Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

off, ce scris am tras... am vrut sa scriu "ragait" si "lohii"
voi tineti bebeii la tv? noi am descoperit duck tv, nu se uita mereu, dar cred ca-i place muzica :)))

mami Anca de Rares Mihai 6 saptamani
fotografii Rares http://http://fotosivideo.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Buna dimineata si de la noi!

Elena, eu am inceput sa i-l dau Linex din dimineata asta si m-am muls 30 ml de lapte si i-am pus tot plicul. Aceleasi probleme le avem si noi, kk la doua zile si chinuit, dar nu iese tare, ci normal si mult, de iese pe langa marginile Pampers-ului. Plus colicii aia nenorociti. Sper sa scapam cat mai repede de toate problemele

Noi am avut o noapte buna, a dormit de la 11 la 9, am iesit sa papam afara, iar acum a adormit si o mai tin putin la umbra, pt ca e placut
Eu am mancat ieri o friptura la gratar tinuta putin in baitz si condimentata (nu fff mult), iar azi noapte pitica a scos flacari pe fund... a tras multe parturi, iar dimineata am gasit-o rosie intre fese. Am dat cu crema reparatorie, iar azi o sa o tin putin pe burta cu funduletul gol. In rest vad ca nu a avut nimic, nu crize de colici, nu refuzat san... dar pe viitor stiu sa nu mai mananc deloc condimentat.

Eu incep usor usor sa imi revin, este a 4-a noapte in care imi doarme la ea in patut, pe burta si legat 9-10 ore. Doamne Ajuta sa o tina si sa imi revin cat mai repede. Momentan dorm cu ea in camera, pe o canapea extensibila, asa am dormit de cand s-a nascut, dar daca mai trec inca 3 zile de somn la ea in patut, linistita toata noaptea, nu pot decat sa deduc ca si-a facut un program, asa ca de la 1 august incerc sa ma mut la mine in camera, in patul meu confortabil, pentru ca pe canapeaua aia nu ma odihnesc perfect. Oricum camerele noastre sunt usa in usa, camera ei este in capatul holului, in fata, iar a mea, pe dreapta, cu usa lipita de usa ei. O sa las usile larg deschise, ca aa o aud la orice miscare, deci e totul safe

Azi stam pe langa casa, pt ca avem de facut curat in casa. O sa ma ajute si mama, pt ca la 4 camere e multa munca, iar pitica nu sta singura, asa ca vom face cu schimbul.
Maine mergem la vot. O sa o iau pe pitica in marsupiu, pentru ca e mai usor. Nu stau sa ma mai car si cu carutul...

Va pupam cu drag si va dorim week-end placut, linistit si racoros
Doamne, ce bine e cand am timp si reusesc sa mai scriu pe forum, nu doar sa citesc. Ce mult mi-ati lipsit, abia acum constat

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna fetelor!!!
Bytzza si mie imi e dor de forum de nu mai pot dar efectiv nu am timp sa scriu, abia reusesc sa citesc ...
Si noi ne chinuim cu plansul, parca in ultimele zile s-a mai linistit sa nu ii fie de deochi...
Am inceput sa ne mobilizam si iesim afara la greu, azi am fost deja 2 ore cu bb mic in parc iar acum sunt cu Eva in mall. Bb mic e cu tati. Simteam nevoia sa ies doar cu ea, iar ea cum doarme mai mult... Singura varianta pe caldurile astea a fost mallul... Acum papam praji si eu beau un capuccino apoi mergem la locul de joaca
Cu botezul nu am facut nimic inca...
Va pup nu mai pot sa scriu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Elena, eu am incetat sa o mai stimulez cu termometrul sau sa ii pun supozitoare cu glicerina (care nici nu au cine stie ce efect si care dau dependenta), ci mi-a zis o prietena pediatru si consilier in alaptare ca e mai bine de folosit "microclisma pentru copii". Am cumparat-o, sunt parca 10 doze la cutie si la noi costa 15 lei. Eu inca nu am folosit, pentru ca ea face singura la 2 zile dupa ce se screme 10-20 min. Dar merita incercat daca se gaseste si la voi.

Anca, Eu nu o las cu ochii in televizor, pentru ca eu consider ca nu e bine... Acum fiecare face cum vrea. Oricum am observat ca o deranjeaza lumina, dar eu am si televizoare mari, de 116 in living si de 82 la mine in camera. Parerea mea e ca pana la 1 an cel putin, sa evitam pe cat posibil sa ii lasam cu ochii in TV. Eu nici la calculator nu o las sa se uite. Muzica poate asculta si la dvd player sau la radio.. daca ascultam la TV sau calculator, indecat ar fi sa nu ii lasam cu ochii in ecran.

Pupici

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Hopa si noi!

N-avem nimic nou de raportat. La piciorus, tot asa este. L-am lasat cateva zile liber, dar o sa incep sa-i pun din nou comprese cu betadina si baneocin(o sa iau unguent).

Despre TV.

Stiu ca este daunator ochisorilor lui bb, asa cum este si blitzul, calculatorul, si in general luminile puternice.
Calculatorul si TV-ul sunt daunatoare si pt noi, dar pt ei.
Si al meu e topit dupa TV. Cum il iau in brate, se intoarce rpd cu privirea intr-acolo.
Dar sting TV-ul, sau il intorc cu spatele la el. evit pe cat posibil.

Va pupacim! Sa aveti un weekend special!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Ne-am intors de la ecografie, totul bine. cand se linistesc treburile prin casa o sa scriu ceva indicatii date de dr.
Eu spun nu televizorului la varsta asta.
Va pup, ma duc sa-i fac baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Fetelor am o intrebare urgenta: cat timp pot tine laptele de la tzatzi la temp camerei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Buna Dragelor,
Elena, laptele de la tzitzi il poti tine la temperatura camerei cam 3 ore dar cred ca rezista si 4! Special am intrebat pediatrul acest lucru cand am auzit ca laptele praf nu rezista mai mult de o ora si aveam nevoie sa stiu pentru plimbarile mai lungi!
Acum sunt super busy dar revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Eva multumesc, mie imi trebuie sa-l tin cam 2,5 h, intre mesele lui, deci 3h e perfect.
In spital cand ii dadeam borcanele de laptic NAN mi-au spus sa ii dau intr-un interval de 6 h de la deschidere din el, iar din cel preparat din LP tot asa cum spui si tu max 1 h.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Hello mamici si bebici

Vorbeati de lohii, mie la fix 6 saptamani s-au oprit, dar spre rusinea mea acum la 9 saptamani de la nastere nu am ajuns la dr la control. Sper sa reusesc sa ma mobilizez sa merg la epilat intai si apoi sa-mi prezint finete de piti la control.

Transportul cu masina? Pai scoica sa traiasca, dar jur ca nici acum nu am descoperit cum naiba se prinde corect centura aia de scoica. O prind si eu in 2 puncte ca in al 3 lea nu stiu cum.

La multi ani Miha!
Ancuta sa va fie de bine botezul si poate mai intri si pe la noi sa ne povestesti despre frumoasa Sophie.
Gabita sa va fie de bine si voua botezul, sa cresteti mari si sanatosi.
Mmamita multi ani sanatosi si fericciti alaturi de indianul si fumoasele tale. Si noi azi implinim 5 ani de cand suntem impreuna.

Eu am o problema cu facutul baie eu sau tati si bebe in cada, plus ca nu sunt de acord cu bebe in cada mare de baie. Explic si de ce. In primul rand cada din baie, oricat as dezinfecta-o eu, are atatia ani de cand e acolo si nu mi se pare safe pentru copil. In al doilea rand, eu si bebe in baie. Pai noi avem niste secretii care se amesteca in apa in care sta si copilul si nu mi se pare ok. Scuze, nu vreau sa supar pe nimeni cu parerea mea.

Elena, arunca cantarul ala
Referitor la pastratul LM si pe mine m-a macinat intrebarea asta si asta am aflat:

"Pastrarea in conditii de siguranta a laptelui matern preocupa multe mamici. Pentru a pastra laptele matern in conditii propice trebuie sa alegi cutii care sunt sterilizate si etanse.

Exista cateva tipuri de pungi pentru congelator pe care le poti cumpara de la magazin, dar unele curg, au bule de aer si nu sunt etanse.

Cu toate acestea, poti alege pungi mai groase, care au straturi suplimentare de protectie sau poti chiar sa pui doua pungi una in alta. Sticla si plasticul gros sunt preferabile pentru pastrarea laptelui pentru perioade mari de timp.


Poti sa pastrezi laptele matern:

• La temperatura camerei, dar nu la mai mult de 25 de grade Celsius, si nu mai mult de patru ore;

• Intr-o cutie frigorifica cu pastile recongelabile pana la 24 de ore;

• In congelator, la o temperatura de 4 grade Celsius sau mai frig, pentru trei sau patru zile;

• Intr-un frigider cu congelator incorporat in interior, pana la doua saptamani.

Poti sa pastrezi laptele in congelator pentru perioade variate de timp si in functie de ce tip de congelator ai.

Tine intotdeauna laptele in spatele congelatorului si departe de usa, pentru ca alimentele pastrate langa usa sunt mai susceptibile la schimbarile de temperatura atunci cand deschizi usa congelatorului.

Poti sa mai pastrezi laptele matern si:

• Intr-un figider – congelator cu usi separate, pana la trei luni;

• Intr-un congelator cu temperatura de – 20 de grade Celsius care nu are ciclu de dezghetare, pentru 6 pana la 12 luni.

Mai este folositor sa stii si ca:

• Poti sa combini laptele tau din ziua curenta cu laptele congelat, cat timp acesta este racit pentru cel putin o ora inainte, si este mai putin de jumatate din cantitatea celui deja congelat.

• Laptele proaspat isi pastreaza mai multe proprietati nutritive decat cel congelat, asa ca, oricand ai ocazia, foloseste laptele refrigerat mai degraba decat pe cel congelat. Tine minte ca, totusi, laptele matern congelat este mult mai hranitor decat cel formula.

• Daca ai de gand sa congelezi laptele, trebuie sa faci asta in decurs de 24 de ore.

• Laptele care a fost mutat in refrigerator din congelator poate fi pastrat acolo pana la 24 de ore.

• Laptele matern nu poate fi congelat, decongelat si recongelat.

Tine minte ca atunci cand folosesti pompa pentru san sa te speli bine pe maini inainte si sa speli, clatesti bine si sa sterilizezi componentele pompei separat de fiecare data dupa folosire, pentru ca laptele sa nu produca bacterii." Sursa www.reclamamascataatentie/sugar/alaptare/Pastrarea-laptelui-matern-a6347.html" target="_blank">http://www.reclamamascataatentie/sugar/alaptare/Pastrarea-laptelui-matern-a6347.html

Ionelu imi place starea ta!

Bebele meu s-a umplut de brobonite mici pe toata fata si sub barba. Care ati mai avut problema asta, cu ce ati rezolvat-o pana la urma? Eu o seara ii fac baie cu tarate in apa, seara urmatoare cu lapte si urmatoarea seara cu galbenus de ou, apoi o iau de la capat. Sa insist cu tarate sau mai e si altceva mai bun?

In dupa amiaza asta mergem la un botez si ma oftic ca merg cu el bubos pe fatuca. Asta e.
Ma bucur ca e la curte, la cort botezul, deci umbra si aer liber de tara cat de cat.

Virgi

Va pup pe toate, sa aveti weekend placut si fara colici!

Mergi la inceput