai intri sa ne povestesti. Toata ziua am verificat, chiar intrasem sa te strig la apel.

Eu cred ca muream de nervi sa n-am unde sa stau. N-am curajul asta, sa plec asa, nu ca n-ar fi interesant, doar ca stau mai prost cu nervii. De aceea cand plec din casa, iau intotdeauna un schimb cu mine pt Tudor. Ma doboara geanta de pe umar.
Bine ca pana la urma v-ati simtit bine si mai ales ca Alex a fost aproape de tine. Cred ca i-a placut tare mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui atlantique

Simply, ti-au zis si fetele, poti sa ne povestesti cat vrei despre sarcina! Am vazut ca vei face tot un puf mic!
Si mi-a placut cand nu ai vrut sa schimbe capitolul ca sa ramana in arhiva cu "Bine ai venit Alexandru". Un mare brat de petru tine ca reusesti sa te gandesti mereu la ceilalti!

Nyny, cat curaj! BB3??? Bravo mamica eroina!

Tomaca, multumim pentru lista si pentru materiale. Eu ma mir mereu cat de mult citesti tu cand stiu ca nu ai mai mult timp ca noi. Se pare ca esti mai organizata!
Sa va fie de bine iesirea! Cred ca in timp vor invata si ei sa stea la restaurant sau la o terasa. Si noi cu masinutele dupa noi, alergari, dar manca de la mine din brate. Parca Mire spunea ca ea iese destul de des cu Mara, se pare ca fetele sunt mai doritoare de iesiri!

Larisel spor la catite si nu ne uita si pe noi

O dupa amiza frumoasa!


citesc atunci cand sunt prin avioane, aerporturi, hoteluri etc cu treaba de la servici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Hello hello,

Atlantique fiind observator al peripetiilor voastre pot spune ca mi se pare ceva memorabil Ma gandesc ca e neplacut,dar daca totul era prea roz mai aveai ce povesti cu atata pasiune la batranete nepotilor?! Ma bucur ca a fost bine per ansamblu si ca Alexandru s-a simtit bine,ca v-ati putut bucura de o vacanta in 3

Eu trec foarte usor de la o stare la alta,hormonii astia cam vor sa isi faca de cap....dar ce ei sunt stapanii?! in general sunt ok,chiar mi-am mai facut un test ca totusi parca nu prea am simptome dar e acolo bebelica (maine merg la control...yuppiiii)


Simply,mami de Ariana,din nou (*6 saptamani*)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Tomaca am avut cazare rezervata pentru toata perioada, dar nu erau curate camerele din pensiune si exista si riscul de varicela si a trebuit sa plecam de acolo ( ce aparea in prezentare nu se regasea la fata locului). Iar cu schimburile.... a fost gen "ceasul rau, pisica neagra", ca am la mine intotdeauna, dar ne-am cazat, am lasat bagajele in camera si am plecat fara nimic. Oricum a fost memorabil!

Simply a fost mai degraba o vacanta in 8 ca am fost plecati cu parintii, cu socrii si cu sora mea ( am zis ca incercam sa-i ducem in fiecare an pe undeva).
Bafta multa maine! Asteptam vesti proaspete!
Cu hormonii este greu, dar macar poti sa dai mai multe pe ei:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantique spune:

Simply ce semnatura la zi ai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui atlantique

Tomaca am avut cazare rezervata pentru toata perioada, dar nu erau curate camerele din pensiune si exista si riscul de varicela si a trebuit sa plecam de acolo ( ce aparea in prezentare nu se regasea la fata locului). Iar cu schimburile.... a fost gen "ceasul rau, pisica neagra", ca am la mine intotdeauna, dar ne-am cazat, am lasat bagajele in camera si am plecat fara nimic. Oricum a fost memorabil!

Simply a fost mai degraba o vacanta in 8 ca am fost plecati cu parintii, cu socrii si cu sora mea ( am zis ca incercam sa-i ducem in fiecare an pe undeva).
Bafta multa maine! Asteptam vesti proaspete!
Cu hormonii este greu, dar macar poti sa dai mai multe pe ei:D


Da, am inteles ca ati avut rezervare dar n-a fost conform asteptarilor. Tocmai asta m-ar fi stresat caci n-as fi fost setata psihic ca sa fac fata "vitregiilor". Voi v-ati descurcat bine, dar fiind mai multi....unde-s 2 puterea creste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplicity

Hello hello,

Atlantique fiind observator al peripetiilor voastre pot spune ca mi se pare ceva memorabil Ma gandesc ca e neplacut,dar daca totul era prea roz mai aveai ce povesti cu atata pasiune la batranete nepotilor?! Ma bucur ca a fost bine per ansamblu si ca Alexandru s-a simtit bine,ca v-ati putut bucura de o vacanta in 3

Eu trec foarte usor de la o stare la alta,hormonii astia cam vor sa isi faca de cap....dar ce ei sunt stapanii?! in general sunt ok,chiar mi-am mai facut un test ca totusi parca nu prea am simptome dar e acolo bebelica (maine merg la control...yuppiiii)


Simply,mami de Ariana,din nou (*6 saptamani*)



Pai la 6 saptamani.... eu n-aveam nimic; cum mi-a zis doctorita, stai sa vezi dupa 8 - 9 samptamai cand se aduna cu adevarat hormonii... Si l-a mine asa a fost.

Mergi la inceput