Bulgarasi de ianuarie - februarie 2012 (29)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

Oh, Alice ar fi mare pacat sa il intarci doar ca sa ii poti face program. Pana la 1 an de baza in alimentatia lor e laptele, de ce sa ii dai lp cand poti sa il alaptezi?
Si la noi e haos, are zile cand refuza legumele si fructele si vrea numai tzitzi, dar nu fac o tragedie din asta. Ea stie mai bine, ma ghidez dupa ea.
Altesa eu la 2 sapt dupa ce am inceput diversificarea am introdus 2 mese, una de legume, una de fructe si de la 6 luni jumate ii dau si o masa de cereale, daca nu e constipata. Cand e constipata le evit pana se rezolva problema.
Nu ii inlocuiesc mesele total, de obicei ea vrea tzitzi in completare si nu pot decat sa ma bucur de asta. Nu aruncati cu rosii, nu spun ca asa e cel mai bine, spun doar ce facem noi
Ileana, felicitari pt masuratori cum mai e voinicul? A mai avut scaune proaste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

multumim de urari
geani mama ,descarca-te aici ,nu te abtine, ca suntem aici sa te ascultam ,ca tu esti cam singurica si departe de casa

noi la 7 luni avem 8200 si peste 75-76 cm,cam lunga dupa mine dar asta e...am luat doar 350 gr dar dupa herpangina e f. bine,ca a scazut intr-o dsapt 200 gr. ...nu ne mai plac legumele dar vad ca e un' must have 'acum ,tre' sa i le amestec cu iaurt sau branzica de vaci, iar dupa solide nu mai papa lapte indiferent cat mananca,deci avem 5 mese ,din care 3 de lapte una fructe.la ora 10 si una legume la ora 5-6 dupamasa,nu pot sa ii dau legumele la 13 ca atunci se culca dupa plimbare si adoarme cu lapte.

si eu ii dau biscuiti cu fructe uneori, dar cei de la milupa ,adica cereale cu biscuiti .

declar aici cele mai proaste scutece cele de la baby love DM.I-AM PUS DE VREO 6 ORI ,IAR DE 2 ORI I-A IESIT IN PANTALONI KK SI ASEARA S-A IRITAT DESTUL DE URAT LA POPOU, ioi ,scz de caps...nu am luat multe ,vreo 100 de bucati pe care o sa la fac cadou bebelusilor mei de la servici cand ma duc ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

altesa, eu pe langa iaurt de casa ii mai dau ,de fapt doar in deplasari ,iaurt de la nestle cu vanilie si de la humana cu banane sau alt fruct ,sunt f bune...
fetle alaptatoare e f bine ca papa titi dupa mese solide sau oricand cer ,ce n-as da sa mai alptez si eu si sa ma tina de suzi cum facea inainte ,imi era f draga nu ca nu-mi e si acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Sara, oricum n-aveam de gand sa il alaptez pana la un an. Nu ma vad facand asta :)
Altesa, napolact folosesc eu.
Iaura, eu as evita iaurturile dulci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

Iaura ce a crescut Flavia e super poza de la avatar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

Iata aici activitati si jocuri pt. bebei
http://www.babycenter.com/baby-games-activities

Alice atunci succes cu intarcatul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tebligia

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui aerlilian

Fetelor, Dumnezeu ma pedepseste pt ca ma plang fara sa fie cazul. Tudor cred ca a facut o reactie la vaccin. A facut un pic de febra si am rezolvat-o cu eferalgan, dar a avut si 6 scaune in cursul zilei/serii de consistenta normala. Acum, la ora 4 a facut diareic...O fi de la vaccin? Cum sa procedez cu hrana lui? Sa-i mai dau piersica? Sa exclud ceva din legume?

Mamica lui Tudor
http://community.webshots.com/user/aerlilian?vhost=community


e normal...si A. a facut scaun diareic ieri.si eu tot pe baza vaccinului il pun.cat si febra-37,5.i-am nurofen si panadol.eu nu i-am schimbat nimic in meniu.m-am gandit ca la acest disconfort contribuie si caldura, nitel.ii poti da mar copt si suc de morcov.daca persista-ceai de menta.

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca





37,5 este febra?? mie pediatra mi-a zis de la 38,5 panadol si 39,5 supozitor cu novocalmin



da, intre 37.5 - 38.5 e stare febrila, de la 38.5 in sus e febra!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Multu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Sara, oricum n-aveam de gand sa il alaptez pana la un an. Nu ma vad facand asta :)

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


De ce vrei sa-l intarci?
nu e o intrebare rautacioasa, sunt doar nedumerita

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Hahaha lady, da cum sa ma supar?

Mananca haotic, aproape deloc solide, doarme prost (desi e posibil sa doarma prost si dup-aia), si consider ca e suficient. Nu o sa o fac brusc, dar pana la 8 luni cred ca e gata :)

Mergi la inceput