catelusa naravasa

catelusa naravasa | Autor: iulia_b

Link direct la acest mesaj

Am capatat-o de vreo 5 zile. I-am facut un tarc de 2/2m afara, o mai las sa zburde prin curte, insa cum o bag la cusca schelalaie de mama focului. Am trezirea la 5 in fiecare dimineata. Nu o pot lasa libera tot timpul pt ca deocamdata reuseste sa se strecoare prin zabrelele de la gard. Oare ii trece? Sau ce pot face sa nu ne mai strezeze, pe noi si pe vecini?
A doua problema e ca atunci cand ne vede sare pe noi si da se ne muste (in joaca), dar banuiesc ca nu-i un obicei sanatos pt ca am 2 copii si va creste cam pe la 30-40 kg (corcituta ciobanesc german cu dog german). Ii mai trece cu timpul sau tb sa merg la dresaj cu ea?
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Pot sa zic despre muscatura, in engleza ii zice nipping si toti cateii cand sunt mici fac asa. Ei se joaca da' trebuie sa-i spui ca nu iti place, ei nu stiu ca au dintii aia ascutiti ca acele.
Noi "schelalaiam":)) ascutit si ii ziceam ferm nu, ne incrucisam bratele si ne intorceam cu spatele:)) In timp a priceput ca n-are voie sa muste nici in joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Treaba cu schelalaitul este o etapa care va trece.Aveam o catelusa cand eram mica si o lasam pe hol si schelalaia de mama focului.Ii dadeam drumul in camera si apoi plangea ca vrea in patO sa ii treaca, daca e micuta e ca un bebelus ce isi arata nemultumirea ca e inchisa.
Iar faza cu muscatul in joaca sfatul Oanei e foarte bun.Cum o inveti de mica asa o ai.A mea mai incearca sa ma muste in joaca dar ii spun ferm nu si atunci inceteaza.

18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Nu Angelique, noi adica eu si sota-miu schelalaiam ascutit cand catelusa ne musca:)) Incercam cumva sa imitam modul lor de a interactiona, si ei schelalaie cand vreun coleg de joaca musca prea tare. Si se oprea, sa stii
Si cu intorsul spatelui, tot asa am incercat sa imitam comportamentul si limbajul corpului ei. Ea de obicei, incearca sa se dea la o parte cand e satula de smotoceala si atunci am zis sa facem si noi asa si rezultatul, se punea in fata noastra cu o urechile ridicate si cu mutra mirata de parca intreba "te-ai suparat?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

iulia_b, noi am dus-o pe a noastra la dresaj, ca altfel nu ne-o dadea (c-am luat-o de la hingheri), ceea ce-ti recomand si tie, in caz ca nu esti dog whisperer ca Oana B. C-o educa si pe ea, da' si pe tine, si niste principii generale poti sa le aplici si la cupii ba chiar si la tata cupiilor.. :)

Doar de aparat n-au vindecat-o, tot ciobanesc german, ne apara de mama focului si de postas si de toti pietonii care treceau prin fata casei..

Si repara gardu, am niste prieteni carora le pleca mereu catzelu sa-i caute.

Mergi la inceput