Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Sanatate multa, Onutza! Sa se faca bine Tudor cat mai repede. Multumesc mult de sfatul cu Linex Baby. Cred ca o sa incerc si eu, ma sfatuiesc azi si cu pediatra. Vroiam sa te intreb daca tu i-ai dat inainte si Protectis. Noi acum asta luam... Si daca da, ai renuntat de tot la Protectis si l-ai inlocuit cu Linex? Si cum ii dadeai Linex, intr-o singura doza tot pliculetul cu 20 ml de lapte muls, sau altfel?

Noi am dormit azi noapte la noi in patut, de la 11 la 8, dupa care i-am dat Colief-ul si Sab-ul, am schimbat-o si am plecat sa mancam in parc (care este la iesirea din bloc), dupa care ne-am mai plimbat 1 ora. Daca in continuare va dormi la fel de linistita 8-9 ore legate noaptea, pot si eu sa ma odihnesc si sa iesim dimineata afara... Doamne Ajuta sa o tina

La 1 avem programarea lunara la pediatru si de la 1.40 echo de sold. Revenim dupa-amiaza cu noutatile.

Pupici

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Da ionelu i-am dat si eu Protetics,si colief si de toate ..eu nu pot sa ma mulg ca nu curge nik la pompa chiar daca am sanii plini..i-am dat ceai alinan si da un pliculet de linex in 30 ml de ceai...se da o parte dim si o parte seara,..eu ii dadeam pe tot odata ca numai asa imi beai ceai altfel nu.adik il pot pacali odata in zi.Sanatate si bafta la pediatra
Ieri mi l-a si cantarit pe tudorica..sapt trecuta a luat 400 grame sapt asta doar 100....ehhh trec ele toate
Va invit la gogosi cu lapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Merci mult de raspuns.... Nici la mine nu curge nimic la pompa, dar eu reusesc sa ma mulg manual, ad labam ca sa zic asa
Si eu i-as da tot intr-o singura repriza, daca tu zici ca nu au fost probleme. Sper sa isi revina, pt ca am ajuns la capatul puterilor
Noi vad ca reactionam bine la conbinatia Colief cu Sab Simplex + Protectis, dar tot nu ne trec, ci doar se calmeaza, iar preturile la Colief si la Protectis sunt nesimtit de mari.
Acum cu Dumnezeu inainte

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

ionelu si la mine combinatia cu sab si cu colief le ameliora dar de trecut nici cand....nu au fost probleme daca i-am dat tot odata...asteapta-te la o repriza buna de parturi si isi regleaza si tranzitul..Acu nu stiu ce sa iti zic ca a functionat ....ca ultima combinatie de colici a fost asa: Linex cu picaturi alinan si sab..le alternam..nu stiu cu ce a trecut ..important ca e am scapat de ele.Parturi mai trage dar nu se mai screme deloc la ele le da usor,caca face 1 data dim la 5 juma 6 ,7 cand se trezeste,inca odata la 9 juma 10,apoi la 2 juma 3 si apoi pe la 7 ultimul.nu se screme deloc..numai ca el are o problema ca nu poate sa faca caca in somn si plange ca tre sa se treseasaca si trag de el sa se treseasca:))) dupa ce s-a trezit in 5 min maxim a si facut..dar nu tre sa stau langa el sa ii distrag atentia trebuie sa il las singur sa se concetreze pe ce are de facut:))) stiu e comic dar asta e Tudorica ..un bursucel comic si alintat peste masura:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

In legatura cu CIC eu am inteles asa: nu e obligatoriu ca tatal sa isi ia 1 luna concediu dar nu vei mai fi nici tu platita in acea luna.Deci practic statul roman mai face o economie de cate o luna de plata la CIC, caci nu stiu cati tati isi vor lua in cele din urma acea luna de concediu.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Am o intrebare: voi cum procedati cu transportul bebelusilor, folositi scoica sau landoul?

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Roxana daca ai landou te sfatuiesc cu landoul ca in scoica mi se pare ca sta inghesuit..eu nu am landou.mai ales la drum lung e super cu landoul.
Anita am uitat sa iti raspund..normal ca nu ii fac la 5 dim aerosli si stiam ca nu se scoate afara 2 ore dupa.Azi i l-am facut cand am venit de afara.NU se face nici prin somn si nici inainte de culcarea de seara.asa mi-a zis dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Roxana pentru siguranta copilului se recomanda (in unele tari e chiar obligatoriu) sa se transporte bebe cu scoica cat e in masina, dar in acea scoica nu se recomanda sa stea mai mult de 2-3 ore pentru ca nu au coloana suficient dezvoltata inca.
Noi pana acum numai cu scoica l-am plimbat cu masina, sotul meu e f strict, eu recunosc ca as folosi landoul ca mi se pare mai comod.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Fetelor, pt transportul bebeilor in masina, in Ro este obligatorie scoica? Mama zice ca nu, ca nu a vazut pe nimeni cu scoica :)))
Ca in Germania stiu ca e obligatoriu si trebuie tinut in spate daca ai airbaguri. Sau asa stiu eu. Asparagus, cum e exact?
Oricum, eu il pun numai in spate si doarme extraordinar in masina. Nu e recomandat totusi mai mult de 2-3 ore in scoica, din cauza pozitiei.
In Germania sunt spitale unde nu te lasa sa pleci cu bebelul daca nu te prezinti cu scoica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Onutza, tu ii mai dai ceva acum? Si cat timp i-ai mai dat toate cele dupa ce ai observat ca i-au trecut colicii?
Eu cred ca o sa las o saptamana, sa inceapa sa isi faca efectul Linex-ul, dupa care alternez si eu Colief la o masa, Sab la cealalta inca vreo saptamana, doua... Dar sper sa scapam cat mai repede.

Am venit si noi de la doctor, avem dupa masuratorile lor 5,300 kg, 60 cm lungime si 39 cm circumferinta craniana... Stam fff bine, avand in vedere de unde am plecat.
Am facut si echo de sold, ne-am revenit total, nu mai trebuie sa facem kineto...

A tras mandra la pediatru o portie de plans isteric, mama mama, zici ca o taia in doua... Acum am ajuns acasa, a papat si i-am pasat-o mamei ca sa pot manca si eu si sa dau o fuga la farmacie.

Pe seara iesim din nou afara, iar la noapte sper sa doarma bine.

Va pupam!

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput