FIV CHISINAU

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_mitzi spune:

Da am inteles ca pe la vama Sculeni e mai bun drumul, sper sa gasim....si eu care ma bazam pe gps...cred ca imi iau o harta ca sa stau linistita...ms mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocarta spune:

Drumul e bun pana la Sculeni, problema este dupa ce treceti granita, sunt niste cratere cum nu credeati ca ati vazut in viata voastra. Sunt portiuni unde efectiv nu stii ce sa ocolesti ca toate gropile sunt foarte mari.
Daca o luati pe la Albita drumul e mai lung, e foarte prost pana ajungeti in vama insa drumul pe care patrundeti in Moldova e mai bun.
Acum deh, depinde ce preferati voi.
Bafta! Astept vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_mitzi spune:

Prima impresie de la Repromed Chisinau este Wow..
au fost peste asteptari de prietenosi
am platit pe eco si consultatie 300 lei mold adica vreo 63ron
voi mai merge sapt viitoare ptr stabilirea schemei de tratament
si pana la urma am trecut vama pe la Albita, drumul a fost ok a mers si gps-ul, noroc de el...

Mi-a zis dr. Mosin ca sunt multe din Romania care apeleaza la ei...mai ales din Iasi, pacat ca nu intra fetele sa impartasim impresii ,una alta, cum e la "turcoaice" de ex ca le mai urmaresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocarta spune:

Stiu ca sunt foarte multe femei din Iasi, de fapt si eu tot ieseasca sunt numai ca am selectat gresit orasul prima data cand mi-am facut profilul si acum nu mai pot modifica, nu stiu de ce, desi am tot incercat sa il schimb.
Ceea ce m-a intristat si pe mine este ca nu am gasit cine stie ce ajutor pe forum, una dintre fetele care au facut FIV mi-a lasat un numar de telefon (de fapt sotul ei) dar nu mi-au raspuns si atunci am ales sa nu mai "bat la porti inchise".
Si mai ciudat este ca pe acest forum se discuta tot felul de chestii, divorturi, imigrari, ba sunt "doamne" care au atat de mult timp liber ca se apuca de comentat textura texturii unui feeling care il au cand se dau cu ruj dar... cand e vorba de a povesti ceva care real sa ajute, nu au de ce s-o faca, e mai important sa se simta "cool" si gagica decat sa faca ceva util.... In fine, asa-i lumea!
Eu cred ca in mare pana acum am povestit despre ce este vorba. Daca urmeaza sa discutati schema deja inseamna ca trebuie sa te pregatesti de drumuri serioase la Chisinau. Nu te sfatuiesc sa faci echografiile in Iasi, marja de eroare e mare la noi din pacate. Poti alege varianta unei cazari in Chisinau daca ti se pare mai OK. Eu am optat pentru "naveta" desi a fost obositor.
Daca mai vrei detalii, nici o problema, voi raspunde cat pot de repede.
Iti tin pumnii, desi sunt sigura ca nu ai nevoie, pentru ca este evident ca veti avea bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_mitzi spune:

mocrta ms mult
imi esti de mare ajutor
cred ca ne vom caza ca isi ia si sotul concediu
tu mai stii a cata zi de cand ai nceput stimularea te-am chemat la prima eco? nu stiu exact cand sa imi iau concediu..
si mi-asi lua din prima zi de eco concediu .. asa ma gandesc eu..ca dupa aia sa nu mai fac naveta..
acum trebuie sa caut pe net preo pensiune ceva un hotel...
am treaba da asta e floare la ureche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocarta spune:

In general, dar nu este ceva batut in cuie, FIV-ul se desfasoara dupa o schema: incepand cu ziua a 2-a sau a 3-a a CM incepi sa faci stimulare cu Menopur (de obicei). Din doua in doua zile ar trebui sa faci echografie, eu cel putin asa am facut. Stimularea dureaza aprox. 10 zile dupa care se face punctia sau extragerea ovulelor, de obicei in ziua 12-a a CM. La 2-3 zile dupa punctie se face embriotransferul dupa care stai la pat 3 zile.
So, daca socotim zilele ar fi cam 17...
Ar mai fi ceva, recomandarea dupa FIV este sa nu faci efort si nici sa te stresezi. Daca la tine la munca lucrurile nu sunt prea agitate poti sa te intorci la servici la 3-4 zile dupa embriotransfer, eu totusi mi-am luat concediu si am mai stat o saptamana linistita acasa.
Noi am mers pe ideea de "naveta" pana la embriotransfer, a fost obositor dar mie imi place sa dorm acasa. Am stat la o pensiune doar dupa embriotransfer 3 zile, a gasit sotul meu una foarte aproape de clinica Repromed. Sper ca te ajuta polologhia asta a mea.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_mitzi spune:

Noi ne-am gandit la cazare acolo am gasit niste apartamente care se inchiriaza pe saptamana..
La mine la munca e cu cantec...fac efort, cate 5kg in medie tot ridic sau misc de colo colo....de aceea vreu concediu ca sa nu risc nmk
In principiu dupa cum ai zis tu ar tb sa imi iau cam din z 5 concediu....mai vb si cu dr vineri sa vad exact...
Tu acum mergi la servici? Sau stai aks?
Am inteles ca esti in 6 luni, sarcina usoara in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocarta spune:

Nuuu bre, in 6 luni e alta doamna de pe forum, eu acum 2 saptamani am terminat FIV-ul. Astep sa vad ce s-a prins acu :)
Eu m-am apucat sa povestesc ce si cum pentru ca am informatiile cele mai proaspete, dar abia astept sa fiu in 6 luni :d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_mitzi spune:

Eu sper asa sa fie cum am crezut eu prima data....
Trebuie sa fie test pozitiv bafta la testare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_mitzi spune:

Mocarta ,mai stii cat ai dat pe zi unde ai fost tu cazata?
Sau poate alfe fete care poate mai citesc pe aici si vor ma imi mai dea idei de cazare in CHisinau
Aaaa Mocarta hai ca iti fac galerie astept vestea buna. Pe cand ne-o dai?

Mergi la inceput