Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

'Neata mamici
Stefulici la ce te referi cand zici "restaurant bun", ce anume cauti?
Elena, nici eu nu-i mai dau titi dupa ce varsa.Oricum ei au stomacelul mic si papa mai mult decat au nevoie asa ca nu imi fac probleme mai ales ca a luat foarte bine in greutate, ceea ce m-a convins.
Fetelor voi le-ati facut si vaccinul pentru rotavirus?

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Hai ca mi-am mai amintit.

Iesim zilnic in parc la plimbare, seara mai mult, pt ca dimineata zi sunt praf si plus a inceput sa se trezeasca pe la 7-8, pana mulg pt Colief si o schimb mai trec 15-20 min, mancam 1-2 ore si asa se face 10-10.30 cand e deja cald si nu mai putem iesi de caldura. Afara sta mai mult treaza si studiaza totul in jur, radem, vorbesc cu ea, gangureste... Foarte putin doarme. Oricum bine ca am scapat de urlatul ca nu vrea in carut. Imi era groaza sa ies cu ea afara, mai ales ca am avut interzis la wrap sau marsupiu.

Am vazut ca povesteati cat de greu si solicitant e cu bebe. Credeti-ma ca va inteleg perfect, mai ales ca eu sunt o mamica singura. Tati s-a hotarat ca nu ne mai vrea, asa ca si-a pus palma in fund si a plecat. Nici macar o data nu a venit sa o vada in astea 3 luni. Dar daca putut sa faca asa ceva, e foarte clar noua ne este mai bine fara el. Asa ca stiu perfect cum e sa nu ai timp de nimic si cand trebuie sa faci ceva, ori faci cu bebe atasat, ori il lasi sa planga pana rezolvi treaba. Ma mai ajuta si mama, dar timpul ei este limitat. Oricum mare noroc am ca ai mei au apartamentul deasupra mea.

Cum imi mai amintesc ceva, revin

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Asa.... neuronul obosit

Am descoperit oglinda, radem si ne uitam atent la ea, uneori ne strambam la ea, dupa care redem cu chiote

Am inceput sa dormim si la noi in patut, dar trebuie sa fie lemn adormita ca sa stea. daca de trezeste si incepe sa plnga cand o pun in patutul ei, o iau langa mine in pat si o bat usor la fund pana adoarme. dar adorm si eu cu ea, asa ca nu o mai mut in pat. trebuie sa se obisnuiasca si la ea in patut, ca altfel eu nu reusesc sa ma odihnesc bine, ca se mai foieste si imediat ma trezesc.


AAA, si eu iau deja Femibion 2 si Spirulina, dar de azi iau si MagneB6 si o sa incerc sa dorm mai mult (daca ma lasa pitica) si sper sa imi revin cat mai curand.
De la oboseala am slabit destul de mult, am deja 2 kg sub greutatea cu care am plecat in sarcina (chiar daca mananc bine si legume si fructe), dar nu ma invidiati ca nu e deloc sanatos cum am slabit. Efectiv cad pe strada.

de la 1 iulie mi-am facut abonament la sala, ca sa ma duc la piscina, dar nu am ajuns decat o singura data din cauza oboselii si raului... sper sa imi revin si sa intru intr-un program normal, pt ca asa nu se mai poate

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabiko76 spune:

Buna, am trecut cu bine ziua de ieri, nu a avut febra de la vaccin, am verificat din cand in cand, cand parea un pic mai fierbinte, dar avea cam 37,3 sau cu 2.
Eu am noroc totusi cu Rares cu somnul de noapte, desi ziua adoarme
foarte greu, noaptea doarme in general 5 sau 6 ore legat, apoi se trezeste, papa la san si adoarme imediat. Se trezeste pe la 7:30-8 de dimineata.
Inainte ii faceam si LP noaptea dar am vazut ca dormea dupa san si nu mai reuseam sa-i dau biberonul, doarmea chiar cateva ore asa ca am tras concluzia ca ii este suficient. Probabil am mai mult lapte acum, mai ales dupa ce am luat Galafor, pentru ca cu pompa nu reuseam sa scot nimic.
Azi de dimineata l-am plimbat putin pe afara in marsupi plus de vara si a dormit tot timpul.
Masina mea e stricata acum dar intentionez sa merg in fiecare dimineata in parc in IOR, am cumparat un kit auto pt transport landou, pentru ca imi era frica sa merg cu el cu masina singura, acum astept sa fie gata masina.
O zi minunata va doresc,

Gabriela mami de Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Altceva... ziua avem momente in care nimic nu ne convine, nici caruselul, nici salteluta, nici muzica, nici leaganul care sta acum mai myult ca si mobila, nici bratele mele... nimic. Plange asa neconsolata. doar daca o iau in brate si ne plimbam prin casa si sar si fac ca toate orataniile se mai potoleste, dar doar pentru putin timp, pentru ca mie mi se face rau daca stau foarte mult in picioare si ma agit... o mai tin uneori in marsupi si ma plimb cu ea prin casa, dar nu prea vrea sa stea in el si plange... offf se face ea mare in curand si sper sa scapam de probleme si sa devina si ea ceva mai independenta

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabiko76 spune:

Cand plec undeva cu bebe mai multe ore iau masura de apa in biberon si laptele praf in recipient special de transport, imi e cel mai usor asa. Eu ii dau acum 3 mese pe zi de lapte praf, dar nu adoarme neaparat dupa LP, e la fel cu somnul dupa san sau LP.
Rares de la nastere dormea foarte putin si greu, acum doarme mai mult decat in prima luna :) e mai linistit, dar oricum tot putin, dupa parerea mea.

Gabriela mami de Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

intru rpd sa va scriu putin
noi am fost la eco de shold si la dr cica e insuficient dezvoltat si sa mergem la dr ortopedic, asa ca am fost ieri iar domnul dr ne-a spus ca sa-l tinem cum sta el cu pempersul...cracanat...ne-a spus ca sa nu-l tinem infasat cum spun babele (exact asa s-a exprimat) ca sa aiba piciorusele drepte... nu-i bine asa ca exista riscul ca piciorusul sa alunece din ariculatii...ceva de genul a spus ... eu nu prea eram atenta ca bb plangea ...oricum ce am tinut minte, e ca sa nu-l mai ifas...eu il inveleam asa si-l tineam strans la piept cu o suzeta (mai nou) si asa il plimbam prin casa pana adormea....era cu folos...dar acu piciorusele nu i le mai strang

mami Anca de Rares Mihai 6 saptamani
fotografii Rares http://http://fotosivideo.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Hai ca am umplut pagina, dar imi e f greu sa ma concentrez dintr-o data si sa spun tot (sper ca asta sa fie ultimul mesaj de PS ), plus ca pitica tot tipa si ma duc la ea. Acum e in marsupi si ma plimb prin casa si scriu de pe telefon.

Noi nu o mai vrem deloc pe suzi... Pe de o parte ma bucur, pe de alta ma enerveaza pt ca atunci cand era cu suzi in gura se mai calma cand urla isteric. Pana acum nu a descoperit degetul, sper sa nu si-l descopere... Doar cu pumnul mai sta in gurita, dar nu de durere sau de foame, pur si simplu ii place sa-l mai molfaie din cand in cand.

Zicea Ioana ieri de neurolog. Prin aceeasi faza am trecut si noi, inclusiv am facut echo transfontanelara. Copilul nu are nimic, doar ca are toane si e ceva mai agitat si puternic pentru varsta lui. Noi si plangeam foarte mult, pe langa faptul ca nu avea chef sa isi ridice capul tot timpul si avea momente in care isi tinea pumnii stransi. Eu am descoperit ulterior cauza plansului, iar cu capul, pumnii si hipertonia, asa sunt unii copii... Cu toane si mai activi. Asa ca, Ioana, relax... Daca vrei sa te duci pentru linistea voastra, du-te, dar ai sa te convingi ca nu are nimic Cristian, iar doctorii astia sunt niste idioti.

Apropo de vacanta, noi in august ar trebui sa mergem 5 zile la mare, in perioada 10-15, apoi 10 zile, de pe 1 septembrie. Dupa experienta Brasov, m-am cam speriat, dar sper ca pana atunci sa se mai potoleasca si ea cu colicii si toanele, ca alfel o sa innebunesc si parca vad ca ma intorc mai repede acasa.

Pana am terminat de scris, pitica a adormit in marsupi, asa ca profit de ocazie si ma duc sus la ai mei sa mananc o felie mare de pepene verde, pe care pitica il tolereaza f bine

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Denisa, eu am un recipient special pt lapte praf, am si gentuta termoizolanta de la ei in care pun biberonul cu apa incalzita, o tine calda vreo 2-3 ore. Si cand e sa manance doar torn in biberon din doza, fff simplu. El mananca la 3 ore 120 ml, doar noaptea doarmea vreo 5-6 ore legate, atat.
Ionelu, cat a crescut Bianca!!! Imi pare rau de pb de sanatate, te sun mai tarziu!



-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Pana am ajuns sus s-a trezit si a inceput sa planga isteric, asa ca papa pepene
Asa m-am saturat de plansul asta isteric, nu inteleg de unde are atata forta. O sa ajung la baluc daca o mai tine mult asa

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput