copii abandonati=copii nevinovati!

copii abandonati=copii nevinovati! | Autor: miley2012

Link direct la acest mesaj

Ce putem face noi pentru ca numarul de copii abandonati sa scada??De ce statul nu se implica cu nimic???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miley2012 spune:

De multe ori vedem pe strazi copii care cersesc,copii pe care poate ii ignoram!Acestia sunt copii abandonati de parinti sau fugiti de acasa din cauza problemelor din familia lor,copii care provin din familii destramate care nu sau gandit ca un suflet sufera din cauza lor!Poate i-am ignorat si eu poate si dumneavoastra.....dar ce vina au acesti copii??sunt si ei suflete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Daca te referi la copiii abandonati de tati si lasati in grija mamelor, nu stiu sa-ti raspund la intrebare.

In cazul copiilor abandonati pe strazi, in spitale etc. si de mame si de tati - o solutie pe termen mediu si lung este EDUCATIA - sa militam pentru educatia copiilor de azi care abandoneaza scoala, sa-i ajutam sa-si continue scoala, pregatirea, calificarile sub orice forma - stiu ca e greu si foarte greu, dar ma gandesc la NOI ca indivizi, ca societate, ca stat, ca opinie publica etc.

Un tanar cu un anumit nivel de educatie:

- va stii sa se protejeze pentru a nu avea copii pe care nu-i poate intretine,
- va stii cand e momentul potrivit pentru el sa aiba copii carora sa le poata asigura un camin/familie,
- va avea puterea financiara sa-si creasca in familie copiii.

...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

bineinteles ca nu au nici o vina.
solutia cea mai simpla (cel putin la prima vedere): adoptia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Copiii abandonati in maternitate? Daca adoptiile s-ar putea face intr-un ritm mai alert...Sunt atatea familii care-si doresc un pui....
Copiii care cersesc in intersectie? Acestia nu sunt abandonati. Sunt doar "la locul de munca". Aici intervine protectia copilului cu ajutorul politiei, dar pentru ca au parinti nu cred ca legea e de partea copilului.
Copiii abandonati de parintii plecati la munca? Chiar daca are grija bunica de ei, chiar daca parintii le trimit bani e tot un fel de abandon.
Copiii abandonati de parintii mult prea ocupati sau pe care nu-i intereseaza soarta proprilor copii? Vor ingrosa randurile celor cu 1 si 2 la bac si capacitate.

Manuelacrina, copiii abandonati de tati sau mame (exista si astfel de cazuri) au macar norocul unui parinte alaturi. E greu pentru parinte sa fie si mama si tata dar poate uneori e mai bine asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui miley2012

De multe ori vedem pe strazi copii care cersesc,copii pe care poate ii ignoram!Acestia sunt copii abandonati de parinti sau fugiti de acasa din cauza problemelor din familia lor,copii care provin din familii destramate care nu sau gandit ca un suflet sufera din cauza lor!Poate i-am ignorat si eu poate si dumneavoastra.....dar ce vina au acesti copii??sunt si ei suflete!


mai concret asa, ce propui de la acest subiect?
stii ca poti face voluntariat pe la fundatiile care se ocupa de copii abandonati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miley2012 spune:

Kariguld !!!fara suparare eu am pus o intebare la acest subiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui miley2012

De ce statul nu se implica cu nimic???


Ce sa faca statul? Orfelinate? Pai abia reuseste sa le desfiinteze, prin practica plasamentului familial. Ce altceva sa mai faca statul, cu ce bani?

Copii abandonati = adulti vinovati, daca e sa te parafrazez. Adulti imaturi, carora le-a crescut ... si potenta sexuala, inainte de-a li se dezvolta creierul, si la urechile carora n-au ajuns informatii despre prevenirea sarcinilor nedorite sau daca au ajuns, nu au inteles ca la asta se refera : sex neprotejat inseamna o potentiala sarcina, care in 9 luni se transforma in copil real, absolut nevinovat si plin de candoare, dar care are nevoie de adapost, hrana, scutece, ingrijire si o tona de dragoste neconditionata.

Solutii? Pentru copiii deja abandonati...doar infierea. Nu vad orfelinatele drept o solutie de dorit, daca ar fi organizate dupa vechiul tipar.
Copiii din intersectii nu sunt abandonati, ei sunt perfect integrati in familiile lor, familii care nu ar renunta la puii de aur sub nicio forma.
Pentru a preveni viitoare cazuri de copii abandonati, informarea adultilor cu privire la viata sexuala, care nu inseamna numai hormoni si distractie. Din pacate, cele mai multe cazuri de copii abandonati au loc in patura de jos a societatii, in mediul rural si al persoanelor fara scoala, cel putin asta e perceptia mea.

Tu ce fapt unde vrei sa ajungi cu topicul asta, chiar asa? Vrei sa infiezi un copil abandonat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Citat:
citat din mesajul lui miley2012

Kariguld !!!fara suparare eu am pus o intebare la acest subiect



Pai atunci sa iti raspunda statul, daca pe stat il intrebi, asta la intrebarea 2...
Iar legat de intrebarea 1, noi te implica si pe tine.
Altminteri intrebari si vaicareli sunt peste tot... daca astepti raspunsuri fara consistenta reala, o sa se umple subiectul.
Daca dai exemple concrete de cum ai facut tu ceva, poate mai apar si altii care fac sau care vor face impinsi de puterea exemplului tai.

Exista fundatii sau societati comerciale care in cadrul unor campanii de CSR mai fac cate ceva, marunt, dar macar fac pentru copiii din centre. In rest ce facem noi? pai poti sa le faci educatie, atat cat poti, copiilor din fata blocului care provin din familii cu potential de dezorganizare, poti sa nu iti mai muti copilul de langa un tiganus atunci cand vine sa se joace in pparc langa copilul tau, ci sa il lasi,si eventual sa il supraveghezi mai atent... persoana a2a singular nu ti se adreseaza tie, autoarea subiectului, ci e un "generic"...

Nu intentionam sa scriu, sunt pe super viteza, dar mi-a atras atentia nu intrebarea, cat mustruluirea lui kariguld...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

[quote]citat din mesajul lui Eleni
poti sa nu iti mai muti copilul de langa un tiganus atunci cand vine sa se joace in pparc langa copilul tau, ci sa il lasi,si eventual sa il supraveghezi mai atent...


pt cuvantul boldat era ma aleg cu un avertisment la un alt topic...
acum e voie sa se foloseasca acel cuvant fara probleme?


on topic: subscriu la cele scrise de JuliaSM.


Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Scuze, n-am stiut. Eu nu foloseam terminologia discriminatoriu, ci pur si simplu exemplificativ. Imi cer scuze inca o data. Nu editez sa nu para ca dau inapoi, nu-s genul care sa judece si nici nu-s genul care isi ia copilul de acolo.
Dar daca e de avertisment, aia e... imi asum.


Mergi la inceput