Asigurare medicala de calatorie

Asigurare medicala de calatorie | Autor: geniest

Link direct la acest mesaj

Unde ma indrumati sa inchei o asigurare de calatorie ?? O companie serioasa, care, daca Doamne fereste se intampla ceva, sa nu am probleme cu recuperarea banilor...

Multumesc anticipat,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Generali. E a doua oara ca am testat-o (s-a imbolnavit fetita in Turcia, prima data ni s-a spart baia de ulei in Grecia) si s-au comportat impecabil.

Later edit : noi n-am platit decat 10 EUR contravaloarea medicamentelor si 25 EUR contravaloarea taxei de vizitare la hotel, in rest medicul era agreat de ei, deci nu am mai dat un ban.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Noi plecam miercuri in vacanta si am facut la Generali. Si anul trecut am facut tot la ei.

geniest, vacanta frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

allianz. testata cu brio la turci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cu riscul de a ma repeta si deveni plictisitoare/pisaloaga

e important sa retineti ca : daca aveti nevoie de servicii medicale, trebuie sa anuntati pe loc compania de asistenta mentionata in polita de asigurare, prin metodele agreate (telefonic, pe fax sau mail); in felul acesta puteti beneficia pe loc de decontare directa intre compania de asistenta si medicul/cabinetul respectiv.

daca platiti consultatia si abia apoi anuntati compania de asistenta, va fi nevoie sa intocmiti un dosar de dauna la revenirea din vacanta, sa aveti/pastrati toate documentele medicale, sa le atasati la dosar traduse, etc. daca vi se aproba dosarul, dureaza 30 zile pana primiti banii inapoi.

cel mai bine ar fi sa nu aveti nevoie de asigurare.

eu as recomanda incheierea asigurarilor cu optiunea storno, pentru ca in viata pot sa apara situatii neprevazute, care sa va dea peste cap planurile de vacanta. daca acele situatii sunt incluse in asigurare, va puteti recupera banii platiti pentru sejur.

mai nou, asigurarile se pot achizitiona si on-line, nu este nevoie sa mergeti la un birou/agent de asigurari.

o alta companie buna ar fi mondial assistance. si generali are un renume la fel de bun.

PS si nu, nu lucrez in asigurari, nu am legatura cu acest domeniu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Dana, multumim frumos !!! Si voi sa petreceti frumos vacanta !!!

Corina, multumesc pentru precizari. Foarte utile. N-am folosit niciodata asigurarea de calatorie (n-am avut nevoie) si nu dadeam mare importanta companiei de asigurari, insa viata e imprevizibila si n-as vrea sa am de suferit din cauza ignorantei mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Noua ni s-a dat si o brosurica in care se spunea ce sa faci in caz de...si, exact asa cum zicea Corina, mai intai am sunat la call-center (care e in Ungaria), doamna de acolo s-a interesat daca medicul hotelului lucreaza cu Generali. Raspunsul a fost negativ, asadar ne-a trimis medicul agreat de ei. Probabil ca nu am fi platit nimic daca mergeam noi la clinica, dar aia era in Antalya, copilul avea aproape 39C febra, asa ca am preferat sa vina medicul la hotel. Spre marea noastra surpriza, medicamentele au fost comandate de cei de la receptie si le-am putut ridica din hol, ceea ce ne-a mai usurat stresul.


Vacanta placuta si fara incidente !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Multumesc Ce destinatie ati ales in final? Stiu ca vroiai Grecia...

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Dana, multumim frumos !!! Si voi sa petreceti frumos vacanta !!!

Corina, multumesc pentru precizari. Foarte utile. N-am folosit niciodata asigurarea de calatorie (n-am avut nevoie) si nu dadeam mare importanta companiei de asigurari, insa viata e imprevizibila si n-as vrea sa am de suferit din cauza ignorantei mele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si indrumari.
Am incheiat polite la Generali.






Dana, am ales tot Bulgaria si anul asta. Voi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si indrumari.
Am incheiat polite la Generali.






Dana, am ales tot Bulgaria si anul asta. Voi ?

Tot ca anul trecut, Spania.

Mergi la inceput