Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Vreau sa urez si eu racoaicelor mele! Va !

La multi ani addya!
La multi ani Alinuta(asteropipan)!

Sa va bucurati de ziua voastra, sa primiti multe cadouri si sa fiti sanatoase alaturi de puiutii vostri

Deea, mami si plina de iubire pentru Octavian Andrei (30.05.2012!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

BUNA DIMINEATA!
Poftiti la cafea,ceai,lapte cu cereale!
ADDYA,ASTERO,LA MULTI ANI FERICITI FETELOR!Sa aveti parte de ani minunati alaturi de minunile voastre!
O duminica minunata tuturor!

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

La multi ani, Addya! La multi ani, Asteropipan! Petrecere frumoasa!

Andra sa stii ca m-am gandit mereu la tine de cand am citit mesajele tale si ma rog sa iti fie bine si usor cu toata procedura de curatare. Bine ca ai ajuns la un chirurg bun si sufletist in final! Daca ti-a zis ca poti face singura toate alea cu siguranta le vei putea face, mai ales ca noi stim ca esti puternica!

Virgi mai am ceva Zen, vad ca el creste constant. De fapt mai creste, mai paleste, ca la toata lumea cred. Ma bucur ca te gandesti la noi!

Am zis ca mai povestesc si eu una-alta. Au fost parintii mei in vizita vreo 3 zile, ieri au plecat. A fost ok, parca m-a mai linistit mama cand am vazut ce relaxata e ea si ca imi tot zicea ca ei nu i se pare ca Mihaita ar plange mult. Am realizat si eu ca am un copil foarte cuminte, nu stiu totusi de ce nu scap total de frica de a nu se obraznicii. Cred ca mi-au contaminat capul ideile unora ca bebelusul s-ar putea rasfata tinut in brate si ca ar incerca foarte devreme sa ne manipuleze. Eu chiar nu credeam ca ar fi putut sa ma influenteze asemenea idei, mai ales la cate carti mai destepte de atat am citit. Dar se pare ca ideile stupide ne pot influenta intr-un mod inconstient de nu ne-ar veni sa credem.
Asa, deci puiul meu e foarte cuminte, dimineata sau dupa somnul mai lung din timpul zilei e vesel, curios, se joaca cu manutele si piciorusele, se uita curios in jur, incepe sa scoata si el sunete de inceput de gangureli, destul de rar totusi. Uneori zambeste, cine stie la ce sau de ce. Cand e foarte odihnit poate sa urmareasca cu privirea pentru scurt timp pe mami sau o jucarie, dar nu mereu. Stiti cum e cu dezvoltarea la varsta asta. Vineri face si el o luna si o sa mergem la control. De fapt la control mergem miercuri, dar tot pe acolo este. Acum 2 zile il cantarisem si cica avea 4300g(imbracat), adica a luat aproape un kilogram de cand a iesit din spital. Sa vedem cum o sa se prezinte situatia miercuri ca eu cred ca mai ia ceva pana atunci. Chiar, ma uitasem peste informatiile despre puseele de crestere(parca Shoshonik le-a pus) si am vazut ca acolo primul puseu era pe la 4-5 saptamani. Sigur nu e unul si pe la 3 saptamani? Ca al meu asa pare ca ar fi intr-un puseu de-asta. Mananca parca mai des ziua si mai ales mananca mai mult. Acum aproape ca goleste ambii sani la unele mese.
Si in plus are si colici. I se plimba ditamai gazele prin burtica, nici nu stiu cum incap gaze asa mari intr-o burtica asa mica. Parturi trage foarte des, uneori are reprize cand trage unul dupa altul zici ca-i mitraliera si intr-un final dupa multe de-astea incepe si sa planga. Pai cred si eu ca plange mititelul daca astea nu-l lasa nici sa se odihneasca bine nici sa manance ca lumea! Acum ii dau Espumisan dar nu prea mi se pare ca ar avea efect. Azi l-am trimis pe tati sa ii ia Protectis pentru ca mi-am amintit ca multe mamici de aici au avut rezultate foarte bune cu el. Pana la urma inteleg ca procesul asta cu colici prin care trec ei e o etapa fireasca a dezvoltarii. Asta e, trebuie sa treaca si prin asta, desi tare mi-e mila de el si ma gandesc ce aiurea ca viata asta incepe sa doara chiar de la inceput. Pare destul de dureros si sa cresti, desi credeam ca doar sa imbatranesti e dureros.
Eu incerc sa mananc mai bine ca nu prea ma omoram cu mancatul. Acum parca mi-a mai venit si pofta de mancare. Si incerc sa nu ma mai invinovatesc pentru ce mananc. Dupa ce vreo cateva zile n-am mancat mai nimic(ca nu mai stiam ce ar putea sa-i faca gaze pruncului) am realizat ca oricum are gaze, la fel ca atunci cand am mancat legume si fructe crude. Si am zis ca n-are sens sa ma chinui si eu nemancata si el oricum cu gaze. In plus mi-a cam fost frica sa nu pierd laptele mai ales acum cand vad ca el parca are nevoie de mai mult.

Asa, si probleme "medicale" de-ale mele. Ma inteapa sanii, mai ales cand suge el...ma inteapa in sanul celalalt. Aveti idee ce-o fi asta? Ca n-am mai simtit inainte. Si la operatie cred ca s-a inflamat zona, ca e tare si cam doare. Doare si cand ma ridic sa merg, sper sa nu fac vreo complicatie. Momentan am zis sa pun niste gheata ca asa zisese initial doctorita sa pun, desi sincer nu ma asteptam sa am asemenea reactie dupa atata timp de la operatie.

V-am facut capul calendar, am profitat ca doarme piticul ca ieri nu prea a dormit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Buna dimineata si bine v-am regasit!!!! Iaca ca am mai aparut si eu pe aici si tare mi-ati lipsit!! Mi-a luat ceva sa va gasesc si m-am bucurat cand am vazut ca odiseea sarcinii s-a incheiat si acum am intrat cu toate intr-o alta etapa! Sa ne traiasca puiutii la toate si sa fie sanatosi!
Ne-am intors de cateva zile de la mare, cu fruntea sus: la Mamaia Copiilor am luat Premiu Special iat la Techirghiol am luat Premiul II. Sunt tare mandra de printesa mea!
A fost tare bine cu bebe la mare (am stat 12 nopti) dar e drept ca am mai avut o prietena cu noi care m-a ajutat cu bebe si am putut merge cu Bianca la repetitii si la spectacole. Bebe s-a comportat tare bine, a dormit mai bine, a plans mai putin, in schimb acum avem o problema. Bebele meu este constipat, sau cel putin asa cred. Este alimentat la san iar seara un biberon de lapte praf (120 ml). I-am dar ceai de musetel dar degeaba. Dupa ce i-am pus jumatate de supozitor cu glicerina a facut in sfarsit pana la gat acum deja au trecut iar 3 zile si nimic...
Andra multa sanatate si putere! Cine te ajuta cu copii in acesta perioada? Pe bune ca daca eram aproape eu te ajutam!
La multi ani ADDYA!!!! La multi ani ALINA!!!!! Petrecere frumoasa si racoroasa!
Sa va traiasca micii crestini celor care ati avut botezul ieri!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Neatza. Daca are timp cineva sa faca modificari pe prima pagina: Edy a avut 49cm la nastere iar fluturasul lui mami_vreau se numeste Andrei.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata! Elly, multumim pentru grija cu care inca de la inceput ai vegheat la bunul mers al odiseei si acum iti faci timp sa continui aceasta munca.
Doamne, Andra, prin ce chin si prin ce cumpana ai trecut!!! Nici nu vreau sa ma gandesc, e ingrozitor, bine ca ai scapat! Sa stii ca si eu tot cu dusul dau la operatie (cezariana mea inca supureaza). Dau cu dusul, apoi cu mana pe care am pus sapun lichid, mangai fin, sa nu doara (desi nu doare, sa stii), apoi clatesc cu dusul si apas putin cu degetele sa iasa ce s-a mai acumulat. Am cumparat si rifampicina (e un antibiotic, sub forma de capsula; desfac capsula si presar in rana). Deja nu mai sunt decat 3 zone deschise, fata de vreo 7 la inceput. Asta voiam sa-ti spun, sa nu te sperii de dus+ sapun, ca nu doare. Cred ca avem imunitatea varza dupa nastere. Eu am facut si un panaritiu acum vreo 2 zile si un orgelet acum vreo 2 saptamani, cand am fost la munte, deci is zdravana-foc.
La multi ani, Addya! La multi ani, Astero! Sa fiti sanatoase si sa aveti un an cat mai frumos!
Miha, felicitari Biancai!!!!!! M-am gandit la voi in seara galei, pentru ca din pacate am deschis TV-ul cu vreo 5 minute inainte de a se termina si n-am stiut ce-ati facut. cred ca e tare mandra si fericita!
Aever, a luat foarte frumos Mihai in greutate! vezi ca ai laptic suficient? Si pe mine ma inteapa sanul celalalt cand alaptez, eu cred ca atunci cand suge stimuleaza lactatia si sanul incepe sa se mai umple cu lapte.
Deea, nu te mai invinovati, napolitanele n-au de-a face cu durerile de burta ale copilului. Sa-ti spun ce am mancat eu ieri? (si nu ma simt deloc vinovata) Mici, aripioare pe gratar, pepene, tort, piersici, caise, am baut si bere cu lamaie. Bebita a mai plans, dar ea se calmeaza instant la san, in sensul ca nu mai plange. De foit tot se foieste, prinde sanul, il respinge, mai trage doua guri, mai regurgiteaza, iar plange, iar il apuca, dar per ansamblu, atata timp cat e la san se simte minunat. Aseara cand ne-am intors acasa, am condus eu si a trebuit sa ne oprim vreo jumatate de ora ca sa o alaptez si s-o linistesc.
Noi am avut ieri botezul. A fost foarte placut si linisit, Iulia n-a plans deloc, in prima parte a dormit, iar dupa botezul propriu-zis se tot minuna de candelabre. Apoi am mers la casa de vacanta a nasei ei si-am petrecut pana ce noaptea si tantarii ne-au alungat pe la casele noastre. A fost minunata vremea, n-a plouat si nici n-a fost foarte cald, pentru ca zona e una cu padure de brazi cocotata pe malul unui rau. Copiii s-au simtit cel mai bine. S-au zbenguit prin iarba, s-au dat in leagan, s-au jucat pe pietrele de pe malul raului, minunat. Pana la urma nasei i-am cumparat niste taburete, ca avea nevoie, din cele care au si rol de depozitare, au capac si sunt foarte practice. I-am mai cumparat niste farduri ecologice, facute din substante organice, iar M i-a facut un tablou din argila in care a imprimat mana lui si a Iuliei, un cadou de mare efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna mamici de bebei mici!
sarbatoritelor Addya si Asteropipan, sa fiti sanatoase si sa aveti un an minunat alaturi de cei dragi!
Felicitari pentru botez Anitta si Tigruta, sper ca n-am uitat pe cineva, poate ne puneti pozici!
Ne-am hotarat si noi cu botezul, o sa-l botezam pe bebester pe 18 august aici, la Gdansk, ne este frica sa mergem cu el asa mic pana in Romania.
Andra sper ca esti mai bine, sa ne mai scrii sa stim de tine.
Miha ai incercat sa nu ii mai dai LP seara cateva zile sa vezi daca se mai constipa? O alta idee ar fi sa incerci probioticele, in general regleaza scaunul. Bebelusul meu are 2 scaune consistente pe zi si in rest f putin, in schimb pipi face la greu. Am cantarit un scutec odata de curiozitate ca era plin de pipi...avea 200 grame. Felicitari pentru reusitele fetitei!
Aever a luat bine bebe in greutate, felicitari!
Am vrut sa mai scriu ceva, dar neuronul mi-e praf ... fug sa-mi iau glicemia ca am mancat de toate, acum imi scot parleala cu dulciurile ca prea am tinut regim in sarcina. parca vad ca intru mai tarziu sa ma plang ca am glicemia cat casa.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Hey!

Ma bucur tare mult ca va place noua casuta. Am facut-o cu multa dragoste si sper sa impartim in ea momente minunate.

Felicit si eu sarbatoritele zilei: Alina si Addya , sa fiti sanatoase, fericite si mereu iubite!

Anitta felicitari pt crestinarea micutzei Iulia! Sa-i dea Dumnezeu sanatate si fericire, iar numele primit sa-i aduca mult noroc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Miha ce printesa talentata ai! Cred ca esti tare mandra de ea! Felicitari din suflet!
Imi pare rau ca puiul s-a constipat. Are scaun tare?
Nici Boom nu face in fiecare zi, mai sare cate una, dar nu face tare, are scaun normal si pediatrul mi-a zis ca asta inseamna ca nu e constipat ci doar ca are un tranzit mai lent.
Boom a fost pe la 2 sapt constipat(a facut tare dupa vreo 2 zile) si i-am schimbat apa plata cu care ii prepar lapticul.

Deea ufff...v-au ajuns colicile si pe voi? Lua-le-ar lupii pe campii! Imi pare rau si sper sa gasiti un produs anti-colici care sa va ajute.
Noi le-am incercat pe toate si cam degeaba. Abia acum, cand ne apropiem de 3 luni, au inceput sa dispara, dar cred ca trec de la sine, nu datorita vreunui sirop sau ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Andra ce bine ca ai gasit un profesionist care sa te trateze! Biata de tine, ma trec fiorii cand ma gandesc prin ce trebuie sa treci.
Cu urechea cum te mai simti?
Te imbratisez cu drag sa te faci bine repede!

Mergi la inceput