BULGARASI DE IAN-FEB 2013 (12)!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Aurorra , la multi ani si imi cer scuze ca am vazut abia acum !

www.gradinacris.blogspot.com
16 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Vikisor eu am tot citit de amnio de vreo saptamana. E f bun Dinu Alexandru. E si la Giulesti , Sanador, Alcosan. O prietena de-a mea a facut la Alcosan si a fost ok. Am mai citit de bine de Dr Predoi. La Medlife stiu pe cineva care a facut cu Mihaela Steriu si a fost ok, nu stiu detalii prea multe despre ea.
Dar esti tu asa sigura ca vrei si e necesara amnio? Ce risc ai?
Eu am o sarcina obtinuta greu , dupa 5 ani, mi-e greu sa ma arunc la amnio cand stiu ca are risc de avort de 0.5%-1%. Asa ca eu am sperat si sper sa nu ajung la ea. Dupa ce am vb cu dr Dinu m-am linistit. La mine riscul de sindrom Down a iesit 1:120000 la TT si 1:700 la DT.
Ce MoM ai la TT la analizele de sange?

+16s Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Viki, eu nu stiu cum poate cineva sa vorbeasca de amnio si risc inainte de a vedea graficul! Eu stiu ca rez de la sange se coreleaza cu varsta mamei, a fatului, etc. Deci, stai calma pana vine si minunatul grafic. Dupa aceea, vezi ce e de facut, dar pana atunci nu te mai consuma ca stresezi bulgarasul!

15+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

Viki, sunt perfect de acord cu blue. Ce fel de doctorita te trimite la amnio fara sa vada rezultatul final? Ea stie ca amnio are risc de 0.5 chiar pana la 2 % de pierdere de sarcina? Daca riscul la TT iese peste 1:100 ai mai multe sanse sa pierzi un copil sanatos in urma amnio decat sa nasti un copil bolnav! Eu zic sa te linistesti si sa astepti rezultatul final.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Viki , asteapta rezultatul. Din cate mi-aduc eu aminte tu aveai ok DT. De ce ai mai facut TT? Asta e si mai "statistic" decat DT si cu mai multe rezultate fals pozitive. Cred ca la hcg MoM peste 2 era "sarit". Eu la DT am avut 1.3, la TT am avut 1.7.

+17s Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikisor spune:

da... nici eu nu vreau sa ma arunc asa la amnioeu am facut tt-ul pentru ca dt-ul mi-a iesit bine per total (1:2000)... la biochimie mi-a iesit 1:140 si mi-a dat tt-ul sa vedem cum iese... cand am fost saptamana trecuta la dr munteanu, ea a fost foarte rezervata... a zis ca rezultatul la dt e ok si ca ea nu mi-ar fi recomandat tt-ul cand i-am zis ca astept rezultatul la tt si a zis ca nu vb de amnio pana nu vedem graficul la tt si ca luam apoi o decizie, pentru ca nu are rost sa ne aruncam sa facem procedura.. si m-a avertizat ca e posibil sa imi iasa valorile hormonale aiurea pentru ca am avut probleme cu ovare polichistice si ciclu foarte foarte neregulat eu inainte sa raman, am avut ciclu indus prin medicamentatie, dupa aproape 2 luni si inainte de asta imi intarziase 1 luna jumate pentru ca racisem jos
nu stiu valorile MoM pentru ca nu imi apar pe rezultate
asta e, acum... ne linistim si asteptam faimosul grafic sa soseasca si sa ma duc cu el la dr. munteanu

cris... ai grija de tine, te rog frumos... incearca sa stai cat mai mult in pat

16+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikisor spune:

ella, si eu auzisem de cei de la medlife ca sunt ok... si am citit ca au nu stiu ce campanie acum cu amnio la 400 ron prin CAS, cu trimitere de la doctor inscris la CASB.. nu stiu prea multe detalii, dar sper sa fie ok...

16+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Viki maica, mai cere neaparat opinia altui doctor! Pina la urma e o metoda statistica, si daca ai bagat gresit datele in calculator , iti iese o porcarie afara.

Apoi intreaba pe doctor, daca e vreo boala la care se poate face ceva dinainte de nastere sau daca e vreo boala la care trebuie sa intervina imediat la nastere. Altfel are un sens amniocenteza numai cind te hotaresti impotriva sarcinii...

Nu te lasa omorita de statistica, pina la urma statistica ramine statistica, o probabilitate si nu o certitudine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mys spune:

Vikisor, nu te grabi cu amniocenteza. Si mie mi-a recomandat dr DINU ALEXANDRU amniocenteza si teste genetice pt ca am avut niste probleme cu primul copil, insa am vorbit cu un medic oncolog care m-a sfatuit sa nu fac acele investigatii pentru ca nu au nicio relevanta asupra celei de-a doua sarcini; asadar dr DINU este cam zelos (putin spus, dupa parerea mea), eu nu mai "colaborez" cu el. Aceste teste sunt doar niste statistici; ecografiile sunt mai relevante (desi eu am traiat experienta nefasta cu detectarea sau mai bine zis NEDETECATREA ANOMALIILOR intrauterine)


Ooofff, eu sunt in ceata rau cu alegerea medicului. Aveam cateva optiuni dar la fiecare gasesc si de rau si de bine... chiar nu stiu unde sa ma duc : Doru Campean, Haiduc, Corina Grigoriu, Sorin Badescu ?!?

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikisor spune:

multumesc mult, fetelor

app de alaptare: stiu ca marimea sanilor nu este o garantie ca o sa pot alapta... dar eu sper din tot sufletul sa pot alapta pentru ca stiu cat de benefic este pentru bebe

voua vi s-a intamplat sa va curga lapte din sani in timpul sarcinii? citisem undeva ca e posibil sa iti curga lapte din sani incepand cu semestrul al doilea... si am auzit si de la o prietena ca a patit asa... si vroiam sa stiu daca a mai patit cineva asa ceva...

16+ cu

Mergi la inceput