Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Doamne, Andra chiar ca nu ma gandeam ca e chiar asa mare "buba". Pai au dreptate fetele, aia sunt un pic inconstienti ca nu te cheama sa te curete ei. Cam asa cum zice Anitta ar trebui, cu apa oxigenata. Cauta sa mai vorbesti cu ultimul medic si vezi poate va intelegeti sa mergi la curatat+pansat, ideal ar fi zilnic dar macar la 2 zile ar fi bine.

Joana n-am uitat de tine si de Swaddle me. Tu vorbesti de lucruri sfinte acolo! Asa as iesi la Mall, dar n-am curaj nici pana la Mega Image-ul de langa casa. Asta devine subiect tabu pentru mine. Nu stiu cum/cand o sa fac cumva sa ne vedem, ma sperie si caldurile astea ingrozitoare. Asta mic si la 8 seara daca ies cu el in 5 minute e rupt de deshidratare. Saptamanile astea doua e sotul in concediu dar o sa avem si musafiri, asa ca sunt cam slabe sanse. De musafiri scapam saptamana viitoare, poate atunci sa ne vedem un pic. Acum nu stiu cat de ajutor o sa fie Swaddle me-ul la noi ca Mihaita vad ca poate sa si adoarma singur(dupa ce e un pic pregatit inainte) si nu se sperie de mainile lui. Acum prima tura de somn din noapte e cam de 4 ore, se trezeste de foame(baga in el ca disperatul cand se trezeste) apoi mai doarme cam 2 ore sau 2 jumate. Dupa trezirea pe care o face cand e lumina(indiferent ca e 5, 6, sau 6:30) nu mai adoarme la loc. Merita totusi incercat ca poate il mai calmeaza cand il doare burtica. Si chiar fara Swaddle me tot vreau sa ne vedem, de cand ma tot gandesc la asta! Trebuie sa-mi fac un pic de curaj sa ies cu el.

Anitta asa-i, a luat bine in greutate Mihaita. Banuiam si eu ca intepaturile in sani ar putea fi de la productia de lapte. Am impresia ca a mai crescut productia sau oricum s-a modificat ritmul de producere. E firesc asa ca doar cererea creste. Nici eu nu mai tin regim anticolici, mananc rosii, castraveti, tot felul de mancaruri gatite, evit totusi prajeli(desi ieri am bagat 2 oua) si chestii care imi fac mie gaze sau rau. Mananc fructe(pepene, piersici, caise, mere). Cate putin din fiecare. La fel il durea burta si cand nu mancam aproape nimic. Asa macar stiu ca ma alimentez sanatos si am lapte sa-l cresc. Si el mai plange la san, cand il supara crampele. Ii da drumul, il apuca iar, uneori se ineaca de lacom ce e, mai si regurgiteaza, cred ca e normal ce se intampla.

Elly deja 3 luni! Nu-mi vine sa cred ce baiat mare ai! Voi ati scapat de colici?

Eu cred ca am cam terminat-o cu depresia sau baby blues. N-am vrut sa zic asta prea devreme dar vad ca stau bine de cateva zile incoace. Oricum era si timpul. M-am mai obisnuit cu noile atributii si oricum micutul imi e din ce in ce mai drag de la un minut la altul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Andreea ma bucur ca incet incet te acomodezi cu puiul si el cu tine.
Eu nu-mi mai imaginez viata fara Boom! Si daca plec un pic de acasa, imi e gandul numai la el si cand revin, il pup de-l albesc, parca as fi plecat luni intregi de langa el.

Noi mai avem colici, dar cred ca de data asta au fost de la LP. Schimbasem Nan cu Aptamil, la recomandarea medicului de fam, ca sa-i regleze tranzitul, ca face o zi da, una ba, kk.
Si degeaba! Tranzitul e la fel, ba mai mult, e mai balonat si se screme bietul incontinuu.
Asa ca de azi, ne-am intors la Nan 1, gradual, la fel cum am trecut la Aptamil.
Sper sa fim bine si sa scapam si noi o data de colicile astea, ca ne-au mancat viata, zau!

Pupicei pt pui si mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Elly cate scaune ar trebui sa aiba pe zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Elly cate scaune ar trebui sa aiba pe zi?

Elena, mamica fericita si implinita de BebstERIC 8 Iunie 2012


Pai macar 1, Elena. Are zile cand face zilnic, dar in ultimul timp face cam la 2 zile. Scaun normal, cu consistenta normala.

Pooop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Elly eu de 2 zile ii dau Protectis si am citit despre el ca are in compozitie Lactobacillus reuteri, bacterie care se gaseste in mod normal si in laptele matern. Eu cand i-am dat m-am gandit ca poate grabim procesul asta de colonizare cu flora "buna" si acum ma gandesc ca la voi cu laptele praf e si mai utila suplimentarea cu probiotice ca el nu prea are de unde sa le ia. Pana la urma isi face si el colonizarea ca doar nu traieste in vid, dar poate o face mai greu fara lapte matern. Ma gandeam si eu ca poate v-ar ajuta sa-i dai ceva probiotic in plus. Nu mai stiu daca ai incercat sau nu. Unele fete ziceau aici ca au avut rezultate foarte bune cu Protectis, Virgi parca era prima care l-a incercat. Onutza insa zicea ca la ei n-a mers ci a mers Linex, tot probiotic. Eu am luat Protectis ca aveam impresia ca e solutia minune, desi e cam scump. Sa vedem acum la noi ce si cum. Cat despre pupat, eu il pup aproape in continuu, cel putin in continuu cat il tin in brate. Nu ma pot abtine cand il vad asa de dragalas si dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Andreea, mersi pt buna intentie, dar am incercat si Protectis. I-am dat de la 3 sapt, pana pe la 2 luni. Nu ne-a ajutat prea mult.
Saptamana trecuta i-am dat si Linex, ca am zis sa-l ajute sa suporte mai usor trecerea de la Nan la Aptamil.
Degeaba.
Tind sa cred ca pediatrul are dreptate si ca Boom are pur si simplu un tranzit mai lent, la care se adauga si faptul ca e hranit artificial.
El are scaun normal, doar ca nu iese in fiecare zi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Salutare dragi mamici!
Ma gandeam eu ca deja ati pasit intr-o alta etapa..n-am reusit sa mai intru zilele acestea, a fost nebyuneala mare cu botezul desi a fost mai mult in familie si cativa prieteni.
A fost frumos dar obositor, am o familie numeroasa asa ca am avut casa plina de sambata pana azi..acum m-am linistit si eu, dar mi-e somn de nu mai pot.
Matei a fost tare linistit, dar de azi a revenit la programul lui obisnuit adica dormitul iepureste pe reprize.

Mai revin dupa ce ma pun la curent cu ce s-a mai discutat..am vrut sa va salut in casuta asta noua care va fi tare frumooasa o sa vedeti..primii dintisori, diversificare, primul mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Bine v-am gasit aici!

Nu prea avem noutati, doar ca a inceput sa zambeasca frumos pustoaica. La sot, ca eu dupa ce stau toata ziua cu ea, vine el odihnit si o face sa rada:) E haioasa tare.

Andra, imi pare tare rau, o sa fie bine. Sper ca ai ajutor in perioada asta.

Ah, si sa nu uit, toate datele pentru lista de inceput, daca e timp sa o actualizati:
17 Mai 2012 - Miruna de josefine - 38s+, 2,990g, 48cm, Apgar 8/9, nastere naturala

Mai punem si noi niste poze pe picasa, asa, de doua luni aproape:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Buna seara , fetelor!
Da, Virgi, e posibil sa fie tot lohiile... desi era sange curat, ca la menstruatie, dar cine stie?
Andra, iti tin pumnii, oricat ar parea de greu , sa stii ca o sa treaca!
Ziceati de actualizari... bebe George Adrian, nascut la 40s, 14.06.2012,3200g,51cm, scor abgar 9,cezariana.
Inchid ca tipa tare domnu'!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna seara!

Elly, multumim frumos pentru casuta cea noua. Parca nu-mi vine sa cred ca odiseea s-a incheiat, cate momente frumoase si cate griji am trait acolo.

Anitta, Tigruta, felicitari pentru botezarea puilor. Sa fie sanatosi si voi fericiti pe langa ei 100 de ani.

Andra , tare greu iti mai e, dar cum spuneau si fetele, trece. Trebuie sa treaca. Incearca sa te bucuri de pui cat de mult poti, sa te osihnesti cat de mult si sa nu-ti pierzi speranta. Fiecare zi de maine va fi mai usoara decat cea care deja a trecut. Subscriu si eu, nu baga dusul in rana, apa care vine la robinet cu greu e potabila, daramite sa o pui in asa rana. Apa oxigenata in schimb, parca nu se pune direct pe rana din cate stiu? Poate ma insel.

Aever, senzatia de "intepare" in sani e perfect normalasi e datorata eliberarii laptelui pe canale (the "let down reflex"). Apare in general la cateva secunde dupa ce sanii sunt stimulati de gurita puiului si cu cateva secunde inainte sa inceapa sa curga sanii serios. Pana era reglata la mine lactatia precedea mereu un curs "din senin". Se simte si in sanul cu care alaptezi, insa din cauza guritei puiului e o senzatie de fond putin perceptibila. Bebeii apaltati exclusiv am inteles ca e normal sa faca si sapte scaune pe zi si un scaun la sapte zile, atata timp cat consistenta este normala.

Ioana, tare te mai invidiez pentru kg. La mine in loc sa se duca parca se mai strang . Am ramas cu 10kg, mor cand ma vad in oglinda. Dar de azi sunt la regim, am renuntat la dulciuri aproape total, grasimi, prajeli. Sa vedem daca functioneaza, ca m-am reapucat de Elevit si as manca continuu, orice. Te invidiez si pentru ca poti iesi la plimbare - lui Mirciulica tare nu-i place in carucior. Sta ce sta si vrea in brate, iar de adormit in el nici pomeneala. De cate ori plecam cu caruciorul ne intoarcem in brate.

Tigruta, zilele astea si Mirciuc a fost tare marait, nimic nu i-a convenit, mai mult de trei ore nu cred ca a dormit ieri, cumulat. Unde mai pui ca s-a trezit la 6 dimineata. Cred ca e din cauza caldurii, pentru ca de ieri seara a adormit mai usor, s-a trezit o singura data la 4:30 si apoi la 8:30. Lui ii place mult sa doarma la mine pe burta, ar dormi asa non stop. Asa ca astazi dupa ce a adormit l-am culcat pe burta pentru prima oara. Toata ziua a dormit, poate doua ore a stat treaz cumulat peste zi. Acum doarme de la 18, cred ca pana maine dimineata la 6-7-8 cu mici treziri pentru masa. Incearca sa il culci asa, poate functioneaza. Insa supravegheaza-l, ca e cam micut.

Mergi la inceput